Şimdi Ara

Babam uyuyamıyor.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
1.000
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    45 gün önce amcam vefat etti. O dönem Babam cipralex kullanıyordu ve çok etkilenmedi. Ancak 20 gün önce ilacı bıraktı. 10 gündür ise uyuyamıyor. 2 saat uyuyor sonra uyanıyor saatlerce gene uyuyamıyor. Sonra bir yarım saat uyuyor gene kalkıyor. 10 gündür bu şekilde. Sürekli aklına birşey takılıyor, amcamı hatırlıyor ve kafasına takılıyor.
    Uyku ilacı alsak faydası olur mu? Yani etkisi olur mu? Bu sorunu daha önce yaşamış olan varmı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• kardeşim . uyku sıkıntısı nedir bilirim . bende bir zamanlar bir hastalığıma kafayi çok taktığım için psikolojik olarak uyku sorunlari yaşadım . cipralex içtim 4 gün ve bırakınca daha kötü etti beni . uyku düzenimi daha çok bozdu . cipralex zaten uykuyu bozar .

sana tavsiyem

Bol yoğurt yesin

meletonin hapı içsin (uyku hormonudur meletonin ve gece içsin . yan etkisi çok az )

veya insomin adlı hafif sakinlestirici ve uyku yapıcı hapı içsin .

ve kesinlikle psikoloğa gitsin .

cipralex sakin içmesin . aksine uykuyu bozar o hap bazi bünyelerde

• Teşekkür ederim. Şimdi eczaneden bir tane ilaç vermişler. Newday diye onu kullanıyor ama bir fayda sağlamıyor.

Kafasına sürekli boş boş düşünceler geliyor uyutmuyor. Düşünmeden de duramıyor. 3 saat ya uyuyor ya uyumuyor.

• doğa yürüyüşü yaptır babana. nerde yaşıyorsunuz bilmiyorum ama istanbuldaki belgrad ormanı gibi yada sapanca gölü gibi biyere gidin ve en az 2 saat açık havada yürüyüş yapın. iyi gelir. o günün akşamı iyi uyur. kimyasal ilaçlar kısa süreli işe yarıyor gibi gözükür uzun vadede adamı mahveder. ilaçları ilk bıraktığında ilk başta kötü olur ama uzun vadede düzelir. hamur işi ve şekeri kırmızı eti kesip bol yeşillik bol su balık yiyin ve 3 saat yürüyüş yapın akşamına kuzu gibi uyur.
  • Benzer sorunu yaşamış biri olarak cipralex türü ilaçları kesinlikle önermem. İşe yaramadığı gibi yan etkileri daha fazladır.
    Psikomatik ilaçların çoğu angaryadır. Bağımlılık dahil birçok zararı vardır.

İyi bir doktor, daha farklı ve yarayacak ilaç verirse bilemem. Ben ilaç kısmına karışmayayım ama başka önerilerim olacak.

Evde tıkalı kalmasın, sık sık gezdirin. Temiz havalı yerler, aktiviteler vs..
    Toplumla içiçe olmasını sağlayın. Asla yalnız kalmamalı.. Her yalnız kaldığında bunalıma girecektir, kafası o düşüncelere yönelecektir.
    Anneniz sağ mı, babanızla hala birlikte mi bilmiyorum ama, babanız geceleri odada yalnız asla uyumamalı..
    Yanında birinin varlığını bilmeli, rahat olmalı..

Etrafında ne kadar hareketli ve aktif bir ortam olursa, o kadar iyi..
    İmkan varsa spor yapın, yürüyüşe çıkın..
    TV'ye takılıp kalmasın. Sürekli tv izlemek kesinlikle bunalımı arttırır. Bunu çok önemseyin.

Bol bol yoğurt yemesini ben de öneririm. Geceleri ise yoğurt ile birlikte bir elma yesin.

Bir hobi edinmesini sağlayabilirsiniz. Mesela doğa fotoğrafçılığı, sosyal fotoğrafçılık..
    İnternette sanatsal fotoğraf ustalarını inceleyin ve bunu benimseyebilir.
    Güzel bir fotoğraf makinesi alın.
    Çektiği fotoğrafları PC üzerinde değişik tonlamalarla güzelleştirebilirsiniz. Bu çok iyi bir hobidir, öneririm.

Aktivite..
    Hareket...
    Bol ziyaret..
    Etrafında insanlar..
    Yalnızlık yok!!
    TV fazla yok!!
    Yürüyüş, spor..
    Bol yoğurt..

Geçmiş olsun.

• Çok teşekkür ederim. Yukarıda yazamadım ancak bir sorun daha var. İstanbulda oturuyorlar ve çok fazla doğa yürüyüşü yapma şansı yok. Daha kötü olan ise, dedem alzheimer hastası ve babamın sürekli ona bakması gerekiyor. Bu nedenle kolay kolay dışarı çıkamıyor. Dedemin altının temizlenmesi, yemek yedirilmesi vs.. hepsi ile Babam ilgileniyor. Ben Eskişehir'de yaşıyorum. Ben buraya gelirken bu durumlar yoktu. Şimdi dönmek ve yanında olmak için fırsat kolluyorum. Bende evliyim, öyle hemen gideyim diyip gidemiyorum.

Yapılabilecek tavsiyelerinizi iletiyorum. Hobi edinmesi için bende çaba sarılıyorum ama dediğim gibi pek dışarı çıkamıyor. Ben İstanbula gidebilir isem yardımcı olacağım bu konuda.

• frepme F kullanıcısına yanıt
    Dediğim gibi, yalnızlık en büyük düşman babanız için..
    Annenizden bahsetmediğinize göre, dedenize tek başına bakıyor sanırım?

Babanızın yanında birileri destek olması lazım.. Yani tek başına bunalımdan çıkmakta zorlanır.
    Bir şekilde birilerinden destek almalı, sosyal hayatı olmalı..

Durum hakkında çok detaylı bilgim yok ama, bu gidişatla bunalımı artabilir de.. Destek şart..
  • Annem hayatta. Kendi kuaför dükkanı var, ve 10 yaşında bir kardeşim var onlarla ilgileniyor. Dedeme babaannem ile Babam bakıyorlar. Babaannemin gücü yetmiyor bakmaya.

En kötüsü ise, babam iflas etti yıllar önce. Şuanda 20'ye yakın alacak davası var. Ona iş buluyorum, hem Dedem hemde sürekli devam eden mahkemeleri yüzünden çalışamiyor. Diğer taraftan sürekli kendini suçluyor ki, bunda " ben sana demiştim " ci akrabaların payı yüksek. Bu nedenle günde en az 1 saat telefonda konuşuyoruz.

Ben dönmenin yollarını arıyorum bakalım ne yapacağım.

• frepme F kullanıcısına yanıt
    20 ye yakın alacak davası...

Gerçekten çok üzücü, vahim... İnsanlar ne kadar adi.. Sanki herşey sadece şu 3 günlük dünyada.. Sonsuz ahiret umrunda değil bazılarının.
    Bu dünyada çalayım, çırpayım, dolandırayım, borcumu ödemeyeyim.

Lan senin hayatın 3 günlük.. Bunu nasıl sonsuz ahirete değişirsin? Orada vereceğin hesap umrunda değil??

Çok geçmiş olsun diyorum. Rabbim inşallah hem sağlık verir, hem de davalarında muvaffak olup tekrar ticaret hayatına döner.
  • Öyle, insanlar verdikleri sözlerde durmuyor. Adam verdiği borç belgesini başkasına imzalatıyor. Sonra belgeyi Babam mahkemeye sunuyor delil diye. Bölgedeki imzanin kendisine ait olmadığı ortaya çıkıyor. Sonra evrakta sahtecilik suçlaması ile o karşı dava açıyor. 3 yıl dava sürüyor sonra bizim talebimiz ile kardeşleri ve o tarihte yanında çalışanların imza örnekleri alınıyor ve bingo. İmza kardeşine ait. Ama olan senelere ve emeklere oluyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.