Şimdi Ara

bacak kırılması (femur kırıgı) (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
245
Cevap
13
Favori
133.876
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • jakabo_ist J kullanıcısına yanıt
    Ben fiziğe başladım çok faydalı tavsiye ederim yatalak gibi durmak sakıncalı hareket edip bacağı kullanmaya çalışmak gerek hep duyduğum bu hatta iyileşmeyi sağlan önemli faktörlerden biriymiş bacağı kullanabildiğin kadar kullan çok zorlamadan tabiki doktorların da bana tavsiyesi bu şekilde. Bu arada doktora gittim çivinin en az 1 yıl içinde alınabildiğini ancak genelde içeride bırakıldığını söyledi.Eğer aldırmak istiyosan ben onları almam kendine başka doktor bul dedi yalama vs. olup ameliyatta çıkmadığını söyledi.Dier arkadaşlarda durum nedir bilmek isterim aldıran arkadaşda hiç görmedim forumda.
  • aselmax A kullanıcısına yanıt
    bu da diger rötgen
     bacak kırılması (femur kırıgı)
  • quote:

Orijinalden alıntı: aselmax

Ben fiziğe başladım çok faydalı tavsiye ederim yatalak gibi durmak sakıncalı hareket edip bacağı kullanmaya çalışmak gerek hep duyduğum bu hatta iyileşmeyi sağlan önemli faktörlerden biriymiş bacağı kullanabildiğin kadar kullan çok zorlamadan tabiki doktorların da bana tavsiyesi bu şekilde. Bu arada doktora gittim çivinin en az 1 yıl içinde alınabildiğini ancak genelde içeride bırakıldığını söyledi.Eğer aldırmak istiyosan ben onları almam kendine başka doktor bul dedi yalama vs. olup ameliyatta çıkmadığını söyledi.Dier arkadaşlarda durum nedir bilmek isterim aldıran arkadaşda hiç görmedim forumda.

onu diyen doktorun, mesleki ve teknik bilgisi yok demektir. uzak dur ondan :)
    nasıl alındığına gelince: o çiviyi oraya takma seti vardır. aynı set ile, demontajı yapılır. youtube aratırsan, örnek video ları bulursun.
    önce yanlamasına saplanmış olan, vidalar sökülür. sonrada, kalçanın üstünden kesi yapılarak, sökme kitiyle, çivi yerinden çıkartılır.
    ancak 1 sene bence az bir süre. zaten 1 sene iyileşiyor kemik. üstüne garanti olsun diye 6 ay daha koymak gerek. ne olur ne olmaz. bir daha kırılsın istemeyiz.
    ben aldıracağım, vucütümda yabancı bir madde ile ölene kadar yaşamak istemiyorum.
    hatta, bendeki vidalardan bir tanesi kırıldı. ah ulan , o kırık vidayı çıkartamazlar dedim kendi kendime. çünkü vidanın tutma yeri koptu. yani tornavida filan işlemez. oraya pensede girmez dedim.
    sonradan öğrendimki, kırık vida çıkarma setide varmış. onunla çıkartıp alabiliyorlar kemiğin içinden..
    nerde aldıracağıma gelince, yüksek ihtimal özel hastanade.. devlet hastanesinde adama köpek gibi davranıyorlar. hiçbir bilgi alamıyorsun. adam bacağı kesip alsa, soramazsın bile kim kesti bu bacağı diye.
    bence şimdi buna kafayı takmayın. çıkartırlar merak etmeyin.

mümkün mertebe bacağı hareket. bunun iki sebebi. hareket ettiği zaman, bacağın kanlanması artar. kan demek, kırık yerini onarmak demek.
    ikincisi : hareket ettirdikçe, ufakta olsa kemiğe baskılar gelir. bu sayede, kemikte uyarılma olur. iyileşmeliyim uyarısı.

jelatin tüketmekte fayda var. kuzu paçasının suyunu içmek :)

• Arkadaşlar geçmiş olsun .forum da bilgisi tecrübesi cok güzel arkadaşlar var ....
    Öncelikle ne zaman iyileşirim - bunu böle yapayımmı -vs soruları biraz saçma oluyo ....
    1) kırıklarda iyileşme zaman alıyo. Hemen iyileşme olmuyo
    2) en iyi bilen doktornuzdur.

Herşeyi yazın filmlerinizi koyun , herkes yazınızı okuyup fikmlerinizi bsksın sadece herkes kendi kafadından şekillendirsin. Aynı kırıktayız ama aynı metabolizmaya sahip değiliz ... Sadece yazılanlardan ders çıkarın gibi bişi ....

Bazı arkadşlarım sadece okuyooo. Bilgi alıyo ama siZde bişi paylaşınn .... Geçende yazımı takip eden biriyle karşılaştım.... Beni bana anlatıyodu;)))
    Eli deymekli olan herkesle gidip konuşuyorum ... Dediydim abi sende koy film bilgi vs ama yok;))))

Ayın sonuna doğru hikayenn sınuna doğru geri kalanını paylaşacammm .... Rapor -mahkeme vs

• Degneksiz yurumek de guzelmis dizim agrisada topallasam da arkadaş lar

• uzunluk_olcus U kullanıcısına yanıt
    Biraz yavaş mı ilerliyor sanki yoksa normalmi 3 ay olmasına rağmen bana biraz az geldi moralini bozmak istemem yanlış anlama lütfen. İlaç vs kullandığın bişeyler varmı takviye olarak. Üzerine basıomusun, egzersiz yapıomusun ? Ben hergün biraz meyve yiyorum tavsiye ederim.
  • 41 günlük filmlerim yorumlarınızı bekliyorm arkadaşlar.
     bacak kırılması (femur kırıgı) bacak kırılması (femur kırıgı) bacak kırılması (femur kırıgı)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aselmax -- 30 Ocak 2015; 3:27:22 >

• Benim kalluslar az 3 ay olmasina ragmen arkadaslar neden ki fikirlerinizi ogrenmek isterim hergun yuruyus yapiyom faydasi yok galiba

• Aselmax bence guzel gidiyo kalluslar etfrafinda olusmaya baslamis önemli olan bu

• Bi de dis curukleri var bende kaynamayi etkiler mi arada bir agri kesici hap yutuyom goruslerinizi bekliyorum

• merhaba arkadaşlar,
    benim 5 ay bitti. son röntgen aşağıdaki gibi.
    son 2 aydır iyileşme durdu gibi. doktor 2 ay daha bekleyelim. eğer ilerleme olmaz ise, tekrar ameliyat dedi.
    bunu diyince bende paniğe kapıldım. nasıl kaynamaz diye. yaklaşık 10 gündür paça suyu içiyorum hergün. şimdiye kadar içmemiştim artık içmeye başladım. işalla kaynama devam edicek.
    yaklaşık 4-5 gündürde kırık yerinde garip şeyler hissediyorum. böyle bık bık, pıt pıt, blunk blunk diye ses geliyor. kendi kendine kas hareket ediyor filan. sanki kalbim orda atıyor. hareket etmezken hissediyorum bunu. sanki orda inşaat varmış gibi.
    acaba iyileşme böylemi oluyor. ya kaynamaya başladı, yada çivi gevşedi kemik oynuyor olabilir. umarım iyileşmedir bu..
    ancak, yürüyüşüm filan düzelmeye başladı. kaslarım güçleniyor. bacağı daha iyi hissediyorum. soğuk havalarda ise, berbat hissediyorum.
    bu arada; paça suyu gerçekten faydalıymış. kemiğin kaynaması için gereken jelatin bulunuyormuş paça suyunda. donunca jel gibi birşey oluyor zaten. bunu herkesden duyuyorum. jelibon şekerde bile jelatin bulunuyor. paça suyu içmiyorsan, jelibon şeker ye diyenler oldu. anadoluda böyle bir düşünce var, bence atalarımız boşuna demediler bunu iyi gelir diye. ülkenin doğusundan batısına, güneyinden kuzeyine her memleket adamla konuştum nerdeyse. bizim orda kelle paça suyu içirilik, kırığa iyi gelir diyorlar.
    doktorlar bunu söylemiyor.
    1 ay sonra tekrar röntgene gidiecem. gerçekten işe yarıyorsa, röntgende ilerleme belli olur.
    sağlıcakla kalın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi omerfahri -- 30 Ocak 2015; 17:09:26 >

• quote:

Orijinalden alıntı: aselmax

41 günlük filmlerim yorumlarınızı bekliyorm arkadaşlar.
     bacak kırılması (femur kırıgı) bacak kırılması (femur kırıgı) bacak kırılması (femur kırıgı)

kardeş, bence normal. benimde 40. günden sonra ufak ufak kalluslar oluşmaya başladı. son röntgeni attım bakarsın.
    kemik kaynayacam ben diyor, ufak bir kallus var orda. iyi bakarsan röntgenine.
    kelle paça suyuna dayan bence..
    şifalar dilerim

• kondisyon bisikleti ile spor öneriyor musunuz ?
  • erssag kullanıcısına yanıt
    Bende arada bisiklet biniyorum dışarıda, bana dizim açısından faydalı geldi gibi ama tavsiye üstüne deil kendim istediğim için biniyorum bence bacak kaslarını geliştirmek adına faydalı bişey.
  • quote:

Orijinalden alıntı: omerfahri

merhaba arkadaşlar,
    son 2 aydır iyileşme durdu gibi. doktor 2 ay daha bekleyelim. eğer ilerleme olmaz ise, tekrar ameliyat dedi.
    bunu diyince bende paniğe kapıldım. nasıl kaynamaz diye. yaklaşık 10 gündür paça suyu içiyorum hergün. şimdiye kadar içmemiştim artık içmeye başladım. işalla kaynama devam edicek.
    yaklaşık 4-5 gündürde kırık yerinde garip şeyler hissediyorum. böyle bık bık, pıt pıt, blunk blunk diye ses geliyor. kendi kendine kas hareket ediyor filan. sanki kalbim orda atıyor. hareket etmezken hissediyorum bunu. sanki orda inşaat varmış gibi.
    acaba iyileşme böylemi oluyor. ya kaynamaya başladı, yada çivi gevşedi kemik oynuyor olabilir. umarım iyileşmedir bu..
    ancak, yürüyüşüm filan düzelmeye başladı. kaslarım güçleniyor. bacağı daha iyi hissediyorum. soğuk havalarda ise, berbat hissediyorum.
    bu arada; paça suyu gerçekten faydalıymış. kemiğin kaynaması için gereken jelatin bulunuyormuş paça suyunda. donunca jel gibi birşey oluyor zaten. bunu herkesden duyuyorum. jelibon şekerde bile jelatin bulunuyor. paça suyu içmiyorsan, jelibon şeker ye diyenler oldu. anadoluda böyle bir düşünce var, bence atalarımız boşuna demediler bunu iyi gelir diye. ülkenin doğusundan batısına, güneyinden kuzeyine her memleket adamla konuştum nerdeyse. bizim orda kelle paça suyu içirilik, kırığa iyi gelir diyorlar.
    1 ay sonra tekrar röntgene gidiecem. gerçekten işe yarıyorsa, röntgende ilerleme belli olur.
    sağlıcakla kalın.

Öncelikle geçmiş olsun umarım en kısa sürede iyileşirsiniz.

Röntgende bir şey dikkatimi çekti en alttaki vida ortadan kırılmış veya yamulmuş gibi duruyor bunu doktora sordunuz mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-B7C70F6C0

quote:

Orijinalden alıntı: omerfahri

merhaba arkadaşlar,
    sağlıcakla kalın.

Öncelikle geçmiş olsun umarım en kısa sürede iyileşirsiniz.

Röntgende bir şey dikkatimi çekti en alttaki vida ortadan kırılmış veya yamulmuş gibi duruyor bunu doktora sordunuz mu?

Alıntıları Göster
    3. ayın sonunda, o vidaları aldıracaktım. ameliyatımı yapan doktorum aldır dedi. ancak o doktor başka şehirde kaldı.
    diğer gittiğim doktorların bir kısmı alalım dedi, bir kısmı kalsın dedi. almayalım diyen, yeterli kallus yok, rotasyonla kırık yerini oynatma ihtimalin olur dedi.
    o dönem kafam bayağı bir karışmıştı.
    son bir doktora gittim, röntgen çekildi. zaten vidayı basarak kırmışsın. alsakda almasakda birşey değişmeyecek. boşuna narkoza girme dedi. bende kalsın dedim. ancak o vida eğilirken ve kırıldığı vakit dizimde bayağı ağrılar oldu. 15-20 gün sürdü diyebilirim.
    vidalar kırılsa bile, daha sonra kemik kaynağınca, tüm herşeyi söküp alırız merak etme dedi. dokturum..
    vidalın alınması veya kırılması; şu anlama geliyor : kemikler birbiriye ile örtüşüyor artık. ve yük verdikçe tüm yük kemiklere biniyor. böylece kemikte uyarılma oluyor. kaynama hızlanıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi omerfahri -- 6 Şubat 2015; 13:34:28 >

• omerfahri O kullanıcısına yanıt
    Anladım hocam Allah yardımcınız olsun.

• arkadaşlar merhaba,
    foruma kimse birşeyler paylaşmıyor. sanırım, kullanım zorluğundan dolayı. isterseniz, facebook üzerindeki gruptan paylaşımlarımızı bulunalım.

https://www.facebook.com/groups/femuruylukkirigi/
  • merhaba arkadaşlar,

4 yıl önce geçirdiğim trafik kazası sonrası sağ femurumda parçalı kırık oluştu, nasıl bir gelişim göstereceğini merak edenler için bir şeyler yazmak istiyorum.
    internal fiksatör takıldı ve yaklaşık 3 ay boyunca ayağımdan kalçama kadar uzanan üstü açık sentetik alçı ile yattım. 2 haftada bir kontrole gidip film çekiliyordum. kaynamanın hızlanması için sürekli kemik suyuna çorba içtim. ve 3 ay sonra doktorlarım kaynamanın sorunsuz şekilde ilerlediğini ayağa kalkabileceğimi fakat bacağımın üstüne bir süre basmamam gerektiğini söylediler. zaten değil basmak bacağımı oynatamıyordum bile.

hemen fizik tedaviye başladık. dizimi kesinlikle kıvıramıyordum, 1 ay boyunca bacağımı açmaya çalıştık. bu sırada değneklerle geziyordum. saat başı yaptığım egzersizler ve kaldırdığım ağırlıklarla kaslarım güçlenmeye başlamıştı. bacağımı rahat kıvırıyordum ama hala basmıyordum. yaklaşık 5 ay da basmadan değneklerle gezdim. kemiğin tamamen kaynadığından emin olunduktan sonra basabileceğim söylendi.

8 ay gibi bir süreden sonra yere bastım fakat nasıl yürüyeceğimi bilmiyordum. yere basmamla ayağımı çekmem bir oluyordu. ufak tefek alıştırmalardan sonra bacağımı kaçıra kaçıra yürümeye başladım. baya topallıyordum. yarım santimlik kısalma da söz konusuydu ama doktor bunun yürüyüşümü etkilemeyeceğini, topallamamın sebebinin kasların zayıflığı olduğunu söyledi. tekrar fizik tedaviye başlamamla birlikte topallamam da düzelmeye başladı. her şeyin normale dönmesi 1 seneyi buldu. hala bacağıma çok yüklendiğimde topallamaya başlıyorum ya da çok yorulduğumda. bazen bunu farkında olmadan yapıyorum. bu da yeterli derecede egzersiz yapıp kaslarımı yeterince güçlendirmediğimi gösteriyor. bacağın tamamen iyileşmesinde egzersiz çok önemli ve kas gelişimi şart. en son geçen sene film çektirdim, normalde ameliyattan 2 sene sonra fiksatör çıkartılacaktı ama kemiğin durumunun çok iyi olduğu fiksatörü çıkartmanın çok da elzem olmadığı söylendi ve hala duruyor.

4 sene boyunca ciddi ağrılarım olmadı. soğuk etkilemiyor bile. sadece geçen yaz kırılan bacağımda çok yüklenmeden dolayı kas spazmı oluştu ve üstüne basamadım kas ağrısından. 4 günlük bir fizik tedavi ile bir şey kalmadı. dediğim gibi hala topalladığım oluyor, onun dışında bir sıkıntım yok çok şükür. bol bol kemik suyuna çorba için ve egzersiz yapın. kemik suyuna çorbanın tadı oldukça kötü içemem diyorsanız yemeklerinize biraz kemik suyu damlatın. uygun bir zamanda filmi de atacağım. herkese geçmiş olsun.

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.