Şimdi Ara

Asus Dual Rtx 3060 Oc Edition Undervolt Üzerine

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
873
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, Asus Dual Rtx 3060 oc edition satın aldım ve ısılar beni mutlu etmedi. %100 yüklü benchmarkta 77 dereceyi buluyordu. Kart overclocklu olduğu için zaten ekstra voltajlı gelmişti ve benim buna ihtiyacım yoktu.

Bunun üzerine daha önce hiç yapmadığım undervolt işlemini yapmaya karar verdim. Youtube'dan bir kaç video seyrettim sağolsun forumdan bir arkadaş gönderdi.

Gpu-z değerim şu şekildeydi;

875 ile başladım ve ısıları, bir performans düşüşü hissetmeden 57 dereceye düşürdüm. 77 dereceden, 57 dereceye düştü ısı, arkadaşlar tam 20 derece söz konusu. Oyun oynadım, benchmark testleri yaptım ve bir çakma, stabilite sorunuyla karşılaşmadım. (karşılaşırsam güncellerim)

Benden daha bilgili insanlara sormak isterim, 875'ten daha da aşağıya çekeyim mi? Bu iyi midir? Ya da 875 kart sağlığını etkiler mi, mesela 900'a çıkarayım mı? Elektronikten pek anlamam. Kartım aynı mhz'de çalışıyor yani fps düşüşü yaşamıyorum, undervolt işlemi sorun yaratmaz değil mi? Kart 77'lere gelince zaten mhz'ini azıcık düşürüyordu.

Yapmam gereken başka bir işlem var mı? Teşekkür ederim.

• performanstan ödün vermeden çekebildiğin kadar çek aşağı voltajı, bi şey olmaz.

benim anladığım kadarıyla sadece uv yapmışsın.

kart stabil olarak max ne hızda çalışıyordu?

• shruikan kullanıcısına yanıt

Hocam oc olması sebebiyle 1890 civarından başlıyor 1850'lere düşüyordu 77 dereceye çıkmasıyla beraber, belki de algoritması o şekildedir ısıyla ilgisi yoktur bilemiyorum. Bu stock değerleriydi kartın. Asus'un oc edition'u gerçekten biraz fazla voltajlı geliyor. Gigabyte vardı daha önce o böyle değildi stock hali bile soğuktu ve az çekiyordu (gtx 1060).

şuan 843mV'e düşürdüm, mhz'i 1860'a çektim(kartın stock mhz'i 1837 mhz). tekrar benchmark yaptım, oyun oynadım bir çakma oluşmadı. üstelik, performansım aynı çünkü 1850 mhz değil 1860 mhz çalışıyor. belki %1 lik bir fps artışı vardır ama açıkçası benim gözlerim onu hissetmiyor. stock durumdan bile daha hızlı çalışıyor.

Isı hala 57 derece de, 875mv ile 843mv arasında bir ısı farkı oluşmadı. Kart buz gibi oldu, çokta amatörüm bu konuda bu kadar düşürmek sağlıklı mı bilemedim. çakmadığına göre sanırım sağlıklı gözüküyor.

stabil olarak max kaç mhz olduğunu açıkçası denemedim, hiç overclock yapmadım karta şuana kadar.

• şimdi şöyle yapacaksınız:

o uv profilinizi sıfırlayın yani kartı stok hale getirin.

kasanın kapaklarını açın.

fanı 100%'e getirin.

3d mark vb. bi benchmark programını windowed/pencere modunda loop/döngüye alın sürekli çalışsın.

afterburner'da power limiti fulleyin.

15'er mhz gpu core frekans arttırın.

bunu yapmanın sebebi çipin potansiyelini anlamak.

kutuda 1890 mhz boost yazar; ama onun en az 1950mhz görmesi lazım.

bu şekilde, atıyorum, 1025mv voltajda kart 2025 mhz görebilir. 1860mhz mi yoksa 1950mhz mi istersin?

bu işlemler sonrası stok ayarda 850mv'ta 1800mhz gören kart, gene 850mv'ta 1900mhz görür hale getirilebilir.

ha, 3060'ta çok da bi fark yaratmaz; ama amaç masada performans bırakmamak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shruikan -- 2 Ağustos 2021; 4:52:2 >
  • shruikan kullanıcısına yanıt

Teşekkür ederim hocam. Overclock edition Asus 3060'da şöyle yazıyor;

Engine Clock

OC Mode - 1867 MHz (Boost Clock)

Gaming Mode - 1837 MHz (Boost Clock)

Oc mode 1867 yazsa da, 1890'a çıkıp 1850'e çekiyordu, bir tür algoritma yazmışlar sanırım.

Epey voltaj düşürerek 1860 mhz'i stabil yakaladığıma göre elimdeki çip potansiyelli olmalı.

Dediklerinizi teker teker uygulayıp olabilecek en düşük voltajda en iyi mhz'i yakalamaya çalışacağım. Kartın ömrü için bu çok iyi olabilir.

Diğer insanlara baktığımda, undervoltu 925-950mv'lerden başlayarak denediklerini gördüm, 843mv'de bunu yakalamam çipin kaliteli olduğu anlamına mı geliyor? Yoksa işin standardı zaten 850 civarları mıdır? 15-15 düşürerek en uygun voltajı yakalamak gerektiği söyleniyor ve 950'lerden başlıyorlardı uv'e.

İlginiz için çok sağolun gecenin bu saati eksik olmayın.

• 3060 kullanmadım bilmiyorum medyan değeri nedir.

mesela bende 3070ti var, stok haline göre +150mhz sorunsuz alıyor.

sizin yazdığınız değerlere göre sizin kart +60-65mhz almış. daha fazla gider mi gitmez mi orası piyango dediğimiz kısım artık.

yukarıda yazdığım şekilde adım adım deneyip bulması kalıyor geriye.

3070ti ile ben 1950mhz'den 2025mhz'e çıktığımda 3% fps artışı gördüm. 2100'e çeksem fark en fazla 5% olur. ama 2025mhz'te 230watt çeken kart, 2100mhz'de 350watt çekiyor, fazla ısınıyor, sesli çalışıyor...

bu değerleri elde edip keyfinize göre bi denge tutturacaksınız artık.

• Benim asus 3060ti dual oc kartim stok ayarlarda 1950mhz değerlerine cikiyor..sizinki neden bu degere gelmedi anlamadim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.