Şimdi Ara

Asus TUF Z390 PRO ilk açılışta Bios ekranı gelmeden kapanma - ÇÖZÜLDÜ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
1.271
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar sistemi yeni topladım. Durumu kısaca anlatan bir konu açtım ama tam anlatamadığım için pek cevap gelmedi. Anakartı başlıkta belirttim. Işlemci i5 9600k ekran karti Sapphire rx590 SE. Ram olarak ise Gskill RipjawsV 8gnb F4-3200C16S-8GVKB aldım. Sistemde çok şükür bir sorun yok. Benchmarkleri yaptım. Her şey gayet normal ama bir durum var ve bu bir sorun mu yoksa anakart ya da bios üzerinden ayarı yapılabilen bir şey mi bilmiyorum. Çok araştırdım yabancı forumlarda da bu sorunu yaşayanlar var ama çözüm bulamadım. Şimdi durum şöyle; güç kablosunu söküp 5-10 saniye bekledikten sonra takıp power düğmesine basınca daha ekrana bir şey gelmeden anakartın üzerindeki işlemci ve ram ledleri sırasıyla birer kez yanıp sönüyor ve tam beyaz olan vga ışığı yanacakken sistem birden kapaniyor. 2 3 saniye kapali durup sonra kendiliğinden açılıyor. Sonra sırasıyla
    kırmızı- işlemci
    Sarı - ram
    Beyaz - vga
    Yeşil - boot ışıkları yanıp sistem açılıyor ve güç kablosunu çekmezsem bilgisayarı 10 defa da kapatıp açsam böyle bir şey olmuyor sistem normal açılıyor. Ama ne zaman güç kablosunu çıkardım bu durum tekrarlanıyor. Sanki ilkinde marş basmıyor da ikinciye basıyor gibi bir durum yani :)

Ram SPD değeri 2133 ve Bios üzerinden XMP ENABLED yaparak 3200de kullanıyorum. XMP kapatıp denedim, biosu default ayarları yükleyip denedim bir şey farketmiyor. Gücü bir kere kesersen ilk seferde çalışmıyor pc. Nedir bu durum ve normal mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi münşi -- 18 Nisan 2019; 22:37:36 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Biosun güncel mi hocam?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İçindeki ışıkları bilmem ama bende asus z390 h kullanıyorum anakartın elektriğini kestiğimde dediğiniz olay oluyo sanırım bu normal sistem bileşenlerini kontrol ediyo sanırım bi değişiklik var mı yok mu diye.
  • Tamamen normal bir durum.

• MyCoDeR kullanıcısına yanıt
    Ben ilk kurulumdan itibaren bu durumu yasiyor ve bunu bir sorun zannediyorum. Asus Rog Strix Z390h gaming mi anakart tam olarak?

• Serkandrgn kullanıcısına yanıt
    Bugün son sürüme güncelledim.

• berkbozkus kullanıcısına yanıt
    Bunu neye dayanarak söylüyorsunuz?

• münşi kullanıcısına yanıt
    Sorun olduğunu sanmıyorum, evet anakartım o.
    Sistem bileşenlerinizi yazar misiniz? Ekran kartiniz amd mi onu da merak ediyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: münşi

Sistem bileşenlerinizi yazar misiniz? Ekran kartiniz amd mi onu da merak ediyorum.
    Bios update yaptıktan sonra da devam ediyor mu sorun? Birkaç forumda okudum bayağı fazla insanın yaşadığı bir sıkıntı strix ve prime boardlarda da aynı sorunlar var hepsi şubatta yayınlanan boislarla çözülmüş görünüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Serkandrgn -- 3 Mart 2019; 4:16:38 >
    i5 9600K, 8x2 corsair ram, gtx 1070 ,512gb samsung ssd, 850w high power güç kaynağı.
    Ram 3000mhz vengeance lpx modeli mi?

• Gigabyte z390 aorus pro kullanıyorum. Gücü komple kesip tekrar açtığımda anakart ram slotunun ledleri yanıp sönüyor. Normal bir durum yeni serilerde olan bir özellik sanırım.

Power tuşuna basıp sistemi normal açabiliyorum.

Gücü komple kesip statik akımı boşaltmak için power düğmesine bir kez basınca da neredeyse bilgisayar boot yapacakmış gibi ekran kartı fanına kadar döndürüyor.

Bu galiba anakartın düzenli akım sağlayabilmesi için üzerinde elektrik birikmesinden kaynaklanıyor.

Ama sizin powera basıpta sonra tekrar sistemin kapanması ilginç bir durum.

Bios üzerindeki birkaç ayara bakmak lazım. ErpGreen gibi birşey vardı yada Electric Load ile ilgili bir ayar vardı. (Adlarını hatırlayamıyorum şimdi.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KYTECHNGAMING -- 3 Mart 2019; 13:21:53 >
  • sorunun güç kaynağından kaynaklandığını düşünüyorum. başka bir ups takılarak denenmesi lazım. normal bir durum olduğunu zannetmiyorum.

Evet 3000 mhz.
  • Walla dostum güç kaynağından olsa o kadar oyun oynuyoruz bir kez ne donma ne reset oldu. Benim güç kaynağı FSP Hydro 700. Ayni durumu Asus Rog Strix Z390H anakart ile yaşayan MyCoDeR adlı arkadaşın güç kaynağı High Power 850. Anakartlarımız ikimizide de Asus Z390. İşlemciler aynı ikimizde de 9600K. Ekran kartı bende rx590 onda Gtx1070. Benim ramler Gskill 3200 arkadaşin ramler Corsair 3000. Ama ikimizde de ayni durum var. Bu durumda güç kaynağı mıdır sorun sence? Ben arkadaşın da herhangi bir oyunda donma reset vs yaşadığını sanmıyorum.

• Başka bir arkadaş 2 yıl önce aynı sorunu yaşamış. Çözüldü mü diye mesaj attım ama bakalım.
    https://www.technopat.net/sosyal/konu/bilgisayar-acilirken-guec-kesilip-tekrar-baslatiliyor.462268/
    Sıkıntı yok hocam bi video çek veya asus.com.tr'ye adım adım ne olduğunu yaz. Onlarda teyit ederler zaten sistem kendini kontrol amaçlı yeniden başlatıyo.
  • ups ve akım korumalı priz kullanıyorum. Ve aynı sorunu ben de yaşıyorum üst düzey anakartlarda olan bir durum sanırım. Ben de fanlar da 1 sn dönüyor kapanıyor pc sonra tekrar açılıyor. Herhangi bir sorun olacağını sanmıyorum. Bu arada anakartım asus maximus viii hero. z170 chipsetli. Bence bu bir sorun değil.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.