Şimdi Ara

Bayraktar Akıncı'dan Roketsan Çakır seyir füzesinin atışı yapıldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
1
Favori
390
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Giriş
Mesaj
 • Bayraktar Akıncı'dan Roketsan Çakır seyir füzesinin atışı yapıldı
  Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar AKINCI insansız hava aracından, ROKETSAN tarafından geliştirilen Çakır seyir füzesi atıldı. Çakır seyir füzesi hedefi tam isabetle vurdu. Dünyada ilk kez bir İHA’dan seyir füzesi atılmış oldu.

  Atış testinin görüntüleri ilk olarak 11 Mayıs 2023 tarihinde Twitter üzerinden paylaşılmıştı. Şimdi de YouTube’a yüklendi. Görüntülerde Çakır’ın ateşlendiğini, hedefe doğru yöneldiğini ve hedef koordinatı tutturduğu görülüyor.  Bayraktar Akıncı'dan Roketsan Çakır seyir füzesinin atışı yapıldı
  Atış testinde Çakır, 7.000 metre yükseklikten bırakıldı. Kale Arge tarafından geliştirilen KTJ-1750 turbojet motor ile hedefe doğru uçuşunu yaptı. Hedefi 0,9 mach hızla vurdu.  Ayrıca Bkz.Türkiye'nin en uzun menzilli füzesi Tayfun'un yeni test atışı yapıldı  ROKETSAN çakır kara, deniz ve hava platformlarından atılabiliyor. Hava araçlarından fırlatma motorsuz olarak, kara ve deniz araçlarından fırlatma motoruyla birlikte ateşleniyor. Fırlatma motorsuz versiyonu 245 kg ağırlığa, fırlatma motorlu versiyonu ise 330 kilogramın altında ağırlığa sahip. Her iki versiyonu da 150 km menzil sunuyor. Yüksek patlayıcılı yarı delici parçacık etkili özgün harp başlığıyla hedefi imha ediyor.  Roketsan Çakır özellikleri
  • Menzil: 150 km

  • Füze ağırlığı: 245 kg (fırlatma motorsuz) ? 330 kg (fırlatma motorlu)

  • Füze çapı: ? 275 mm

  • Füze boyu: ? 3,3 m (fırlatma motorsuz) ? 4,1 m (fırlatma motorlu)

  • Harp başlığı ağırlığı: 70 kg

  • Uçuş motoru: Turbo jet motor

  • Fırlatma motoru: Katı yakıtlı fırlatma motoru

  • Seyir hızı: Yüksek ses altı (0,75-0,85 mach)

  • Atıcı platformlar: Sabit ve döner kanatlı hava araçları, SİHA, SİDA, taktik tekerlekli kara aracı, su-üstü platformlar

 • Süpersonik seyir füzesine gerek yok tamamen kendimize ait seyir füzemizin olması yeterli ki bu füze yerli motorla ateşlendi.

  Bunlardan onlarcasını üretip iha’lara yükleyip her yerden rahatça fırlatırsak savaş asker kaybetmeden kazanır hale geliriz.

  Önemli olan yeterince füze ile hedefleri sature edebilmek.
 • 330kg füzeyi taşıyabilip stabil fırlatabilmesi kulağa çok hoş geliyor.

  Keşke sınırlarımızı bunlarla korusak. Bak bakalım geçebilen oluyor mu.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Füze süpersonik değil galiba yani 0,9 mach hıza sahipmiş ancak bu da bir başarıdır.Yavaş yavaş o da olur inşallah yani hipersonik te yaparız süpersonik hız limitlerini geçip.
  Neyse geç olsun güç olmasın.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ataoğlu1993 -- 24 Mayıs 2023; 21:20:44 >
 • başta Selçuk Bayraktar olmak üzere emeği geçenlerden ve başta sn cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere vesile olanlardan Allah razı olsun

 • Ataoğlu1993 kullanıcısına yanıt
  Ukrayna savaşı öncesi Rusya'nın ballandıra ballandıra bitiremediği süpersonik füzelerinin rahatça patriotlar tarafından indirildiği söylendi daha yenilerde. Ki sözde sağ, sol sürekli manevrada yapabiliyorlardı o hızlarda. Normalde henüz patriotların öyle mach 6-7 lerde gidebilen hem de manevra yapabilen füzeleri durdurabilme kapasitesi olmamalı.

  Yani ya Rusya başta sallıyordu ya şimdi Abd sallıyor, ama montaj ama şu ama bu. Çok iyi palavra sıkabiliyor birileri.

 • Ataoğlu1993 kullanıcısına yanıt
  Süpersonik seyir füzesine gerek yok tamamen kendimize ait seyir füzemizin olması yeterli ki bu füze yerli motorla ateşlendi.

  Bunlardan onlarcasını üretip iha’lara yükleyip her yerden rahatça fırlatırsak savaş asker kaybetmeden kazanır hale geliriz.

  Önemli olan yeterince füze ile hedefleri sature edebilmek.

  < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
 • EvMüdüresiii kullanıcısına yanıt
  Akıncıdan atılan 245 kg olan versiyon.

  Ayrıca sınırlarımızı bunla savunursak hiçte insani olmayız. Duvar, kamera sistemleri, sensörler ve müdahale timi yeterli bence.

  < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
 • Çekırkeyif okudum :))

 • Bugün 0,9 mach hıza sahip roket olur, yarın süper değil hipersonik füze olur.

  Bu işler böyledir. Her şey bir süreç dahilinde, zaman etkisi ile ilerler.

 • Bildiğim kadarıyla seyir füzeleri, terminal safhada zaten hızlarını manevra kabiliyetini arttırmak amaçlı düşürüyor, subsonic seviyeye indiriyor. Örneğin Brahmos; Rusya-Hindistan yapımı, mach 4 olması lazımdı, ama hedefe yaklaştığında 0.9 mach'lara inmesi gerekiyor ki yakın hss'leri egale edebilsin. Tabi ki daha hızlısı lazım ama en azından şuan için bile çok iyi bir seviyedeyiz. Motorlarını kendimiz üretiyor olmamız en iyi avantajı.

 • gun kullanıcısına yanıt

  Eğer ki dünyanın en üstün füze güçleri gibi olmak istiyorsak,onlarla yarışmak istiyorsak önce süpersonik sonra hipersonik füze sistemlerini geliştirmemiz lazım


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • Ataoğlu1993 kullanıcısına yanıt

  Subsonik oluyor o zaman.

 • Spider_hip kullanıcısına yanıt

  Patriot çoktan vuruldu bile. ABD bile Patriot'un vurulduğunu kabul etti. Senin haberin yok sanırım.


  Öve öve bitiremedikleri Patriot Rus hipersonik füzesi ile vuruldu.

  Bayraktar Akıncı'dan Roketsan Çakır seyir füzesinin atışı yapıldı


  Bayraktar Akıncı'dan Roketsan Çakır seyir füzesinin atışı yapıldı
  Bayraktar Akıncı'dan Roketsan Çakır seyir füzesinin atışı yapıldıahaber
  Rusya: Kiev’deki ABD yapımı Patriot sistemine ait 5 rampa imha edildi
  https://www.ahaber.com.tr/video/dunya-videolari/rusya-kievdeki-abd-yapimi-patriot-sistemine-ait-5-rampa-imha-edildi
 • YApanlardan emeği geçen herkersten razı olsun. Rusya Ukrayna savaşıda gösteriyorki hem mühimmatı kendimiz üretmeliyiz hemde onnu kullanacak ürünleride kendimiz üretmeliyiz yoksa dışa bağımlı bir savunma sanayisinde ülkeyi muhafaza etme konusunda eksik kalacağımız ortada bu ve benzer ihtiyaçta ürünleri en kısa sürede seri üretim ile envantere sokmamız gerekiyor.  Bayraktar Akıncı'dan Roketsan Çakır seyir füzesinin atışı yapıldıSavunmaSanayiST.comtwitter
  “✈️#ANKA için rota yeniden oluşturuluyor! — Malezya Savunma Bakanlığı, Türkiye'den ilk etapta 9 adet ANKA SİHA tedarik etmek için sözleşme imzaladı — Anlaşmanın devamında, tedarik edilecek ANKA SİHA miktarı artacak”
  https://twitter.com/SavunmaSanayiST/status/1661748978021724162


  Bayraktar Akıncı'dan Roketsan Çakır seyir füzesinin atışı yapıldı
  Bayraktar Akıncı'dan Roketsan Çakır seyir füzesinin atışı yapıldıSavunmaSanayiST.comtwitter
  “Yeni tip denizaltı projesinin ikinci gemisi HIZIRREİS, 25 Mayıs 2023 tarihinde suya indirildi!”
  https://twitter.com/SavunmaSanayiST/status/1661720153703297026
 • Emeğe geçenlere teşekkürler

 • gun kullanıcısına yanıt

  tiktok'a bakmak yeterli oluyor.


  duvar, kamera sistemlerini tiktok çekerek aşıyorlar . müdahale timleri galiba kör ... adamlar her gün akın akın sınırı geçiyor .

  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dat0me -- 27 Mayıs 2023; 12:59:45 >
 • dat0me d kullanıcısına yanıt
  Her yerde yok zaten daha korkunç uzun bir sınırımız var.

  < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
 • gun kullanıcısına yanıt

  zamanın da bu tarz hata'yı(!) yine yapmışlardı sonucunda binlerce Şehit kanıyla meskun mahal'de Türk askeri ve polisi ödemişti...


  şimdi ki hata'yı (!) ise Tüm ülke olarak ödeyeceğiz ...


  bile isteye geçişlere izin veriliyor. Türkiye istese 1 ay içinde sınırları çok rahat mayınlayacak kapasiteye sahip... duvar kamera sistemi fasa fiso 300-700 mt genişliğinde mayınlı arazi çok rahat yeter ...  Bayraktar Akıncı'dan Roketsan Çakır seyir füzesinin atışı yapıldı
  Bayraktar Akıncı'dan Roketsan Çakır seyir füzesinin atışı yapıldıBaşıboş Kaçak Sorunutwitter
  “Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: "Kendine güvenen varsa yasa dışı geçişi denesin”
  https://twitter.com/kacaksorunu/status/1661405630005903363
 • dat0me d kullanıcısına yanıt

  türk milletine düşman olan bir başörtüsünü din sanan sahtekar çıkarcı bir zihniyetle karşı karşıyayız. sınırlarımızdan kuş uçmuyor diyen yalancı bir savunma bakanımız var. bakmadan sınırlarımızda kuş uçurmuyoruz diyor yabancı ülke uçakları üzerimizde cirit atıyor. ayrıca yerde yaya olarak geçen milyonlarca kaçak ülkemizi işgal etti. uyuşturucu satıcılarının bacaklarını kırın diyen bir içişleri bakanı var ancak her yer uyuşturucu satıp zengin olan hain akp yandaşlarıyla doldu.


  akp sayesinde olanlar şu şekilde


  Bayraktar Akıncı'dan Roketsan Çakır seyir füzesinin atışı yapıldıDarıca Gazetesiyoutube
  Gebze’de 12 Temmuz günü Afganistan uyruklu A.M.'nin (20) cinsel istismar girişiminde bulunup boğazını sıkıp, başından yaraladığı Ayşegül Aydın (16) yoğun bakımda yaşamını yitirdi. Gebze ilçesinde 12 Temmuz günü dershaneden eve dönen Ayşegül Aydın'ı takip eden Afganistan uyruklu A.M., Aydın'ı ağaçlık alana sürükleyerek cinsel istismara kalkıştı. A.M. daha sonra boğazını slkıp başından yaraladığı Aydın’ı yol kenarına taşıdı. Yoldan geçenlerin görüp ihbar etmesiyle bölgeye gelen sağlık ekibi, Ayşegül Aydın’ı hastaneye kaldırdı. A.M. olayın ardından yakalanırken, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Başına aldığı darbeyle yaralanan Ayşegül Aydın, Gebze’deki özel bir hastanede yoğun bakıma alındı. Ayşegül Aydın gece saatlerinde hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi. Ayşegül’ün iyileşmesini umutla bekleyen babası Metin Aydın ve annesi Şükran Aydın büyük üzüntü yaşadı. Kızının yoğun bakım tedavisi sırasında hep yanında olan Metin Aydın, kızının ölümü nedeniyle çok üzüntülü olduğunu, cenaze ile ilgili hazırlıkları yaptıklarını söyledi. Metin Aydın geçen ay yoğun bakımda kızıyla görüşürken, “Tatlım benim, güzel kızım, canım yavrum benim, bir tanem benim, kara gözlüm” diyerek severken, kendisini görünce duygulanan kızına, “Ağlama yavrum iyi olacaksın” dediği anlar cep telefonu kamerasıyla görüntülenmişti.
  https://www.youtube.com/watch?v=X9X9PAQIIBU  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serhatdaki -- 27 Mayıs 2023; 14:48:13 >
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.