Yüzbaşı
24 Temmuz 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
12 üye
Görüntülenme
Toplam: 54 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Arkadaşlar merhaba,

Geçen hafta siparişini geçtiğim 3900x ve x570 taichi anakartım elime ulaştı. Kurulumu yapmadan test ettim boot ediyordu sistem. Sonra güzelce topladım sistem açıldı ilk iş son bios sürümüne güncelledim, temiz windows kurdum driverları yükledim yaklaşık bir saat sonra sistem mavi ekran verdi anlam veremedim bir daha açtım bir iki cinebench yaptım bir sıkıntı olmadı sonra tekrar mavi ekran verdi biosa girip ayarları sıfırladım (overclock yapmamıştım) düzelir diye sonra kapandı açarken Anakartın üzerindeki hata kodu ekranı 90'da takılıp kalıyor.

Başına gelen varsa yardımcı olabilirse sevinirim. İmzamdaki sisteme sadece anakart ve işlemci eklendi geri kalan parçalar aynı.

Benim denediğim yöntemler.

-Cmos sıfırlandı
-Başka versiyon bios'a flashback yapıldı
-tüm ramler sökülüp takıldı
-tek slot ramle de denendi
-işlemci söküp takıldı
-güç kabloları sökülüp takıldı
-diskler sökülüp denendi

aklıma yapacak başka birşey gelmedi. elimde uyumlu başka anakart ve işlemci olmadığı için deneyemiyorum. Anakartla işlemciyi farklı yerden aldığım için sorun donanımdan kaynaklıysa hangisinin sıkıntılı olduğunu tespit edersem en azından daha rahat garanti işlemi başlatabilirim (ürünlerin paketlerini açtığım ve montajını yaptığım için iade edemeyeceğimi varsayarak söylüyorum)

Çözüm Edit: Aşağıdaki yorumlarda da bahsettiğim gibi özellikle reddit'te insanların başına benzer olaylar gelmiş ve sorunun işlemciden kaynaklandığı belirtilmişti benim de şüphelerim bu yönde olduğu için işlemciyi hepsiburada'ya gönderdim ve ertesi gün ulaştığı gibi ödememi iade ettiler.

Teknobiyotik'ten aldığım anakartı da ne olur ne olmaz diyerek test amaçlı gönderdim hemen gönderin halledelim dediler sağolsunlar ertesi gün ellerine ulaştığı gibi test edip sorun olmadığını belirterek hemen kargoya yetiştirdiler geç saat olmasına rağmen.

Hepsiburada'nın iadesinin akabininde yeni bir işlemci tedarik ettim bugün anakart geldiği gibi uzay montaj yaparak test ettim post aldım. Şimdi sistemi kurdum tekrardan temiz bir windows yüklemesi ve driver yüklemesinin ardından konuyu düzeltiyorum. Sonuç olarak ilk işlemci 1 saat içinde hiçbir overclock yapılmadan Hakkın Rahmetine kavuştu.

Yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum!
Başlamadan önce: Bu incelemenin biraz değişik olması açısından, sizden gelen isteklerle testler yaparak interaktif olarak şekillenmesi tercihimdir. Mantık çerçevesi içinde görmek istediğiniz testleri iletebilirseniz konu altından veya özel mesaj ile fırsat buldukça güncellemeye çalışacağım.

Samsung'un u28d590d'yi ülkemizde dahi agresif bir fiyatla piyasaya sürmesinden sonra "Sistemim yeter mi aceba" diye düşünmeye fırsat bulamadan almaya karar verdim ve 1 haftadır deneyimlemekte olduğum 4k teknolojisini ve artı/eksilerini, benim gibi ramboluk yapmayıp başkalarının deneyimlerine ihtiyaç duyan arkadaşlar için, gözlemlediklerimi inceleme tadında bu konuda dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle sistem özellikleri,

Core i5 3570k @4.6 ghz (delid d2d soğutma)
Asrock z77 Extreme 6
Sapphire R9 290 4gb
250gb Samsung 840 evo ssd
2x4gb Corsair Xms3 cl9
Koolance 380i ve EK r9 290 nickel full block ile custom sıvı soğutma.

1080p çözünürlükte ahkam kesen bu sistem kağıt üzerinde 4k oyun deneyimi için baya yetersiz görünüyor ama gerçekte durum ne aceba?

Sistem Ekran Görüntüsü

Monitör

Samsung u28d590d

Vatan Bilgisayar

Eksen Bilgisayar

N11.com eksen bilgisayar mağazasından 1480TL 9taksit + ücretsiz kargo şeklinde aldım. Birçok sitede mevcut ürün yurt dışından daha uygun fiyatla satılıyor inanılması güç bir şekilde.

Başlıca Özellikleri;

Panel: TN
Çözünürlük: 3840*2160
Tepki Süresi: 1ms
Tazeleme: 60hz(display port tek kanal)

Kendi Resimleri

Monitör'ün teknik özelliklerine pek fazla değinmeyeceğim. Çözünürlük, panel türü, tepki süresi gibi gerekli bilgileri zaten yukarıda verdim. Panelin renk doğruluğu eksikliği vs biraz kişiden kişiye değişiyor gibi ben gayet memnunum bana sağladığı görüntüden. Bu konu sizi rahatsız ediyorsa Vatan mağazalarında teşhirden gidip görmenizde fayda var. Ben bizzat bostancı şubesinde gördüm yok demeyin her mağazada olmayabilir ama olanları var.

Kutu İçeriği: Monitör, Display port kablosu, hdmi kablosu, adaptör, kullanma klavuzu ve ürüne ait bir adet cd ( Yıl 2014 kim hala cd kullanıyor?)

Testler;

Wolfenstein: The New Order

Yüksek Ayarlar, V-Sync açıkken daki küçük çaplı yırtılmalar söz konusu

Max Payne 3

4k ultra ayarlar AA kapalı

Battlefield 4

4k yüksek ayarlarda, mantle açık

Guild Wars 2

Orta ve Yüksek Ayarlarda 4k çözünürlükte

Açıklama: Guild Wars daha ilk betası çıktığından beri grafik motorundaki sıkıntılar yüzünden oyuncularına birçok sıkıntı yaşattı. Geçen süre içerisinde defalarca optimizasyon yaması yayınlanmasına rağmen grafik motorunun işlemciye bindirdiği yük pek azaltılmadı ve serverların bu denli kabalık savaşlarda boğulmasının önüne geçilemedi dolayısıyla sadece sizden insanlarla dolaşırken 60-70-100vs fpsler alırken etrafınızda sadece koşan 10+ düşman belirdiğinde hatta yaklaştığında bile fps düşmeleri başlıyor. Ayrıca 1080p'de üst seviye bir ekran kartına binen yük %30-40'ı geçmiyor işlemci %90-100 gibi oranlarda kullanılırken. İşlemciye binen yükü azaltmanın tel yolu yine kullanıcıdan geçiyor, daha yüksek bir çözünürlükte oynamak. Dolayısıyla 1080p'den 4k'ya geçişte herhangi bir performans düşüşü yaşamıyorsunuz, ekran kartınız zaten 1080pde neredeyse hiç kullanılmadığı için. Minimum fps'de biraz artış dahi oluyor diyebilirim. Şu an için elimdeki tek MMO GW2 ki rezalet grafik motoru sağolsun test için en uygun olanı, sadece test amaçlı WoW hesabımı açtırmak istemedim, merak eden arkadaşlar olursa bir deneme hesabı açıp ona da bakabilirim ama onun da mantığı hemen hemen aynı, insan sayısı arttıkça işlemciye binen yük artıyor dolayısıyla fps düşüyor.

Durum: Samsung u28d590d ile 1440p monitörlerin fiyatları hemen hemen aynı
İkilem: 4k monitörü alıp sistemimi ileride güçlendirene kadar 1440p olarak mı kullanmalıyım? 1440p mi almalıyım? 4k'da 1440p nasıl görünür?

Eklenecekler;

-MMO ve MOBA testleri,
-1440p upscale fotoları (videoyu yeteri kadar net bulmayanlar için)
-Sizden gelen istekler (mantık çerçevesi içinde)
Geçtiğimiz günlerde custom sıvı soğutmaya geçirdiğim sistemimi tek tek overclockluyorum. Bu akşam menüde Ekran kartı var. Referans soğutucuyla +100mhz core ve yaklaşık bir o kadar da ram overclockuna ulaşmıştım. (Ramler elpida yani gg) Buradan sonra voltaj istediği için çok fazla kurcalamadım. MSI Afterburner veya Asus GPU Tweaker var elimde. Test için Unigine Valley, Heaven, Crysis 3, Battlefield 4, Watchdogs, Tomb Raider, Guild Wars 2(tam bir cpu stress test) hazırda yüklü olarak mevcut.

Akşam 1050'nin ekran görüntülerini ekleyeceğim. Bu arada tavsiye ve sorularınızı bekliyorum.
Arkadaşlar 2. el bölümünde bir takas ilanı açtım eğer FULL Atx bir kasayla takas edemezsem sıvı soğutmamı bu kasaya kurmak zorunda kalacağım ve elimde 360lık bir radyatör olduğundan kesme biçme işlemlerine girmeden kasanın içime yerleştirmem mümkün değil. Bu sebeple aşağıdaki diyagramdaki gibi bir loop yapmayı planlıyorum ama değişik fikirlere de açığım.

Bir kaç ay önce işlemcimi Delid ettim ama elimde çok iyi macun bulunmadığı için aldığım sonuç içler acısı oldu geçenlerde tekrardan bir thermaltake macunla değişim yaptım çekirdekler arası sıcaklık farklılıklarını da baya düşürmüştü 4.5ghz'de 1.3vcore ile 85dereceleri görüyordu ortalama (daha önceki macunla saniyeler içerisinde 105lere çıkıyordu) aradan geçen bir iki hafta içerisinde tekrardan gereksiz ısınmalar oluşmaya başladı BF4 veya Guild Wars 2 oynarken saniyelik 100-103dereceleri gören çekirdekler oluyor. Sensörlerle ilgili bir problem olduğunu düşünmüyorum ( Her ne kadar AXTU sensörlerin sapıtmasına neden olsa da ) Soğutucu olarak h80 ve Akasa Venom Voodoo denedim aynı sıkıntı devam ediyor.

Bu akşam tekrar temizlik yapıp macunlayacağım. Buradan daha önce delid yapan arkadaşlar varsa anahtar noktaları paylaşmalarını rica ediyorum. Kullandıkları method, macun miktarı ve soğutma sistemleri gibi.

Board: Asrock z77 Xtreme6, Ramler Corsair Xms3 2x4gb

(O/C Ayarları +0.05vCore, +0.55vTurbo, LLC ayarlarını hatırlamıyorum ama Vcore'a mümkün olduğunca yakın olacak şekilde ayarlı eksik vs bilgi vermişsem akşam eklerim )
gerekli konunun altına taşıdım silinebilir
Hakkında
Forum İmzası:
Ryzen 5900x / Asrock x570 Taichi / 16GB Vengeance Pro RGB 3800@CL16/ Asus PG278Q/ Gtx 1080ti / 960 Evo 500gb 660p 1TB WD Red Nas 8TB / TT Core X71tg / Nzxt Hue / SS Gold Strider 1200w / Be Quiet Dark Rock Pro 4
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 6 ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 676
İkinci El Bölümü Mesajları: 224
Konularının görüntülenme sayısı: 37.206 (Bu ay: 246)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 443 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.