Şimdi Ara

ASUS'un Z490 Kullancılarına Attığı Kazık ! Varan 2 B560 Alcaklar Dikkat

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
2
Favori
3.896
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Şu an mining mevuzusu nedeniyle pc gaming ölü durumda, kimse pc toplayamıyor bundan pek konuşulmadı. Fakat unutulmaması gereken bir olay yaşandı. Z490 anakartını bilinçli bir şekilde araştırıp alanlar zaten bu mevzudan haberdardı.

Z490 ve 10 nesil cıkarken 11 nesil rocket lake'in pci exp 4.0 destekleyeceği intel tarafından anakart firmalara haber verilmişti. Anakart üreticileride Z490 anakartlarını buna göre hazırladı. MSI veya Gigabyte z490 anakart aldıysanız üstünde "ready for future" "reserved for future" yazdığını görmüşünüzdür. Fakat ASUS Z490 ile rocket lake ile kulalnırsan 4.0 açılacağını bildiği halde nvme için 4.0'ın gereksinimlerini karşılyacak komponentleri Z490 anakartlarına koymadı. Rocket lake ile en alt seviye msi ve gigabyte anakart 4.0 nvme çalıştırabilirken, HERO, FORMULA, APEX gibi modeller 4.0 nvme olarak çalıştırmıyor.

https://wccftech.com/z490-motherboards-pcie-gen-4-support-detailed-asus-msi-asrock-gigabyte//

https://hk.xfastest.com/107517/z490-update-bios-support-pcie-gen4//

Araştırmadan etmeden sırf ismi büyük diye alınan bir marka kullancılara böyle büyük bir kazık atabiliyor.

Güncelleme 2; https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/148954632

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 2 Mayıs 2021; 21:27:41 >

• Z490 anakart incelemelerinde özellikle yabancı kaynaklarda defalarca dile getirmişlerdi asus z490 anakartların pci ex 4.0 desteklemediğini ama marka diye bir sürü kullanıcı para döktü özellikle üst seviye kartlarına yazık gerçekten hem o kadar para ver hemde pci ex 4.0 yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Gardiyan- -- 1 Mayıs 2021; 3:17:13 >
  • Asus amd tarafında baya kötüydü. İntel tarafında başarılı anakarları vardı. Fakat lga1200 soketlerde hem kaliteden ödün verdi hemde kırpma yaptı anakartlarda.

Gerçekten anlamak güç. İlk çıktığında da yazmıştık almayın Asus anakart diye. Fakat önceden gelen marka algısıyla çok fazla tercih eden oldu malesef.
  • normalde anakartta asus tercih ederdim iyiki almamışım bu doğruysa asus cidden bocalamış bu sefer,

msi giriş seviyesi fp z490a pro da bile kutusunda ready for future ibaresi var ve 4.0 desteği veriyorken cidden asus markasına yakışmamış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aerosol 34 -- 1 Mayıs 2021; 19:8:41 >
  • Oda bişeymi b450mk ile R5 2600 kullanıyordum son bios yüklememe rağmen R5 3600 işlemcim çalışmadı . Sonra eski bioslardan bitanesinde çalıştı . Çalıştı ama perf. olarak %15-20 eksik olarak çalıştı ne yaptıysam tam perf. alamadım işlemciden ama piyasada satılan aynı anakartlarda 3600 sorunsuz çalışıyordu bende gittim MSI aldım iykide almışım birdaha Asus asla .
  • https://wccftech.com/asus-b560-motherboards-lack-proper-m-2-slot-storage-device-support//

B560 anakartlar 4.0 destekliyor ASUS'da destekliyor buraya kdar sorun yok fakat ASUS üst nvme 1 slotuna "pci exp 3-4 switcher" koymadığı için eğer asus b560 anakart ile 10th gen cpu kullanırsanız üst nvme 1 slotunu 3.0 olarak bile kullanamıyorsun, slot iptal oluyor.

MSI'da gerekli komponent koyulduğu için böyle bir sorun yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 2 Mayıs 2021; 21:28:14 >

• rezalet gibi razelet cidden.

şöyle bir tablo buldum, Gen 4 switch - Gen 4 Re-Driver gibi şeylerin farkı nedir?

• Bunu anakarti aldiktan kısa sure sonra farkettim hemen 1300 liraya letgodan satip letgodan 0 1500.liraya z590 a pro aldim. Anakarti kaca aldığımı sorarsanız neredeyse bedavaya gelmişti. O yüzden sorgulamamistim.
  • Asus'tan hiç bir donanım alınmaz duruma geldi. Milletle dalga geçiyorlar.

• En fazla Gen 4 desteği veren marka MSI. Asus alan arkadaşlara geçmiş olsun.

• Kardes selamlar, sana sorulan hicbir soruya cevap vermeyip sadece reklam amacli mi burdasin? Msi teknik servisinin yaptigi sacmaliklar hakkinda konusmak ister misin? Sifir alinan anakartin sorunlu cikmasi ve servisin bu ürünü garanti disi birakmasina ne dersin? Hani konu nerde diye soracak olursan, aylar evvel seni mention layarak sormustum.

• No Way Out kullanıcısına yanıt

Bu sorun ASUS TUF GAMING Z590-PLUS WIFI gıbı bazı Z590 modellerınde bıle var.

• Asus z590 anakartlarda da vrm coil whine sorunu var. Hatta bir z590i anakart aldım. Coil whine yüzünden iade ettim. Msi kullanıyorum şu an.
  • insanların bu markaya olan bağlılıklarını gerçekten anlamıyorum, hani öyle durumlar oluyor ki bir o markanın bir oda dolusu avukatı gelse fanboylar kadar savunamazlar, sanarsınız şirketin hissedarı ya da yönetim kurulunda üye. siz o marka/firma için sadece birer müşteriden ibaretsiniz.

gelelim konuya, bir oyuncu olarak yaptığım testler ve gerek youtube karşılaştırmaları olsun oyunların daha pcie 3.0'ı bile tam anlamıyla kullanmadığına tanık oldum, yer yer sata ssd bile nvm m2 ile 1-2 saniyelik fark dışında aynı sonuçları veriyordu. bu yüzden de tercihimi evga z490 dark kingpin edition'dan yana kullanmıştım. her ne kadar intel tarafında her yıl soket değişimi olsa da z590 almanın gereksiz israf olduğunu gördüm.

zaten geliştirici tarafından da pci-e 4.0 desteği olmayacağı bilgisi verilmişti.

ayrıca hangi birimiz her yıl işlemciyi değiştiriyor ki, arada ki 8-10% luk bir fark için yapılan masraf israftan öteye geçmeyecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-173F5DFA6 -- 31 Temmuz 2021; 23:11:8 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.