Şimdi Ara

aynasız kompakt fotoğraf makinesi önerisi acil

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
432
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Şu an canon 600d ve tamron 17-50 lens sahibiyim. Ancak makina ağır geliyor ve sürekli gezen ve fotoğraf çekmeyi düşünen biri olarak artık aynasıza geçme kararı aldım.

Öncelikle netlik noktasında daha beğendim sanki aynasızları mevcut makinamda çektiğim fotoğraflardan.

Sony A6000 çok önde görünüyor ancak Fujfilm TX10 ve Olympus omd 10 arasında kaldım.

Lens olarak ektra birşeyler almak istemiyorum tek istediğim gezerken netlik noktasında geniş açılarda özellikle beni tatmin etmesi.

Bu noktada öneriniz nedir?

• https://www.fotopazar.com/olympus-om-d-e-m10-mark-ii-12-50mm-kit-aynasiz-fotograf-makinesi
    Haziran 2017'ye kadar geri ödeme kapmanyası var. Bugün başladı. Bu kitte 195 TL. geri ödeme yapılıyor.

Neden bu kit ? Gelen lens 24-100mm. eşdeğerinde açıdadır. Ayrıca lensin tatmin edebilecek kadar başlangıç seviyesinde makro çekebilmek gibi bir özelliği de var.

Bir de şu kit var - 2.500 TL. ve aynı geri ödeme olacaktır bunda da...http://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=viewproduct&productid=15542

Sony a6000 bence öyle çok da önde görünmüyor. Tamam bazı teknik detaylardan önde gibiyse de bazı yönlerden de geride kalıyor. Örneğin E-M10 Mark II şu yönlerden öne çıkıyor,
    - 5 eksenli IS gövdede (Bu düşük ışıklı ortamlarda elde çekimde size ISO'yu daha az yükselterek daha temiz fotoğraf çekebilme olanağı sağlar.)
    - 12-50 kit lensi daha iyi (Olympus'un bu lensinin görüş açısı 24-100mm. ediyorken mesela 16-50 kit lens 24-75mm. ediyor APS-C sensörlü gövdede.)
    - Vizörü daha iyi 2.360 pixel (Sony a6000'in vizörü 1.440 pixel ve Fujifilm X-T10'un da 2.360 pixelmiş)
    - Time lapse çekim özelliği gövdede
    - Makro çekimler için özel odak kaydırma (focus bracketing) özelliği gövdede
    + Bir diğer önemli özelliği de ileriye dönük olarak 2.elde lens piyasası çok aktif.

Fujifilm X-T10 + 16-50 ile sanırım 2.500 TL.
    Bildiğim kadarı ile onda da bu yetenekler gövdede yok. Lens seçeneği az ve olanlar da çok pahalı diye anımsıyorum.

Netice olarak en yetenekli gövde, istediğinize en uygun lense de sahip olan Olympus OM-D E-M10 Mark II + 12-50 kit görünüyor bence. 3-4 ay önce de bir arkadaşımız aldı bu kiti. Kendisine de sorabilirsiniz ve fotoğraflarına da şuradan bakabilirsinizhttp://m43turkiye.com/viewtopic.php?f=10&t=1978

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 15 Mayıs 2017; 17:29:19 >

• da hada hafifini isteren

Panasonic Lumix DMC-LX100
  • hepsinin olumlu ve olumsuz yönleri var:

sony a6000: makine güzel ama lensleri oldukça pahalı.
    fujifilm xt10: ikinci elde lens fiyatları abartı derecede arttı. prime lensleri wr'ye geçtiğinden beri eski tadı azaldı. gerçi yine de sony'ye göre ucuz ve daha kolay bulunabilir. gövdeyi hiç beğenmiyorum, gerçi bu subjektif oldu.
    olympus m10: m43 sensör apsc sensörün yanında zayıf kalıyor. pro lensleri aşırı pahalı. gövde özellikleri iyi.

bir de canon aynasız serisi var: adaptör ile 17-50'yi kullanabilirsiniz. tabi mobilite düşük olur, ayrı konu. ancak L serisi lensler bu yukarıdakiler arasında en kolay ulaşılabileceğiniz lensler.

kendinize sormanız gereken sorular var:

1. bütçeyi ilerleyen yıllarda ne kadar artırabilirim?
    2. hafiflik mi kalite mi?

ben olsam xt10-a6000-m10 şeklinde karar verirdim.

en önemlisi de şu: hangisi içinize siniyorsa onu alın. en iyi tercih bu olmalı bence. :)

• omd 10 diyorum bende.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar önerileriniz için çok teşekkürler. Olympus omd 10 mark 2 yi aldım 14-42 lens ile. Hala tam istediğim netliği alamadım gibi. Netlik için nasıl bir lens seçmeliyim ? Öneri verirseniz çok seviniirim genel olarak kullanıcam yani manzara da çekicem portre de gibi

• quote:

Orijinalden alıntı: aykut12344

Arkadaşlar önerileriniz için çok teşekkürler. Olympus omd 10 mark 2 yi aldım 14-42 lens ile. Hala tam istediğim netliği alamadım gibi. Netlik için nasıl bir lens seçmeliyim ? Öneri verirseniz çok seviniirim genel olarak kullanıcam yani manzara da çekicem portre de gibi

Olympus 17 mm f1,8 veya olympus 45 mm f1,8 al. O gövdeye bu lensler yakışır.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • govde ozellikleri iyi ama sensor bakimindan en kotusunu secmissiniz. yine de hayirli olsun.

simdi sahsi gorusum olarak 12-40 almalisiniz. cunku geldiginiz lens 17-50.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ali bey amca

govde ozellikleri iyi ama sensor bakimindan en kotusunu secmissiniz. yine de hayirli olsun.

simdi sahsi gorusum olarak 12-40 almalisiniz. cunku geldiginiz lens 17-50.

Sensör olarak kötü seçmişsiniz derken ? Nasıl bir kötü seçim açıklarsanız sevinirim

• bir düzeltme yapmak istiyoruz sony a600 gibi makineler aynasız kompakt makine değildir. kompak makine denenler lensi değişemeyenlerdir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.