Şimdi Ara

Asus Anakart Ram Yardımı :((

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
1.469
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar benim bilgisayarımda anakartımın modeli Asus P5B-MX/WİFİ-AP
    mainamda 2 adet ram slotu var,önceden tek slotta sadece 512 mb ram vardı daha sonra 1x1 gb ram aldım ama bir türlü entegre edemedim.Şimdi olayım şu;
    iki slottan birinde her iki ramide denedim çalışıyor ama diğer slota tek başına ram lerden birini takınca rami görmüyor hemen malum herkesin bildiği ram i algılamadığı kesik kesik ses duyuluyor.Acaba bios ayarlarından benim gözümden kaçmış bir ayarı varmıdır arkdaşlar yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Mevcut ram lerimin modeli ise Kingston marka 1GB 667 MB DDR

• diğer slota rami taktığında rami görmüyorsa slot arızalıdır bence
  • Anakardının desteklediği ram'leri bir kontrol et. Hatırlayabildiğim kadarı ile Kingston'ın web sitesinden bu tip bir hizmet vardı...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Bora DURSUN

Anakardının desteklediği ram'leri bir kontrol et. Hatırlayabildiğim kadarı ile Kingston'ın web sitesinden bu tip bir hizmet vardı...

Dediğin gibi kingstonun sitesine girdim anakart 4 gb ta kadar destekliyor maksimum vede bendeki ram in özellikleri de desteklenen özellikler kısmında var
  • BIOS'ta ram'leri dual-mode çalıştırma seçeneği gibi bir ayar aktif olabilir mi? Bir kontrol et derim.
  • valla kurcaladım ama gözümden kaçmış olabilir demiştim acaba hangi bölümde olabilir bir düşüncesi olan varmı aranızda
  • Chipset?
  • quote:

Chipset?

Valla Chipset menüsüne girdim,içerideki yazan yazılar bundan ibaret arkadaşlar

CHİPSET
    North Bridge Configuration menüsünden girdiğinde

Memory Remap Feature (Disabled)
    Configure DRAM Timing SPD (Enabled)

PEG Port Configuration
    PEG Force X1 (Disabled)

yazılanlar bu kadar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi spellll -- 10 Haziran 2009; 9:41:38 >
  • Memory Remap Feature (Disabled)
    Bu ayarı enabled olarak değiştir bakalım. Gerçi bu sadece ram'in tamamının sistem tarafından tespit edilmesine yönelik bir ayar ancak belki işe yarayabilir.

Bunun haricinde -eğer anakardın kitapçığında aksi yönde bir bilgi yoksa- ram slotun bozulmuş da olabilir :(
  • quote:

Memory Remap Feature (Disabled)
    Bu ayarı enabled olarak değiştir bakalım. Gerçi bu sadece ram'in tamamının sistem tarafından tespit edilmesine yönelik bir ayar ancak belki işe yarayabilir.

Bunun haricinde -eğer anakardın kitapçığında aksi yönde bir bilgi yoksa- ram slotun bozulmuş da olabilir :(

Olayı uyguladım ama maalesef yine olumsuz
  • Ya slot arızası ya da BIOS ayarlarında bir sorun var :(

Configure DRAM Timing SPD (Enabled) yerine bir de Disabled dene ve oradaki değerleri ram'lerinin üzerinde belirtilenlerle değiştir. Ayrıca ram frekansını ve voltajını da kontrol et.
  • valla ayarları dediğin şekilde ayarladım ama yine maalesef
  • BIOS'u güncellemeyi de bir dene bakalım...
  • Yanılmıyorsam disketle güncelleniyor değilmi bios seneler önce yapmıştım ama nasıl yapacağımı inan hatırlamıyorum :((
  • quote:

Orjinalden alıntı: DEAD-RECKONING

diğer slota rami taktığında rami görmüyorsa slot arızalıdır bence

ilk başta demişim bunu arkadaşlar.bunu neden göz ardı ediyorsunuz..
  • quote:

quote:

diğer slota rami taktığında rami görmüyorsa slot arızalıdır bence

ilk başta demişim bunu arkadaşlar.bunu neden göz ardı ediyorsunuz..

Bilgi için teşekkürler ama hani başka uygulanabilecek bişeyler varsa bilmediğimiz o bakımdan bu durumlara kadar geldik
  • siz bilirsiniz tabi ne diyim

Kolay gelsin
  • quote:

Orjinalden alıntı: spellll

Yanılmıyorsam disketle güncelleniyor değilmi bios seneler önce yapmıştım ama nasıl yapacağımı inan hatırlamıyorum :((

Disketle olmak zorunda değil. Önemli olan sistemin işletim sisteminin minimum etkisinde olması. Bu, DOS ortamında da sağlanabilir.

Medion Akoya E1210 netbook'umun BIOS'unu, Recovery menüsünden DOS'a girerek, DOS altından güncelledim

Sendeki sistem açılış esnasında FLASH BIOS gibi bir şeyler yazmıyor mu? Alt+F2 gibi?
  • hayır arkadaşlar biosuda güncelledik ama maalesef yine olmadı,herhalde ilk başta aklımıza getirmek istemediğimiz herkesinde bildiği slot arızası demek kalıyor galiba :((
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.