Şimdi Ara

Belkin N450DB router problemi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
1.507
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar, dün itibari ile kablonet aboneliğim başladı. 50 Mbit kullanıyorum. Testlerde ping 10, hız 49 Mbit çıkıyor. Herşeyden memnunum. Yalnız şu Modem + Router işini halledemedim.

Müsadenizle durumu özetleyeyim. Bir adet Motorola SB6121 modemim var. Wireless özelliği yok ve tek port ethernet çıkışı var. Bir adet de Belkin N450DB Adsl modem + router cihazım var. Wireless özelliği var ve 4 port ethernet girişi,1 port Adsl girişi mevcut.
    Motorola modemden çıkan tek ethernet kablosunu Belkin Router'ın 1 nolu ethernetine taktım. 4 nolu ethernete de bilgisayarım bağlı.

Sıkıntım şu ki ne yaparsam yapayım en fazla iki cihaz internete giriyor. Bu iki cihaza da IP'lerini Motorola Modem veriyor ve gerçek ip veriyor. Belkin'in DHCP'si ip dağıtmıyor. Ne zaman Motorola modemle ethernet bağlantısını kesersem o zaman ip dağıtmaya başlıyor, ama doğal olarak internete girilmiyor. Denemediğim yöntem kalmadı. Şu an masaüstü PC'me ve eşimin dizüstü bilgisayarına erişim verdim. Ama benim dizüstü var, 2 tane telefon var, çocuk bazen vidyo izliyor onun tableti var. Misafir gelir ne bileyim 2 tane hayatta yetmez.

Ne yapmak lazım bir türlü bulamadım. Motorola modemi bridge moda alma gibi bir özellik yok. Hızlı ve sorunsuz çalışıyor ancak hiçbir ayar yapılamıyor. Sanıyorum sorunun kaynağı bu. Yani Belkin cihaz router değil de basit bir switch olarak çalışıyor. Sadece 1 nolu portuna Motorola modem'den gelen trafiği kablolu ve kablosuz olarak iletiyor, ancak herhangi bir adres çevirme işlemi yapmıyor.

Tecrübeli ve bilgili arkadaşlardan tavsiyeler açığım.

• Motorola modemin arayüzüne DHCP sunucusu seçeneği olması lazım, onu kapat ve ADSL routerdaki DHCP sunucusunu aktif etmeyi dene.Yada Motorola modemde DHCP sunucusu aktifken Belkin routerda RELAY DHCP seçip ana cihaz olarak Motorola modemin IPsini yaz.(lokal IP)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Charmlander -- 5 Eylül 2015; 19:31:41 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Teşekkürler charm,

Motorola modemde dhcp disable edilemiyor, hatta hiçbir değişiklik yapılamıyor neredeyse. Belkinde de relay dhcp yok.
  • Erdinç B. E kullanıcısına yanıt
    Motorola modemin arayüzüne girebildiğine eminmisin? Arayüzünde mutlaka DHCP enable/disable seçeneği olmalı.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Charmlander

Motorola modemin arayüzüne girebildiğine eminmisin? Arayüzünde mutlaka DHCP enable/disable seçeneği olmalı.

Evet Charm dhcp kapatılamıyor eminim ama zaten kapatılmaması lazım Türksat tan aldığı ip yi lokale dağıtması gerekiyor.
    Biraz daha kurcalayan, bir sebeple router Motoroladan ip almıyor ve connected durumuna geçmiyor. Gelen bağlantı tipini dinamik olarak seçiyorum ama bir türlü online olmadı router.

Bende SB6120E var ve arayüzünden DHCP kapatabiliyorum.Zaten bende Motorola modemde DHCP kapalı ve ZyXel Router'da açık durumda.Bütün IP dağıtımlarını ZyXel Router yapıyor bende.
    Senin modelde nasıldır tam bilemiyorum o yüzden.
    BELKIN de WAN portu yokmu? internetteki görsellerde Router olarak görünüyor, adsl modem olarak değil.

Eğer wan portu varsa motoroladan çıkan ethernet kablosunu BELKIN'de WAN portuna takacaksınız. şuan bağladığınız şekilde cihaz switch gibi çalışıyor. Routing işlemlerini yapamaz
  • @TekniKerim doğru söylüyor.Ben o kısmı atlamışım.

Routerın WAN portuna motorola modemden gelen ethernet girişini takıp routerdan mac ve ip olarak klonlamalısın ve motorola modem bridge modda yada dhcp kapalı olmalı yoksa @TekniKerim dediği gibi cihaz switch olarak çalışır, router olarak değil.WAN potun yoksada bazı makinelerde WAN port atama gibi seçenkeler var diye biliyorum.(En kötü ihtimalle firmware ile modlayarak) .Gerçi kullandığın BELKIN router'ın bu konuda desteği var mıdır şüphedeyim :)
  • Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar, WAN portu yok. Direk herhangi bir ethernet portuna takıyorum. 2 gündür ne yaptıysam olmadı. Arayüzda dinamik ip alabilmesi için ayarlar var ama bir türlü ip alamadı. WAN bağlantısını connected hale getiremedim yani.

Neyse artık düzgün bir router alacağım gibi duruyor.

Yardımlarınız için teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: Charmlander

Bende SB6120E var ve arayüzünden DHCP kapatabiliyorum.Zaten bende Motorola modemde DHCP kapalı ve ZyXel Router'da açık durumda.Bütün IP dağıtımlarını ZyXel Router yapıyor bende.
    Senin modelde nasıldır tam bilemiyorum o yüzden.

Zyxel router'ın hangi model Charm?
    Merhaba,

Bende ZyXel VMG8924-B10A Router ve Motorola SBG6120E kombinasyonu var.

Şu ana kadar bir problem olmadı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Charmlander -- 8 Eylül 2015; 0:47:00 >
  • Arkadaşlar herkese teşekkürler. Belkin'in router yetenekleri bu iş için uygun değil. Yani router olarak değil de AP olarak çalışıyor en iyi ihtimalle. Çekmeceleri karıştırırken D-Link adsl modem buldum, router özelliği vardı, 2 - 3 saat uğraştım şu an istediğim kadar ip dağıtabiliyorum. Belkin'i olanlar boşuna uğraşamasınlar. Charm ve Kerim, sizlere de çok teşekkürler zaman ayırıp yardımcı oldunuz.
    Sorun değil.
    Hallolduğuna sevindim.Umarım başka sorun yaşamazsın.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.