Şimdi Ara

Avr Seçimi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
1.250
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Ben de yeni bir avr alma aşamasındayım. Epey araştırdım ve bütçeme göre seçenekler belirledim. Kullanma amacım %80 film %20 müzik şeklinde olacak. Kullanılacak kaynak olarak da notebook ve nmt üzerinden film ve konser, uydu receiver ile de tv yi sisteme bağlamayı düşünüyorum. Oda büyüklüğü ise 16 metrekare civarında. Yer sorunu sebebiyle küçük hop. kullanacağım. Seçeneklerim şu şekilde;

1) Pioneer Vsx 919 (Thx naturel surround özelliği ile dikkatimi çekiyor)
    2) Onkyo Tx-sr607
    3) Denon 1910
    4) Yamaha rx-v565 veya 765(fiyat olarak biraz daha yukarıda)

Fiyatlar birbirine yakın 1000-1500 tl seviyelerinde. Açıkçası seçenkler çok olunca seçim yapmak biraz zorlaşıyor. Sizce hangisini tercih etmeliyim?

Saygılar.

• Arkadaşlar her türlü yoruma açığım. Okuyup bırakmayın, şunu tercih ederdim demeniz bile yeterli. Bu hafta netleştirip sonlandırmak istiyorum.
    Şimdiden teşekkürler.
  • Merhaba, pioneer 1019 olsa olabilir ama bu durumda Denon 1910 tavsiye ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: theraptorx

Merhaba, pioneer 1019 olsa olabilir ama bu durumda Denon 1910 tavsiye ederim.

Çok merak ettim neye dayanarak böyle bir tavsiyede bulundunuz???

Pio 919 ve 1019 arasında upscale ve 1xhdmi girişden başka bir fark yok.Eski 10xx serilerde mosfet olduğu konusunda farklılıkları vardı hatta thx sertifikasıda mevcut ama 9 lu serilerde böle birşey yok.Ayrıca upscale şahdı şahbaz olmuyor.1 hdmi içinde 700-800 lira çok lüks.
    Diğer yandan denon ve pioneer ses rengi açısındanda farklılar.Denon pio ya göre kapalı.Müzik işin içine girdiğindede denonu pio ile kıyaslamak yanlış olur diye düşünüyorum...
    Sırf sinema için bu anfilerin birbirine üstünlüğü aman aman değil.Müzik işin içine girincede yamaha ve pio bu gruptan öne çıkarlar.

• Zamanında bende epey bir araştırdım bu amfileri alırken. Bu sebeple eğer Pioneer 1019 değilse, Denon 1910 diyorum. Denon 1909 serisinden sonra epey bir beğenildi. Yurtdışı forum ve incelemelerindende takip edilebilinir. Bende Yamaha 663 var ve tavsiye etmiyorum. Bu arada bu modellerinde Haziran gibi yeni versiyonları çıkacak. Hatta Pineer 1020 çıkmış bile olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rdegerli

quote:

Merhaba, pioneer 1019 olsa olabilir ama bu durumda Denon 1910 tavsiye ederim.

Çok merak ettim neye dayanarak böyle bir tavsiyede bulundunuz???

Pio 919 ve 1019 arasında upscale ve 1xhdmi girişden başka bir fark yok.Eski 10xx serilerde mosfet olduğu konusunda farklılıkları vardı hatta thx sertifikasıda mevcut ama 9 lu serilerde böle birşey yok.Ayrıca upscale şahdı şahbaz olmuyor.1 hdmi içinde 700-800 lira çok lüks.
    Diğer yandan denon ve pioneer ses rengi açısındanda farklılar.Denon pio ya göre kapalı.Müzik işin içine girdiğindede denonu pio ile kıyaslamak yanlış olur diye düşünüyorum...
    Sırf sinema için bu anfilerin birbirine üstünlüğü aman aman değil.Müzik işin içine girincede yamaha ve pio bu gruptan öne çıkarlar.

AVR den müzik dinleme konusunda önerinize katılmıyorum, yamaha ve pioneerın bu konuda öne çıktığı yanlış bir bilgilendirme olur...

• Yamaha ve pio nun bu konuda öne çıkması derken arkadaşın verdiği modeller arasındandı.

Tabiatı gereği stereo anfiler ile kıyaslamadım müzik için zaten.Ancak avr lerdende hatırı sayılır şekilde müzik dinlenebiliyor.Demiyorum ki müzik için avr tercih edin.Ama sinemada bu avrlerin birbirine aman aman bir üstünlükleri yok.Ama az müzik keyfide alayım denildiğinde seçenekler arasından pio ve yamaha öne çıkacar dedim.Tabi burada uygun hop.ler kullanıldığını varsayıyorum.
    Avr ile stereo performansı konusunda sınırları zorlayanlarda var ve bu konuda birçok kişinin kabul gördüğü nitelikte sonuçlar.Ama dediğim gibi avr de müzik dinlenmez diyorsanız kesinlikle katılmıyorum.HE müzik için AVR tercih edilmez diyorsanız hemfikirim.

@theraptorx,

Anlamadığım nokta 1019 ile 919 arasında bir fark yokken neden 1019 seçenekler arsında yoksa 1910 olur demeniz...1910 abartılmamalı okadar emsalleri taşkil eden modeller arasında.Aldığı ödül dahi denonun 1910 yılında kurulmuş olması ile alakalı geliyor bana.Yoksa ödülü neresine verdiler merak ediyorum.

• @rdegerli, Pioneer 919 ile 1019 arasında fark yok derken ne kastedildi anlamadım ama en büyük farkları ürettikleri ses çıkış güçleri olsa gerek. Bir yıl önce araştırdığımda, aynı sınıf olan receiverlar şöyleydi;

Pioneer 81X-91X Yamaha 36X-46X-Harman Kordon 14X-15X - Denon 150X-160X
    Pineer 101X- Yamaha 66X-Harman Kordon 25X-Denon 19XX

Şu an durum değişti mi, bilemem ama Pioneer 919'un muadili Denon 1610 ya da varsa 1709 olsa gerek. Üstadlar daha iyi bilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rdegerli

Yamaha ve pio nun bu konuda öne çıkması derken arkadaşın verdiği modeller arasındandı.

Tabiatı gereği stereo anfiler ile kıyaslamadım müzik için zaten.Ancak avr lerdende hatırı sayılır şekilde müzik dinlenebiliyor.Demiyorum ki müzik için avr tercih edin.Ama sinemada bu avrlerin birbirine aman aman bir üstünlükleri yok.Ama az müzik keyfide alayım denildiğinde seçenekler arasından pio ve yamaha öne çıkacar dedim.Tabi burada uygun hop.ler kullanıldığını varsayıyorum.
    Avr ile stereo performansı konusunda sınırları zorlayanlarda var ve bu konuda birçok kişinin kabul gördüğü nitelikte sonuçlar.Ama dediğim gibi avr de müzik dinlenmez diyorsanız kesinlikle katılmıyorum.HE müzik için AVR tercih edilmez diyorsanız hemfikirim.

@theraptorx,

Anlamadığım nokta 1019 ile 919 arasında bir fark yokken neden 1019 seçenekler arsında yoksa 1910 olur demeniz...1910 abartılmamalı okadar emsalleri taşkil eden modeller arasında.Aldığı ödül dahi denonun 1910 yılında kurulmuş olması ile alakalı geliyor bana.Yoksa ödülü neresine verdiler merak ediyorum.

Hayır avr ile müzik dinlenmez diye bir iddiam yok, aksine her türlü ekipman ile müzik dinlenir diye düşünüyorum. Yalnız olması gereken noktaya ne kadar yaklaştığımız tartışılır. kullandığınız avr de pure direct veya benzeri moda alıp, hoparlör kablolarını değiştirip, iyi bir kaynak ile yine iyi analog interconnect kullanarak ve iyi bir kayıt ile sonucun nasıl değiştiğine inanamazsınız.

pioneer belki daha müzikal denebilir ama yamahanın müzikal olduğu en azından benim kulak referansıma göre söyleyemeyeceğim. marantz bu konuda diğer avrlerden biraz daha önde bence. ama bahsettiğiniz gibi denon ile pioneer karşılaştırılamaz gibi bir durum, arada bir uçurum olduğunu hiç düşünmüyorum. aksine kombine performansta denon ciddi anlamda öne çıkan bir marka bence...

bakınız 2 miz konuşurken bile ne kadar farklı sonuçlar çıkıyor, soruyu soran arkadaşımızın buradan bir çıkarımı olursa, mutlaka dinlemeden cihaz almaması gerektiği yönünde olmalı bence :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kdundar -- 4 Mayıs 2010; 16:03:55 >

• merhaba kağıt üzerindeki verilere göre değilde canlı olarak dinlediğim sese dayanarak söylüyorum best buy da demo odasında sony 2400 es,denon 1909,harman kardon avr255,pıoneer lx50 ,ve modelini hatırlamadığım rotel aynı film ile test ettim içinde en kötü ses denon daydı çok pasif kalıyodu sanki diğerlerinin yanında müzik performansıda çok kötü diğer lerine nazaran ( bence )
  • quote:

Orijinalden alıntı: cinali35

merhaba kağıt üzerindeki verilere göre değilde canlı olarak dinlediğim sese dayanarak söylüyorum best buy da demo odasında sony 2400 es,denon 1909,harman kardon avr255,pıoneer lx50 ,ve modelini hatırlamadığım rotel aynı film ile test ettim içinde en kötü ses denon daydı çok pasif kalıyodu sanki diğerlerinin yanında müzik performansıda çok kötü diğer lerine nazaran ( bence )

aynı klasmanda elektronikleri test etmemişsiniz yalnız...
  • sadece lx50 ve rotel aynı klasmanda değil diğerleri fiyat olarakta özellik olarakta birbirlerine çok yakın yine söylüyorum içlerinde en kötü 1909 du best buydaki çalışanlar bile bu kadar kötü olacağına inanmıyordum dedi tabi söylediğim modeller arasında
  • quote:

@rdegerli, Pioneer 919 ile 1019 arasında fark yok derken ne kastedildi anlamadım ama en büyük farkları ürettikleri ses çıkış güçleri olsa gerek. Bir yıl önce araştırdığımda, aynı sınıf olan receiverlar şöyleydi;

Pioneer 81X-91X Yamaha 36X-46X-Harman Kordon 14X-15X - Denon 150X-160X
    Pineer 101X- Yamaha 66X-Harman Kordon 25X-Denon 19XX

Şu an durum değişti mi, bilemem ama Pioneer 919'un muadili Denon 1610 ya da varsa 1709 olsa gerek. Üstadlar daha iyi bilir.

Ses çıkış güçlerinde hiçbir fark yok birebir aynılar.Tek farkları görüntü upscale ve 1x hdmi fazla.Ve 700-800 tl farkı...Heleki 1610 da kullanmış biri olarak 1610 un ve hatta 1910 un 919 muadili olmadığını söyleyebilirim.

Ama ama ama,

kdundar;bakınız 2 miz konuşurken bile ne kadar farklı sonuçlar çıkıyor, soruyu soran arkadaşımızın buradan bir çıkarımı olursa, mutlaka dinlemeden cihaz almaması gerektiği yönünde olmalı bence :)
    lafının üzerine konu yeterince açık

• Sn. kdundar'ın tespitlerine katılmamak mümkün değil. Özellikle Yamaha AVR ler stereo performans konusunda bir sıralamada en sondaki sıraya oturacaktır. Yamaha'nın stereo performansı için net konuşmak ne kadar mümkünse diğer amfilerin, stereo performansı içinde net konuşmak bir o kadar mümkün değil diye düşünüyorum.

AVR'den müzik dinlemek, AVR nin stereo performansa yaklaşması konuları ise, AVR ve Stereo cihazlarla tecrübesi olanlar için çok anlamsız. Stereo bir cihazın performansına bir avr ile yakalamak değil yaklaşmak bile mümkün değil. Ancak AVR den müzik dinlenemez mi ? Tabiki dinlenebilir, zaten bu işide görüyorlar. Ama kritik eden bir dinleyici iseniz, gerçek sadakata ulaşmaya çalışıyorsanız bu dinleti size ızdırap olur. Bunlar hep bütçe, kulak olgunluğu, beklenti gibi bir çok etmenin bir araya geldiği karar süreçleri. En önemli karar verici, satın alacak olanın kulağıdır. Tüketici ne ile memnun oluyorsa dünyanın en iyi cihazı odur.

• quote:

Orijinalden alıntı: cinali35

sadece lx50 ve rotel aynı klasmanda değil diğerleri fiyat olarakta özellik olarakta birbirlerine çok yakın yine söylüyorum içlerinde en kötü 1909 du best buydaki çalışanlar bile bu kadar kötü olacağına inanmıyordum dedi tabi söylediğim modeller arasında

sony 2400 de denon 2310 ile aynı klasmanda olabilir. zaten örnek verilen 4 avr nin 3 üst klasmanda yer alıyor. bu şekilde bir kıyaslama ile çok net cevap almak pek mümkün değil bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: altanpsx

Sn. kdundar'ın tespitlerine katılmamak mümkün değil. Özellikle Yamaha AVR ler stereo performans konusunda bir sıralamada en sondaki sıraya oturacaktır. Yamaha'nın stereo performansı için net konuşmak ne kadar mümkünse diğer amfilerin, stereo performansı içinde net konuşmak bir o kadar mümkün değil diye düşünüyorum.

AVR'den müzik dinlemek, AVR nin stereo performansa yaklaşması konuları ise, AVR ve Stereo cihazlarla tecrübesi olanlar için çok anlamsız. Stereo bir cihazın performansına bir avr ile yakalamak değil yaklaşmak bile mümkün değil. Ancak AVR den müzik dinlenemez mi ? Tabiki dinlenebilir, zaten bu işide görüyorlar. Ama kritik eden bir dinleyici iseniz, gerçek sadakata ulaşmaya çalışıyorsanız bu dinleti size ızdırap olur. Bunlar hep bütçe, kulak olgunluğu, beklenti gibi bir çok etmenin bir araya geldiği karar süreçleri. En önemli karar verici, satın alacak olanın kulağıdır. Tüketici ne ile memnun oluyorsa dünyanın en iyi cihazı odur.

:) aynen katılıyorum.

Müzik herşey ile dinlenir, ama çok keyifli ama biraz daha talepkar, sonuçta bir şekilde dinlenir.Yalnız müzik dinlemenin yanında biraz da ses dinliyorsanız, farklı noktalara kulak kabartıyorsanız, avrler pek istenilen noktaların karşılığı olmayacaktır.

pek ssp ve multichannel power tecrübem yok ama avrlerin aşağı yukarı en üst modellerini dinleyip, kullanmışlığım var. AVRler stereo müzik konusunda daha temelde olması gereken birçok parametreyi hakkıyla karşılayamıyor diye düşünüyorum.

• Tekrar selamlar;

Yukarıda yazdığım listeyi hazırlarken her ne kadar müzik dinleme oranım az olsa da müzik için önerilenlere göre liste oluşturmaya çalıştım. Yani pio ve onkyo da diğerlerine göre daha iyi müzik dinleneceğini düşündüğümden sıralamayı öyle yaptım. Denon ve yamaha için yapılan yorumlardan yola çıkarak sıralamada arkada kaldı. (yamaha dinledim ve müzik için fazla parlak olduğunu fark ettim ama sinema olarak başarılı buldum, denon dinlemedim pek hoşlanmıyorum da ama fiyat ve özellik olarak uygun olduğundan listeye aldım.)

Aslında ilk mesajımda kullanım oranlarımı da yazmıştım. Müzik işini daha sonra müsait olursam stereo sistemle halletmeyi planlıyorum. Ben de müziğin stereo ampli ile bambaşka olduğunu düşünüyorum.
    Bu sistemi daha çok sinema ve tv izlerken kullanacağım. Hop. olarak paradigm in cinema 90ct paketi var. Yer problemi sebebiyle floorstand alamadım. Zaten bu kullanım amacıyla pek gerek te yok.

Umarım bu bilgiler ile derdimi daha iyi anlatmışımdır.
    Bu durumda önerilerinizi bekliyorum. Herkese değerli yorumları için de ayrıca teşekkür ediyorum.

• Bu noktada kulağınız size rehberlik yapsın. Bizim önerilerimiz tecrübe, bilgi değil beğeni ile desteklenmiş fikirler olacak. Benim beğenilerimde, Yamaha sinema için iyi olabilir, diğer yandan daha durgun bir sunum seviyorsanız Onkyo iyi bir opsiyon. İddialı bir söylem olacağı için elim klavyeye pek gitmiyor ama benim fikrim bu amfiler içinde en müzikal olanı belkide Denon. En önemlisi sizin için hangisi ne ifade ediyor?
  • Altan Bey değerli yorumlarınız için teşekkürler.

Seçtiğim dört modelden üçü hakkında yorum yapmışsınız ancak pio için hiç yorum yok. Özel bir nedeni var mı diye merak ettim.
    Bu arada yamaha'lar bir süre stoklarda olmayacağından, denon ise kapanma sorunu gibi sorunları olduğundan listemden çıkardım. Geriye iki seçenek kaldı.
    Onkyo 607 ve Pioneer 919. Pioneer ın natural surround özelliğinin tv izlerken güzel olacağı düşüncesi beni pioneer a yönlendiriyor. Ancak bu özellik plII den çok ta farklı değil ise onkyo daha iyi bir seçenek gibi duruyor. Bu konuda bir fikri, tecrübesi olan var mı?

Karar vermek ne zormuş. En sonunda yazı tura atacağım valla.

• Sn. ayhifi,

Ne demek yardımcı olabildiysem ben sevinirim. Pioneer dan bahsetmemiş olma sebebim, Pioneer ile herhangi bir tecrübem olmamasından kaynaklanıyor. Belki yardımcı olur düşüncesiyle ilgilendiğiniz avr ler ile ilgili whathifi dergisinin incelmelerinin linkini koyuyorum. İşin ilginç yanı, bahsi geçen ürünler 4/5 yıldız alırken bir tek Denon 5/5 yıldız almış.

Not: Linklere yamaha 765'i koymadım, zira bir üst fiyat gurubunda. Yine size nihai tavsiyem dinlemeden asla almayın.

Pioneer VSX-919AH

Onkyo TX-SR607

Denon AVR-1910

Yamaha RX-V565

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.