Şimdi Ara

AY LİNUX ( AYLİN ) 2017.03 [ ANA KONU ]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
1
Favori
1.322
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • AY LİNUX ( AYLİN ) 2017.03 [ ANA KONU ]

Önceleri tamamen kendi bilgisayarımda kullanmak üzere planladığım ancak güzel bir sonuç elde ettiğimi görünce sizlerle de paylaşmaya karar verdiğim bir çalışma.
    İsmini eski GSM operatorü Aycell'den (Aysel) yola çıkarak Aylinux (kısaca Aylin) koydum. Aylin isminin [glow=red,2,300]Ay Lin[/glow]ux 'un kısaltılmışından başka bir manası yoktur. :)
    Logo olarak dolunay içerisinde Arch logosunu kullandım. (İnternetten hazır buldum.)

Arch Linux tabanlı, Cinnamon masaüstü kullanan, gereksiz programlardan arındırılmış, son kullanıcıya hitap eden sade ve kolay kullanımlı, Türkçe desteğini önceleyen bir sitem oluşturmaya çalıştım.

Denemenizi şiddetle öneriyiorum. (Virtualbox ile değil en azından Flash Belleğe kurarak Canlı CD olarak deneyin.)

Hazırgelen başlıca programlar: Linux-4.10.2.1, Cinnamon (masaüstü), Xviewer (Resim Gösterici), Xreader (Pdf Okuyucu), Xed (Metin Düzenleyici), Nemo (Dosya Yöneticisi) Xplayer (Medya Oynatıcı), Firefox (İnternet Tarayıcı), Pamac-aur (Paket Yükleyici), WPS-office (Ofis Programı), File-roller (Arşiv Yönetici)

Refind-efi paketini Türkçeleştirerek İSO dosyasına ekledim. UEFİ olarak başlatıldığında seçenek olarak karşınıza gelecek. Ayrıca seçeneklerde Clover Boot yöneticisi de var ancak denediğim bazı bilgisayarlarda çalışmadı.
    Kurulum Calamares ile yapılıyor eğer Bootloader kısmında takılmazsa 5 dk içerisinde kuruluyor. Bootloaderde takılırsa yaklaşık 20 dk sürüyor. (Os-prober'den kaynaklanıyor.)

ISO dosyasını USB ye yüklediğinizde Türkçe olarak başlıyor. USB den bilgisayara yüklediğinizde de Türkçe olarak kuruluyor. (Başka dil seçmezseniz.)

Bilinen hatalar
    1-Wifiye bağlanırken wifi isimlerine tıklayınca bağlanmıyor ancak ağ bağlantılarını seçerek bağlanabiliyorsunuz) (üzerinde çalışıyorum)
    2-Calamares bazı bilgisayarlarda açılmaya çalışırken kapanıyor ancak 3-4 deneme sonunda açılıyor.

Yapılacaklar

1-Açılış yazılarını Türkçe yapmak istiyorum. (Henüz çözüm bulamadım)
    2-Plymount kurulacak (Yazıları Türkçe yapamazsam görmemek için)
    3-Bilgisayara kurulduğunda Refind varsayılan olarak gelecek.
    4-Programlarda karşılaşılan Türkçe olmayan menüler Türkçeleştirilecek. (Sadece MO uzantılı dil dosyalarını paketleyerek çözebilirim)

Yapılmayacaklar
    1-Başka bir masaüstü desteği olmayacak (Pacman veya Pamac ile kurulup kullanılabilir.)
    2-Dağıtımın Pre, RC gibi sürümleri olmayacak.
    3-Sürümlerin kod isimleri olmayacak.

Deneyin en kötü ihtimalle Cinnamon yüklü temiz bir Arch kurmuş olursunuz. ;)
    Ben çok beğendim inşallah sizlerde beğenirsiniz.

İNDİRME BAĞLANTISI

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oltulu -- 21 Mart 2017; 23:10:44 >

• arch güzel fakat son kullanıcı demek pek doğru olmaz :) 2015 yılında bende girişmiştim böyle bir sisteme.

AKK illetinden projeden vaz geçmiştim. Önümüzdeki günlerde bende tekrar bi el atarım .

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ULTILIX

arch güzel fakat son kullanıcı demek pek doğru olmaz :) 2015 yılında bende girişmiştim böyle bir sisteme.

AKK illetinden projeden vaz geçmiştim. Önümüzdeki günlerde bende tekrar bi el atarım .

Arch Linux son kullanıcı için uygun değil, ancak Arch tabanlı bir çok işletim sistemi son kullanıcıya hitap edecek şekilde geliştirilmiş. (Manjaro, Antergos vb) Bende Ay Linux'u hazırlarken son kullanıcının kodlarla uğraşmadan bütün işlemlerini görsel ortamda yapabileceği Türkçe'yi önceleyen bir sistem olması için uğraştım. Kurulumu ve kullanımı oldukça kolay bir sistem oldu.
  • hocam oltulu musunuz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Prof.Crazy

hocam oltulu musunuz?

:) evet
  • oltulu kullanıcısına yanıt
    Erzurumlu hemşehrim. Erzurum'da Linux'u seven bir ben varım sanıyordum.
  • Bende bişeyler yapmak istiyorum ama bilgim yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: os_lnx

Bende bişeyler yapmak istiyorum ama bilgim yok.

Katkıda bulunmak istersen Aylinux için Nisan ayında yeni sürüm çıkarmayı düşünüyorum. WPS Ofis Kelime İşlemci programını tamamen Türkçeleştirdim.
    Ancak Hesap Tablosu (Excel) %85 oranında Türkçe bu konuda yardım edebilirsiniz.

Aylinux kullanılırken Türkçe dışında arayüz olmasın istiyorum ancak çok zaman gerektiriyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Prof.Crazy

Erzurumlu hemşehrim. Erzurum'da Linux'u seven bir ben varım sanıyordum.

Vardır yine Erzurumlu Linux sevenler.
  • Güzel bir şeyler çıkar buradan, takip
  • quote:

Orijinalden alıntı: oltulu

quote:

Katkıda bulunmak istersen Aylinux için Nisan ayında yeni sürüm çıkarmayı düşünüyorum. WPS Ofis Kelime İşlemci programını tamamen Türkçeleştirdim.

Aylinux kullanılırken Türkçe dışında arayüz olmasın istiyorum ancak çok zaman gerektiriyor.

Nasıl yapacağım hakkında bi fikrim yok. Yardımcı olabilirsen vakit ayırmaya çalışırım.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: oltulu

quote:

Nasıl yapacağım hakkında bi fikrim yok. Yardımcı olabilirsen vakit ayırmaya çalışırım.

Linux Kullanıcısı iseniz QT Linguist ile WPS Office kuruluyken usr/lib/office6/mui/ klasörü içerisindeki dil dosyalarını inceleyebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oltulu -- 1 Nisan 2017; 13:10:50 >

• Tamam.

• Hocam şimdi indiriyorum dağıtımı. Sanal makineye kurmayı planlıyorum. Güzel bir proje olmuş Arch'ın sağlamlığı ile Cinnamon'un şıklığı birleşmiş.
  • Yeni sürüm çok daha güzel oldu. İndirdiğiniz sürüm ile arasında dağlar var. Nisan ayının ortalarında İnternete yükleyeceğim. Birkaç değiştirmek istediğim kısım kaldı onu tamamlamaya çalışıyorum. İndirdiğiniz sürümü kurduktan sonra öneri ve eleştirilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

• Aylinux 2017.04 sürümü çıktı

https://forum.donanimhaber.com/ay-linux-aylin-2017-04-ana-konu--125624240

yukarıdaki linkten takip edebilirsiniz.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.