Şimdi Ara

ASUS DSL-AC68U vs Airties 5760 (İNCELEME)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
108
Cevap
3
Favori
13.610
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bayram ziyareti sebebi ile Avustralya'dan gelen akrabalara DSL-AC68U aldırmıştım, cihaz 2 gün önce geldiği için çok fazla kullanma şansım olmadı ama en azından 4 gündür kullandığım Airties 5760 ile bazı özelliklerini karşılaştırabildim. 5760 ve USB-AC53 arkadaşın olduğu için iade ettim.

Cihazların teknik detaylarını aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz.

http://www.airties.com/products/dslgw/Air5760
    http://www.asus.com/tr/Networking/DSLAC68U/specifications/

Bağlantı olarak 35 Mbit fibernet (VDSL2) yanında Tivibu Ev kullanıyorum. Her iki cihazda da ne internet hızı ne de Tivibu tarafında herhangi bir sorun ve farklılık yok. Benim için önemli olan Wi-Fi çekim alanı ve hızı idi.

Laptopumda Intel Centrino Ultimate-N 6300 Wi-Fi kartı var. 2.4 ve 5 Ghz N bağlantısını destekliyor. AC bağlantı için yine 5760'ı aldığım arkadaşın AC adaptörünü kullandım (AC-53)

Usb harddiskten dosya aktarımı testlerini Buffalo MiniStation USB 3.0 harici disk ile yaptım.

USB 3.0 diskten Airties 5 Ghz N bağlantıda dosya aktarım hızı (modeme 2 metre uzaklıkta iken)

USB 3.0 diskten Airties 5 Ghz AC bağlantıda dosya aktarım hızı (modeme 2 metre uzaklıkta iken)

USB 3.0 diskten Airties 1 Gbit kablolu bağlantıda dosya aktarım hızı

Evim 2 katlı olduğu için çekim gücünü olabilecek en zorlu şartlarda test ettim. Modemin bulunduğu nokta ile bağlanmaya çalıştığım nokta arasında 3 duvar ve 1 kat bulunuyor, modem-laptop arasındaki mesafe ise yaklaşık 15 metre.

Airties 2.4 Ghz'de en fazla 19 mbit, 5 Ghz'de 6 mbit ile bağlanabilse de 5 Ghz'de bağlantı stabil olmadığı için internete erişemedim.

Benzer testleri Asus ile yapınca aldığım sonuçlar

USB 3.0 diskten ASUS 5 Ghz AC bağlantıda dosya aktarım hızı (modeme 2 metre uzaklıkta iken)

USB 3.0 diskten ASUS 1 Gbit kablolu bağlantıda dosya aktarım hızı

Çekim alanı testinde Airties'te olduğu gibi modem ve laptopu aynı bölgelerde denedim. Modem ile laptop arasında 3 duvar ve 1 kat bulunuyor. Hem 2.4 hem de 5 Ghz'de her iki nokta internete bağlanabildim ve ağ hızlarım Airties'ten çok daha iyi.

Airties'ın aktarım hızlarını ve çekim alanı gücünü beğenmedim. Ne kabloluda ne de kablosuzda (AC) 10 mb/sn üzerine çıkamadığım gibi çekim alanında TTNet'in verdiği Huawei 655d'den çok da farklı değildi. USB girişini maviye boyamışlar ama USB 2.0 performansı bile vermiyor. Hatırlayanlar olacaktır, DSL-N66U'da bağladığınız harddisk sürekli çalışırdı, aynı sorun 5760'ta da var ve sürekli bir yazma/okuma durumu sözkonusu ki aralıksız tıkırtı sesi beni çileden çıkardı diyebilirim.

Asus aktarım hızında tam bir canavar çıktı, kabloluda 50 mb/sn hızı ile bu cihaz bir NAS alternatifi olabilir. USB 2.0 AC adaptörü ile kablosuzda 30 mb/sn değerleri gördüm, USB 3.0 destekleyen AC adaptör ile çok daha yüksek hızlara çıkılabilir. PCE-AC66 ile 55,7 mb/sn değerlere ulaşanlar var.

Ayrıca her iki cihazı 1 saat boyunca zorlamaya çalıştım: Bilgisayardan torrent ve dahili torrent istemcilerinden download + USB diskten kablosuz dosya aktarımı
    İki cihaz da bana mısın demedi, ne restart ne de performans düşüşü olmadı ancak Airties ASUS'a nazaran daha fazla ısındı diyebilirim.

İnternet hızında da Asus ve Airties'ta bir yavaşlama/hızlanma olmadı, her iki cihaz da 35 mbit'i sonuna kadar kullanabiliyor. Kullanmadım ama ASUS'un stabil olmayan DSL bağlantılarında stabilite ayarları mevcut. Bağlantısı sürekli kopanlara yardımcı olabilir (?)

Menü dizaynında Asus açık ara önde bence gerek görsellik gerek kurcalanabilir ayar açısından Asus'un yazılımı daha başarılı. Güncelleme konusunda da daha iyi hizmet verdiklerini söyleyebilirim.

Hangisini alalım diyen arkadaşlara, maddi imkanınız varsa mutlaka ASUS'u tercih edin derim. Airties kötü mü derseniz tabii ki değil. Stabil ve vaadettiğini gerçekleştiren bir cihaz ama şu da var; ne kabloluda ne de kablosuzda 10 mb/sn üzerinde dosya aktarımı yapamıyorsan AC 1600 mbit bağlantı sunmanın ne anlamı var?

Ağustos'ta askere gidiyorum ve gidene kadar sorularınızı cevaplayabilirim. Airties 5760 ve USB adaptörü arkadaşa geri verdiğim için AC bağlantıda yardımcı olamam ama buraya yazmayı unuttuğum şeyler varsa hatırladıkça eklerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iyaan -- 27 Temmuz 2014; 20:08:41 >

• Yapmis oldugunuz inceleme icin tesekkurler, peki Asus un Firmware versiyonu kacti soyleyebilirmisiniz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tècnics

Yapmis oldugunuz inceleme icin tesekkurler, peki Asus un Firmware versiyonu kacti soyleyebilirmisiniz ?

Asus'un Firmware versiyonu: 3.0.0.4.376_1779
  • Eline saglik guzel inceleme olmus asus in gercek ac performansini ortaya koydugu sanirim acik ve net, adamlar bosuna dunyanin en hizli modemi dememisler
  • Elinize saglik inceleme guzel olmus ancak resimleri simage olarak yuklerseniz daha iyi olur. Sayfa bozuluyor boyle.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-2D4E48676

Elinize saglik inceleme guzel olmus ancak resimleri simage olarak yuklerseniz daha iyi olur. Sayfa bozuluyor boyle.
    Elinize saglık çok yararlı bir inceleme olmuş, bende vatan dan aldım agostos 15 bekliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alprkrkmz

Elinize saglik inceleme guzel olmus ancak resimleri simage olarak yuklerseniz daha iyi olur. Sayfa bozuluyor boyle.

Rica ederim, umarım modem alacak arkadaşlara bir fikir verebilmiştir. Dediğim gibi çok zaman harcayamadım henüz ama sorularınız olursa mutlaka yazın. Fotoğraflar hakkında ise mobil sürümden de baktım bende bir bozulma yoktu ama küçük ekleyince de değerleri görmek sıkıntı olur diye düşünmüştüm.
  • İncelemeler için teşekkürler emeğinize sağlık
  • Gayet güzel ve detaylı bir inceleme olmuş. Asus farkını konuşturmuş.
  • Emeğimize saglikbende hızlı Aldan alanlardanim. 2 katli müstakil bir binada oturuyorum.modem alt katta duracak.TV modemin olduğu odanın bir üstünde.umarım full hd filmlerde takılma olmaz.zira n66u bunu başaramamıştı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Recharged

Gayet güzel ve detaylı bir inceleme olmuş. Asus farkını konuşturmuş.
    Elinize sağlık. 5760 ın önceki modeli olan 5650 sahibim. Kablolu bağlantıda 10mb transfer hızını var. 5760 dan ümitliydim ama bildiğin yerinde saymışlar. Çıkalı 2-3 yıl oluyor ama ac desteği ve gigabit ethernet dışında pek geliştirme yapılmamış.

Asus aktarım hızı konusunda parçalamış resmen . Yalnız bunu bilmiyorum ama dsl-N66U yu kullananlar yazılımdan ve stabilitesinden pek memnun değildi. Mesela torrent yazılımı için pek iyi şeyler söylenmiyordu. Airties bu konuda çok iyi. Bittorrentin kendi yazılımını kullanıyor. Normal bittorrent yazılımındaki neredeyse her özellik mevcut. Asus gibi modem arayüze girmeden gayet iyi kullanılabiliyor.

Aynı şekilde media server, kişisel bulut ağı oluşturma gibi yazılımlarda çok fazla eleştiri alıyordu. Bu modelde ram miktarı falan bayağı artırılmış. Yazılımı da elden geçirmişlerse adam olmuş olabilir. İncelemeye bunlar da eklenebilirdi.

Bir de fiyatı yüksek buldum. 500TL modem için çok fazla.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hobar

Elinize sağlık. 5760 ın önceki modeli olan 5650 sahibim. Kablolu bağlantıda 10mb transfer hızını var. 5760 dan ümitliydim ama bildiğin yerinde saymışlar. Çıkalı 2-3 yıl oluyor ama ac desteği ve gigabit ethernet dışında pek geliştirme yapılmamış.

Asus aktarım hızı konusunda parçalamış resmen . Yalnız bunu bilmiyorum ama dsl-N66U yu kullananlar yazılımdan ve stabilitesinden pek memnun değildi. Mesela torrent yazılımı için pek iyi şeyler söylenmiyordu. Airties bu konuda çok iyi. Bittorrentin kendi yazılımını kullanıyor. Normal bittorrent yazılımındaki neredeyse her özellik mevcut. Asus gibi modem arayüze girmeden gayet iyi kullanılabiliyor.

Aynı şekilde media server, kişisel bulut ağı oluşturma gibi yazılımlarda çok fazla eleştiri alıyordu. Bu modelde ram miktarı falan bayağı artırılmış. Yazılımı da elden geçirmişlerse adam olmuş olabilir. İncelemeye bunlar da eklenebilirdi.

Bir de fiyatı yüksek buldum. 500TL modem için çok fazla.

Torrent konusunda evet Airties direkt Bittorrent istemcisini kullandigi icin cok guzel calisiyor ama bilgisayardan 4 mb/sn hizda indirebildigim bir trackeri Airties ile ne yaptiysam da 2.5 mb/sn uzerine cikaramadim. (belkide atladigim bir ayar da olabilir) Asusta ise 3.5 mb/sn ile indirebildim. Bir de yukarida bahsettigim gibi hic bir islem yapilmadigi halde Airties harddiski surekli calistiriyor ve sessiz bir odada tikirti sesi rahatsiz edici oluyor. Hard disk yerine flash disk alternatif olarak kullanilabilir.

Yine diyorum, Airties de guzel ve stabil bir modem. Ancak AC baglanti sunup hicbir sekilde bu baglanti hizindan yararlanamayacaksam gider 5650 veya N66U alirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: motomurat

Emeğimize saglikbende hızlı Aldan alanlardanim. 2 katli müstakil bir binada oturuyorum.modem alt katta duracak.TV modemin olduğu odanın bir üstünde.umarım full hd filmlerde takılma olmaz.zira n66u bunu başaramamıştı.

Eve gidince ayni senaryoyu test edebilirim. Sanirim 2.4 Ghz N baglanti kullanacaksiniz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: iyaan

quote:

Emeğimize saglikbende hızlı Aldan alanlardanim. 2 katli müstakil bir binada oturuyorum.modem alt katta duracak.TV modemin olduğu odanın bir üstünde.umarım full hd filmlerde takılma olmaz.zira n66u bunu başaramamıştı.

Eve gidince ayni senaryoyu test edebilirim. Sanirim 2.4 Ghz N baglanti kullanacaksiniz?

Alıntıları Göster
    http://forum.donanimhaber.com/m_87615725/tm.htm
    Böyle birşey vardı bir de zamanında. Bakın isterseniz. Muhtemelen buna da kurulur.

• quote:

Orijinalden alıntı: iyaan

quote:

TV Panasonic 50vt50 5ghz n bandını destekliyor.n66u varken 5ghz bandinda 2 bazen 3 cizgi sinyal alimi vardi.fakat tv tum baglanti bilgilerini gorstermesine ragmen hizini mb/s olarak goremiyorum.tv sanırım AC desteklenmiyor.testi yaparsanız çok sevinirim.zira bir üst kata yeterli sinyal gonderemeyecekse ne anladık bu isten.hem 2 metre mesafe kablosuz tanımı için çok saçma olur bana gore.

• Wi-Fi destekli televizyonum yok ama 5 ghz bandinda harddiskten 1080p birkac film acar denerim. 3 duvar ve 1 kat mesafeden 80 kusur mbitleri gormustum, sorun olacagini sanmıyorum ama test eder sonucu paylasirim.
  • Hocam ben asus n66u almıştım fakat tivibu çalışmamıştı şuan hiç bir ayar yapmadan çalışıyor mu tivibu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ysn61

Hocam ben asus n66u almıştım fakat tivibu çalışmamıştı şuan hiç bir ayar yapmadan çalışıyor mu tivibu?

N66U'da da Tivibu calisiyor artik. Forumda konusu var. AC68U da destekliyor, Tivibu cihazinin hangi porta takili oldugunu sectim ve herhangi bir ayar yapmadan calisti.
  • Aua Dsl-AC68U Modem tamamı ile ne zaman bulunabilir hale gelir mağazalarda?Ona göre airties 5760 modemimi satışa çıkarıcağım..
  • quote:

Orijinalden alıntı: ysn61

Aua Dsl-AC68U Modem tamamı ile ne zaman bulunabilir hale gelir mağazalarda?Ona göre airties 5760 modemimi satışa çıkarıcağım..

Cesitli alisveris ve teknoloji market sitelerinde 15 18 agustos diyor. Ancak DH nin on inceleme videosunda Asus yetkilisi Recep Bey Agustos basi satisa sunmak istiyoruz demisti. Tam belli degil daha anlasilan.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.