Şimdi Ara

B450 Tomahawk-Ryzen 5 2600 Ram Öneri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
1.910
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar selam. Yeni anakart ve işlemci aldım şu an itibariyle ram eksik. Ben biraz araştırma yaptım bu konuyla alakalı lakin şöyle bir sorun var çözemediğim, MSI ın B450 Tomahawk modeli anakartına
    https://www.msi.com/Motherboard/support/B450-TOMAHAWK#support-mem-14

sitesinde, ryzen 5 nesili için test edip onayladığı bellekler arasında Türkiye deki çoğu model yok. Amazon da corsair lpx modeli var sanırım ama lpx ile Ryzen lar arasında sorunlar çıkabiliyor tarzı şeyler yazıyor internette sağda solda.

Şimdi benim özet olarak anladığım alınacak iki çeşit model var uygun bütçeli olma kaydıyla,

1- 3000 mhz CL 15 değerlerinde olanlar
    2- 3200 mhz CL 16 değerlerinde olanlar

Bu formüllerde görünen modellerin tr ve amazonda bulup, yukarıdaki linkte arattığımda nerdeyse hiçbirini orada göremiyorum, tamam bu liste uyumluluk listesinden çok test edilip onaylamayla alakalı ama gene de orada olan bir model olması sanırım daha sağlıklı olmalı. Ryzen modellerinde cl değeri önemli deniyor bu yüzden danışmak istedim.

Sizin bu konuda bir öneriniz var mı acaba ?

Bütçe olarak 900-1000 tl ye kadar zorlayabilirim, yurt dışı sitelerinden de alabilirim sorun yok.

Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hwy2hell -- 23 Şubat 2019; 11:37:15 >

• Bulabilirseniz team xtreem 4133 MHz alın
  • Bende aynı arayıştayım. Şu RAM nasıldır acaba? MHZ yüksek (sanırım), AMD uyumlu fakat Samsung B-Die değil.
    https://www.hepsiburada.com/g-skill-flare-x-16gb-2x8gb-3200mhz-ddr4-ram-f4-3200c16d-16gfx-p-HBV00000HTMP6
  • ozan301 O kullanıcısına yanıt
    Özellik olarak gayet iyi ama tam performans alınabilir mi işte deneyenleri incelemek lazım youtube da falan. Msi sitesinde testlerde görünmüyor bu model. Fiyatı biraz tuzlu bunun çünkü, özellikle nisan ayında ram fiyatlarında düşüş olacak haberi çıktıktan sonra 900 lira biraz yüksek.

Ben belki biraz bekleyebilirim fiyat durumları için. Kelepir cl14 bişeler çıkar belki ryzen ile en iyi performans onlarda sanırım. :d
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hwy2hell

Özellik olarak gayet iyi ama tam performans alınabilir mi işte deneyenleri incelemek lazım youtube da falan. Msi sitesinde testlerde görünmüyor bu model. Fiyatı biraz tuzlu bunun çünkü, özellikle nisan ayında ram fiyatlarında düşüş olacak haberi çıktıktan sonra 900 lira biraz yüksek.

Ben belki biraz bekleyebilirim fiyat durumları için. Kelepir cl14 bişeler çıkar belki ryzen ile en iyi performans onlarda sanırım. :d
    İşin garibi bu RAM ile ilgili hiç inceleme göremedim. Hep CL14 versiyonunun var.

Ya daha az kaliteli çipleri doğal olarak bizimki gibi fakir ülkelere göndermiş olmalılar ya da oldukça eski seri RAM'ler bunlar.

C14 yüksek MHZ RAM'lerin farkı aslında ağır CPU işi gerektiren durumlarda ortaya çıkıyor anladığım kadarıyla. Örneğin sağlam bir ekran kartı ile 1080P'de oyun oynamak gibi. FPS'in artık işlemciye bağlı olduğu durumlarda. Doğal olarak 1440P gibi, daha çok GPU'nun önemli olduğu, durumlarda bu fark oluşmuyor.Yine oynanan oyuna göre değişebilir.

C16 3000 Mhz Gammix RAM'ler 730 lirayken, 200 MHZ için Flare X RAM'lere 950 lira vermek.... Farka değer mi bilemiyorum.

https://www.sinerji.gen.tr/xpg-16gb2x8-gammix-d10-kirmizi-3000mhz-cl16-ddr4-ram-ax4u3000w8g16-dr10-pmu415521

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozan301 -- 25 Şubat 2019; 11:44:24 >

• ozan301 O kullanıcısına yanıt
    Evet işlemciyi oc durumlarında daha iyi besleyebilmek için düşük cl değerleri önem kazanıyor galiba, ryzen işlemcilerle ram ilişkileri biraz özel zaten. Bu cl 14 falan mevzuları biraz daha uzun vadeli planlarda çok işe yarayacak gibi. Ya da aldığınız işlemcinin gücüne ve yapacağınız işe bağlı olarak şu an da işe yarayabilir tabi, sizin de bahsettiğiniz örnekleri düşünerek. Şimdilik evet o kadar yatırım casual oyun oynayan, özel işinde kullanmayanlar için biraz gereksiz. Cl16 3000 bile idare edebilir. Ben de oralara yoğunlaştım zaten. Ramlere indirim gelirse biraz daha üstüne koyarım ilerde.

Bizim ülkedeki neredeyse hiç bi model msi in teste soktuğu modellerde yok :D Az kaliteli çipler geliyor olarak yorumladım ben de. Adata nın da mesela sizin yazdığınız hariç bir sürü testini yapmışlar. :d Saçma bi durum. Ama gayet uygun çalışması lazım oradaki testlerdeki modellere bakarsak.

• quote:

Orijinalden alıntı: TAbutcuREis

bende ram almak istiyorum https://www.itopya.com/gskill-16gb-2x8gb-sniperx-orman-kamuflaj-ddr4-3200mhz-cl16-dual-kit-ram/https://www.itopya.com/corsair-16gb-2x8gb-ddr4-3200mhz-cl16-kirmizi-vengeance-lpx-dual-kit-ram/

bunların hangisi iyi
    İkisi de hemen hemen aynı ayar RAM'lerdir sanırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hwy2hell

Evet işlemciyi oc durumlarında daha iyi besleyebilmek için düşük cl değerleri önem kazanıyor galiba, ryzen işlemcilerle ram ilişkileri biraz özel zaten. Bu cl 14 falan mevzuları biraz daha uzun vadeli planlarda çok işe yarayacak gibi. Ya da aldığınız işlemcinin gücüne ve yapacağınız işe bağlı olarak şu an da işe yarayabilir tabi, sizin de bahsettiğiniz örnekleri düşünerek. Şimdilik evet o kadar yatırım casual oyun oynayan, özel işinde kullanmayanlar için biraz gereksiz. Cl16 3000 bile idare edebilir. Ben de oralara yoğunlaştım zaten. Ramlere indirim gelirse biraz daha üstüne koyarım ilerde.

Bizim ülkedeki neredeyse hiç bi model msi in teste soktuğu modellerde yok :D Az kaliteli çipler geliyor olarak yorumladım ben de. Adata nın da mesela sizin yazdığınız hariç bir sürü testini yapmışlar. :d Saçma bi durum. Ama gayet uygun çalışması lazım oradaki testlerdeki modellere bakarsak.
    oyunların loading sürelerini kısaltıyor gecikmeler

• Bende aynı sistemi kurum gskill sniperx 3200 aldım uyum ve ölü işlem testleri yaptırdım memtest ile 4 saatin sonunda %100 çalışıyor gönül rahatlığıyla alabilirsin sistemim imzada var
  • quote:

Orijinalden alıntı: Iratras

Bende aynı sistemi kurum gskill sniperx 3200 aldım uyum ve ölü işlem testleri yaptırdım memtest ile 4 saatin sonunda %100 çalışıyor gönül rahatlığıyla alabilirsin sistemim imzada var
    3200 mhz'yi görüyor mu peki?
  • İlk açılışta 2600 görüyor bios ayarlarından senkronize edince görüyor 3200 direk b450 tomahawk da bios güncellemesinede gerek yok zaten
  • quote:

Orijinalden alıntı: Iratras

İlk açılışta 2600 görüyor bios ayarlarından senkronize edince görüyor 3200 direk b450 tomahawk da bios güncellemesinede gerek yok zaten
    Cevap için teşekkürler. Ben de GSkill 3200 C16 RAM aldım umarım sorun çıkmaz.
  • https://www.hepsiburada.com/gigabyte-aorus-16gb-2x8gb-3200mhz-ddr4-ram-gp-ar32c16s8k2hu416r-p-HBV00000H4BES

Al tak docp standart yap direk 3200 mhz :) Eğer 150 tl daha verebilirsen samsung b-die çipli olanı alabilirsin. Bu ram'i asus b350, x370 ve x470 de denedim sıkıntısız mavi ekransız stabil çalıştı. Gigabyte b450 aorus elite'de denedim direk 3200 mhz. Hayatımda kullandığım en sıkıntısız ram diyebilirim
  • Corsair Vengeance Pro RGB 16 GB 3200 tavsiye ederim hem çok şık hemde ısınmıyor
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.