Şimdi Ara

Bedelli Askerlik Tecrübeleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
66
Cevap
1
Favori
21.798
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar gidip gelenlerin neler yaşadığını neler yaşadığını merak ediyoruz, ana konu karman çorman olmuş.Burdan yazarmısınız

• Ankara etimesgutta 2. Celpte askerlik yaptim. Bizim koğuş 30 kişiydi diger koguslar 48 kişiydi koğuşta herkes hastalandi bende hala hastayim. Son hafta hava iyice soğudu. Parka bile emirle giyiliyor arkadaslar komutan giy derse herkes giyiyor cikarin derse herkes cikariyor. Ustegmen boluge saat 8de geliyordu. O saatte hava biraz daha iyi oldugu icin parka giydirmiyordu biz sabah 5.30da disarda oldugumuz için gunes dogana kadar donuyorduk persembe günü yagmur yedik yagmurluk dagittilar ama giy emri gelmedigi icin geri topladılar zaten hasta olan millet iyice döküldü. Parkanin yakasi bile emirle katlaniyor yada kaldiriliyordu. Sabah parka giy emri gelirse de oglen sıcakta pişiyorduk. Hasta olanlar revire çıkamıyor kesinlikle. Revire cikarsaniz doktorlar 5-10 gun arasi rapor veriyor. 2 gunden sonrasi askerlige ekleniyordu. Birsuru adamin askerligi revire gittigi icin uzadı. Revire gitseniz bile ilac gelmiyor zaten. Askerlik bittikten sonra falan ancak gelir ilaclar. Egitimler cok zorluydu. Hatta psikolojik iskence bile gördük. Girtlaklarimiz patlayana kadar tekmil verdik. Komutan sesini begenmedigini cezalandiriyordu. Agaclara direklere taşlara selam ve tekmil veriyorduk dakikalarca avazimiz çıktığı kadar bagirarak. Komutan dedigimde kisa donem erlerdi. Astegmenler emir komutayi onlara vererek cardakta oturup izliyorlardi. Surekli bizi trollemeye çalıştılar. Ornegin 20 defa rahat hazir ol dedikten sonra 2. Kez ust uste rahat diyordu insanlar ezberden hareket edip hazirola geciyordu yada birkac kez 1 adim ileri derken sonra 2 adim ileri marş komutu veriyordu ( askerde cift sayili emir olmaz.) Bu hatalara düsen olunca ceza olarak cok kalk yapiyorduk. Cok sinir bozucu bişey. Tepelere dogru koş emri veriyordu ardindan yat diye bağıriyordu kalk diye bagiriyordu defalarca ayni seyleri yaptik saatlerce yerimizde uygun adim saydık. Atışa gittik komutan 12de 0 vurmuş ben 6 da 6 vurdum böyle enayilere komutanim cekiyorduk cok sinirimi bozdular. Hiçbir arkadaşlık iliskisi kuramadim komutanlarla hatta ankete komutanlarimizin bize egitim verebilecek yeterliligi yok yazdim isimsiz şekilde. Asteğmen gelip bunu kim yazdi onu yakalanacağım diye tehditler savurup küfür etti. Cok boktan bir askerlik deneyimiydi arkadaslar. 1 gün mutfak gorevlisiydik yaklasik 200kg sogan soyduk. 7 cuval fasulye ayitladik. 1 gun yemekhane gorevlisiydik masalari sildik yemek tasidik. Bulaşık yikadik. ( zirhli birliklerde bulasik elle yıkaniyor hijyen diye bir kelime orda yok. Hatta bazen sicak su bile olmadan soguk su ile yikandi bulasiklar. Duzgun yıkamanizada musade etmiyorlar acele ettiriyorlar. Bulasik sungerleri yerlerde geziyor bulasik yikarken yerden alip yikiyorsunuz sonra tekrar yere atiliyor. Bulasikhane gibi bi yerde yok zaten mutfagin arkasinda asfaltin uzerinde hortumla yikadik yemek teknelerini tabuldotları. ) Yemekleride uzun donem askerler yapiyor lezzetten eser yok. 20 gunde 15 defa falan bulgur pilavi çıktı hepsinden ölmeyecek kadar yedim. Kantinde korkunc sira var butun bos vaktinizi sirada gecirmedikce ordan yiyemiyorsunuz. 1 gun kogus mangasi olduk tuvaletleri temizledik. Zaten ilk 2 gün giris islemleri kiyafet alma sirasinda beklemekle geçti. Cok guzel insanlarla tanistim tek kazancim bu oldu onun dışında hersey boktandı. Ozellikle bizi diger kısa donem erlerin insafina terk etmeleri hiç hoş olmadı. Er ere komutanlik yapti. Kardes abi başkan filan dememize bile musade etmediler tum kadrolu erlere komutanim çektik. Astegmenlerin tavirlarida hic hoş değildi. Neresinden tutsan elinde kalir hayatimdan 20 gun çaldılar ortalama bir ceza evinden daha kotuydu sartlar. Bu arada sivil hatta musade etmediler sivil hatli tuslu telefonlari topladilar hatta hatsiz telefonlarida topladilar tuslu olsa bile. Hatsiz telefonu ne yapacaksin diye. Rahat etmek icin askercell almakta fayda var.
    Bende 2. celp yaptım tugayın tamamı bedelliydi hasta olmamak cok zor mikroplar virüsler evrimleşmiş artık koğuşlarda 66-72 civarı asker oluyor her koğuşta yataklar yakın dolaplar küçük birde kamuflajlar yıkanmıyor sonuçta 20 gün diye. 20 günde tek zevk aldığım şey g3'le 3 adet atış yapmaktı onun dışında başka güzel yanı yoktu açıkçası bol bol ictima ve uzun saatler ayakta bekle bekle bekle ..
    saat 5te uyanıyorsun ses oluyor koğuşta zaten ancak yetişiyor traş yatak dolap düzeni kamuflaj giy vs tuvalet ... saat 6'da kahvaltı 7 de mıntıka temizliği sonrasında ictima ictima ictima
    silah al eğitim alanına çık silah sök tak vs gece eğitimi silahla 2 kez yaptık onun dışında çoğu gün silah aldık durum buydu
    21 gün kaldırılmasını isterim insanlar 20 gün için evlerini işlerini bıraktı maaşta alamıyorsun 15 bin oluyor en az 20 üstüne çektiğin çile ayrı bir konu kaldırılır mı ben çok zor görüyorum inşallah kaldırılır diyelim
    Yemekleri beğenmiyordum mecburiyetten açlığım gitsin diye yedim zayıfladım zaten gözle görülür şekilde
    Yukarda arkadaş demiş hasta olmamak için elinizden geleni yapın diye doğru demiş hasta gerçi herkes oluyor fakat önemli olan halsiz olmamak halsiz olursan ordan annen baban eşin yok işkenceye döner her yapılan iş limon bol bol kullanın ve üşütmemeye dikkat edin kendinizi. Ben arkadaşla kantinden 20 tane limon almıştım her öğünde yemekle beraber içiyorduk onu faydası olur
    Revire gitmenin bir faydası olacağını sanmam zaten ilaç sonraki gün geliyor ayrıca revire gitmek istediğini 1 gün önce söylüyorsun vs gideceklerin Allah yardımcısı olsun
  • Dün askerliğim bitti hava er eğitim tugayında yaptım kütahyada

ilk gün çok sıkıntı bide çok kalabalıktı 5.250 kişiyi almışlar 2.celp olarak kapıda 2 saat içeridede 5 saat ayakta bekledik.. daha sonra kamuflajları aldık odalara geçtik koğuşlar 12 kişilik ve çoğu koğuşta bir tane onbaşı veya çavuş var

ilk gün neredeyim napıyorum falan demeniz çok normal çünkü çok garip geçiyor daha sonra da 21 gün oradan çıkamayacaksınız.. sabah 5'te kalkma zorunluluğun var her gün tıraş olma zorunluluğun var lavabolar çok kalabalık olmaması için ben alarmı 4:45'e kuruyordum kalkıp tıraş olup hazırlanıyordum.. havası çok soğuk olduğu için 2 kiloluk parkalarla dolaşıyorsun sabah 6'da içtima oluyor sonra kahvaltı yapıyorsun yemekten sonra mıntıka var 8'e kadar sonra 8'de toplanıp eğitim alanına geçiyorsun ilk hafta tek er muhabere eğitimleri selam vermeler rütbe tanıtımları ve yürüşlerle dönüşlerle geçiyor 8'den 12 yani öğle yemeğine kadar baya yoruyorlar daha sonra öğle yemeğine geçip 1'de yeniden bi içtima yapıyorlar daha sonra yine eğitim alanına gidiyorsun yürüme vs...

ilk hafta bu şekilde geçiyor ama çok zorlanacaksınız ve hasta olma ihtimaliniz %90, dudak çatlakları gribal enfeksiyonlar gözde virüs ve bulaşıcı hastalıklar gibi şeylerle uğraşacaksınız. Ben hasta olmam demeyin koğuşta bir kişi hasta olsa sizde oluyorsunuz çünkü koğuşlar ufak ve 12 kişilik ranzalarla mevcut her türlü oluyorsunuz bu yüzden c vitaminleri ve gribal hastalıklar için bolca ilaç götürün..

Temizlik konusu ise ıslak mendil ve tuvalet kağıdı alabildiğiniz kadar alın çünkü orada hiç bir şey yok..

İkinci hafta silah eğitimleri yürüyüşler koşma eğitimleri sürünme eğitimleri ve bir de eğer hasta olduysanız bu şekilde bitkin bitkin eğitim yapıyorsunuz. Vizite (hasta bakımı) orada çok boş insanlar olduğu için size sıra gelmiyor mecbur eğitime çıkmak zorunda kalıyorsunuz.. Adamlar eğitimden kaçmak için ilk hafta hep hasta numarası yapıp istirahat alıyor.. Siz gerçekten hasta olduğunuz için bu gibi insanlardan sıra alamıyorsunuz haliyle çok daha beter oluyorsunuz.. İkinci hafta birinci haftaya göre daha sıkı ve yorucu geçiyor silahla atışlar oluyor bölüğe göre değişiyor salı - çarşamba ve perşembe olmak üzere 3 manevra 3 de normal atış yapıyorsunuz G-3 ile burada da gözüne vuran oluyor yapamyan oluyor sıkıntı yaşayan çok gördüm.

Üçüncü hafta ise tamamen törene hazırlanıyorsunuz tören alanı uzak olduğu için 2 km gitmek ve gelmek zorunda kalıyorsunuz sabah 9'dan 12'ye kadar prova sonra öğle yemeğinden sonra 2' gibi yeniden tören alanına gidiyorsun ve 5:30'da kadar prova yapıyorsun sürekli ayakta kalıyorsun. Üçüncü hafta biraz normal gelecektir çünkü 2 hafta yorulduktan sonra ayakta kalmayı yeğliyorsun..

Genel olarak ilk hafta cumartesi günü kamuflajla dolaşıyorsun 12'ye kadar spor eğitimleri var 12'den sonra serbestsin. Pazar günü ise eşofmanla oluyorsun eğitim yok.

ikinci ve üçüncü hafta cumartesi ve pazar günleri eşofmanlasın ve serbestsin.. Kantinler var yiyecek ve içecek alabiliyorsun (sadece kola ve gazoz) asitsiz şeyler yok meyve suyu gibi bir şey bulamazsınız Cips fiyatları 2.90'dan başlıyor genel sivil hayata göre daha pahalı her şey askeriyede daha ucuz bilirdim ben ama baya pahalı geldi daha sonra otomatlar var orada gofret ve kola alabilirsiniz ayrıca bölüklerin içinde kahve otomatları oluyor içinde sütlü çikolata sıcak kahveye kadar her şey var.. Tabi sıra gelirse size kadar.. Her şeyde çok bekliyorsunuz her yerde sıra var..

Yemekhanede yemek yemeyecek isen dışarıdan arabalar geliyor mobil yemek diye su satmaları yasak sadece ayran var ve hamburger çiğ köfte falan satıyorlar ..

Yemekhanedeki yemekler güzel değil hepsi soğuk sabah çay sıcak geliyor fakat 2 dk sonra soğuyor yemeklerde 3 haftada 2 kez pirinç pilavı gördüm hep makarna var ve soğuk tadları iyi değil ve hijyenden uzaklar kötülemek için demiyorum gerçekten böyle..

Yemekhanede çalışma sıraları var yaka numaralarına göre 15 kişi alıyorlar ve çalışıyorsun çalışma şartları çok ağır kaçmaman için yaka numaranı komutanlar alıyor ki kaçarsan işlem uygularlar amele gibi durmadan bir gün boyunca çalıştırıyorlar yani.. Bunun dışında koğuş nöbetleri var zorunlu tuvalet ve banyo yıkama görevleri var zorunlu.. Yapmayacağım diye bir şey yok sadece kendinizi ezdirmeyin arkadaşlarınıza karşı saf durmayın yoksa ezerler..

Aklıma gelenler şuan için böyle sormak istediğin bir şey varsa cevaplarım..

Sakın basit bir şey düşünmeyin o 3 haftayı sizden baya bi çıkarıyorlar emin olun. Gidecekler için şimdiden Allah kolaylık versin.

• Gazinolar var orada da tost gibi şeyler satılıyor fiyatları 5'liradan başlıyor eşofman ve terlik muhakkak götürün bir de spor ayakkabısı çünkü onlar eşofman ve spor ayakkabısı vermiyor eşofman götürmezseniz 108 liraya gazinodan alıyorsun terlikte mevcut ama pahalı şeyler genelde kalitesine göre 20 lira vereceğin mala 108 vermek zorunda kalıyorsun..

Gazinolarda ps'ler var pes 13 falan var ama içtimadan dolayı 1 oyun atsan 2 oyunu atamıyorsun rahat değilsin acaba şimdi mi çağıracaklar falan gibi tribe giriyorsun zaten muhtemelen sırada size gelmez her şeyde olduğu gibi bundada onlarca sıra oluyor
  • bu ne ya parayla eziyet çekiyoruz
  • quote:

Orijinalden alıntı: haqueim

bu ne ya parayla eziyet çekiyoruz
    Cidden öyle ve çok sıkılıyorsun daralıyorsun düşün yani ben normalde gece 3'te falan yatan biriyim ve sporcu biriyimdir güçlüde biriyim mental açıdan ve fiziki açıdan ama 9:30 gibi bitkin düşüp uyuyakalıyordum
  • herkes hasta olduğunu yazmış şartmı yani insanlık dışı muamele görmek.ulan bide askerler donarak öldü diye bu insanlık dışı muameleyi savunanlar var.benmi donarak öldürdüm onları
  • Ankara etimesgutta 2. Celpte askerlik yaptim. Bizim koğuş 30 kişiydi diger koguslar 48 kişiydi koğuşta herkes hastalandi bende hala hastayim. Son hafta hava iyice soğudu. Parka bile emirle giyiliyor arkadaslar komutan giy derse herkes giyiyor cikarin derse herkes cikariyor. Ustegmen boluge saat 8de geliyordu. O saatte hava biraz daha iyi oldugu icin parka giydirmiyordu biz sabah 5.30da disarda oldugumuz için gunes dogana kadar donuyorduk persembe günü yagmur yedik yagmurluk dagittilar ama giy emri gelmedigi icin geri topladılar zaten hasta olan millet iyice döküldü. Parkanin yakasi bile emirle katlaniyor yada kaldiriliyordu. Sabah parka giy emri gelirse de oglen sıcakta pişiyorduk. Hasta olanlar revire çıkamıyor kesinlikle. Revire cikarsaniz doktorlar 5-10 gun arasi rapor veriyor. 2 gunden sonrasi askerlige ekleniyordu. Birsuru adamin askerligi revire gittigi icin uzadı. Revire gitseniz bile ilac gelmiyor zaten. Askerlik bittikten sonra falan ancak gelir ilaclar. Egitimler cok zorluydu. Hatta psikolojik iskence bile gördük. Girtlaklarimiz patlayana kadar tekmil verdik. Komutan sesini begenmedigini cezalandiriyordu. Agaclara direklere taşlara selam ve tekmil veriyorduk dakikalarca avazimiz çıktığı kadar bagirarak. Komutan dedigimde kisa donem erlerdi. Astegmenler emir komutayi onlara vererek cardakta oturup izliyorlardi. Surekli bizi trollemeye çalıştılar. Ornegin 20 defa rahat hazir ol dedikten sonra 2. Kez ust uste rahat diyordu insanlar ezberden hareket edip hazirola geciyordu yada birkac kez 1 adim ileri derken sonra 2 adim ileri marş komutu veriyordu ( askerde cift sayili emir olmaz.) Bu hatalara düsen olunca ceza olarak cok kalk yapiyorduk. Cok sinir bozucu bişey. Tepelere dogru koş emri veriyordu ardindan yat diye bağıriyordu kalk diye bagiriyordu defalarca ayni seyleri yaptik saatlerce yerimizde uygun adim saydık. Atışa gittik komutan 12de 0 vurmuş ben 6 da 6 vurdum böyle enayilere komutanim cekiyorduk cok sinirimi bozdular. Hiçbir arkadaşlık iliskisi kuramadim komutanlarla hatta ankete komutanlarimizin bize egitim verebilecek yeterliligi yok yazdim isimsiz şekilde. Asteğmen gelip bunu kim yazdi onu yakalanacağım diye tehditler savurup küfür etti. Cok boktan bir askerlik deneyimiydi arkadaslar. 1 gün mutfak gorevlisiydik yaklasik 200kg sogan soyduk. 7 cuval fasulye ayitladik. 1 gun yemekhane gorevlisiydik masalari sildik yemek tasidik. Bulaşık yikadik. ( zirhli birliklerde bulasik elle yıkaniyor hijyen diye bir kelime orda yok. Hatta bazen sicak su bile olmadan soguk su ile yikandi bulasiklar. Duzgun yıkamanizada musade etmiyorlar acele ettiriyorlar. Bulasik sungerleri yerlerde geziyor bulasik yikarken yerden alip yikiyorsunuz sonra tekrar yere atiliyor. Bulasikhane gibi bi yerde yok zaten mutfagin arkasinda asfaltin uzerinde hortumla yikadik yemek teknelerini tabuldotları. ) Yemekleride uzun donem askerler yapiyor lezzetten eser yok. 20 gunde 15 defa falan bulgur pilavi çıktı hepsinden ölmeyecek kadar yedim. Kantinde korkunc sira var butun bos vaktinizi sirada gecirmedikce ordan yiyemiyorsunuz. 1 gun kogus mangasi olduk tuvaletleri temizledik. Zaten ilk 2 gün giris islemleri kiyafet alma sirasinda beklemekle geçti. Cok guzel insanlarla tanistim tek kazancim bu oldu onun dışında hersey boktandı. Ozellikle bizi diger kısa donem erlerin insafina terk etmeleri hiç hoş olmadı. Er ere komutanlik yapti. Kardes abi başkan filan dememize bile musade etmediler tum kadrolu erlere komutanim çektik. Astegmenlerin tavirlarida hic hoş değildi. Neresinden tutsan elinde kalir hayatimdan 20 gun çaldılar ortalama bir ceza evinden daha kotuydu sartlar. Bu arada sivil hatta musade etmediler sivil hatli tuslu telefonlari topladilar hatta hatsiz telefonlarida topladilar tuslu olsa bile. Hatsiz telefonu ne yapacaksin diye. Rahat etmek icin askercell almakta fayda var.

• quote:

Orijinalden alıntı: PREDATOR066

Ankara etimesgutta 2. Celpte askerlik yaptim. Bizim koğuş 30 kişiydi diger koguslar 48 kişiydi koğuşta herkes hastalandi bende hala hastayim. Son hafta hava iyice soğudu. Parka bile emirle giyiliyor arkadaslar komutan giy derse herkes giyiyor cikarin derse herkes cikariyor. Ustegmen boluge saat 8de geliyordu. O saatte hava biraz daha iyi oldugu icin parka giydirmiyordu biz sabah 5.30da disarda oldugumuz için gunes dogana kadar donuyorduk persembe günü yagmur yedik yagmurluk dagittilar ama giy emri gelmedigi icin geri topladılar zaten hasta olan millet iyice döküldü. Parkanin yakasi bile emirle katlaniyor yada kaldiriliyordu. Sabah parka giy emri gelirse de oglen sıcakta pişiyorduk. Hasta olanlar revire çıkamıyor kesinlikle. Revire cikarsaniz doktorlar 5-10 gun arasi rapor veriyor. 2 gunden sonrasi askerlige ekleniyordu. Birsuru adamin askerligi revire gittigi icin uzadı. Revire gitseniz bile ilac gelmiyor zaten. Askerlik bittikten sonra falan ancak gelir ilaclar. Egitimler cok zorluydu. Hatta psikolojik iskence bile gördük. Girtlaklarimiz patlayana kadar tekmil verdik. Komutan sesini begenmedigini cezalandiriyordu. Agaclara direklere taşlara selam ve tekmil veriyorduk dakikalarca avazimiz çıktığı kadar bagirarak. Komutan dedigimde kisa donem erlerdi. Astegmenler emir komutayi onlara vererek cardakta oturup izliyorlardi. Surekli bizi trollemeye çalıştılar. Ornegin 20 defa rahat hazir ol dedikten sonra 2. Kez ust uste rahat diyordu insanlar ezberden hareket edip hazirola geciyordu yada birkac kez 1 adim ileri derken sonra 2 adim ileri marş komutu veriyordu ( askerde cift sayili emir olmaz.) Bu hatalara düsen olunca ceza olarak cok kalk yapiyorduk. Cok sinir bozucu bişey. Tepelere dogru koş emri veriyordu ardindan yat diye bağıriyordu kalk diye bagiriyordu defalarca ayni seyleri yaptik saatlerce yerimizde uygun adim saydık. Atışa gittik komutan 12de 0 vurmuş ben 6 da 6 vurdum böyle enayilere komutanim cekiyorduk cok sinirimi bozdular. Hiçbir arkadaşlık iliskisi kuramadim komutanlarla hatta ankete komutanlarimizin bize egitim verebilecek yeterliligi yok yazdim isimsiz şekilde. Asteğmen gelip bunu kim yazdi onu yakalanacağım diye tehditler savurup küfür etti. Cok boktan bir askerlik deneyimiydi arkadaslar. 1 gün mutfak gorevlisiydik yaklasik 200kg sogan soyduk. 7 cuval fasulye ayitladik. 1 gun yemekhane gorevlisiydik masalari sildik yemek tasidik. Bulaşık yikadik. ( zirhli birliklerde bulasik elle yıkaniyor hijyen diye bir kelime orda yok. Hatta bazen sicak su bile olmadan soguk su ile yikandi bulasiklar. Duzgun yıkamanizada musade etmiyorlar acele ettiriyorlar. Bulasik sungerleri yerlerde geziyor bulasik yikarken yerden alip yikiyorsunuz sonra tekrar yere atiliyor. Bulasikhane gibi bi yerde yok zaten mutfagin arkasinda asfaltin uzerinde hortumla yikadik yemek teknelerini tabuldotları. ) Yemekleride uzun donem askerler yapiyor lezzetten eser yok. 20 gunde 15 defa falan bulgur pilavi çıktı hepsinden ölmeyecek kadar yedim. Kantinde korkunc sira var butun bos vaktinizi sirada gecirmedikce ordan yiyemiyorsunuz. 1 gun kogus mangasi olduk tuvaletleri temizledik. Zaten ilk 2 gün giris islemleri kiyafet alma sirasinda beklemekle geçti. Cok guzel insanlarla tanistim tek kazancim bu oldu onun dışında hersey boktandı. Ozellikle bizi diger kısa donem erlerin insafina terk etmeleri hiç hoş olmadı. Er ere komutanlik yapti. Kardes abi başkan filan dememize bile musade etmediler tum kadrolu erlere komutanim çektik. Astegmenlerin tavirlarida hic hoş değildi. Neresinden tutsan elinde kalir hayatimdan 20 gun çaldılar ortalama bir ceza evinden daha kotuydu sartlar. Bu arada sivil hatta musade etmediler sivil hatli tuslu telefonlari topladilar hatta hatsiz telefonlarida topladilar tuslu olsa bile. Hatsiz telefonu ne yapacaksin diye. Rahat etmek icin askercell almakta fayda var.
    Hangi bölüktü hocam ben de etimesgutta yaptım ama bu kadar ağır değildi

• bruft_ kullanıcısına yanıt
    Er 4
  • Ben anlamıyorum abi bu uygulama farklılığı nedir? Yukarıdaki arkadaşa göre eğitim dışında her şeyi yaptımışlar. İskenderunda yapan arkadaş çok rahattık sağolsun eğitim dışında bir şey yapmadık. Kyk gibi yerde kaldık çok memnundum demişti.
  • quote:

Orijinalden alıntı: #Ramazan

Ben anlamıyorum abi bu uygulama farklılığı nedir? Yukarıdaki arkadaşa göre eğitim dışında her şeyi yaptımışlar. İskenderunda yapan arkadaş çok rahattık sağolsun eğitim dışında bir şey yapmadık. Kyk gibi yerde kaldık çok memnundum demişti.
    Etimesgutta yemekler filan içerde askerler tarafindan pisiriliyor. Diger birliklerde şirket tarafindan yapılıyor. Biz at arabasi gibi bi arabayı cekerek götür getir yaptik bulasikları yemekleri vs. Mutfaga hamal gibi çuval çuval mal indirdik. 7 cuval fasulye ayitladik yikama filan olmadan camuruyla pişirdiler fasulyeleri. Iskenderunda askerler böyle islerle uğraşmıyordur muhtemelen. Biz amele olarak kullanildik sürekli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PREDATOR066 -- 29 Ekim 2018; 16:58:0 >
  • quote:

Ankara etimesgutta 2. Celpte askerlik yaptim. Bizim koğuş 30 kişiydi diger koguslar 48 kişiydi koğuşta herkes hastalandi bende hala hastayim. Son hafta hava iyice soğudu. Parka bile emirle giyiliyor arkadaslar komutan giy derse herkes giyiyor cikarin derse herkes cikariyor. Ustegmen boluge saat 8de geliyordu. O saatte hava biraz daha iyi oldugu icin parka giydirmiyordu biz sabah 5.30da disarda oldugumuz için gunes dogana kadar donuyorduk persembe günü yagmur yedik yagmurluk dagittilar ama giy emri gelmedigi icin geri topladılar zaten hasta olan millet iyice döküldü. Parkanin yakasi bile emirle katlaniyor yada kaldiriliyordu. Sabah parka giy emri gelirse de oglen sıcakta pişiyorduk. Hasta olanlar revire çıkamıyor kesinlikle. Revire cikarsaniz doktorlar 5-10 gun arasi rapor veriyor. 2 gunden sonrasi askerlige ekleniyordu. Birsuru adamin askerligi revire gittigi icin uzadı. Revire gitseniz bile ilac gelmiyor zaten. Askerlik bittikten sonra falan ancak gelir ilaclar. Egitimler cok zorluydu. Hatta psikolojik iskence bile gördük. Girtlaklarimiz patlayana kadar tekmil verdik. Komutan sesini begenmedigini cezalandiriyordu. Agaclara direklere taşlara selam ve tekmil veriyorduk dakikalarca avazimiz çıktığı kadar bagirarak. Komutan dedigimde kisa donem erlerdi. Astegmenler emir komutayi onlara vererek cardakta oturup izliyorlardi. Surekli bizi trollemeye çalıştılar. Ornegin 20 defa rahat hazir ol dedikten sonra 2. Kez ust uste rahat diyordu insanlar ezberden hareket edip hazirola geciyordu yada birkac kez 1 adim ileri derken sonra 2 adim ileri marş komutu veriyordu ( askerde cift sayili emir olmaz.) Bu hatalara düsen olunca ceza olarak cok kalk yapiyorduk. Cok sinir bozucu bişey. Tepelere dogru koş emri veriyordu ardindan yat diye bağıriyordu kalk diye bagiriyordu defalarca ayni seyleri yaptik saatlerce yerimizde uygun adim saydık. Atışa gittik komutan 12de 0 vurmuş ben 6 da 6 vurdum böyle enayilere komutanim cekiyorduk cok sinirimi bozdular. Hiçbir arkadaşlık iliskisi kuramadim komutanlarla hatta ankete komutanlarimizin bize egitim verebilecek yeterliligi yok yazdim isimsiz şekilde. Asteğmen gelip bunu kim yazdi onu yakalanacağım diye tehditler savurup küfür etti. Cok boktan bir askerlik deneyimiydi arkadaslar. 1 gün mutfak gorevlisiydik yaklasik 200kg sogan soyduk. 7 cuval fasulye ayitladik. 1 gun yemekhane gorevlisiydik masalari sildik yemek tasidik. Bulaşık yikadik. ( zirhli birliklerde bulasik elle yıkaniyor hijyen diye bir kelime orda yok. Hatta bazen sicak su bile olmadan soguk su ile yikandi bulasiklar. Duzgun yıkamanizada musade etmiyorlar acele ettiriyorlar. Bulasik sungerleri yerlerde geziyor bulasik yikarken yerden alip yikiyorsunuz sonra tekrar yere atiliyor. Bulasikhane gibi bi yerde yok zaten mutfagin arkasinda asfaltin uzerinde hortumla yikadik yemek teknelerini tabuldotları. ) Yemekleride uzun donem askerler yapiyor lezzetten eser yok. 20 gunde 15 defa falan bulgur pilavi çıktı hepsinden ölmeyecek kadar yedim. Kantinde korkunc sira var butun bos vaktinizi sirada gecirmedikce ordan yiyemiyorsunuz. 1 gun kogus mangasi olduk tuvaletleri temizledik. Zaten ilk 2 gün giris islemleri kiyafet alma sirasinda beklemekle geçti. Cok guzel insanlarla tanistim tek kazancim bu oldu onun dışında hersey boktandı. Ozellikle bizi diger kısa donem erlerin insafina terk etmeleri hiç hoş olmadı. Er ere komutanlik yapti. Kardes abi başkan filan dememize bile musade etmediler tum kadrolu erlere komutanim çektik. Astegmenlerin tavirlarida hic hoş değildi. Neresinden tutsan elinde kalir hayatimdan 20 gun çaldılar ortalama bir ceza evinden daha kotuydu sartlar. Bu arada sivil hatta musade etmediler sivil hatli tuslu telefonlari topladilar hatta hatsiz telefonlarida topladilar tuslu olsa bile. Hatsiz telefonu ne yapacaksin diye. Rahat etmek icin askercell almakta fayda var.
    Bilgi ver !

• 2. Celp Samsun sıhıye

- 1200 kişi bedelli asker vardı. Yatakhaneler 350 kişilikti 20 tanesi uzun dönem erdi. Uzun dönemlerin yaklaşımı kötü değil. Zaten çocuklar sürekli güreşiyorlar birbirleri ile. Geceleri öksürme ve horlama seansı oluyor.
    - Duş akşam 8 ile 9 arası sabah 5 ile 6 arasında hergün vardı. Yattığınız yere 200 metre uzakta tek seferde 90 kişi alabiliyor duş.
    - Kantin özeldi beyaz kart diye bir şey alıp para yüklüyorsun. Ayrıca bozuk para ile çalışan makinalar vardı.
    - Eğitimler kimi zaman ağır kimi zaman hafif oluyor. Silahlı hareketler silahsı hareketler diye şeyler yaptırıyorlar. İki kere gece eğitimi yaptılar . Yürüyüş ve beklemek en çok sizi yoran şeyler oluyor. Bazende çök kalk yaptırıp durmaları . Bir kişi yüzünden 10 kere çök kalk yapıyorsunuz.
    - Bizde 85 kişilik takımlar vardı . Bu da 4 e ayrılığ mangalar oluşturuyor. Takım olarak hareket ettik hep.
    - başımızda sorumlu as teymenler vardı . Oldukça iyiydiler. Onlara verilen emirler var. en az şekilde yaptırmaya çalışıyorlar. Onun dışında başımızda uzun dönem çavuşlar oluyor. Onlardan bazıları kendini çok kaptırmış olabiliyor. Bazı as teymenler takıntılı garip egolu tipler var. Yaşınızdan küçükler dışarda olsa yüzüne bakmazsınız orda gelip size inanılmaz hava yapıyor. Rütbe arttıkça size olan yaklaşımlarıda düzeliyor. Özellikle bir assubayı hiç unutmuyorum hasta yatakta yatarken gelip benle ilgilendi akşam revire gidebilirsin dedi, ona karşı bir tane as teymende senin neyin var oluuuummm gibi laçka bir tavırla dalga geçer sözler söyledi.
    -Yoruluyorsunuz, sinirleniyorsunuz bıkıyorsunuz ama sizi en çok etkileyen hasta olmak oluyor. 350 kişi ile daracık yerlerde yattığımızdan herkes hasta oldu. Bana revirde serum taktılar. Geceleri ateşten uyuyamadım. Şuanda 12 günlük enjeksiyon ve hap olarak antibiyotik tedavisi göreceğim. Hasta olmamak için elinizden geleni yapın. Hasta olanlardan uzak durmaya çalışın. Hijyene dikkat edin. Temiz olmayan çok insan var. Lavaboları nasıl temizlediğine bakın arkadaşların öyle kullanın.(kimş tuvalet fırçası ile temizliyor). Yanınızda soğuk algınlığımilavı götürebilirsiniz.
    - Kahvaltı harici yemekler iyiydi kantinden yeme ihtiyacı hiç duymadım.fakat amasya da arkadaşlar zehirlenmiş. Bizde böyle bir şey olmadı.

Hasta olursanız duruma göre iki gün yatak istirati veriyorlar. Bazı çakallar hemen gider gitmez ölüyorum diyip bu haklarını kullandılar sonra sıkıntı çektiler.

Bir şey sorduklarında bilsenizde el kaldırmayın derim. Çok kötü olmadığınız sürece kaytarmaya çalışmayın çünkü ne kadar ayrılırsanız topluluktan o kadar sıkıntı gelebilir başınıza.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Birder -- 29 Ekim 2018; 20:04:44 >

• Gitmeden önce grip aşısı ilaç takviyesi Vs yapmak lazım. Hastalanmaya gidiyoruz onu anladım. Mazallah zatürre oluruz.
  • quote:

Etimesgut 2. celp Sür üçteydim ancak sizlerin aksine bizim çok rahat geçti. Her şey bölük komutanı ve çavuşlara bağlı demek ki. Bize ikinci hafta parka giyilmesi konusunda emir verildi ama öğle yemeğinde cavuşa sorarak parkamızı koğuştaki dolaplarımıza bırakabiliyorduk. Tekrar yat içtimasında hava soğuyunca giyiyorduk. Revir konusunda maalesef mağdur olanlar oldu ancak sırf eğitimlerden kaçmak için günde 100 kişi giderse olacağı buydu. Gerçekten hasta olanlar çok zor duruma düştü.
    Ne tekmil ne de farklı eğitimlerde komutanlar bizlere ceza felan uygulamadı. Yapamayanları genelde kendi aranızda çalışın diyerek es geçiyorlardı. Size sanırım 6 atış yaptırıldı biz sadece 3 atış yaptık. Başımızda üç çavuş vardı hepsi birbirinden iyi insanlardı. Yemeğe bile uygun adımda marş ile gidilmesi gerekirken biz birbirimizden kopuk şekilde normal yürüyerek gittik. Hatta son hafta yemek istemeyenler içtimada ayrılıyordu ve yemekhaneye gitmiyordu. Bölük komutanımız Ali Asteğmen her konuda çok yardımcı oldu. Özellikle akıllı telefon sokanlara ulu orta kullanmadıkları sürece müsamaha gösterdi.
    İki kez gönüllü olarak tuvalet nöbetçisi ve bir kere zorunlu bir kere gönüllü olacak şekilde iki defa bulaşıkhanede görevli oldum. Tuvaletlerimiz yıkılıp tekrar yapılmış ve daha 1 haftalıktı. Bulaşıkhanede sıcak su problemi yaşamadık, başımızdaki kısa dönem asker bu konuda tecrübeli olduğu için tüm bulaşıklar titizlikle yıkandı ve makinaya verildi. Ben makinanın başında duruyordum o yüzden işim rahattı.
    Yemekhanenin yemekleri oldukça kötüydü ben devamlı olarak kantinden yemek yedim. Çok şükür bizde 1 ana kantin 2 seyyar kantin ve yiyecek-içecek satışı yapan 2 araç vardı. Lahmacun, döner, köfte, tost, pekçok çeşit tatlılar mevcuttu.
    Bizde herhangi telefon toplama olayı olmadı. Ben dahil hemen hemen herkeste sivil hatlı tuşlu telefon vardı ve eğitim zamanlarının dışında komutanların önünde konuşabiliyorduk. Telefonumu çoğu kez lavaboda bulunan prizde doldurdum o esnada pek çok komutan yanımdan geçti kimse ne yapıyorsun sivil hat mı kullanıyorsun diye sormadı. Bölük komutanının akıllı telefona izin vermesinden sonra ziyaretçi vasıtasıyla getirtebilenler kendi akıllı telefonunu da getirtti.

• Elma kullanıcısına yanıt
    Yazdıklarınızı hayretle okudum aynı kışlada bu kadar farkli iki muamele olması çok saçma. Bizim sabah ciktiktan sonra koguslara girmemiz yasaktı. Hatta koguslara cikan demir kapilar kilitleniyordu çıkmayalım diye. Parka çıkarmak mümkün degildi o yüzden. Telefonda tuşlu telefonu bile problem ettiler belli ki bize pislik yapmakti amaçları kac defa arama olacak dedikodusu çıktı tuşlu telefonu bile saklamak zorunda kaldık sivil hat var diye. Askercell alan arkadaşlara da sabah saat 8 aksam 6 arasinda telefoncuya teslim etmeleri aksam o saatten sonra teslim almalari söylendi. Askercelli telefonu bile taşımayı problem ettiler. Sabah istimasina boluk komutanimiz 1 hafta sonra geldi. Gelir gelmezde bu arkadaşlar niye istimada kımıldıyor bunlar olmamiş dedi çıktı gitti egitimin dozu iyice arttı ondan sonra. Bi dönem asker olmayı hayal eden bu mesleği seven biriydim şuan kışlanin önünden geçmek istemeyecek hale geldim. 21 gun insanlara askerliği sevdirmelerini isterdim. Severek gittigim halde kötü duygularla döndüm.

• quote:

Yazdıklarınızı hayretle okudum aynı kışlada bu kadar farkli iki muamele olması çok saçma. Bizim sabah ciktiktan sonra koguslara girmemiz yasaktı. Hatta koguslara cikan demir kapilar kilitleniyordu çıkmayalım diye. Parka çıkarmak mümkün degildi o yüzden. Telefonda tuşlu telefonu bile problem ettiler belli ki bize pislik yapmakti amaçları kac defa arama olacak dedikodusu çıktı tuşlu telefonu bile saklamak zorunda kaldık sivil hat var diye. Askercell alan arkadaşlara da sabah saat 8 aksam 6 arasinda telefoncuya teslim etmeleri aksam o saatten sonra teslim almalari söylendi. Askercelli telefonu bile taşımayı problem ettiler. Sabah istimasina boluk komutanimiz 1 hafta sonra geldi. Gelir gelmezde bu arkadaşlar niye istimada kımıldıyor bunlar olmamiş dedi çıktı gitti egitimin dozu iyice arttı ondan sonra. Bi dönem asker olmayı hayal eden bu mesleği seven biriydim şuan kışlanin önünden geçmek istemeyecek hale geldim. 21 gun insanlara askerliği sevdirmelerini isterdim. Severek gittigim halde kötü duygularla döndüm.
    Biz takım olarak çok çok şanslıymışız o zaman. Dediğin gibi aynı kışlada apayrı şartlar. Bunun sebebi de tamamen başımızdaki komutanlar. Bize iyi, size kötü niyetli komutanlar denk gelmiş. Gerçi bizim bölükteki diğer takımlarında çavuşları çok iyi sayılmazdı ancak bizim takımın çavuşları insaflı insanlardı. Eğitimleri olabildiğince yaptırmamaya çalıştılar. Öğle içtimasından sonra hep boştuk. Koşu, sürünme vs. hiçbir şey yapmadık. Bölük komutanımız bir akşam koğuşumuza geldi hep birlikte oturduk muhabbet ettik börek sarma felan yedik. Bize 18 ekim perşembe günü verilen silah eğitimi bile 30 dakika anca sürdü. Komutanımız G3 sökme takmayı gelişigüzel birkaç kez gösterdi ardından 10-15 kişi sökme takma yaptı akabinde üç köşe teşkili gösterdiler bitti. İstirahat zamanlarında koğuşlara istediğimiz şekilde çıkabiliyorduk. Hatta sabah içtiması sonrası kahvaltıya gitmeyenler koğuşa çıkıyordu mıntıkaya kadar yatıyorlardı.

• Elma kullanıcısına yanıt
    Bize silah sök tak yaptirmadilar uzman çavuş söküp taktı 1 defa cok hızlı bi şekilde bizdende denemek isteyenler oldu izin vermediler.
  • Beyler bedelli olarak gittiğimizde de boy ve kilo ölçümü yapıyolar mı? ben aile hekiminden elverişlidir raporu aldım ama 2-3 kg fazlam var sınırın üstünde yani. Ama gitmeyi de çok istiyorum. Orda tartıp sorun çıkarılan oldu mu?
  • PREDATOR066 P kullanıcısına yanıt
    hocam oraya gittiğiniz ilk zaman tekrardan muayene edilndiniz mi? boy ve kilo ölçümü yapılıyor mu?
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.