Şimdi Ara

Athlon X4 950 ve 750 Ti sisteme Kasa ve PSU önerisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
168
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar kasa ve PSU almadım diğer sistemler 1300 TL tuttu. Aşağıda aldığım parçaları koyucam umarım bir hata veya yanlış yapmamışımdır. Yorumlarınızı belirtirseniz sevinirim teşekkürler.

Anakart MSI A320M PRO-VD/S AM4
    İşlemci x4 950
    Harddisk 500 GB WD 7200 RPM
    Ekran kartı GTX 750 Ti
    8 GB DDR4 2400 MHz Reinno RAM

bu sisteme kaç Watt PSU almam lazım ne önerirsiniz? Ya da kasa ile birlikte satılan uygun sistem önerisi olursa sevinirim 300tl max limitim var

• Dark f40 400w-500w fazlasıyla işini görür bütçene uygun olanı seçebilirsin
  • Ucuza önü açık sistem.
    Ancak buna yetecek vasat PSU değil iyi PSU almanı öneririm.

Bir kişiye şöyle bir cevap yazmıştım.https://forum.donanimhaber.com/fx-8300-islemci-degisimi--136245402#136254539

Özeti şu:
    Maalesef iyi PSU (ve anakart) konusuna gereken önemi vermiyoruz. Oysa tüm parçaları besleyen şey PSU. Acanaip parçalar alıp dandik PSU'ya emanet ediyoruz. Bilgisayarda kısılmayacak 3 parça vardır. En önemlisi PSU, sonrasında kasa ve monitör gelir. İyi PSU-kasa-monitör yıllarca kullanılıp 3-5 sistemi eskitebilir. Başta vereceğiniz biraz fazla para sonradan defalarca değiştirmekten çok daha ucuza gelir.

Ben daha 1999 yılında kimse PSU nedir bilmezken Elan-Vital 80+ 420 watt PSU almıştım. (Asus T10 kasa ile) O zamanlar daha 235-300 watt iyi sayılıyordu. Hazır sistemlerde 175-235 gibi olanlar bulunurdu. 80+ zaten hak getire. İyi bir 250-300 watt PSU'nun 2-2.5 katı fiyata alınca millet manyak mısın demişti. Tam 9 sene sıfır sorunla kullandım. Bu PSU Mardin-Kızıltepe, Tunceli-Ovacık gibi yerlerin acanaip dengesiz elektriklerinde hiç sorun çıkarmadı. Elektriklerin (veya kesikse jenaratör şebekesinin) her türlü nazını çekti, gık demedi. 90 voltta bile sorunsuz çalıştığını bilirim.

Sonra OCZ 550 watt 80+ Bronze PSU ve Aerocool PGS BX-500 kasa. PSU beklediğim gibi çıkmadı, 6 ay sonra filan da ses yapmaya başladı. Sonra halen kullandığım Thermaltake Toughpower Qfan 750 watt 80+ Bronze PSU aldım %87 verimli. Sanırım 8-9 yıllık filan oldu yine. Hala sıfır sorun, hala sessiz, hala voltajlar çok iyi. Bunu alırken de 400-500 watt PSU yaygındı, yine nöörecen manyak mısın diyen çıkmıştı.

İyi bir PSU ortalama kullanıcıda 1-2 yılda, bilgisayarı sömürende 6-12 ay gibi sürede fazladan verdiğiniz parayı amorti eder. Bundan sonrası cebinize kar kalır çünkü kötü PSU'ya göre ciddi oranda az yakar. Benim sistem hesaplamalara (siteler) göre pik 454 watt kullanım için önerilen PSU 550 watt. PSU %60 dandik olsaydı 454 watt için şebekeden 756,7 watt çekecekti. Oysa benim %87 PSU 454 watt için şebekeden 521,8 watt çekiyor.

Arada 239,4 watt var. Neredeyse ortalama bir ofis bilgisayarına fazla gelecek miktar. Bu da günde 8 saatten (bazen 10-12 saati bulurum) ayda 57,5 KWh eder. Ortalama kullanıcı olduğumdan %60 yüklenme ile 34,5 KWh ve 0,4117 kuruştan ayda 14,2 TL eder. Yılda 170 lira eder ki dandik bir PSU ile farkı 1-1.5 yılda kapatmak demek. Ben yaklaşık 8 yıldır kardayım ve en az 1362 lira tasarruf etmişim. Yoğun kullanan kişiler için 227-1817 TL gibi farklar oluşur ve 6-12 ayda kendini amorti eder. Daha güçlü parçalar kullanan veya bilgisayarı daha yoğun kullanan kişilerde çok daha büyük fark olur.

Mesela hepsiburadada 600 wat dandik dark-everst vb 220-230 TL civarında. Highpower 600 wat 80+Bronze (12 volt 45 amper) gibi ortalama üstü bir PSU ise 330 TL. Yani aradaki 100 TL fark nerede ise 4-7 ayda çıkıyor. Her şeyden kısın ama PSU iyi olsun. SSD almayıverin en başta. İlerde alısınız, eski disk de depo olur. Belleği az alın ilerde artırırsınız. Kasa şatafatlı cafcaflı olacağına daha sade ama daha sağlam olsun. Ama kötü PSU elinizde patlar. Hem fiyat olarak hem de gerçekten patlayabilir. Patlamasa da yüklenince-OC yapınca sisteminiz dengesiz olur, parçalar da hasar görebilir. İlerde güçlü sistemi kaldırmaz tekrar para verirsiniz. Özetle PSU için parayı kısmayın.

Sisteminiz çok güçlü olmasa da iyi PSU alın. Her türlü karda olursunuz. Uzun süre kullanabilirsiniz. İlerde güçlü CPU-GPU ile sorun çıkarmaz. Anakartınız vasat ama güçlü GPU ile yine de sorunsuz çalışır.

Yine bu anakarta çok daha güçlü R7 serisi bile takarsınız. Sadece OC filan yapamazsınız.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.