DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
AYNADA GÖRÜNTÜ NASIL OLUŞUR?
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
16
Cevap
0
Favori
7.216
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Kültür ve Bilim >> Kültür, Güncel ve Tarih >> Güncel >> AYNADA GÖRÜNTÜ NASIL OLUŞUR?
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
  • Binbaşı
   1192 Mesaj
   17 Kasım 2005 11:27:36 Konu Sahibi
   Nasıl oluşur?   |
   |
   _____________________________

   Varsa vardır, yoksa yoktur


  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   17 Kasım 2005 11:33:12
   Ayna, ışığın % 100'e yakın bir kısmını düzgün olarak yansıtan cilalı yüzey. Metal yüzeylerin parlatılmasıyla ilk ayna elde edilmiştir. Daha sonraları ise, cam levhaların bir yüzeyleri civa amalgamaları ile kaplanarak, ayna elde edilmiştir. Günümüzde ise, genellikle cam levhaların bir yüzü, ince bir gümüş tabakası ile sırlanarak elde edilir. Bazan gümüş yerine alüminyum, altın, hatta platin dahi kullanılır. Alüminyum sırlı aynalar, dalga boyu 0,4 mikrondan küçük olan morötesi ışınları da yansıtırlar. Aynalar; düzlem, küresel ve parabolik diye üç gruba ayrılırlar.

   Kaynak Wikipedia
   |
   |
   _____________________________


   Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi / Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi
   Kanuni Sultan Süleyman
  • Yarbay
   2302 Mesaj
   17 Kasım 2005 11:51:20
   Ve görüntü ters oluşur... Yani Sağ-sol terstir.
   |
   |
   _____________________________


   Nuh Baba

   -------------------
   Zaman hep aynıdır, Geçen Biziz...
  • Binbaşı
   1192 Mesaj
   17 Kasım 2005 12:00:16 Konu Sahibi
   anladım.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hayattakiler -- 17 Kasım 2005, 13:12:28 >
   |
   |
   _____________________________

   Varsa vardır, yoksa yoktur


  • Binbaşı
   1563 Mesaj
   17 Kasım 2005 12:18:50
   John LENIHAN'ın Bilim İş Başında adlı kitabında senin sorunun geniş bir yanıtı var. Olduğu gibi aldım...Kitabın geniş içeriğini görmek isteyenler için;http://www.1001kitap.com/Bilim/Lenihan/bilim_is_basinda/index.html

   Aynanın Diğer Tarafı

   Anlatılanlara bakılırsa, fen bilgisi öğretmenlerinin, örneklerini günlük hayattan değil de ders kitaplarından aldığı o geçmiş kötü günlerde, aynada elde edilen ters görüntü, derslerde ve sınavlarda çokça üzerinde durulan bir konuymuş.
   Sınavlarda öğrencilerden, bir nesnenin sol tarafının, aynada nasıl sağ tarafı gibi göründüğünü açıklamaları isteniyormuş. Aslında bu soruya yıllar boyunca çeşitli yanıtlar verilmişti ve konuyla ilgilenenlerin çoğu, sorunun barındırdığı mantık dışı şeylere kafa yormamıştı.
   Optik yasalarının yatay ve dikey doğrultuda değişmeyeceğini kabul etmek akla yakın bir şey olduğundan, zeki bir çocuk çıkıp, aynadaki görüntünün neden baş aşağı olmadığını da sorabilirdi pekâlâ. Sadece birkaç cüretkâr ders kitabı, aynada elde edilen ters görüntünün bir aldanma olduğunu kabul etmeye yanaştı, oysa kuşaklar boyunca öğrencilere bunun gerçek olduğu öğretildi.
   Bu aldanmayı ortadan kaldırmak için aynadaki görüntü ile ne demek istediğimizi düşünmemiz gerekiyor. Işık sert bir yüzeye, örneğin bir duvara çarptığında, büyük bir kısmı soğurulur (ve sonunda da ısıya dönüştürülür), geri kalanı ise, belirli bir doğrultuda olmasa da, yansıtılır. Çok parlak bir yüzey, örneğin bir ayna ise, ışığın çok az bir kısmını soğurur ve geri kalanını yansıtır, yansıma, duvarla karşılaştırıldığında daha düzenlidir.
   Bir aynanın ününde küçük hır ışık kaynağı, örneğin küçük bir ampul olduğunu düşünün. Işık kaynağından aynaya doğru, ışığın yayıldığı pek çok yönden yalnızca ikisini gösteren çizgiler (veya ışınlar) çizin. Bu ışınların her biri geri yansıtılır. Bir aynanın önemli özelliği, yansımanın simetrik olması, başka bir deyişle, yansıtılan ışının ayna ile yaptığı açının gelen ısının ayna ile yaptığı açıya eşit olmasıdır. Bu nedenle, yansıyan iki ışın (aynanın karşısından bakan birine) ampulün görüntüsünün oluştuğu yerden, yani aynanın arkasından bir yerden geliyormuş gibi görünür. Eukleides geometrisi konusunda bilgisi olanlar için, bir şey aynanın ne kadar uzağındaysa, görüntüsünün de aynanın o kadar gerisinde olacağını açıklamak güç değildir.
   Şimdi daha karmaşık bir şeyi ele alalım. Bir kağıt parçasına bir sözcük yazın, aynaya doğru tutun ve nasıl bir görüntünün oluştuğuna bakın. Sözcük tersten yazılmış gibi görünür ve okumak kolay olmaz. Bu değişikliğin aslında ayna ile bir ilgisi yok. Üzerine sözcük yazdığınız kâğıdı aynaya doğru tutarken 180 derece çevirdiğinizi unutmayın. Görüntünün ters görünmesinin nedeni budur. Daha önce yazdığınız sözcüğü bu kez saydam bir kâğıda yazın ve kâğıdı çevirmeden (sözcük size bakacak biçimde) aynaya tutun; aynada görünen sözcüğün yazdığınız sözcükle tıpatıp aynı olduğunu göreceksiniz.
   Yine de, aynanın önünde kravat bağlamaya çalışan insanlar, aynadaki görüntüde sağ ve sol taraf yer değiştirdiği için işin zorlaştığından yakınabilir. Gerçekte olan şey bu değil.
   Bir şey aynanın ne kadar uzağındaysa, aynadaki görüntüsünün de o kadar geride olduğunu görmüştük. Bir boy aynasının önünde durun ve görüntünün nasıl oluştuğuna bakın. Burun, çene ve ayak uçları (varsa kolunuzduki saat) aynaya en yakın şeylerdir ve bu yüzden, ters tarafta da olsa, görüntüleri de aynaya en yakındır. Kulaklar ve kollar biraz daha geridedir ve görüntüleri de bununla bağlantılı olarak aynadan daha uzaktır. Sol elinizi kaldırarak olursanız, aynada sol elinizin tam karşısında görünen el de kalkacaktır. Sağ elinizde bir yüzük varsa, yüzüğün görüntüsü yüzüğün tam karşısındaki bir noktada görünecektir.
   Öyleyse neden sağ ve sol tarafların yer değiştirdiğini düşünüyoruz? Aynanın kuzeye bakan bir duvarda olduğunu düşünelim. Yüzünüz aynaya dönük durduğunuzda, başınızın arkasından burnunuzun ucuna doğru çizilen bir çizgi kuzeyden güneye doğru uzanır. Oysa aynadaki görüntünüzde başınızın arkasından burnunuzun ucuna doğru çizilen bir çizgi güneyden kuzeye doğru uzanır.
   Yansımanın yaptığı şey aslında, aynaya dik bir çizgi üzerinde yer alan noktaların göreli konumlarını ters çevirmektir. Burnun yüzün ön tarafında bulunduğu herkesçe bilindiğinden, gözlerimiz ve beynimiz, görüntüyü, aynanın önündeki cisime karşı taraftan bakan bir insanmış gibi algılar. İki insanın el sıkışırken birbirlerine sağ ellerini çaprazlama uzattığı düşünülürse bu yanılsama daha iyi anlaşılır. Oysa aynadaki görüntünüzle el sıkışmak istediğinizde bunu yapmanız gerekmez; sadece sağ elinizi kaldırmanız ve aynaya yapıştırmanız yetecektir, görüntüdeki elin her noktada elinizle kavuştuğunu göreceksiniz.

   BİLİM İŞ BAŞINDA / John Lenihan
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1192 Mesaj
   17 Kasım 2005 12:24:33 Konu Sahibi
   sağol. çıktısını aldım ancak evde okumaya vaktim var.kitabı da alacağım bulursam.
   |
   |
   _____________________________

   Varsa vardır, yoksa yoktur


  • Teğmen
   217 Mesaj
   17 Kasım 2005 12:29:16
   Hayattakiler! soruyu biraz farklı yaklaşmak istiyorum
   Mümin Müminin aynasıdır. Hadis
   lütfen dikkat!
   Mümin Allahın ismi
   İnsanada Mümin demişler
   Aynada görülen senin görünen Hologramik bir görüntünse
   Dünyada görülen insanın görüntüsüde bir hologrammı acaba?
   Kenan rıfai (güzel bir zat) şöyle demiş;
   Allahın katında butün kainat bir noktadır
   O noktada gerçekte bir nüktedir (hayaldir)   quote:

   Orjinalden alıntı: hayattakiler

   Nasıl oluşur?   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cengiz571 -- 17 Kasım 2005, 15:26:18 >
   |
   |
   _____________________________

   cengiz
  • Binbaşı
   1192 Mesaj
   17 Kasım 2005 12:39:59 Konu Sahibi
   arkadaşlar, biz ışık yayarak geziyoruz anladığım kadarıyla. Mesela neden gündüzken birbirimizi görebiliyoruz fakat karanlıkta göremiyoruz?

   karanlık bi odada ayna karşısına geçsem gene de o aynada görüntü oluşur mu?

   Çevremde de başka bir ışık kaynağı olması yeterli mi yoksa benden çıkan ışık aynada görüntüyü oluşturur mu? Zifiri karanlıktan bahsediyorum? zifiri karanlıkta aynayı göremediğim için nasıl yapcaz bu nedeyi?
   |
   |
   _____________________________

   Varsa vardır, yoksa yoktur


  • Yarbay
   5463 Mesaj
   17 Kasım 2005 13:23:39
   Görüntüden bahsedebilmek için herşeyden önce ışık lazım. Aynanın görüntü oluşturabilme yeteneği yoktur, ayna (düz ayna) sadece cisimlerden gelen ışığı paralel olarak başka bir yöne yansıtır yani görüntünün yönünü değiştirir. Zifiri karanlıkta cismin görüntüsünü göremeyiz ki aynada görüntü görelim. Ama ayna o potansiyele sahip olarak her zaman orada bekler. Cisimden en ufak bir ışık geldiğinde bize yansıtacaktır.

   Ben şimdiye kadar bizim algıladığımız görünür ışık aralığından bahsettim. Bir de başka bir canlı türü düşünelim kızılötesi ışık yardımı ile görsün. Bu canlı türü zifiri karanlıkta bile bizi görecektir çünkü her canlı bedeninden bir miktar kızılötesi ışık yayılır. Bu vücut sıcaklığı ile ilgilidir. Dolayısıyla bu canlı türü aynadan da bizi görebilir çünkü ayna kızılötesi ışıkları da yansıtır.

   Bir de tamamen ışıktan ve ısıdan izole bir oda düşünelim. Bu odada hiç bir şekilde hiç bir çeşit ışık olmasın. Bu odada bir cisim bir de ayna olsun. Işık olmadığı için cismin görüntüsü de olmayacaktır. Ama ayna her zaman o potansiyele sahip olarak orada bekler.
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1192 Mesaj
   17 Kasım 2005 13:29:22 Konu Sahibi
   quote:

   Orjinalden alıntı: kaotika

   Ben şimdiye kadar bizim algıladığımız görünür ışık aralığından bahsettim. Bir de başka bir canlı türü düşünelim kızılötesi ışık yardımı ile görsün. Bu canlı türü zifiri karanlıkta bile bizi görecektir çünkü her canlı bedeninden bir miktar kızılötesi ışık yayılır. Bu vücut sıcaklığı ile ilgilidir. Dolayısıyla bu canlı türü aynadan da bizi görebilir çünkü ayna kızılötesi ışıkları da yansıtır.


   Ben de bunu soruyorum işte kao. Bu bizden çıkan ışık ile aynada görüntü oluşur mu?

   Yoksa aynada görüntü bizden çıkan ışıkla değil de çevredeki ışığın bizi aynaya yansıtmasıyla mı oluyo?.... Yok o da olmaz...

   Biz aynada görüntüyü tabiki göremeyiz zifiri karanlıkta ama önemli olan aynada oluşuyo mu?   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hayattakiler -- 17 Kasım 2005, 14:31:23 >
   |
   |
   _____________________________

   Varsa vardır, yoksa yoktur


  • Yarbay
   5463 Mesaj
   17 Kasım 2005 13:38:12
   Bizden de ışık çıkar (kızılötesi ışık) ama biz o ışık ile göremeyiz. Fakat başka canlı türleri mesela engerek yılanları zifiri karanlıkta bizi görebilir dolayısıyla aynada da bizi görebilir. Ama insanlar bu ışık ile göremez. İnsanların görmesi görünür ışık yardımı ile olur. Bu ışık ya güneşten gelir ya da ampul gibi ışık kaynaklarından.
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1192 Mesaj
   17 Kasım 2005 13:40:19 Konu Sahibi
   quote:

   Orjinalden alıntı: kaotika

   Bizden de ışık çıkar (kızılötesi ışık) ama biz o ışık ile göremeyiz. Fakat başka canlı türleri mesela engerek yılanları zifiri karanlıkta bizi görebilir dolayısıyla aynada da bizi görebilir. Ama insanlar bu ışık ile göremez. İnsanların görmesi görünür ışık yardımı ile olur. Bu ışık ya güneşten gelir ya da ampul gibi ışık kaynaklarından.


   anlamadın. ben görürmüyüz demiyorum, aynada görüntü oluşur mu bu kızılötesi ışıkla? onu soruyorum.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hayattakiler -- 17 Kasım 2005, 14:40:44 >
   |
   |
   _____________________________

   Varsa vardır, yoksa yoktur


  • Yarbay
   5463 Mesaj
   17 Kasım 2005 13:41:09
   oluşur tabi
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1192 Mesaj
   17 Kasım 2005 13:42:30 Konu Sahibi
   quote:

   Orjinalden alıntı: kaotika

   oluşur tabi   çatlattın beni son kararın mı?
   |
   |
   _____________________________

   Varsa vardır, yoksa yoktur


  • Yarbay
   5463 Mesaj
   17 Kasım 2005 13:45:11
   Yukarıdakı yazılarımdan birinde "aynanın görüntü oluşturma yeteneği yoktur" demiştim. Fakat o bahsettiğim optikle ilgili başka bir şey.

   Senin sorunun cevabı:
   Oluşur   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaotika -- 17 Kasım 2005, 13:45:37 >
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1192 Mesaj
   17 Kasım 2005 13:46:47 Konu Sahibi
   quote:

   Orjinalden alıntı: kaotika

   Yukarıdakı yazılarımdan birinde "aynanın görüntü oluşturma yeteneği yoktur" demiştim. Fakat o bahsettiğim optikle ilgili başka bir şey.

   Senin sorunun cevabı:
   Oluşur   emin misin? bilimsel olarak ispatlanmadığı sürece inanmam. bana bunu kanıtla.
   |
   |
   _____________________________

   Varsa vardır, yoksa yoktur


  • Yarbay
   5463 Mesaj
   17 Kasım 2005 13:50:06
   Ben de başka bir konu açmayı düşünüyorum. Ispatlamak nedir. Ispatlanan şeylere inanmak zorunda mıyız. Ispatlanamayanlara inanmmakak zorunda mıyız.
   |
   |
   _____________________________

Reklamlar
ses yalıtım malzemeleri
SEO
ses yalıtımı
izmir havalimanı transfer
modasor
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,547
1.2.156

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.