Şimdi Ara

Avustralyada 50. Ay [SS'li]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
528
Cevap
134
Favori
28.218
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
21 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Lütfen ilk mesajı okumadan hangi programla gittiğimle alakalı PM atmayınız. Hepsi detaylıca ilk mesajda var

iyi günler konu dışı halkı.Bu konuyu çoktan açmak istiyordum ama vize geldikten sonra açmaya karar verdim.Azerbaycanda okuyorum,buradaki üniversite sınavımda iyi bir puan yaptığımdan Devlet bursu kazanmaya hakkım vardı.2007-2015 yurtdışında eğitim diye bir program var ve iyi puan yapanlar bu programa başvurup yurtdışında full scholarship(burs) alabilirler.Tabi ilk önce gideceğiniz ülkeye göre ingilizce veya o ülkenin dilini iyi seviyyede bildiğinizi gösteren bir sertifikanız olmalı.Benim TOEFL skorum 96 idi ve seçtiğim üniversite için yeterliydi.Programa başvurdum ve burs hakkına sahip oldum.Gideceğim üniversite Sydneyde yerleşen Macquaire üniversitesi.Dünyada International Universities sırasında 9cu yerde,genel olarak ilk 200de.Okuyacağım bölüm:Bachelor of Arts,Major in Media, Culture and Communication.

Üniversitenin yıllık ücreti 28.000 dolar.Tabi ki devlet bunu karşılıyor,sadece bu da değil vize masrafları,bilet ücreti bunları da ödüyor ve her ay 1550 amerikan doları hesabıma yatıyor Bu parayla hem kira vermeli hem de kendi ihtiyaçlarımı karşılamalıyım.Ailem de her ay destek için biraz para gönderecek.Azerbaycanda Avustralya konsolu olmadığından vizeyi Ankaradan aldım.Application doldurduktan sonra posta ile Ankaraya gönderildi.Dün bir bayan cep telefonumu aradı bazı sorular sordu ve bugün vizemi aldığımı öğrendim.Vize ücreti olarak 535 aus dolları ödedim.

Aklıma gelenler bunlar,sorularınız varsa cevaplarım.

Ever arkadaşlar yarın sabah Bakü saati ile 14.55 de havalanıyorum.Bakü-Dubai-Sydney şeklinde olacak.Dubaide 8 saat bekledikten sonra Sydneye 12 saat yol uçucam

Geciken Ss ler için özür dilerim.3 gündür buradayım alışmak zaman alıyor.13 saatlik bir uçuş oldu Airbus A380 tipli uçakta.Uçak 2 katlı ve içi baya geniş.Her koltukta TV var ve bu tvde 350 film 1000den fazla şarkı ve uçağın dışını 3 farklı açıdan gösteren 3 kamera var.Filmlerden 10 tanesi türkçe dublajlı idi,Karayip korsanları ve Xmen izledim ben.3 defa yemek veriliyor.1 i kahvaltı diğer ikisi normal yemekler.22.30da havaalanına indik çok şükür,pasaport işlemleriden sonra beni konaklayacak aileye götürecek bir arabaya bindim ve ailemin evine gittik.ilk yıl host familyde kalmaya karar verdim.Ailede 2 kişi var Skye Clear ve Chris clear.56 ve 57 doğumlular.Çok sıcak ve iyi insanlar.Sabah ve akşam yemeğini onlar karşılıyor evde,öğlen zaten derste olacağım için gerek kalmıyor.Üniversiteye gitmek için 1 otobüs ve express train kullanıyorum.ortala 45-50 dakika sürüyor.1 kez gittim daha üniversiteye.Nerde diye sorarsanız,okul tam merkezde Sydneyin göbeğinde yani.Oraları gezme imkanım olmadı daha ama yakın günlerde gidicem ve fotolarla geri dönücem buraya

Bazı kilit bilgiler:Üniversite 3 yıl.Bölümüm Media,Culture and Communication

26.04.2014
    Evet arkadaşlar 49 gündür buradayım, ilk başta zor gelen dersler şimdi biraz daha kolay. Haftada 3 gün dersim var diğer günler boşum. Spor salonuna yazıldım aylık 68 dolar ödüyorum. Azeri arkadaşlarım var burada arada bir görüşüyorum onlarla. Sınıftaki hemen herkes iyi insanlar. Zaman çok çabuk geçiyor 2 hafta olmuş gibi ama 50 gün neredeyse. Bahsettiğim devlet her ay 1550 dolar veriyor konusu bugün gerçekleşti :D 1 yılı bütün olarak hesabıma yatırmışlar ve demin atmde baktım 18.300 dolar para var kartımda. Fazla gibi görüne bilir ama ayda 1280 dolar ev kirası var sadece. Aylık 1550 dolardan ilave ailem de destek oluyor.

Avustralyada 50. Ay [SS'li] Avustralyada 50. Ay [SS'li] Avustralyada 50. Ay [SS'li] Avustralyada 50. Ay [SS'li]

Avustralyada 50. Ay [SS'li]Avustralyada 50. Ay [SS'li]

[simage]http://i.imgur.com/NKKs8B4.jpg
    [/simage] Sabah kahvaltım
    Avustralyada 50. Ay [SS'li] Otobüs
    [simage]http://i.imgur.com/fWWTLwQ.jpg
    [/simage] Alışveriş merkezi Westfield
    Avustralyada 50. Ay [SS'li] Sınıfım
    [simage]http://i.imgur.com/p8LuPgt.jpg [/simage] sınıf
    Avustralyada 50. Ay [SS'li] Tren istasyonu geçitler
    Avustralyada 50. Ay [SS'li] Normal tren
    Avustralyada 50. Ay [SS'li] Express tren ( sadece 4 durakta duruyor) ben bunu kullanıyorum
    Avustralyada 50. Ay [SS'li] 3katlı
    Avustralyada 50. Ay [SS'li] döner yedim eh işte normal
    [simage]

Avustralyada 50. Ay [SS'li] [simage]http://i.imgur.com/zR3fdgL.jpg[/simage] York Street,üniversitemin olduğu sokak

Kasiyer kız

Avustralyada 50. Ay [SS'li][simage]http://i.imgur.com/1jUCETv.jpg[/simage] Avustralyada 50. Ay [SS'li]
    Avustralyada 50. Ay [SS'li]Avustralyada 50. Ay [SS'li]Avustralyada 50. Ay [SS'li]

Son EDIT
    Merhaba arkadaşlar tarih 9.8.2015 ve ilk mesajı editlemeye karar verdim. 18 aydır Sidneydeyim, artık çok alıştım. Üniversite 2016 hazirdan bitiyor. Son haftalara kadar fikrim Azerbaycana dönüp 2-3 yıl çalışıp yeniden Sidneye gelmekti ( azerbaycanda avustralyanın diploması ile çok rahat iş bulurum). Ama gelecekle bağlı bu planım tamamen değişti. Burada yerleşmeye karar verdim. 2 yıl ve üzeri üniversite okuyanlar Temporary resident yani bir sürelik oturum izni ala biliyor. 18 ay bu süre. Bu 18 ayda hemen mastera başlamak yerine full time çalışıcam ve master paramı toplucam. Yine bu 18 içerisinde Permanent resident yani oturum iznine başvurucam. Ondan sonra da 4-5 yıla yavaş yavaş vatandışlık yolunda ilerlicem.

Şimdilik hayatımdan bahsedersem, işe gidiyorum. Bir kafede müşterilere tavuk yemekleri ve tavuk satıyorum :D. Maaşı iyi. Haftasonları genellikle dağ bisikleti yapıyorum. 2 haftadan bir de cumartesileri cluba gidiyorum Çok iyi ortamlar oluyor her defasında ama baya da para gidiyor, bir bira 12 dolar, vodka shot 11 dolar. Benim gittiğim klubun giriş ücreti 30 dolar. Böyle böyle baya masraf oluyor o yüzden çok gitmiyorum.

En son fotoları son sayfaya yüklücem. Sorularınız varsa sora bilirsiniz elimden geldiğince cevaplarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ps_hero -- 15 Mayıs 2018; 8:57:34 >

• Cok guzel bir yer oldugunu biliyorum, yaklasik 4-5 yildan beri konustugum Avustralyali biri var, sayesinde gitmis kadar oldum.. Emin ol kendini sansli hissedeceksin oraya gittiginde.. Vede bana donuste bir tane Koala getirirsen sevinirim dostum ..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozzy_carpe

Cok guzel bir yer oldugunu biliyorum, yaklasik 4-5 yildan beri konustugum Avustralyali biri var, sayesinde gitmis kadar oldum.. Emin ol kendini sansli hissedeceksin oraya gittiginde.. Vede bana donuste bir tane Koala getirirsen sevinirim dostum ..

Kanguru yavrusu isteyen oldu koala daha kolay
  • Teyzem Avustralya da yasiyor tatilde gittim çok guzel ulke hayirli olsun :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ps_hero

quote:

Cok guzel bir yer oldugunu biliyorum, yaklasik 4-5 yildan beri konustugum Avustralyali biri var, sayesinde gitmis kadar oldum.. Emin ol kendini sansli hissedeceksin oraya gittiginde.. Vede bana donuste bir tane Koala getirirsen sevinirim dostum ..

Bundan 3 -4 yil once bende gitmek istedim Avustralya`ya, hatta pasaport islemlerini hallettim geriye bir tek vize isi kalmisti ama bir malesef aksilikler engel oldu.. Dunyada refah seviyesi olarak 2. sırada, eger ekonomik olarak bir sıkıntın olmazsa cok egelenecegini dusunuyorum. İnsanlari rahat sevecen, ayni zamanda bol bol ingilizce konusup ilerletirsin.. Vede Sdyney opera binasinin onunde resim cekip konu acmazsan kuserim sana .. Koalalar koruma altinda o yuzden kimse alamiyor .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xmasx -- 6 Şubat 2014; 21:00:46 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• zencileri seviceksin

• quote:

quote:

quote:

Bundan 3 -4 yil once bende gitmek istedim Avustralya`ya, hatta pasaport islemlerini hallettim geriye bir tek vize isi kalmisti ama bir malesef aksilikler engel oldu.. Dunyada refah seviyesi olarak 2. sırada, eger ekonomik olarak bir sıkıntın olmazsa cok egelenecegini dusunuyorum. İnsanlari rahat sevecen, ayni zamanda bol bol ingilizce konusup ilerletirsin.. Vede Sdyney opera binasinin onunde resim cekip konu acmazsan kuserim sana .. Koalalar koruma altinda o yuzden kimse alamiyor .

bir arkadaşı babamdan ciddi anlamda kanguru istedi.Yasak olduğunu biliyorum sadece hayvanat bahçesi transferi ile mümkün.Şuanda orada okuyan bir kızla konuştum aynı üniversitede,derslerin orta derecede zor olduğunu ve boş vaktinin çok olduğunu söyledi.Yani zor değil,eğitim sistemi eğlenceli ve çok ileri seviyyede.Tabi çekinirim bir iki foto hatta buraya ssli diye konu da açarım

• Hocam bari küçük bir Red Back getir, evde kayboldu yapar, heyecan yaşarız.
  • ps_hero P kullanıcısına yanıt
    Hocam belki arastirmissinizdir Avsutralyada tek sıkıntı ev olay, 2,3 yıl once kira bedeli 400 AUD diye biliyorum ama size gelecek parayla isi kurtarcaksiniz gibi.. Orada yasayanlar icin bir ev satin almanin mucize oldugunu biliyorum.. Cogunlukla kiradalar ..Vede kac yil kalacaksiniz orada? Kızlari falan 10 numara eh birini bulup orda kal bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xmasx -- 6 Şubat 2014; 21:16:45 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Hocam belki arastirmissinizdir Avsutralyada tek sıkıntı ev olay, 2,3 yıl once kira bedeli 400 AUD diye biliyorum ama size gelecek parayla isi kurtarcaksiniz gibi.. Orada yasayanlar icin bir ev satin almanin mucize oldugunu biliyorum.. Cogunlukla kiradalar ..Vede kac yil kalacaksiniz orada? Kızlari falan 10 numara eh birini bulup orda kal bence.

Haftaligi 400 dolar arastirdim. Ev arkadasi buldum 200 dolara gelecek haftasi, bakalim yapariz biseyler

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • edit geldi
  • Şöyle polis araçları gördün mü hiç?

• bende gittim hocam dayım orada oturuyor dubaiden 12 saat alacağını zannetmiyorum seoul aktarmalı seoul den 8 saatte gitmiştim sydneye
  • Koala listesine adımı yazdırmak istiyorum.
  • quote:

edit geldi

Fotolar nerede?Sidney'e gitmeyi çok istiyorum imrendim. :s
  • kaç saat sürüyor yolculuk
  • Master falan yaparken veya yaptıktan sonra bende yurtdışında hayatıma devam etmeyi düşünüyorum, tabi kesin değil ama o zaman ki şartlar önemli. Avustralya da sevdiğim-düşündüğüm bir yer. Biraz gözlemlerini, + larını - lerini yazabilirsen sevinirim hocam. Ayrıca hayırlı olsun, dikkat et kendine.
  • Omisis046, daha gitmedim ki,görürsem söylerim.

FifaPesFifa,daha demin baktım evet 12 değilmiş 14 saatmiş Dubaiden

Khal Woof,daha gitmedim.Gidince editlicem konuyu.

bayeards,eyvallah teşekkür ederim.

garcibaba,Baku-Dubai 3 saat,dubaide 7 saat bekledikten sonra Sydneye 14 saat.

Gripholion,Avustralyada çok iyi eğitim veren üniversiteler var.Ülke ve şehir olarak çok pahalı biryer.Gidince daha çok bilgi edinip editlerim konuyu.
  • ps_hero P kullanıcısına yanıt
    Neredesin şu an vardın mı Dubai'ye?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Khal Woof

Neredesin şu an vardın mı Dubai'ye?

Evet dubaideyim 30dakikalik internet buldum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.