Şimdi Ara

baymak duo tec için oda termostatı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
2
Favori
14.153
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bende birkaç gün evvel Baymak duo tec kombi aldım. Elimde eski kombiden kalan Buderus RC10 kablolu oda termostatı var. RC10'u baymak duo tec kombi ile kullanabilir miyim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ceyhunemre -- 7 Mayıs 2017; 20:13:27 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

baymak duo tec için oda termostatı

baymak duo tec 24 için hala öneriniz bu termostat mı yoksa başka öneriniz olurmu. Ayrıca termostatlı vana icin ne önerirsiniz.Teşekkürler.
  • gazellini G kullanıcısına yanıt
    bölgenizdeki baymak servisi ile konuşun sorun çıkartmazlarsa siemens rev 24
    veya honeywell cm707,danfoss tp 5001, termostatik vana danfoss ra 2000
  • 4 yıl oldu, Danfoss TP5001 kablolu kullanıyorum ve çok memnunum. ALacaklara tavsiye ederim.
  • Siemens rev24 çok pahalı Sanırım danfoss tp5001 e bakacağım. Servise bir sormak lazım sıkıntı çıkartacak mı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ezimuse -- 3 Ekim 2017; 21:59:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: m1t0

Ben montajı yaptım, fotoğraflar belki bir başkasının işine yarar.

Merhaba,

Baymak duotec için oda termostatı alacağım. Resimdeki gibi sarı kablonun iki ucunu söküp yerine oda termostatın iki ucunu bağlayacağım sanırım.
    Peki resimdeki karta ulaşmak için kombinin neresini sökmek lazım tam anlamadım. Söktüğümüz yerin de resmini gönderebilirmisiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Murat_5320

quote:

Orijinalden alıntı: m1t0

Ben montajı yaptım, fotoğraflar belki bir başkasının işine yarar.

Merhaba,

Baymak duotec için oda termostatı alacağım. Resimdeki gibi sarı kablonun iki ucunu söküp yerine oda termostatın iki ucunu bağlayacağım sanırım.
    Peki resimdeki karta ulaşmak için kombinin neresini sökmek lazım tam anlamadım. Söktüğümüz yerin de resmini gönderebilirmisiniz

hocam işlemi yapabildiniz mi?

ayrıca bilen varsa cevap verebilir mi? termostat ile kombi arasındaki kablonun bir özelliği var mı? hangi kabloyu kullanmamız gerekiyor?
  • maverick15 kullanıcısına yanıt
    2x 075 kablo olur bir özelliği yok.
  • REV24 kabloluyu arkadaşın bağladığı gibi bağladım. Kablonun herhangi bir bağlanma yönü var mı? Sarı kabloyu çıkardım. L-L1 e kombiden gelen kabloyu bağladım. Kombiyi açtım ekranda musluk ve Petek resimleri ve Petek sıcaklığı çıktı ancak kombi çalışmıyor. Çalışma sesi yok. Termostattaki dereceyi 25 e getirdim. Çıt diye bir ses geldi. Ekranda yukarı ok görünüyor. Ana kombimde ses yok. Yardım edebilecek bir arkadaş var mı? Baymak duo tec.....

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • arkadaşlar sarı kabloyu tekrar yerine taktım kombi çalışıyor sorun yok. termostatla neden çalışmıyor onu bi türlü anlamadım. termostat bağlıyken sıcak suyu açtığımda kombi çalışıyor sıcak su geliyor. ancak petek suyu ısıtması yapmıyor.

• merhaba dostlar

servis geldi adamlara sordum idee confea kablosu termostat alacağım nereye bağlayayım herif in bilgisi beni hiç tatmin etmedi on/of bağla dedi geçti. ben adamlar gelmeden biraz kombinin kullanma kılavuzunu kurcaladım . termostat için 3 bağlantı portu var on / off - opentherm- ve dış hava sensörü

aşağıda kullanma kılavuzundan sayfa görseli ve benim kombinin bağlatı portları sunulmuştur .

servise sordum peki opentherm portuna bağlasak ne olur yada bu port hangi amaçla kullanılıyor diye. adam opentherm portu ayrı ayrı oda sıcaklığını ayarlamak için termostat bağlantılarında kullanıldığını söyledi. ne demek istediğini hiç anlamadım . sizler bu söylediğinde birşey anladıysanız lütfen bilgilendirin.

eğer adam gibi modülasyonlu çalışacaksa paraya kıyıp idee kablosuz alacağım . lakin öyle değilse normal on / of alıp devam ederim @alp_erke arkadaşın dediği gibi.

bu konuda bilgi olan varsa lütfen açıklık getirsin opentherm portu modülasyon lu termostat için değilmi. on/off portu zaten düz mantık çalışıyormu?. o zaman ne diye biz dünya para verecez . alırız standart on/off .
    opentherm portundan idee ot kullanan varsa lütfen tecrübeleri bizimle paylaşsın.

@disintegration @alp_erke  baymak duo tec için oda termostatı baymak duo tec için oda termostatı
  • birumit B kullanıcısına yanıt
    on/off aç kapa yapar modülasyonu kombi dönüş suyu sıcaklığına göre kendisi yapar.

OpenTherm portu modülasyonlu oda termostatı bağlamak içindir. Modülasyonlu termostat alırsanız oda sıcaklığına göre modülasyon yapacaktır. Eviniz çok büyük değilse sıcaklık farkları çok olmuyorsa kombi zaten düşük alev boyunda çalışıyor. Yani 1000 liraya yakın para verip termostat almak bana gereksiz geliyor. Cosa aldım zamanında uzaktan aç kapamı da yapıyorum klimamı da kontrol ediyorum mis gibi. Ha algoritması yok o dezavantaj bazen üşüme hissi gelmiyor değil. Honeywell düşünebilirsiniz bu konuda. Kablolu bir yakının evine taktım çalışma sistemini çok beğendim. 300 liralık da 1000 liralık da aç kapa yapıyor
  • aslında benim sorun baymak duotec özelinde . servisler modülasyonlu termostat alsanızda on-of bağlayıp geçiyorlar..
    baymak duotec+ idee baymak modülasyonlu termostat uyumlu ikili. durumu servislerlerden ve gerekli yerlerden teyit ettirdik. (umarım fake bilgi değildir.)

bu kombide opentherm portuna bağlayanı görmedim. doğru bağlantı şekli mantık olarakda bu termostadı opentherm portunda bağlayıp test etmek .
    kullananlar hangi porta bağlı olduğunu ve modülasyon çalıştığında eminler mi? konu hakkında paylaşımcı olurlarsa sevinirim
  • baymak servisine mail attım

gelen cevabı paylaşıyorum. aslında idee oda termosta on/off bağlayan servis bu söylev üzerinde yanlış bir uygulama yapıyor görünüyor. bir coğuna da bu şekilde yanlış bağlatı yapıldığı görülüyor. acaba dünya para verdik idee ot aldık verim alamadık diyenlerin şikayeti bağlatı hatası olabilir mi ? bunu ancak opentherm portunda bağlantı yapan arkadaşlar ile kıyaslama yaparak anlayabiliriz.

....................
    Merhaba,
    İdee oda termostatı alıp kullanabilirsiniz.
    İdee kablosuz oda termosttı bağlanacak ise Opentherm olarak belirtilen soketlerin kullanılması yeterli olacaktır.
    On-Off tipi termostat kullanılacak ise On-Off termostta uçlarının kullanılması gerekmektedir.
    Bildirimiz için teşekkür eder, sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz.

Saygılarımızla;
    Satış Sonrası Hizmetler Müdürlüğü
    .............................

Bende in therm rf 300 var benim bildiğim aç kapa şeklinde çalışiyor usteki resimlerde sarı kablolu yerlere takicaz benim bildiğim.idee ilk defa duydum hatta ben tüm termostatlari aç kapa mantigiyla calisiyor diye bilirdim.oda sicakligi gerekli duzeye gelince kombi caliair vaziyette olur ama atesleme yapmaz .oda sicakligi dusunce kombi zaten calisir vaziyetteydi atesleme yapmaya baslar.tum termostatlarda mantik bu değilmi ?

• quote:

Orijinalden alıntı: achillus79

Bende in therm rf 300 var benim bildiğim aç kapa şeklinde çalışiyor usteki resimlerde sarı kablolu yerlere takicaz benim bildiğim.idee ilk defa duydum hatta ben tüm termostatlari aç kapa mantigiyla calisiyor diye bilirdim.oda sicakligi gerekli duzeye gelince kombi caliair vaziyette olur ama atesleme yapmaz .oda sicakligi dusunce kombi zaten calisir vaziyetteydi atesleme yapmaya baslar.tum termostatlarda mantik bu değilmi ?

Ben opentherm bağladım yanı beyaz kablolara . sarılar olduğu gibi duruyor. (yani köprü bağlantıyı bozmadım) tabi kullandığınız OT kombi ile uylumlu ve opertherm portu ile haberleşme özelliği olması lazım

on/off düz mantık aç / kapat olarak çalılışır. opentherm portu kombi ile OT aralarında haberleşirler. en basit somutlaştırsak ; klasik On/off da hedef sıcaklığa ulaşılınca kombi stop eder. opentherm portunda haberleşen kombi hedef sıcaklığa ulaşınca kazan sıcaklığını aşağıya çeker alev boyunu sizin belirtiğiniz limitler içerisinde duruma göre yükseltir veya düşürür..

on/off tam emin değilim ama eski kombimde öyleydi kombi de pompada kapanıyordu.

merhaba, ben de yeni aldığım duotecle aynı olan baymak lambert lpy kombiye idee modülasyonlu kablolu ot bağlamayı düşünüyorum, nasıl bağlantı yapmam gerektiğini söyleyebilir misiniz, nasıl bir kablo kullanmalıyım, köprüyü yerinde bırakıp opeterm den bağlantı yapacağıım anladığım kadarıyla, ot için ayrıca elektrik bağlantısı gerekiyor mu. otyi bağlayınca başka işlem yapmadan direk ot aktif hale mi geliyor. kombi sıcaklığını kaça ayarlayıp bırakıyorsunuz. bir de eğer bilginiz varsa dış hava sensörü kendimiz bağlayabiliyor muyuz..

• quote:

Orijinalden alıntı: yalnizkurt1

merhaba, ben de yeni aldığım duotecle aynı olan baymak lambert lpy kombiye idee modülasyonlu kablolu ot bağlamayı düşünüyorum, nasıl bağlantı yapmam gerektiğini söyleyebilir misiniz, nasıl bir kablo kullanmalıyım, köprüyü yerinde bırakıp opeterm den bağlantı yapacağıım anladığım kadarıyla, ot için ayrıca elektrik bağlantısı gerekiyor mu. otyi bağlayınca başka işlem yapmadan direk ot aktif hale mi geliyor. kombi sıcaklığını kaça ayarlayıp bırakıyorsunuz. bir de eğer bilginiz varsa dış hava sensörü kendimiz bağlayabiliyor muyuz..

dış sensörü ben bağlamadım. zaten OT kutu içerisinden böyle bir şey yok. sonradan siz alıp takmanız lazım .

bu arada benim OT modeli kablosuz olan . .sizin düşündüğünüz sanırım kablolu olan model. size önerim cihazı alırken baymak kurumsaldan kombi be OT modelinin birlikte modülasyonlu çalışıp çalışmadığını teyit edin . ilgilendiğini OT modelleri pahalı . eğerki cihazlar uyumlu çalışmayacaksa boşuna bu kadar para vermenize gerek yok alın bir on/off OT işinizi görecektir.

kombi tarafında ki bağlantıda köprü aynen kalıyor . openherm kısmına bende beyaz kablolar oraya yönü fark etmeksizin bağlayın . bir tek boşda port kalacak oda siyah dış sensör bağlantısı

OT tarafında bağlantıyı bilmiyorum zira kablosuz olduğundan ama bendeki transmitter bağlatı yukarıda ki bahsi geçen iki kablo ile bağlandığına göre sendeki OT panelinede 2 tel kablo gider.

farklı bir bağlantı olacağını zannetmem . kıllanma kılavuzunda izah ediliyor.

bendeki kablosuz olduğunda olay sadece iki tel kablo ile sonuçlanıyor. ana panel pil ile enerji alıyor.

fakat işin ilginç tarafı transmitter ek enerji gerektirmedi. yani cihaza adaptör ile enerji sağlamadık.-ki kutu içeriğinden böyle birşey bekledim ama yoktu.. iki tel kablo ile data+enerjide cihaza sağladı.

bütün işlemleri doğru yaptıysanız kombi panelinde "RC" yani remotecontrol ibaresi belirir. bu belli aralıklarla görünür ve kaybolur.

gelelim ayarlara . ana panel biraz karışık olmasına rağmen biraz uğraşarak çözersiniz.

servis menüsüne giriş 0012 (bu bendeki tabi sizde farklı olabilir.)

servis menüsüne girseniz bile değerleri karıştırmayın hakikaten servise muhtaç olabilirisiniz.

zaten servis menüsü ile işiniz yok

panelden benim en çok yaptığım ana ayarlar .

kazan tepe sıcaklığı

kullanım sıcak su ayarı

ortam hedef sıcaklık ayarı

diğer leri programlabilir bir sürü özelliği var .

dış sensör ile cihaz daha karışık çalışabilir.

sanırım olay; dış sıcaklık, iç sıcaklık, kazan sıcaklığı ve hedef sıcaklık algoritması içerisinde size en ekonomik ve konforlu bir ısıtma sağlamak

dış sensör olayına bulaşmadım . hangi sensör satınalmalı hangisi uyum sağlar bilmiyorum . ayrıca sensörü taktığınızda dış sensör aktive olması dış ortam verisini yorumlamanız için sanırım servis menüsünde bir takım ayarlar yapmanız lazım olduğunu duydum. yani özetle dış sensör olayına hakim değilim . kadı ki servis deki adamlada da güvenmiyorum . eve gelen servis elemanlarının çok bilgili olduklarını konusunda şüpheliyim ..

kolay gelsin iyi seneler diliyorum ..

gayet bilgilendirici oldu, teşekkür ederim.

ot öncesi kullanımla sonrası kullanım kıyaslamasında tüketiminizde bir düşme oldumu acaba, yani faturaya yansıması nasıl oldu. bir de normalde bu kombiler ot takılı değilken normalde hedef sıcaklığa gelince düşük alevde devamlı çalışıyor, şartlar uygun olup hedef değerin 4-5 derece yukarısına kadar ısıtabilirse ancak o zaman alev sönüyor (benim anladığım ve gözlemlediğim) pompa ise hiç durmuyor, devamlı devir daim yapıyor. modülasyonlu ot takınca bu çalışma şeklinde bir değişiklik oldumu acaba( alev söndürerek ve pompanın durarak dinlenmeye geçmesini kastediyorum). bazı kaynakları okuyunca kafam karıştı açıkçası, bazı yorumlar on/off ot daha iyi derken bazıları modülasyonlu ot iyidir diyor. anladığım kadarıyla bu tür devamlı çalışan kombilerde on/off ot ile kombinin devamlı yanmasının ve pompanın devamlı çalışmasının önüne geçildiği, bir anlamda eski kombiler gibi heder kombi değeri mesela 40 ise bu ot ile kombinin sıcaklığı 45 e çıkarıp dinlenmeye geçtiği, 35e düştüğünde ise tekrar çalışmaya başladığı şeklinde anladım ve bu tür çalışmanın faturaya ekonomi olarak yansıdığı, modülasyonlu ot de ise bu şekilde çalışmadığı ve ekonomiden önce konforun ön planda olduğu şeklinde yorumlar var. belki mevcut evin şartlarına/kombi ve modülas. ot nin markasına vs... göre bu değişebilir tabiki, bilemiyorum. bu konuda sizin fikrinizi almak isterim.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.