Şimdi Ara

Ateistliğin aslında var olamayacağı gerçeği

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
417
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hiç kimsenin başka yanıt bulamadığı bir soru var. İlk ne idi? Biz maddesel bir evrende yaşıyoruz ya da en azından maddesel bir evrende yaşadığımızı görüyor duyuyor ve hissediyoruz. Peki bu maddesellik nasıl oluştu ve ya var oldu? Kendi kendine demek heralde verilebilecek en saçma cevap olur çünkü hiçliğin bir şey yaratması olanaksızdır. Her tarafından bakıldığında her türlü konu ele alındığında evrim ve daha niceleri için herşeyin başlangıcına bakıldığında ortaya tek bir sonuç çıkıyor. Yaratıcı olmak zorunda. Çünkü yaratıcı olmadan hiçlik hepliği oluşturamaz. Çünkü hiçlik hepliği oluşturabilecek hiçbir şeye sahip değildir. Neyse biraz da sizin fikirlerinizi alalım. Özellikle ateist arkadaşları konuya bekliyorum belki de benim hatalı olduğum bir durum vardır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Fikirlerinizde haklısınız bir sey yoklukta iken kendine kendine varlık alemine çıkaramaz onu çıkaracak bir yaratıcı gerekir tabi bu yaratıcı hep var olan yani hiç yoklukta olmamış olan olmalı eger böyle olmazsa bu yaratan yaratılan döngüsü sonsuza kadar gider

• Allah nasıl var oldu ? Kendi kendine ? Hep vardı ? O zaman evrende kendi kendine oluştu veya hep vardı.
  • Ben aslında yoğum

• En çok kafama takılan şey nasıl bu kadar emin olabiliyorlar düşünün uzayda hiç bir şey pardon uzayda yok boşluk diyeyim hiç bir şey yokkken aniden ortaya bir madde çıkıyor o madden bilmem kaç yıl sonra gezegenler oluşuyor sonra dünya o dünyada konuşan düşünebilen göremeyen uzayın canlılara görme yetisi vermesi çoğu canlının çift cinsiyette olmasaı vb. En başta dediğim gibi bu olaylarin olma ihtimali milyon da bir yine bir ihtimal var ama boşlukta aniden bir olay gerçekleşiyor ama bu olayin gerçekleşmesi için bir şeyin tetiklemesi lazım ama bunu tetikleyen kim bunları düşündükçe sürekli araştırasım geliyor ama ne olacağını ölünce görebilcez gibime geliyor bu olayı açıklayabilcek arkadaşları konuya bekliyoruz

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• "Ben maddenin kendi kendisine var olabilmesini algilayamiyorum, o halde kendi kendine var olamaz"

• Eskiden insanlar yıldırımın da nasıl oluştuğunu anlayamıyorlardı.Bir yaratıcıya inanmak başka birşey ama bu sonuca bir olguyu anlayamamızdan varmak çok mantıksız.

"evren nasıl oluştu anlamıyorum öyleyse allah var"
  • quote:

Orijinalden alıntı: Koşulsuz_Uyarıcı

Allah nasıl var oldu ? Kendi kendine ? Hep vardı ? O zaman evrende kendi kendine oluştu veya hep vardı.

Dediğinin saçma olduğunu biliyorsun öyle değil mi? Yoksa durum daha vahim.

• quote:

Orijinalden alıntı: HKnatas

Eskiden insanlar yıldırımın da nasıl oluştuğunu anlayamıyorlardı.Bir yaratıcıya inanmak başka birşey ama bu sonuca bir olguyu anlayamamızdan varmak çok mantıksız.

Konuyu başka yere çekiyorsun. Evreni ilk oluşturan madde ya da evrende ilk oluşan madde nasıl oluşabilir diyorum hiçlikten bunu anlıyor musun?

• quote:

Orijinalden alıntı: Mephalay

"Ben maddenin kendi kendisine var olabilmesini algilayamiyorum, o halde kendi kendine var olamaz"

Bizim algılayamadığımız boyutlar olduğu zaten biliniyor ki ben islama inanan biriyim ve bu bizim inancımızda var. Yazan her şey bir arada ve gerçek anlamıyla değerlendirildiğinde hem en mantıklı cevapları veren hem de bir toplum düzeni için en ileriye ulaşabilecek ve en ahlaklı seviyeye getirecek bilgileri içerdiği rahatlıkla görülebilir kör olunmadığı takdirde. Zaten islam dininin yayıldığı sıralarda arap toplulukları ile birlikte türkler de o dönemin bilim seviyesini ileri taşımıştır.

Kısaca şunu demek istedim. Ben evrenin kendi kendine var olamayacağına inanıyorum. Her şey bir tesadüf eseri bile olsa herşeyin başlangıcını yaratan bir yaratıcı şart. Ve dünya üzerinde akla mantığa en yatkın din benim için islam. Bu nedenle islama inanıyorum.

Aslında demek istediğim bu idi. Tabi anlayabileceğini pek sanmıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Dark_Knife

quote:

"Ben maddenin kendi kendisine var olabilmesini algilayamiyorum, o halde kendi kendine var olamaz"

Bizim algılayamadığımız boyutlar olduğu zaten biliniyor ki ben islama inanan biriyim ve bu bizim inancımızda var. Yazan her şey bir arada ve gerçek anlamıyla değerlendirildiğinde hem en mantıklı cevapları veren hem de bir toplum düzeni için en ileriye ulaşabilecek ve en ahlaklı seviyeye getirecek bilgileri içerdiği rahatlıkla görülebilir kör olunmadığı takdirde. Zaten islam dininin yayıldığı sıralarda arap toplulukları ile birlikte türkler de o dönemin bilim seviyesini ileri taşımıştır.

Kısaca şunu demek istedim. Ben evrenin kendi kendine var olamayacağına inanıyorum. Her şey bir tesadüf eseri bile olsa herşeyin başlangıcını yaratan bir yaratıcı şart. Ve dünya üzerinde akla mantığa en yatkın din benim için islam. Bu nedenle islama inanıyorum.

Bizim algilayamadigimiz boyutlar oldugunu biliniyor cumlesi sacmalik. Algilayamadigimiz seyi bilemeyiz.

- Bunlarin oldugu biliniyor
    - Boyle boyle oldugu kör değilsen görülecek bir gerçeklik

şeklinde fazla iddialı ama içi boş argümanlarla hiç bir şey ifade etmiyorsun bana.

Dogrusu ne ? Sen, algilayamadigin boyutlar olduguna inaniyorsun, mesele bu yalnizca.

Istedigin kadar cirpin, bilmedigin seyi ispat edemezsin, yalnizca inanirsin. Ben de tersine inaniyorum. Olay bu.

Islam, bilim konusuna girmiyorum, konu disi.
    Islam, ahlak konusuna da girmiyorum, konu disi.
    Bosuna "ne kadar mukemmel dinimiz var" edebiyati yapma. Senin gibi dusunen 4 bin kusur farkli dine mensup insan var : )

• quote:

quote:

quote:

Bizim algilayamadigimiz boyutlar oldugunu biliniyor cumlesi sacmalik. Algilayamadigimiz seyi bilemeyiz.

şeklinde fazla iddialı ama içi boş argümanlarla hiç bir şey ifade etmiyorsun bana.

Dogrusu ne ? Sen, algilayamadigin boyutlar olduguna inaniyorsun, mesele bu yalnizca.

Istedigin kadar cirpin, bilmedigin seyi ispat edemezsin, yalnizca inanirsin. Ben de tersine inaniyorum. Olay bu.

Bosuna "ne kadar mukemmel dinimiz var" edebiyati yapma. Senin gibi dusunen 4 bin kusur farkli dine mensup insan var : )

Tek yaptığın söylediğim şeyler içinden 2-3 şey seçip onları birbirleriyle çakıştırmaya çalışmak. Dediğimin hepsini bir arada okursan ya da öyle düşünmeye çalışırsan (ki bu senin için çok zor biliyorum gerçekleri kaldırmak falan filan) zaten o söylediklerinin cevaplarının yazılı olduğunu fark edeceksin. Ya da başka bir deyişle şöyle söyleyeyim. Sadece okuma, anlamaya çalış.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Tek yaptığın söylediğim şeyler içinden 2-3 şey seçip onları birbirleriyle çakıştırmaya çalışmak. Dediğimin hepsini bir arada okursan ya da öyle düşünmeye çalışırsan (ki bu senin için çok zor biliyorum gerçekleri kaldırmak falan filan) zaten o söylediklerinin cevaplarının yazılı olduğunu fark edeceksin. Ya da başka bir deyişle şöyle söyleyeyim. Sadece okuma, anlamaya çalış.

Dedigini bir butun halinde okumak imkansiz, cunku bos konusuyorsun. Bak cumlenin basi bile ofsayt basliyor.
    "Bizim algilayamadigimiz boyutlar oldugunu biliniyor"
    Hele bir goster bize, kim biliyor bunu ?
    Kaynak nedir ?
    1 tane algilayamadigimiz boyutlar oldugunun bilindigine dair bir sey goster : )
    Ayrica konu "ateizmin olamayacagi gercegi" , sen baska boyutlar var, islam ile bilim vs gibi yerlere cekmeye calisiyorsun konuyu.
    Neyi nasil ifade edecegini bilmiyorsan ve sacmaliyorsan okuyana kabahat bulma.
    Tutarli cumle kuramiyorsan, "2-3 sey secip onlari cakistirmaya calismak" demeyeceksin; kendinle celişmemeyi dene.

• quote:

Hiç kimsenin başka yanıt bulamadığı bir soru var. İlk ne idi? Biz maddesel bir evrende yaşıyoruz ya da en azından maddesel bir evrende yaşadığımızı görüyor duyuyor ve hissediyoruz. Peki bu maddesellik nasıl oluştu ve ya var oldu? Kendi kendine demek heralde verilebilecek en saçma cevap olur çünkü hiçliğin bir şey yaratması olanaksızdır. Her tarafından bakıldığında her türlü konu ele alındığında evrim ve daha niceleri için herşeyin başlangıcına bakıldığında ortaya tek bir sonuç çıkıyor. Yaratıcı olmak zorunda. Çünkü yaratıcı olmadan hiçlik hepliği oluşturamaz. Çünkü hiçlik hepliği oluşturabilecek hiçbir şeye sahip değildir. Neyse biraz da sizin fikirlerinizi alalım. Özellikle ateist arkadaşları konuya bekliyorum belki de benim hatalı olduğum bir durum vardır.

Hiçlik ne? Hiçlik gibi anlamsız bir kelimeyi neye dayanarak kullanabiliyorsun?

• Bravo Tanrı'nın varlığını kanıtladın

1. Bu bir ispat değil
    2. Olsa bile İslam'ın doğruluğunu göstermez

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-438F18891 -- 27 Temmuz 2016; 12:25:09 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: HKnatas

Eskiden insanlar yıldırımın da nasıl oluştuğunu anlayamıyorlardı.Bir yaratıcıya inanmak başka birşey ama bu sonuca bir olguyu anlayamamızdan varmak çok mantıksız.

Konuyu başka yere çekiyorsun. Evreni ilk oluşturan madde ya da evrende ilk oluşan madde nasıl oluşabilir diyorum hiçlikten bunu anlıyor musun?

"Evreni ilk olusturan madde" haha : ) Neymis o cok merak ettim ? BigBang ' i mi tarif ediyorsun yine lise fizigi ile ?

Diger konuda da benzeri bir sacmalaman mevcut.

quote:

Büyük patlama atom büyüklüğünde bir maddenin saniyeler içerisinde evreni kaplamasıydı.

Bigbang yorumu yapabilmek icin teorik fizik profesoru olman gerekmiyor ama en azindan neden bahsettigini bilerek konusursan kendini kucuk dusurmemis olursun : )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mephalay -- 27 Temmuz 2016; 12:29:26 >

• Evrenden önce hiçlik olduğunu nereden biliyoruz ?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Koşulsuz_Uyarıcı

Allah nasıl var oldu ? Kendi kendine ? Hep vardı ? O zaman evrende kendi kendine oluştu veya hep vardı.

Dediğinin saçma olduğunu biliyorsun öyle değil mi? Yoksa durum daha vahim.

Sen saçma deyince saçma mı oluyor ?
  • Hocam bunlar Allah'a inanmaya gelince hani kanitin der. Yalniz olay evrime gelince gozleriyle bir hayvanin insana donustuklerini gormedikleri halde gozuyle gormus gibi inanirlar :)

• quote:

Orijinalden alıntı: RealW

Hocam bunlar Allah'a inanmaya gelince hani kanitin der. Yalniz olay evrime gelince gozleriyle bir hayvanin insana donustuklerini gormedikleri halde gozuyle gormus gibi inanirlar :)

Sonsuz tane asal sayi oldugunu bilmen icin hepsini sayman mi gerekiyor ?
    Bilimsel metod, gozlem, tumden gelim, tume varim vs envai cesit gozlem, deney, ispat yontemi var.
    Evrim teorisi gibi "teori" olan hic bir seye inanilmaz. Inanilacak bir sey degil cunku onlar.

Hadi diyelim suclamalarinda haklisin, sen kaburgadan insan olustugunu kac defa gordun ? Kac defa 6 gunde dunya yaratildigina sahit oldun ? Uçan beygire binen peygamber gördün ? Kanit olmadan inanmak konusunu elestirecek son kisilerin dindarlar olmasi gerekir.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.