Şimdi Ara

BEKO D3 3001 Bulaşık Makinesi Yıkama Yapmıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
4
Cevap
1
Favori
3.310
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • BEKO D3 3001 Bulaşık Makinesi Yıkama Yapmıyor
    BEKO D3 3001 Bulaşık Makinesi Çalışmıyor
    BEKO D3 3001 Bulaşık Makinesi Pervaneler Dönmüyor
    BEKO D3 3001 Bulaşık Makinesi Kondansatör Değişimi
    BEKO D3 3001 Bulaşık Makinesi Kapasitör Değişimi

7 yıldır kullandığımız BEKO D3 3001 marka/model bulaşık makinesi yıkama yapmamaya başladı. Bir de yanık kokusu bir koku gelmeye başladı.
    Yani cihaza tableti koyuyoruz, açıyoruz. Su alıyor ama pervaneler dönmüyor ve su püskürtmüyor. Su ısınıyor ama makinenin tabanında birikiyor. 10dk falan sonra da suyu tahliye ediyordu. Isınıp tabanda bekleyen suyun buharı ile bulaşıklar sanki yıkanmış gibi bir görünüm yaratsa da pervanelerden su püskürtmediği için aslında yıkama olmuyor.

Konuyu internetten araştırdım. Sorunun motor kondansatöründen (kapasitör) olabileceği ile ilgili bilgilere ulaştım.

Bu konuda faydalı bulduğum video bağlantılarını yazının sonunda paylaştım.

BEKO D3 3001 Bulaşık Makinesi Kondansatör Değişimi

1-Öncelikle bulaşık makinesinin temiz su giriş musluğunu kapatıyoruz ve hortumunu çıkarıyoruz. Yine pis su çıkış hortumunu da lavabo giderinden çıkarıyoruz. Cihazın fişini de çekiyoruz.

2-Makineyi ters çeviriyoruz, yani tepe taklak yapıyoruz.

3-Makinenin altındaki kapağı tutan 4 vidayı söküyoruz. Orada kapağa takılı şamandıra gibi bir parça var. Onun tırnaklarını kurtarıp kapaktan çıkarıyoruz.

4-Şimdi motorun çalışıp çalışmadığını test edeceğiz. Motora gelen elektrik soketini çıkarıyoruz. Motora prizde direkt 220V verip motorun dönüp dönmediğini kontrol edeceğiz.

Ben bu işlem için kabloların bir ucuna 2 dişi terminal soket taktım ve diğer ucuna da erkek fiş taktım:

5-Motora giren sokete dişi teminalleri takıyoruz. Sonra fişi prize takıyoruz. Motoru yerinden sökmeye gerek yok. Sadece soketlerini çıkarıp yerine yaptığımız test kablosunun diş terminallerini takıyoruz:

Benim motordan bir vınlama geldi ama dönme sesi gelmedi. Yani dönmek istiyor ama harekete geçecek enerji yok gibi. Yani motor dönmüyor.

6-Motora ilk hareketi kondansatör (kapasitör) verdiği için kondansatörün arızalı olduğunu düşündüm. Kondansatörü söküp multimetre ile kapasitans ölçümü yaptım. (Multimerenin kapasitans ölçüm özelliği olması gerekiyor) Yalnız kondansatör soketlerini çıkarırken kaba kuvvet ile zorlamıyoruz. Çünkü soketin üstündeki tırnağa basıp çekince kolaylıkla çıkıyor zaten:

7-Multimetreyi kapasitans ölçümüne ayarlıyoruz:

Kondansatörün uçlarını birbirine dokundurup nötrlüyoruz. Ölçümü yaptığımda 5uF çıkması gereken kondansatör yaklaşık 1uF sonuç verdi:

8-60₺'ye internetten 5uF 450 VAC yeni bir kondansatör aldım. Ama 20₺'ye de kondansatörler vardı. Ben orjinal bir yedek parça olması için 60₺'ye aldım. Yetkili servis aynı kondansatörü 150₺'ye değiştiriyordu.
    Cihazın üstünden çıkan orjinal kondansatör bilgileri:
    "5uF +-5% SH
    450 VAC B 50/60HZ
    40/85/21"

Eski ve yeni kondansatör (soldaki yeni, sağdaki eski):

Kondansatör gelir gelmez ölçüm yaptım. 5uF sonuç verdi:

9-Yeni kondansatörü motora takıp yaptığım kablosu ile tekrar 220V verip test yaptım. Motor dönmeye başladı. Yine vınlama sesi var ama farklı bir vınlama, yani motorun döndüğünü anlaşılıyor. Dikkatli bakınca motorun milinin döndüğü de görünüyor.

10-İşlem tamamlandı. Herşeyi toplayıp makineyi bağlıyoruz. Temiz su giriş musluğunu açmayı da unutmuyoruz.

11-Bulaşık makinesinin power tuşuna basınca su almaya başlıyor zaten. Start tuşuna basıyoruz. Artık pervaneler dönüp yıkamaya başlıyor.

Faydalandığım video bağlantıları:
    https://www.youtube.com/watch?v=efMbbi9dBr4&app=desktop
    https://www.youtube.com/watch?v=7WmzbMohlEs&app=desktop
    https://www.youtube.com/watch?v=XgSjymUB5EA&app=desktop

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bilexsamet -- 9 Ağustos 2020; 18:48:11 >

• Çok faydalı bir yazı olmuş. Emeğiniz için teşekkürler. Makinenizi güle güle kullanın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: batu25

Çok faydalı bir yazı olmuş. Emeğiniz için teşekkürler. Makinenizi güle güle kullanın.
    Çok teşekkürler.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.