Şimdi Ara

ASUS ROG FX553 KULLANICILAR KULÜBÜ (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
79
Cevap
7
Favori
7.552
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Tek 8GB her SSD derken? normal Sata girişi var ayrıca M2 NVME girişide var.
  • ChechenRebel kullanıcısına yanıt
    M2 olan her SSD yi hocam, mesela dikkat ettim satılanlara M.2 SSD'lerin bazılarının uçları falan değişik oluyor takılma yerleri. birde boş ram slotu var mı ekstradan?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sufistike -- 12 Haziran 2019; 7:58:30 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • sufistike kullanıcısına yanıt
    tam adı ne olarak geçiyor bilmiyorum ama kart SSD slotu iki tip oluyor çünkü 2 tip kart SSD var biri normal SSD lerle ortalama olarak aynı hızlara sahip olan M2 SSD ler bir de NVME denen yüksek hızlı Samsung 970 ler ve EVO pro lar gibi olanlar M2 ve NVME girişleri birbirinden farklı. M2 slotuna NVME takılamıyor ama NVME destekli olan slota M2 takılabiliyor. bu cihazda NVME portu mevcut o yüzden hem NVME hemde M2 kullanılabiliyor ben şu anda zaten M2 SSD kullanıyorum.

ekstra ram slotu mevcut 1 adet ram artırılabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ChechenRebel

tam adı ne olarak geçiyor bilmiyorum ama kart SSD slotu iki tip oluyor çünkü 2 tip kart SSD var biri normal SSD lerle ortalama olarak aynı hızlara sahip olan M2 SSD ler bir de NVME denen yüksek hızlı Samsung 970 ler ve EVO pro lar gibi olanlar M2 ve NVME girişleri birbirinden farklı. M2 slotuna NVME takılamıyor ama NVME destekli olan slota M2 takılabiliyor. bu cihazda NVME portu mevcut o yüzden hem NVME hemde M2 kullanılabiliyor ben şu anda zaten M2 SSD kullanıyorum.

çok teşekkürler hocam M2 ssd sipariş verdim demin. Değiştirmesi kolay mı kendim yapabilir miyim?
  • sufistike kullanıcısına yanıt
    Değiştirmesi bayağı kolay alt kapağı komple söküyorsunuz zaten SSD yeri belli direkt takabilirsin. yanlız ben M2 aldım yanında vidası gelmedi sabitlemek için bilgisayar üzerinde de vida yok o yüzden vida işini mutlaka çöz o önemli sabitlemek için.

ayrıca SSD ve Ram takmak garantiyi bozmuyor.
  • quote:

Değiştirmesi bayağı kolay alt kapağı komple söküyorsunuz zaten SSD yeri belli direkt takabilirsin. yanlız ben M2 aldım yanında vidası gelmedi sabitlemek için bilgisayar üzerinde de vida yok o yüzden vida işini mutlaka çöz o önemli sabitlemek için.

ayrıca SSD ve Ram takmak garantiyi bozmuyor.
    o vidayı nasıl temin ederim hocam?
  • gm501gs-xs74 modelini önerir misiniz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Selamlar konuyu şöyle hortlatmak istiyorum. Ben de dm407 modelini kullanıyorum. Ssd alacağım fakat 2.5" sata ssd aldığımda bunu çevirici ile dvd yerine taktığımda garantiyi etkiler mi? ram, hdd, m2 ssd ekleme müdahele etme bozmuyor diye biliyorum ancak dvd'yi sökmek bozar mı acaba? Maalesef m2'ye bütçe elvermiyor şimdilik.
  • Hocam merhaba. Geçen cuma ben de bu cihazı aldım. Oyun falan kurmadım şimdilik. DM407T modelini aldım. WIN10 versiyonu. Haziran ayında BIOS güncellemesi gelmiş fakat güncelleme BIOS üzerinden yapılamıyor. Daha doğrusu şöyle flaş bellek BIOS menüsünde görünüyor. Fakat güncelleme kısmında görünmüyor. BIOS güncellemesi yapabildiniz mi?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Hocam ben NVMe tabanlı bir SSD düşünüyorum. 240’lık ya da 480’lik marka olarak tavsiyeniz var mı?

• Mr. Jingles kullanıcısına yanıt
    ben bilgisayarı ilk aldığımda hi level 240 gb m2 SSD almıştım uzun süre onu kullandım hızı çok iyi olmasa da gayet iyiydi. bayramdan önce samsung 970 evo aldım son 2 haftadır 970 evo ile kullanıyorum rust gibi SSD nin önemli olduğu oyunlarda yüklenme hızları çok değişti çok iyi oldu bilgisayar çok çabuk açılmaya başladı ama değer mi derseniz bence sadece oyun oynayacaksanız değmez normal herhangi bir m2 SSD alabilirsiniz fakat gene de tavsiye isterseniz Samsung ürünlerini tavsiye ederim 970 evo/pro modelleri NVME segmentinin gayet güzel ürünleri fakat fiyatları pahalı.
    Hocam açıkcası Bios güncellemesi hiç yapmadım bu pc de ama hatırladığım kadarıyla Asus un bir programı var Winflash adında ordan bir deneyebilirsiniz.
  • brkslmn B kullanıcısına yanıt
    Hocam merhaba dvdyi sökmenin garantiyi etkileyeceğini pek zannetmiyorum ama gene de emin olmak için asus un sitesine girip orda canlı destek üzerinden onlara sorabilirsiniz.
    Hocam elimdeki ürün 1 yıllık ve garantisi devam ediyor. Muhtemelen iç aksamlarda tozlanma olmuştur diye düşünüyorum. Garanti dahilinde temizlik ve bakım (termal macun vs) yaptırmak istiyorum. Sizce garanti kabul eder mi?

BIOS güncellemesini kendim yaptım ve çok basit bir işmiş.

Bu arada 8 GB bellek var ama ihtiyaç var mı takviyeye? Birinde 8 diğerinde 4 alırsam sıkıntı olur mu? Bir mesajda 8+8 daha iyi olur yazılmış. Bir de SSD düşünüyorum ama şunu sçyleyeyim 7200’lük HDD aslında gayet hızlı. Ya da 5400’den geçtiğim için bana öyle geliyor. Genelde bilgisayarın açılma süresi 20-30 saniye arası. Bu bana gayet hızlı geliyor.

Hocam garantinin bakımı kabul edeceğini pek zannetmiyorum ama genede asus sitesinden canlı destekten bir sorun hatta ücretsiz se bende göndereyim

Bios güncellemesi için vaktiniz olunca burda detaylı açıklama yaparsanız çok iyi olur çünkü bende bilmiyorum nasıl yapacağımı ve başlığa giren diğer arkadaşlara belki bir yardımımız olur.

açıkcası ram konusunda bende çok düşünüyorum 8 gb iyi fakat artık birçok konuda yetersiz geliyor. bende sizin gibi 8+4 yapmayı düşünüyorum fakat birçok kişi 8+8 yapmamı tavsiye etti büyük bir ihtimalle 8+8 yapıcam.

SSD gerçekten tavsiye ederim şimdi pc hızlı gelebiliyor ama ben 970 evo taktıktan sonra pc 3-4 saniyede açılmaya başladı gerçekten çok hızlı. sizin 970 almanıza gerek yok ben kuzenden çok ucuza aldığım için aldım zaten yoksa bende 600 tl SSD ye hayatta vermem onun yerine siz Hı level gibi çok iyi olmayan markaları kullanabilirsiniz ben pcyi ilk aldığında 240 lık Hi level almıştım 238 tl civarına ve halen daha çok güzel bir şekilde çalışıyor kesinlikle tavsiye ederim.
    BIOS güncellemesi çok basit. Biraz ironik bir durum var gerçi. BIOS menüsünden BIOS güncellenmiyor.

Önceliklehttps://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/nb/Apps_for_Win10/Winflash/Winflash_Win10_64_VER322.zip adresinden WinFlash uygulamasını,https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/nb/GL553VE/GL553VEAS308.zip adresinden de güncel BIOS dosyasını indiriyoruz. BIOS dosyasını Zip'ten çıkarın ve masaüstüne atın. Daha sonra WinFlash'ı kurun ve açtıktan sonra karşınıza iki seçenek çıkacak. İnternet üzerinden ya da cihaz içerisinden seçilecek dosya ile yapabilirsiniz. Get from BIOS Device seçeneğini tıklayıp dosyamızı seçiyoruz ve Update'e tıklayıp güncellemeyi yapıyoruz. Uygulamadan çıkıp bilgisayarı yeniden başlatıyorsunuz. Hepsi bu kadar. Yeniden başlatma sürecinde kesinlikle bilgisayara herhangi bir müdahalede bulunmayın ve fişin prize takılı olduğundan ve şarj olduğundan emin olun. Yaklaşık beş dakika sonra güncel BIOS sürümüyle bilgisayarınız açılacak. Bu videoda anlatımı var.

BIOS sürümünü arama çubuğuna sistem bilgisi yazarak çıkan menüden öğrenebilirsiniz. Menüde BIOS Sürümü/Tarihi yazan kısmın yanında yazar. Benim sürümüm 306 idi. Son sürüm 308.

8 GB yetmiyor derken tam olarak nelerde yetmiyor mesela? SSD konusunda ise ürün NVMe arayüzü desteklediği için Adata'nın 256 GB kapasiteli ürününü almayı düşünüyorum.
  • Bu seriye ait 16 model var. En iyiden sıralamak gerekirse.

• FX553VE-DM452T
    • Intel® Core™ i7-7700HQ, NVIDIA GeForce® GTX 1050 Ti (4GB), 16GB DDR4 RAM, 1TB HDD, 256GB SSD, WIN10

• FX553VD-DM160
    • Intel® Core™ i7-7700HQ, NVIDIA GeForce® GTX 1050 (4GB), 32GB DDR4 RAM, 1TB HDD, 128GB SSD, FreeDOS

• FX553VE-DM453T
    • Intel® Core™ i7-7700HQ, NVIDIA GeForce® GTX 1050 Ti (4GB), 16GB DDR4 RAM, 1TB HDD, 128GB SSD, WIN10

• FX553VD-DM583T
    • Intel® Core™ i7-7700HQ, NVIDIA GeForce® GTX 1050 (4GB), 16GB DDR4 RAM, 1TB HDD, 128GB SSD, WIN10

• FX553VD-DM160
    • Intel® Core™ i7-7700HQ, NVIDIA GeForce® GTX 1050 (4GB), 12GB DDR4 RAM, 1TB HDD, 128GB SSD, FreeDOS

• FX553VD-DM592T
    • Intel® Core™ i7-7700HQ, NVIDIA GeForce® GTX 1050 (4GB), 12GB DDR4 RAM, 1TB HDD, 128GB SSD, WIN10

• FX553VD-DM782T
    • Intel® Core™ i7-7700HQ, NVIDIA GeForce® GTX 1050 (2GB), 12GB DDR4 RAM, 1TB HDD, 128GB SSD, WIN10

• FX553VD-FY505
    • Intel® Core™ i5-7300HQ, NVIDIA GeForce® GTX 1050 (2GB), 12GB DDR4 RAM, 256GB SSD, FreeDOS

• FX553VD-DM160
    • Intel® Core™ i7-7700HQ, NVIDIA GeForce® GTX 1050 (4GB), 8GB DDR4 RAM, 1TB HDD, 128GB SSD, FreeDOS

• FX553VD-DM310
    • Intel® Core™ i5-7300HQ, NVIDIA GeForce® GTX 1050 (4GB), 8GB DDR4 RAM, 256GB SSD, FreeDOS

• FX553VE-DM407T
    • Intel® Core™ i5-7300HQ, NVIDIA GeForce® GTX 1050 Ti (4GB), 8GB DDR4 RAM, 1TB HDD, WIN10

• FX553VD-FY505
    • Intel® Core™ i5-7300HQ, NVIDIA GeForce® GTX 1050 (2GB), 8GB DDR4 RAM, 256GB SSD, FreeDOS

• FX553VD-DM767T
    • Intel® Core™ i7-7700HQ, NVIDIA GeForce® GTX 1050 (4GB), 8GB DDR4 RAM, 128GB SSD, WIN10

• FX553VE-DM407
    • Intel® Core™ i5-7300HQ, NVIDIA GeForce® GTX 1050 Ti (4GB), 8GB DDR4 RAM, FreeDOS

• FX553VE-DM416
    • Intel® Core™ i5-7300HQ, NVIDIA GeForce® GTX 1050 Ti (2GB), 8GB DDR4 RAM, 1TB HDD, FreeDOS

• FX553VD-FY505
    • Intel® Core™ i5-7300HQ, NVIDIA GeForce® GTX 1050 (2GB), 4GB DDR4 RAM, 256GB SSD, FreeDOS

Konudaki ilk mesaja eklenirse daha faydalı olur.
    Hocam bios için teşekkürler,

Ram oynadığım birçok oyunda yetersiz gelmeye başladı o yüzden hemde biraz daha performansı arttırmak için 8 gb bir ram almayı düşünüyorum.

SSD artık gerçekten ihtiyaç haline geldi HDD ile SSD arasında çok büyük farklar var hele de yüksek hızlı xpg yada evo/pro gibi modellerde o kadar büyük farklar oluyor ki gerçekten çok fazla fark ediyor.
  • Rica ederim hocam.

Hem RAM hem de SSD takviyesi bana fazlasıyla pahalıya patlayacak. Toplamda 16 GB RAM bu makine için fazla gibi. Yani gereksiz olacağı düşüncesindeyim. 8+4 kombinasyonu düşünüyorum. Birbirine yakın fiyatta 2 model buldum.

Crucial Basics CB4GS2400 4 GB 2400 MHz DDR4 RAM 130₺

Kingston ValueRAM KVR24S17S8/4 4 GB 2400 MHz DDR4 RAM 133₺

Bilgisayarda bilindiği üzere Samsung marka RAM kullanılmış. Onun 4 GB versiyonunu buldum. Sizce bu iki modele karşı tercih edilebilir mi? İki ürün de Samsung olacağı için daha uyumlu çalışma gibi bir durum söz konusu mu? Yoksa gereksiz mi olur?

Samsung M471A5244CB0-CRC 4 GB 2400 MHz DDR4 RAM 159₺

SSD konusunda ise SATA ile NVMe arasında yine ciddi fiyat farkı var.
    Kingston A400 SA400M8/240G SATA SSD (240 GB) 220₺

Adata XPG SX6000 Pro NVMe SSD (256 GB) 290₺

Crucial 4GB RAM + Kingston A400 240GB SATA SSD alırsam toplamda 350 lira ödemiş olacağım.
    Samsung 4GB RAM + Adata XPG SX6000 Pro 256GB NVMe SSD alırsam toplamda 450 lira ödemiş olacağım.

Sizce hangisi daha mantıklı olur? 100 liralık farka değer mi?
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.