Şimdi Ara

b450 Tomahawk Max vs Rog Strix b450-E Gaming

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
1.916
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba herkese iyi geceler, çoğumuzun bildiği üzere tomahawk anakartlar max olanlar da dahil bios ve boot sorunlarıyla birlikte geldiler. Yerli yabancı bir çok forumda bu sıkıntıları çeken kullanıcılar görüyorum. Benim merak ettiğim güncel bioslarla bu sıkıntılar hala devam ediyor mu? Yani şuan tomahawk max alacak olsam 3800x veya 3700x işlemci ile cold boot ve benzeri posting sıkıntılarını çekecek miyim? Veya kullanıcılar hala çekiyor mu? 3900x ile kullanan bir çok kullanıcı var vrm soğutmarının iyi olması nedeniyle ileriye açık kapı bırakmak istememden dolayı bu kartı almak istiyorum ama boot sorunları hala devam ediyorsa tercihimi kafamın rahat etmesi açısından asustan yana kullanacağım. Görüş ve düşünceleriniz için şimdiden teşekkür ederim...

• b450 gaming plus max sahibiyim (tomahawk ile hemen hemen aynılar) son bios güncellemesi ile power tuşuna bastığım andan itibaren 19-22 sn arasında windows ekranı geliyor. Cold boot gibi sorunlarda yaşamadım.
  • termal olarak tomahawk daha iyi ama bios olarak asus daha iyi olabilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: emmre129

b450 gaming plus max sahibiyim (tomahawk ile hemen hemen aynılar) son bios güncellemesi ile power tuşuna bastığım andan itibaren 19-22 sn arasında windows ekranı geliyor. Cold boot gibi sorunlarda yaşamadım.
    Cevabınızdan anladığım kadarıyla önceki bios sürümlerinde sıkıntılar vardı öyle mi hocam? Ama şuan hallolmuş durumda?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bekir YENİKARAMURAT

termal olarak tomahawk daha iyi ama bios olarak asus daha iyi olabilir
    Bu tür sıkıntıları b450 lerde hep msi kullanıcıları dile getirmiş. Asusta bir kaç tane harici göremedim. Ama max versiyonu güncel biosuyla bir sıkıntı vermiyorsa aradaki 400 lira ile ssd ya da 3700x yerine 3800x alarak kullanabilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi afkazankayaa -- 5 Ocak 2020; 2:1:41 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: afkazankayaa

Bu tür sıkıntıları b450 lerde hep msi kullanıcıları dile getirmiş. Asusta bir kaç tane harici göremedim. Ama max versiyonu güncel biosuyla bir sıkıntı vermiyorsa aradaki 400 lira ile ssd ya da 3700x yerine 3800x alarak kullanabilirim.

Alıntıları Göster
    3600 ile kullanıyorum bir sorunu yok ama 3700x alıyosan asus x570 al

anakart termal sıralaması
    https://store.donanimhaber.com/77/1d/da/771ddaed4d1583b1005bb12532cfb3ba.png

• quote:

Orijinalden alıntı: Bekir YENİKARAMURAT

3600 ile kullanıyorum bir sorunu yok ama 3700x alıyosan asus x570 al

anakart termal sıralaması
    https://store.donanimhaber.com/77/1d/da/771ddaed4d1583b1005bb12532cfb3ba.png

Alıntıları Göster
    Bu tabloyu çok inceledim ancak üstünkörü oluşturulmuş bana göre. Misal tuf 450pro rog strix 450-f den çok daha iyi komponentlere sahip özellikle vrm açısından ama daha kötü olarak derecelendirilmiş aynı şekilde 450-E ve 450-F de aynı segmente konulmuş. Ancak 450-E, tuf 450 pro dan bile daha iyi yapıda vrm açısından o yüzden bu tabloyu pek dikkate almadım. Ek olarak b450 lerin 3800x'e bile yeteceğini düşünüyorum ziyadesiyle. 3900x düşünsem şu an için haklısınız ancak x570 için psu da almam gerekecek 8 pin ile ne kadar stabil 12 v verebilirim o da mechul. O yüzden hiç o topa girmedim hocam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi afkazankayaa -- 5 Ocak 2020; 2:12:52 >

• afkazankayaa kullanıcısına yanıt
    Sıkıntım yoktu aslında. Bilgisayarım psu dan dolayı kapanıyordu bios güncelleyince düzelir belki diye yükseltmiştim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: emmre129

Sıkıntım yoktu aslında. Bilgisayarım psu dan dolayı kapanıyordu bios güncelleyince düzelir belki diye yükseltmiştim.
    Yani bios güncelleyince de sıkıntınız hallolmadı ama psu kaynaklı olduğu için psu değişince halloldu. Anladım hocam teşekkür ederim sağolun. Başka tecrübeli arkadaşlarımızın da yorumlarını bekleyip bir karar vereceğim inşallah.
    Rica ederim.
    Alternatif olarak aşşağıdaki anakartada bakabilirsiniz.
    Asus tuf b450-pro gaming
    Forumda konusu mevcut baya övülüyor.
  • emmre129 kullanıcısına yanıt
    İlgili kartı da alternatiflerim arasına almıştım hocam çok teşekkür ererim.
  • çok bilmişlik gibi olmasın ama affınıza sığınarak, yanlış bilmiyorsam b450 strix gaming e'nin vrm mosfet yapısı tuf b450 pro gamingden bile iyi. ek olarak strix e'nin pek çok creative ses kartını rahat bozacak supremefx ses yapısı ve intel etherneti var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eskibirkurt

çok bilmişlik gibi olmasın ama affınıza sığınarak, yanlış bilmiyorsam b450 strix gaming e'nin vrm mosfet yapısı tuf b450 pro gamingden bile iyi. ek olarak strix e'nin pek çok creative ses kartını rahat bozacak supremefx ses yapısı ve intel etherneti var.
    Estağfurullah hocam o nasıl söz, evet kesinlikle haklısınız rog b450-e gaming en iyisi Asus cephesinde hatta bende bütün b450ler arasında. Yukarıda da bahsettim aynısından. İyi olmasına iyi ama işte aradaki fark daha iyi değerlendirilebilir mi diye düşünmüyor değilim. Aslında tomahawkın sıkıntı çıkarmayacağından emin olsam direk onu alacağım. YouTubeda anlamsız bir biçimde övülmüş 🤔
  • Tomahawk al geç dostum hepsi aşağı yukarı aynı nane zaten 100 MHz fazla oc olcak diye bu kadar kasmaya gerek yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lana-Del-Rey

Tomahawk al geç dostum hepsi aşağı yukarı aynı nane zaten 100 MHz fazla oc olcak diye bu kadar kasmaya gerek yok.
    Benim de gönlüm ondan yana aradaki fiyat farkını daha hissedilebilir bileşenlere ayırmak isterim ancak nereye tomahawk yazsam cold boot, bios sıkıntıları ile karşılaşıyorum. Mevcut işlemcim i5 6500, 6-7 saniyede geliyor güç tuşuna bastıktan sonra windows. Ancak tomahawk ryzen 3000 kombinasyonlu kullanıcılar 20-30 saniyelerden bahsediyorlar, ki bunlar 60 saniye bandındaymış ilk çıktığı zamanlarda. Öğrenmek istediğim şu an hala bu sıkıntılar var mı hocam cevabınız için teşekkür ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Timeguard

b450 Tomahawk Max vs Rog Strix b450-E Gaminghttps://store.donanimhaber.com/5f/a2/92/5fa2929654522d5fb7a2668ce0a9d001.png

ASUS TUF B450-PRO GAMING

MSI B450 TOMAHAWK MAX

Test linki
    http://blog.livedoor.jp/wisteriear/archives/1076004597.html#memory-OC
    TUF Pro modeli 3900x'i bile sorunsuz sırtlıyor yanlış mı anladım? Siz tavsiye eder misiniz böyle bir senaryoyu? Tuf b450 Pro + 3900x?

Bende de msi var ben tomahawk piyasada bu anakart varken aynı paraya almam 2 tane nvme m2 şu test sonuçları elli tane sebebi var. Açılışı da sorunsuz. 3000 doğal destekli bios yüklü geliyor.
    Testi türkçe ye tercüme et google otur oku.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 5 Ocak 2020; 13:37:41 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Timeguard

Bende de msi var ben tomahawk piyasada bu anakart varken aynı paraya almam 2 tane nvme m2 şu test sonuçları elli tane sebebi var. Açılışı da sorunsuz. 3000 doğal destekli bios yüklü geliyor.
    Testi türkçe ye tercüme et google otur oku.
    Direk İngilizceye tercüme ettirdim daha düzgün çevrilmesi açısından okudum hocam. Zaten bir kaç yerde daha test linkini paylaşmıştınız. Bu kart da aklımda. Bunu alacağım gibi. Ancak size başka bir soru sormak istiyorum. İlgilendiğim iki RAM var. Tam kodları şu şekilde:

GSKILL F4-3600C16D-32GTZNC
    GSKILL F4-3600C16D-16GTZNC

Ryzen 3000 serisi için optimize edildi yazmasına rağmen ne ramlerin qvl listesinde anakart ne de ilgili anakartın(Tuf b450 Pro) qvl listesinde bu ramlar bulunuyor. Bu bir sıkıntı çıkaracağı anlamına gelir mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi afkazankayaa -- 5 Ocak 2020; 13:52:35 >

Aynı ram zaten bunlar sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum bunların biri 32 biri 16gb.

2. ve 4. Açık gri slotlara takacaksın asus alırsan.

İstersen buna bukadar para verme.

Ya şundan 2 tane al elinden oc geliyorsa 3600 kesin geçende var.

https://www.akakce.com/bellek/en-ucuz-crucial-ballistix-8-gb-3200-mhz-ddr4-bls8g4d32aesbk-fiyati,541913843.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 5 Ocak 2020; 13:56:11 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.