Şimdi Ara

Avukatların Kazancı (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
88
Cevap
7
Favori
45.042
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Genc arkadaslarim, bilmediginiz konularda konusup birbirinizi yaniltiyorsunuz. Vekalet ucretleri ikiye ayrili;

1-Nispi(dava degeri uzerinden belirlenen vekalet ucreti)

2-Maktu(kanun ile belirlenmis sabit vekalet ucreti)

Yani ilk once davamiz bunlardan hangisine giriyor ona bakacagiz, sonra vekalet ucretini hesaplayacagiz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zerathull

Genc arkadaslarim, bilmediginiz konularda konusup birbirinizi yaniltiyorsunuz. Vekalet ucretleri ikiye ayrili;

1-Nispi(dava degeri uzerinden belirlenen vekalet ucreti)

2-Maktu(kanun ile belirlenmis sabit vekalet ucreti)

Yani ilk once davamiz bunlardan hangisine giriyor ona bakacagiz, sonra vekalet ucretini hesaplayacagiz.
    Doğrudur hocam ben çok bilmiyorum. Genel olarak 3-5 duyduğumu söyledim.
  • Hocam büyükşehirler de yaşayan bir avukat bence 10 15k kazanır çünkü sırf 4000 lira cmk dan gelir bir saatlik danışma 300 lira bu arada içinde araştırma duygusu olmayan biri hukuk yazmamalı silik bir tip olmamalı canı yanar

• ÇOMAR.SAVAR kullanıcısına yanıt
    Hocam bence de.Avukat dedigin aktif olmali.Arastirmali.Ogrenmeli.Yani atiyorum.bir dugunde sohbet sirasinda biri bir sey sorar onu cevaplamayamazsan belkide potansiyel bir muvekkilden,1000-2000--10000 liradan,bu isin sana acacagi kapilardan olacaksin.

Cmk sanirim yeni mezunlar daha cok tercih ediyor.Bir avukat icin(belli bir cevre edinmis) 10-15k imkansiz rakamlar degil

• yunuscan86 kullanıcısına yanıt
    Bilgi verebilir misin avukatlikla ilgili

• fabricioramirez F kullanıcısına yanıt
    Hocam bir bilgi vereyim bir avukat saatlik kazancı danışma ücreti 300 lira baronun önerdiği ucretler asgari ücretler bunun altında alamaz eğer alırsa lisansı iptal edilir bu arada yukarda beşbin liralık bir davadan ele geçen ücret 900 demişler sadece bir boşanma dosyası beşbin liradır diğer ücretler hariç(dilekçe danışma vb)

Mesela aynı zamanda boşanma davasında mesela 300bin liarlık mal bunun yarısı verilir genelde avukat bu 150binden ℅15 alır ben bircok genç ve orta yaşlı avukat görüştüm bu forum da ki insanlar anllatiiği avukat hayatimda görmedim.Heralde bunların dedigi içe kapanık avuktlar galiba

• fabricioramirez F kullanıcısına yanıt
    Hocam cmk yeni mezunlar tercih ediyo evet aynı zamanda parti üyelikleri falan bir şekilde çevre oluşuyo merak etmeyin bizim kıbrıs mrzunu vardı. Herifin yerine bi gittim dosyaları dizmiş 5 ayda merak etmeyin rekabetten kaçmayın bu arada ben de istanbul hukuk istiyorim yabancı dil öğrenin çünkü istanbulda ki ünlü hukuk büroları istanbul hukuktan c2 seviye ingilizce bilenleri alıyolar buralarda çalışmak ilerde kariyer planları icin cok faydalı oluyormuş buralarda genellikler tahkim ve sirket danışmanlıkları yapıldığı icin ilerde kendi büronuzu açtığınızda bir banka nın vekilliğini almak istediginizde çok işe yariyormuş

Hocam iyi güzel dıyorsunuzda türk hukuk sitesınde avukatlar meslegin bıttıgınden dem vuruyorlar yenı mezun ruhsatını almıs avukatın 1500 tlye calısdıgını cogu yerde duydum burolar kapanıyor ekonomik sıkıntılar yuzunden benimde hedefım bi ara hukukdu ama boyle seyleri duyup okuyunca insan uzaklasıyor zaten ülkede hukuk olmus guguk arkadasım Bimde yenı işe basladı 2000tl maas alıyor ben o kadar sene okul okucam ustune hakkımada alamıcam gercekden yazık

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • İsmi bilinen bir serbest avukat küçük şehirde aylık 7 8 kazanır ( sözlü yazılı görüşme parası vs alıyorsa daha fazla ) ama kazandığının çoğu geri gider.

Katip masrafı ( 2.5K )

Kira , ısınma vs

Vergi

Aklıma gelenler şu an bunlar. Daha da fazlası var. Masraflar çıkarılınca geriye 2 3K para kalır.

10 yıllık bir tazminat davasından 100K tazminat gelir mesela. Normal davaların ücretini bilmiyorum.

Tanıdığın vardır kamuya girersin 1 davadan 1 milyon TL alırsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Artyom A. C. -- 18 Nisan 2018; 1:47:43 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ya size bunları kim diyo ya ismi bilinen bir avukat nasıl 7-8k alsın kim diyo size bunu abi,sadece barodan verilen cmk ile bizim burada 4bin kazaniyorlar bir dilekçe 1200lira ikinci yılında dediğin miktarı kazanan avukat tanıyorum dokuz eylül mezunu

• falcon1881 kullanıcısına yanıt
    Hocam bu tür forumlarda takilan tipler genelde asosyal oluyorlar,ben avukatlarla konuşuyorum bilgi alıyorum ama o tür yaziları okuyunca anlam veremiyorum avukatlık yapan abilerime de gösteriyorum.Arkadaşlar araştırma ruhu doğuştan gelmeyen biri hukuk yazmamalı bu arada rekabetten kaçan memur kafalı da canı yanar bu meslekte o dediğin kişiler kpss kassın o zaman vekaletle birlikte 6bin alıyorlar

• Bu arada genel bir tavsiye vereyim arkadaşlar sakın ingilizce öğrenmemezlik yapmayın hem de c2 seviyesi öğrenin istanbuldaki uluslararsı hukuk büroları istanbul,ankara ,marmara mezunlarını alıyorlar ve başlangıçta bile 3bin euro veriyorlar 10yıl sonra da partnee avukat olursunuz paranın ve prejstıjin a.ına koyarsınız eğer ayrılmak isteseniz bile burada ki yapacağinız çevre ve etiket ilerde cok işinize yarar.(Buraların çalışanları genelde kıdemli avukat olduklarında bir arkadaşla ayrılıp kendi avukatlık ortaklığını kuruyorlar)

• Danışma parasının dilekçe parasının nasıl çoğu gider anlamadım sadece vergi var danışmanın ne maliyeti olabilir

• quote:

Orijinalden alıntı: fabricioramirez

Bilgi verebilir misin avukatlikla ilgili
    Kardeşim meslekle ilgili uzun uzun yazmak isterdim ama yazan onca kişinin yorumlarını görünce birçok yazıyı tekzip edecek şekilde yazmam gerekecek. İnanın okurken çok şaşırdım. Meğer bizim genç arkadaşlarımız ne yanlış ve kulaktan dolma bilgiler ile dolmuş. Avukatlık mesleği ile ilgili bir iki birşey diyeyim yeterli bence. Öncelikle bu mesleği yapmak isteyen kardeşlerime ilk söyleyeceğim şey; kendinize güveniniz varsa, girişken bir yapınız varsa, kendinizi geliştirmeyi, kitap okumayı, araştırmayı seviyorsanız düşünmeden yazın hukuk fakültesini. Ancak herşey öyle yukarıda birçoğunun bahsettiği gibi güllük gülistanlık değil. Piyasaya giriyorsunuz. Girdiğiniz piyasa esnaf piyasası gibi çetin ve zorlu. Kaldı ki her yıl çığ gibi artan hukuk fakültesi ve mezun sayısını göz önüne alırsanız piyasada pasta payı oranı gitgide azalmakta. Aç kalmazsınız. Dediğim gibi kendinizi geliştirin önemli olan o. Tercih edilen kişi olursanız zaten iş aramanıza gerek kalmaz. Sizi arar bulurlar merak etmeyin.
    Ayrıca şu mesleğe başladığı zaman 4 şirketi alan arkadaş kimse tanışmak isterim. Hatta beşinci yılında 10 şirkete ulaşması inanılmaz bir başarı :) Son olarak da şunu diyeyim gençler. Üniversite sınavına hazırlanırken, bölüm seçerken sakın ha sakın çok para getirir şu iş diye bakmayın. Bu yanılgıya düşmeyin. İstediğiniz ne ona bakın. Sevdiğiniz işi yapın ve o alanda iyi olmaya çalışın. O zaman avukatın kazandığından da doktorun kazandığından da fazla kazanmamanız için neden yok. Mesleğin sorunlarına hiç değinmiyorum. Her meslekte olduğu gibi bizim meslekte de birçok sorunla cebelleşiyorsunuz. Unutmayın avukat olmak değil, asıl olan avukatlık yapmak zordur. İsteyen başarıyı da elde eder, parayı da. Bu kadar konuştun da para ne kadar para? diyenleri duyuyorum:) Şunu diyeyim bununla ilgili. Örnek olarak 1 yıllık bir avukatı söyleyeyim size. Bir yıllık tecrübeye sahip avukatlardan aylık 2000 lira kazanan da var 10000 kazanan da. Hatta fazlasını da. Kişi bazında yüzdesini de siz hesap ediverin artık :)
    Neyse gençler yazmaya kalksam sayfa dolar gider. En sağlıklı bilgiyi tanıdığınız bir avukat varsa birebir sorun her kafanıza takılanı o cevaplar.İsteyen herkes umut ettiği yerde olur inşallah. Öncelikle vatanınıza, milletinize, ailenize, çevrenize iyi birer insan olun, çalışın, başarırsınız her ne meslekte olursa olsun. Başarılar dilerim çaba gösteren tüm genç arkadaşlarıma.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yunuscan86 -- 18 Nisan 2018; 11:6:8 >

• yunuscan86 kullanıcısına yanıt
    Çok güzel demişsiniz hocam icinde araştırma duygusu olmayan insanın avukat olması kadar tehlikeli bir şey yok pısırık olan ifade yeteneği olmayan biri avukat olmasın aç kalır.

Babam avukat kardeşim. Serbest çalışıyor. Kazancı iyi ama katip kira vs derken baya gideri oluyor.CMK'dan ne kadar geliyor bilmiyorum ama böyle. Demekki ilde o kadar dava olmuyor.

Küçük şehir diye özellikle belirttim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Artyom A. C. -- 19 Nisan 2018; 2:7:41 >
    Dediğinizi anlamadım?

Sözlü danışma yazılı danışma vs için para almıyor zaten küçük şehir millet öyle para saçamıyor etrafa o ücretleri alsa bu sefer de müşteri azalır ( baya uzun süredir almıyordu babam. Şimdi alıyor mu bilmiyorum. Zaten küçük şehir olduğu için gelenler illaki bir tanıdık aracılığıyla vs geliyor )

Katip asgari ücret sigorta yemek : 2.5K

Baroya, tabelaya verilen para toplam 100 200 o yapar.

Doğalgaz kira elektrik internet telefon vs o da 1 1.5k

Birkaç masraf daha var ışte geriye 2.5 3K kalıyor.

• Babanız kötü bir avukat galiba madem az kazanıyo kpss kasıp kuruma girsin

Yoo gayet iyi bir avukat. Davalarının büyük bir çoğunluğunu kazanıyor ayrıca 95 puan ile uzman arabulucu oldu. Dediğim gibi şehir küçük. Sürekli dava vs olmuyor. Ayrıca ortak ile çalışıyor ondan da bölünüyor para. CMK'dan ne kadar geliyor bilmiyorum ama benik bildiğim böyle.Hatta ara sıra davalarına ortağı gidiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Artyom A. C. -- 19 Nisan 2018; 13:20:44 >
  • Kucuk sehirin bu dezavantaji var hocam.Taninmak daha kolay ama cok daha az is var maalesef

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.