Şimdi Ara

Baskı devre yollarını VERNİKLEME konusunda sorular...?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
1
Favori
4.800
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bakır yolların zamanla paslanmasının, verniklenerek önlenebileceğini okumuştum forumda...

1-Burada kullanacağımız verniğin türü nedir? Yoksa vernik zaten tek çeşit mi olur?
    Hani taban tahtalarına da vernik atılır, yanlış malzeme almayalım

2-Bu tür verniği piyasada nerelerden bulabiliriz? Boyacılarda falan mı yoksa elektronikçilerde de bulunuyor mu?(Sorarak bulursun demeyin, çünkü burada kullanılan terimleri, isimleri piyasada kullandığımda çok tuhaf bakışlarla karşılaşabiliyorum... Bknz: "alık alık bakmak")

3-Forumda bu yöntemden bahseden arkadaş:
    "Devreyi asitten çıkarıp, delme işlemlerini yaptıktan sonra verniklemeli" yazmıştı...

Şimdi delme işlemini yaptıktan sonra vernik deliğin içini de az da olsa kaplayacaktır. Ve daha sonra elemanların bacaklarını o delikten geçirip lehim yaptığımızda, elemanın bacağıyla bakır yol arasında vernik tabakası olacaktır. Bu durumda iletim problemleri yaşanmaz mı? yani vernik ısı altında eriyip dağılıyor mu yoksa, vernik elektriği iletebiliyor mu?

Cevaplarınızı bekliyorum arkadaşlar, bundan sonra devrelerime hep vernik çekecem, artık yolların kararması iyice canımı sıkar oldu.

Esen kalın...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LosTCorpsE -- 10 Temmuz 2006; 23:30:40 >

• hocam bende parçaları monte ettikten sonra verniklemelisin yoksa yollarda vernikle kaplanacağı için lehim yapamayacaksın. eğer devrenden emin sin ve çalıştığınıda biliyorsan vernik sürmekte bir zarar yok ama arıza durumunda biraz zorlanırsın o kadar. dediklerin vernik normal verniktir bence boyacılarda bulunabilir gibi ama hazır devrelerdeki vernik değil sanırım başka bir madde kullanılıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: sezerkıran

hocam bende parçaları monte ettikten sonra verniklemelisin yoksa yollarda vernikle kaplanacağı için lehim yapamayacaksın. eğer devrenden emin sin ve çalıştığınıda biliyorsan vernik sürmekte bir zarar yok ama arıza durumunda biraz zorlanırsın o kadar. dediklerin vernik normal verniktir bence boyacılarda bulunabilir gibi ama hazır devrelerdeki vernik değil sanırım başka bir madde kullanılıyor
    hocam eğer gerçekten çok profesyonel bir şeyle uğraşmıyosan gerek yok..
    sezer arkadaşım profesyonel devrelerde evet vernik kullanılmıyo...üzerindeki boya..;)
  • quote:

Orijinalden alıntı: ***alper***

hocam eğer gerçekten çok profesyonel bir şeyle uğraşmıyosan gerek yok..
    sezer arkadaşım profesyonel devrelerde evet vernik kullanılmıyo...üzerindeki boya..;)

Alıntıları Göster
    vernikleme işi güzel olmuyor lehimden önce yaparsan ısıyla renk değiştirip kötü görüntü veriyor
    ama illada yapacam diyorsan sanırım granüler olarak balmumu gibi bir madde satılıyor tinerle sıvılaştılıyor
    ancak vernikleme işinin bana göre başka zararı var vernik yapışkan ve kolloidal bi malzeme olduğundan iletken parçacıkları tutuyor gözle görülmeyen parçacıklar iki yol arasında ksıa devreye neden oluyor.
    profesyonel kart basım yerlerine yaptırsanız daha iyi
    kullandıkları yeşil boya iyi bir koruyucu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elektrodam -- 11 Temmuz 2006; 10:51:43 >

• quote:

Orijinalden alıntı: elektrodam

vernikleme işi güzel olmuyor lehimden önce yaparsan ısıyla renk değiştirip kötü görüntü veriyor
    ama illada yapacam diyorsan sanırım granüler olarak balmumu gibi bir madde satılıyor tinerle sıvılaştılıyor
    ancak vernikleme işinin bana göre başka zararı var vernik yapışkan ve kolloidal bi malzeme olduğundan iletken parçacıkları tutuyor gözle görülmeyen parçacıklar iki yol arasında ksıa devreye neden oluyor.
    profesyonel kart basım yerlerine yaptırsanız daha iyi
    kullandıkları yeşil boya iyi bir koruyucu

Alıntıları Göster
    Arkadaşlar, öncelikle fikir verdiğiniz için teşekkürler.

Şimdi ***alper*** ve elektrodam pek tasvip etmediklerini yazmışlar bu yöntemi...
    Elektrodam, lehimlemeden önce yapıldığında iletim problemi çıkarabileceğini ve ısıdan dolayı verniğin renginin değişip kötü bi görüntü oluşturduğunu yazmış peki alper sen neden uğraşma dedin? Çok profesyonelce bi iş yapmayacağım ama yaptığım bazı devrelerin uzun süre sağlıklı çalışmasını istiyorum.(Örneğin güç kaynağı, Pic Programmer vs...) Bakr yollar hemen paslanmaya ve kararmaya başlıyo, paslanmayı önlemek istiyorum.

Şimdi elektrodam arkadaşım eğer lehimleme işini bitirdikten sonra vernik yaparsam bahsettiğin sorunlar ortadan kalkmış olacak.Sen hiç lehimledikten sonra verniklemeyi denemedin mi?

Şu işi bi açıklığa kavuşturalım arkadaşlar
    Saygılar...

Düzeltme: Elektrodam sanırım kasdettiğin 2. problemi yanlış anlamışım. Kısa devreye neden oluyor demişsin, vernik iletken mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LosTCorpsE -- 11 Temmuz 2006; 22:00:02 >

• quote:

Orijinalden alıntı: LosTCorpsE

Şimdi ***alper*** ve elektrodam pek tasvip etmediklerini yazmışlar bu yöntemi...
    Elektrodam, lehimlemeden önce yapıldığında iletim problemi çıkarabileceğini ve ısıdan dolayı verniğin renginin değişip kötü bi görüntü oluşturduğunu yazmış peki alper sen neden uğraşma dedin? Çok profesyonelce bi iş yapmayacağım ama yaptığım bazı devrelerin uzun süre sağlıklı çalışmasını istiyorum.(Örneğin güç kaynağı, Pic Programmer vs...) Bakr yollar hemen paslanmaya ve kararmaya başlıyo, paslanmayı önlemek istiyorum.

Şimdi elektrodam arkadaşım eğer lehimleme işini bitirdikten sonra vernik yaparsam bahsettiğin sorunlar ortadan kalkmış olacak.Sen hiç lehimledikten sonra verniklemeyi denemedin mi?

Saygılar...

Düzeltme: Elektrodam sanırım kasdettiğin 2. problemi yanlış anlamışım. Kısa devreye neden oluyor demişsin, vernik iletken mi?

Alıntıları Göster
    MAtbaada 2 tip vernik vardır, ama elektronıkte aynısı olucagını sanmamBUnlar mat vernik ve parlak vernik, Mat ve parlak istersen sana 20 kg. luk ambalaj halinde verebilirim

• quote:

Saygılar...

Alıntıları Göster
    Benim bildiğim iletken vernik de var yalıtkan vernik de. Ayrıca bu iş için kullanılan spreyler var diye biliyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: PHaLaNX.

Benim bildiğim iletken vernik de var yalıtkan vernik de. Ayrıca bu iş için kullanılan spreyler var diye biliyorum.

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: PHaLaNX[TUR]

Hah işte beklediğim tarzda bi cevap
    Zaten bu iş elektronikte fırçayla değil de sprey le oluyodur olsa olsa diye düşünüyordum:)
    Madem bu iş için kullanılan spreyler war bu kabul gören bi yöntemdir...

Şimdi bu spreyle ilgili bilgisi olupta paylaşan olursa pek makbule geçecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LosTCorpsE -- 11 Temmuz 2006; 22:38:07 >

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: PHaLaNX[TUR]

Hah işte beklediğim tarzda bi cevap
    Zaten bu iş elektronikte fırçayla değil de sprey le oluyodur olsa olsa diye düşünüyordum:)
    Madem bu iş için kullanılan spreyler war bu kabul gören bi yöntemdir...

Şimdi bu spreyle ilgili bilgisi olupta paylaşan olursa pek makbule geçecek.

Alıntıları Göster
    Adını unuttum ancak böyle bir sprey var. Aklıma gelmedi adı özür dilerim :(
    Karaköyde vardı

• quote:

Orijinalden alıntı: Hazar

Adını unuttum ancak böyle bir sprey var. Aklıma gelmedi adı özür dilerim :(
    Karaköyde vardı

Alıntıları Göster
    Buldum sonunda Plastik 24(sprey) diye bi maddeymiş elektronikçilerde bulunabiliyomuş...
    Cevaplar için teşekkürler
  • quote:

Buldum sonunda Plastik 24(sprey) diye bi maddeymiş elektronikçilerde bulunabiliyomuş...

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: LosTCorpsE

ALırsanız nasıl gözüküyor diyr resim falan koyabilir misiniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: alper.y

quote:

ALırsanız nasıl gözüküyor diyr resim falan koyabilir misiniz?

Alıntıları Göster
    Aldığımda bi foto. makinası bulup çekmeye çalışırım tabi.
    Fakat bu ara para sıkıntım war(Çok ucuz malzemeler dahi olsa...) pic programlayıcı yapma hevesimi biliyosun ama onu bile ertelemek zorunda kaldım
    Belki kısa sürede,belki de baya geç olur ama alınca resim eklemeye çalışırım

• quote:

Aldığımda bi foto. makinası bulup çekmeye çalışırım tabi.
    Fakat bu ara para sıkıntım war(Çok ucuz malzemeler dahi olsa...) pic programlayıcı yapma hevesimi biliyosun ama onu bile ertelemek zorunda kaldım
    Belki kısa sürede,belki de baya geç olur ama alınca resim eklemeye çalışırım

Alıntıları Göster
    arkadaşımla konustum elektonikle ugrasan , spreyi temin edebilirmiş 20 ytl ye.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kaplan Bey

Alıntıları Göster
    Spreyin fiyatı ben sorduğumda 7.5 YTL idi bilginize...................
    Karaköy'de sormuştum.
  • quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: Kaplan Bey

Teşekkürler. Ama o fiyata almam, alamam da zaten...

quote:

Orjinalden alıntı: dogukan_karabay

Spreyin fiyatı ben sorduğumda 7.5 YTL idi bilginize...................
    Karaköy'de sormuştum.

Teşekkürler

• quote:

Saygılar...

Alıntıları Göster
    quote:

elle yapılan vernikleme işi çok ince bir katman olamayacağından ki reçel sürmüş gibi olacaktır
    eğer ki bu işlem esnasında masanızın üzerinde yankeski ile kestiğiniz küçük bakır tel parçacıkları
    veya malzeme bacakları özellikle entegre aralarına saklanmış parçacıklar vernik sayesiyle
    tutunmaya devam edecektir
    vernik kullandığımda başıma gelmişti ayrıca kuruması da zaman alıyor

daha sorna arkadaşların bahsetti plastik coating denen spreyler de kullandım

en iyi çözüm yeşil baskı..

• quote:

Orijinalden alıntı: elektrodam

quote:

elle yapılan vernikleme işi çok ince bir katman olamayacağından ki reçel sürmüş gibi olacaktır
    eğer ki bu işlem esnasında masanızın üzerinde yankeski ile kestiğiniz küçük bakır tel parçacıkları
    veya malzeme bacakları özellikle entegre aralarına saklanmış parçacıklar vernik sayesiyle
    tutunmaya devam edecektir
    vernik kullandığımda başıma gelmişti ayrıca kuruması da zaman alıyor

daha sorna arkadaşların bahsetti plastik coating denen spreyler de kullandım

en iyi çözüm yeşil baskı..

Alıntıları Göster
    anlamadıığm birşey oldugu için pek birşey diyemiyorum, siz sağolun

• vernik üzerine %5 oranında tinerle inceltip sürülebilir ben böyle yapıyorum.çokda güzel oluyor.yalnız lehimledikten sonra bağlantılarınızı devamlı kontrol edin.
  • quote:

anlamadıığm birşey oldugu için pek birşey diyemiyorum, siz sağolun

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: paflagonya80
    vernik üzerine %5 oranında tinerle inceltip sürülebilir ben böyle yapıyorum.çokda güzel oluyor.yalnız lehimledikten sonra bağlantılarınızı devamlı kontrol edin.

Peki kullandığın verniğin çeşiti nedir? Ve nerelerden alınabilir?

Bir de karışımı tam anlamadım, %5 tiner + %95 vernik kullanıyosun değil mi? Verniğin kıvamını bilmediğim için pek kestiremiyorum nasıl olduğunu

Son soru:Bağlantıları kontrolden kastın, vernik çekmeden önce devreyi iyice kontrol etmek mi, yoksa vernikledikten sonra tekrar tekrar kontrol etmek mi?(Yani verniğin iletkenliği gibi bişey mi söz konusu)

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: paflagonya80
    vernik üzerine %5 oranında tinerle inceltip sürülebilir ben böyle yapıyorum.çokda güzel oluyor.yalnız lehimledikten sonra bağlantılarınızı devamlı kontrol edin.

Peki kullandığın verniğin çeşiti nedir? Ve nerelerden alınabilir?

Bir de karışımı tam anlamadım, %5 tiner + %95 vernik kullanıyosun değil mi? Verniğin kıvamını bilmediğim için pek kestiremiyorum nasıl olduğunu

Son soru:Bağlantıları kontrolden kastın, vernik çekmeden önce devreyi iyice kontrol etmek mi, yoksa vernikledikten sonra tekrar tekrar kontrol etmek mi?(Yani verniğin iletkenliği gibi bişey mi söz konusu)

Alıntıları Göster
    arkadaşın bahsettiği örneğin: 100 gr verniğe 5 gr tiner koymalısın

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.