Şimdi Ara

Babam İzmir'de 1500TL yetmez hem çalışır hem okursun diyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
60
Cevap
1
Favori
3.640
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • mezunum, 1 yıldır babama diyorum bak ben izmiri istanbulu yazıcam, okuyabilir miyim maddi durumumuz el verirmi. Hep hallederiz dedi. Dün gece konuşuyoruz, 1500 lira yollarım sana, yetmezse işe girer çalışırsın ne var herkes hem çalışıp hem okuyor diyor. Benım konuştuğum makine mühendislerinin çoğu çalışmadan 4 yılda bitirmek çok zor derken bir de nasıl çalışacağım ? Ayrıca kyk kredisi herkese çıkıyor mu ? O büyük ihtimalle çıkar diyorum babama ya çıkmazsa diyor yardım lütfen !! Kenarda 4bintl param var ancak bunu babama söyleyemem. Acaba 1500 tl nin üstüne her ay 200-300 ordan harcayıp, babama da idare ediyorum mu diyeyim ?

• sigara alkol kullanmıyorsan yeter aga 1500 tl ile ev geçindiriyor millet

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Çekirdek Çitleyen Adam -- 18 Ağustos 2018; 11:54:23 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Çekirdek Çitleyen Adam

sigara alkol kullanmıyorsan yeter aga 1500 tl ile ev geçindiriyor millet
    Sigaram alkolüm yok, tutumlu biriyim ayrıca. Ancak kyk çıkmazsa özel yurt fiyatları ve yurda ilk yerleşirken yeni alınacak şeylerin masrafı beni korkutuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TirnakciCemil -- 18 Ağustos 2018; 2:39:26 >
  • aga o sana bağlı. Yurt parası haricinde 500-600 tl ile geçinen arkadaşlarım da var (aydın), ayda 1,5tl ezip daha da yetiremeyen arkadaşım da var (eskişehi)
  • özel yurt en baba 1200 tl ( o da 4 kişilik) içinde duş, yemek dahil. Okulda zaten yemekhane fiyatı 1-3 tl arası
  • yavaş yavaş al devlet yurdunda kalırsın biraz çıkmazsa biriktirdiğin paradan az harcamak durumunda kalabilirsin

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1500 ile rahat geçinir bir öğrenci. Sigaran varsa sarma sarıp(al ya da), alkol kullanıyorsan da arada sırada kullanırsın. Onun dışında yeter.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ceyhunumut8

özel yurt en baba 1200 tl ( o da 4 kişilik) içinde duş, yemek dahil. Okulda zaten yemekhane fiyatı 1-3 tl arası
    geçen yaz izmirdeki yurt fiyatlarına bakmıştım, 800 liralık yurt için yaşanmaz diyorlardı. Bu yıl ekonominin gidişatı vs. ile 1000 liraya yaşanılacak bir yer bulur muyum ?
  • UP
  • Kyk Kredisi herkese çıkar onu alabilirsin ama doğru kullanmak şartıyla

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Hocam evler çok pahalı onu söyleyeyim ama yaşam o kadar pahalı gelmiyor bana, 1000 tl yurda versen bile 500 tl idare edersin az para değil

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kyk isteyen herkese veriliyor

• 1500 tlcik yeter olm alkolle sigara yoksa. kredi çıkmayan arkadaşım yoktu benim hepsininde durumu çok kötü değildi bana bile çıktı la aileme 2 ev 1 araba olmasına rağmen. bana yurt ilk başta çıkmamıştı yedekteydim ilk gün otelde kaldım 2.gün sınıftan bi çocuğu kafalayıp onun evinde kaldım 2 hafta yurt çıkınca yurda göçtüm.
  • 1500 fazlasıyla yeter KYKnın geri ödemeli bursu var 475TL İsteyen herkese veriliyor galiba ama mezun oluktan sonra taksit taksit ödeyeceksin yine

• 3 arkadaş eve çıksanız ev 1.2k desek 400 tl oraya gidiyo

1.1K Para ile emin ol krallar gibi yaşarsın yukarda sigaram yok yazmıssın
  • İzmirde yaşayan biri olarak sana güzelce anlatayım . Okuduğum okul ege tıp . Tıp fakültesi için öğrenci köyü vardı 470 lira falandı 2 kişilik odaları lakin giriş sıraaına göreydi biz de bekleyemeyeceğimiz için özel yurda karar verdik . Özel yurtlar da aylık 1.1k dan kapıyı açtı 9 ay için . Diğer yurtlar da daha uzak olmasına rağmen fiyat düşmediler .

Çıkarman gereken birinci sonuç : Büyük şehirde kyk ya da okulun çeşitli yurtlarında bu parayla idare edebileceğin lakin özel vs düşündüğün zaman moka batacağın durumdur . Belirtmeyi de unutmayım kyk kredisi başvuran herkese çıkar . Bu sene 470 liraydı . Normalde her sene %10 zamlıyorlar diyorlardı ama belki zamlamazlar bilmiyorum :/

İzmirde eve çıkmaktan bahsediyim . Çevremizde rezidanslar var . Senin gideceğin okulda da olur illaki . Bunlar zaten ateş pahası . İçleri vs uçsa da 250 aidat istiyorlar kafadan . Bulaşılcak dert değil . Mesela ege tıpın muhitinde normal apartman daireli 1+1 için 1400-1500 den kapıyı açıyor . Mevlana diye bir semt var karışık olaylı bir yer orda bile 1k . Fakat bazı 2+1 ler var bunlar daha eski olduğu için 1200 falana bulunuyor .

Çıkarman gereken ikinci sonuç : Tek başına 1+1 veya 1+0 dairelerde yaşaman çok zor . Babanın tüm parası sadece barınmaya gitmiş olacak ve bu seni çok dara sokar . 1+1 kültürü yeni olduğu için de eski ev bulamazsın . Lakin eski ve uygun fiyatlı 2+1 veya 3+1 ev bulup arkadaşlarınla çıkma yoluna gidebilirsin ki bu en kral ve rahat yoldur . Yurdun derdi tasası eksik olmaz ev maddi durum varsa iyidir 1500+kredi de gayet yeterli bu meblağ için . Yaşamaya uygun güzel bir 2+1 i ( yaşamaya uygun diyorum çünkğ bazılarının içi lağım gibi tuvaleti kırık banyosu havuz olmuş evin içi leş 30 senelik ısıtma sistemi olmayan yerler var ) hem de içine elektrik su doğalgaz internet faturalarıyla kişi başı 1000 e denk getirirsin . Baya da güzel bir 2+1 olur . Üstüne 1k da sana kalır . İstediğin aktiviteleri yapar yer içersin .

İzmire gelirsen her konuda yardımcı olurum . İstanbul daha büyük şehir kalite olarak daha düşüğünğ ve yükseğini daha çok bulursun . Ama genel olarak aynı lüksü daha pahalıdır .

Üniversiteye giden herkes abartmayı seviyor . Dersleri vs az buçuk takip edersen çok rahat halledersin . Bizim ege tıpta spors vakit ayıramayıp paso inekleyen tayfa var . Vaktim yok diyor . Boş boş işlerde vakit öldürüyor . Ben 5 gün sporuma gidiyorum . Aynı ortaokuldan liseye geçiş gbii düşün . Çok korkutuyorlar ama bir bok yok . Çalışmazsan yapamıyosun çalışırsan da yapıyosun . İşe girersen düzenli çalışman gerekecek . Onu da rayına koyarsın . Ama sınavları , sistemi vs görüp tatmadan işe başlama . Yoksa uyum sağlamak zor gelir hem arkadaş çevresi kuramaz hem notlardan kalır hem de sıkıntılar içinde boğulursun . Tavsiyelerim bu yönde . İzmir vs hakkında sorun varsa sorabilirsin .

• quote:

Orijinalden alıntı: Empirewashere

İzmirde yaşayan biri olarak sana güzelce anlatayım . Okuduğum okul ege tıp . Tıp fakültesi için öğrenci köyü vardı 470 lira falandı 2 kişilik odaları lakin giriş sıraaına göreydi biz de bekleyemeyeceğimiz için özel yurda karar verdik . Özel yurtlar da aylık 1.1k dan kapıyı açtı 9 ay için . Diğer yurtlar da daha uzak olmasına rağmen fiyat düşmediler .

Çıkarman gereken birinci sonuç : Büyük şehirde kyk ya da okulun çeşitli yurtlarında bu parayla idare edebileceğin lakin özel vs düşündüğün zaman moka batacağın durumdur . Belirtmeyi de unutmayım kyk kredisi başvuran herkese çıkar . Bu sene 470 liraydı . Normalde her sene %10 zamlıyorlar diyorlardı ama belki zamlamazlar bilmiyorum :/

İzmirde eve çıkmaktan bahsediyim . Çevremizde rezidanslar var . Senin gideceğin okulda da olur illaki . Bunlar zaten ateş pahası . İçleri vs uçsa da 250 aidat istiyorlar kafadan . Bulaşılcak dert değil . Mesela ege tıpın muhitinde normal apartman daireli 1+1 için 1400-1500 den kapıyı açıyor . Mevlana diye bir semt var karışık olaylı bir yer orda bile 1k . Fakat bazı 2+1 ler var bunlar daha eski olduğu için 1200 falana bulunuyor .

Çıkarman gereken ikinci sonuç : Tek başına 1+1 veya 1+0 dairelerde yaşaman çok zor . Babanın tüm parası sadece barınmaya gitmiş olacak ve bu seni çok dara sokar . 1+1 kültürü yeni olduğu için de eski ev bulamazsın . Lakin eski ve uygun fiyatlı 2+1 veya 3+1 ev bulup arkadaşlarınla çıkma yoluna gidebilirsin ki bu en kral ve rahat yoldur . Yurdun derdi tasası eksik olmaz ev maddi durum varsa iyidir 1500+kredi de gayet yeterli bu meblağ için . Yaşamaya uygun güzel bir 2+1 i ( yaşamaya uygun diyorum çünkğ bazılarının içi lağım gibi tuvaleti kırık banyosu havuz olmuş evin içi leş 30 senelik ısıtma sistemi olmayan yerler var ) hem de içine elektrik su doğalgaz internet faturalarıyla kişi başı 1000 e denk getirirsin . Baya da güzel bir 2+1 olur . Üstüne 1k da sana kalır . İstediğin aktiviteleri yapar yer içersin .

İzmire gelirsen her konuda yardımcı olurum . İstanbul daha büyük şehir kalite olarak daha düşüğünğ ve yükseğini daha çok bulursun . Ama genel olarak aynı lüksü daha pahalıdır .

Üniversiteye giden herkes abartmayı seviyor . Dersleri vs az buçuk takip edersen çok rahat halledersin . Bizim ege tıpta spors vakit ayıramayıp paso inekleyen tayfa var . Vaktim yok diyor . Boş boş işlerde vakit öldürüyor . Ben 5 gün sporuma gidiyorum . Aynı ortaokuldan liseye geçiş gbii düşün . Çok korkutuyorlar ama bir bok yok . Çalışmazsan yapamıyosun çalışırsan da yapıyosun . İşe girersen düzenli çalışman gerekecek . Onu da rayına koyarsın . Ama sınavları , sistemi vs görüp tatmadan işe başlama . Yoksa uyum sağlamak zor gelir hem arkadaş çevresi kuramaz hem notlardan kalır hem de sıkıntılar içinde boğulursun . Tavsiyelerim bu yönde . İzmir vs hakkında sorun varsa sorabilirsin .
    uzunca yazmışsınız teşekkür ederim öncelikle. Ev konusunda ilk yıl çıkamam zaten kimseyi tanımadan, ikinci yıl düşünürüm onu hem tanımış da olurum şehri. KYK kredisi de sanırım ocak ayında başlıyor. O zamana kadar kendi paramla idare edebilirim diye düşünüyorum yurt 1.1, 1.2k civarında olursa. %70 dokuz eylül makine, %10 ege makineyi kazanacağım gibi geliyor. buralara 1 otobüs mesafesinde dahi 900-1000 liraya "öldürmeyecek" yurt bulamaz mıyım ?

• Hocam hangi bölüm? Bende izmirdeyim bu sene

• Hocam İzmir'de kızların durumu belli. İllaki manitaniz olacak.istemeseniz dahi olacak. Eee bunun da gideri var. Sineması, kahvesi, hediyesi. En önemlisi de günlük ev kiralaması var.

Çalışırsınız bir yerde dert etmeyin.

• Ben üniversite zamanında 800 Türk Lirası ile geçiniyordum..
    4 kişi bir evde kalıyorduk faturalar vs. dahil aylık ev için 270-280 veriyordum geriye kalanda bana çok fazlasıyla yetiyordu..
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.