Şimdi Ara

Astım Alerji ve Askerlik

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
81.613
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Kardeşim Alerjik astım hastası özellikle toza ve polenlere karşı reaksiyon gösteriyor bir de battaniye'ye bir de odası tozlu olursa uyuyamıyor nefesi kesiliyor simbicort ve ventolin kullanıyor sürekli ayrıca alerji ilacı var sorum şu askerde problem olur mu? Asgari hastaneye sevk etsek muaf olabilir mi?

• sizde bilirsiniz ki askerde mantık aranmaz. fakat sizinki özel bi durum kardeşiniz askeri hastanede yapılacak muayene sonrası kesin tanı konarak askerden muaf olup olmayacağı belirlenir.Alerjisi ciddi buna rağmen muaf olamaz ise katıldığı birlikteki komutana durumunu mutlaka bildirsin. evindeki gibi rahatlığı bulamaz ama yine de bi çözüm bulurlar. kardeşinize geçmiş olsun dileklerimi iletirsiniz...
  • quote:

Orijinalden alıntı: meto76

sizde bilirsiniz ki askerde mantık aranmaz. fakat sizinki özel bi durum kardeşiniz askeri hastanede yapılacak muayene sonrası kesin tanı konarak askerden muaf olup olmayacağı belirlenir.Alerjisi ciddi buna rağmen muaf olamaz ise katıldığı birlikteki komutana durumunu mutlaka bildirsin. evindeki gibi rahatlığı bulamaz ama yine de bi çözüm bulurlar. kardeşinize geçmiş olsun dileklerimi iletirsiniz...

Cevap için tşk ederim benim askerlik yaptıgım dönemde astım hastaları vardı ama spora çıkmazlardı eğitim görmezlerdi ama o astım sonuçta ilacı olduktan sonra çok rhtsız eden bir durum değil ama kardeşimin ki alerjik rinit astım tetikleyen etken olduğu zaman rhtsızlanıyor
  • bende de alerjik astım var. pulmicort isimli bir spreyi kullanıyorum ilaç raporum da var. son yoklama muayenesinde göğüs hastalıklarına sevk ettiler ve komando olamazsın dediler. şimdi aynı raporu birliğe teslim olduğumda da göstermeyi düşünüyorum.
  • Ben De Küçüklüğümde Astım Tedavisi Gördüm, Toza Ota .oka Alerjim Var... Şu An Herhangi Bir İlaç Kullanmıyorum, Muayene Sırasında Hastalığı Belirtmedim, Askerdeyken Durumu Belirtsem, Hastaneye Sevk Verirler Mi ?
  • aynen bende 2 yıl önceye kadar kötüydüm astımdan dolayı nefes almıyodum şimdi iyiyim şükürler olsun ama zorlanırsam koşarsam kötüleşiyorum

amacım egitimden yırtmak degilde agır biçimde yapapmam.
  • Cevaplar için gerçekten çok tşk ederim sanırım kardeşim için asgari hastaneye sevk istiycez çünkü yukarıda ki arkadaşımın da dediği gibi ot,polen ve ev akarlarına karşı alerjisi var kapalı ortamlarda battaniye ile uyuyamıyor sürekli rhtsız oluyor acaba gitse sürekli hava değişimi verirler mi?
  • sürekli hava değişimi vermezler onunda belirli bir süresi var diye biliyorum yanlış bilgi vermiyim ama dediğin gibi toz ile karşılacak battaniye vs..sevk daha mantıklı astım içinde asmanex'i öneririm (twisthaler) tek doz herkese geçmiş olsun acil şifalar diliyorum hayırlı teskereler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nuvaring -- 30 Kasım 2010; 19:13:17 >
  • bende merak ediyorum astımım yok ama alejim var fazla koşunca çok zorlanıyorum ayrıca yastık kılıfıda seçiyorum tembel hımbıl bir insan değilim ama hassas bir insanım acaba askerde durumum nasıl olur merak ediyorum.
  • bende küçükken astım tedavisi gördüm. polen ve kedi tüyüne alerjim var. sürekli bir ilaç kullanmıyorum ama normal insanlara göre daha çabuk yoruluyorum ve nefesim daralıyor. o yüzden yanımda ventolin götürcem ama onuda içeriye alırlar mı acaba bilmiyorum. Bakalım ne olcak 12 gün kaldı şunun şurasında. Bünyemin kaldırdığı, gücümün yettiği kadar herşeyi yapmaya çalışcam.
  • 12' sinde Teslim Oluyoruz, Sevk İşi Geçti Artık...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lucastorn

Arkadaşım merhaba,

Yapmanız gerekenler, askerlik dönemi gelmeden(özellike vurguluyorum çünkü birliğine teslim olduktan sonra ben astımım demesi bir etki yaratmayabilir. Komutanı, madem astımsın, askeri hastaneden raporun nerde? diyebilir), askeri hastaneye sevk isteyip, durumunun tespit edilip, raporuna işlenmesi. Bu rapor birliğindeki özlük dosyasında yer alır.

Alerjik astım sebebiyle askerlikten muaf olamayacaktır. Yanlız durumu çok ileriyse, 1 sene tecil etme hakkı olabilir.

Malesef polen, toz gibi alerjisine karşı alınabilecek önlemler, gittiği birlikteki duruma bağlıdır. Malesef bu konu biraz da komutanların insiyatifine ve birliğin durumuna göre değişkendir.

Geçmiş olsun ve hayırlı teskereler.

Muaf olmasını istemiyorum normalde bende de astım var ama ben askere giderken saglamım diyerek gitmiştim gerçi kısa dönem yaptım 5 ay 5 gün çok sıkıntı yaratmadı ama kardeşim kısa gdemiyor 2 yllık mezun şimdi battaniye'de uyuyamıyor ev akarlarına karşıda alerjisi var bilemiyorum gitse sanki 3-4 ay sonra erken terhis edecekler gibi duruyor tabi ki herşeyin hayırlısı

• quote:

Darksaga:

VEntolini yanında götürmene birşey demezler. Önceden askerlik şubesinden, askeri hastanaye sevkini iste, orada muayenen yapılsın ve astı mraporunu eline al. Bunu eğer yedek subay adayıysan, sınava gireceğin yerde gösterirsin ve bilgilere işlenir. Gittiğin birlikte de, özlük dosyanda raporun olacağından, komutanlarına uygun dille durumu anlatırsın.

Geçmiş olsun,

Askeri hastane işi falan geçti artık. ilk muayenede astımım var dedim sürekli ilaç kullanmıyorum demiştim 2 sene önce. askerliğe elverişli yazdı geçti. zaten bende öyle olmasını istiyordum. Ama tedavi gördüğüm ortaokul zamanlarımdı. tedaviden sonra herhangi bir astım krizi vb. birşey yaşamadım. Sadece normalden çabuk yorulma ve aşırı zorlamada nefes darlığı olduğu için tekrar tekrar kontrolede gitmedim. işin özü rapor yok o şekilde verebileceğim. normal yaşantımda ventolin falan da taşımam yanımda ama askeriye zorlayıcı eğitimler, koşular vs. beni bu ilaca muhtaç edecektir. Napalım bi yolunu bulcaz artık girişte ilacı içeri almazlarsa da.

ayrıca foreverin dediği gibi 12 sinde teslim oluyoruz. bugün sınava girdim bende.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Engineered Rock -- 2 Aralık 2010; 0:09:22 >

• quote:

Arkadaşım merhaba,

Yapmanız gerekenler, askerlik dönemi gelmeden(özellike vurguluyorum çünkü birliğine teslim olduktan sonra ben astımım demesi bir etki yaratmayabilir. Komutanı, madem astımsın, askeri hastaneden raporun nerde? diyebilir), askeri hastaneye sevk isteyip, durumunun tespit edilip, raporuna işlenmesi. Bu rapor birliğindeki özlük dosyasında yer alır.

Alerjik astım sebebiyle askerlikten muaf olamayacaktır. Yanlız durumu çok ileriyse, 1 sene tecil etme hakkı olabilir.

Malesef polen, toz gibi alerjisine karşı alınabilecek önlemler, gittiği birlikteki duruma bağlıdır. Malesef bu konu biraz da komutanların insiyatifine ve birliğin durumuna göre değişkendir.

Geçmiş olsun ve hayırlı teskereler.

Şimdi TSK saglık kararnamesini okudum pek birşey anlamadım ama biz askeri hastaneye sevk istedik çünkü alerjik astım raporu var ve kardeşim küçükken tüberküloz geçirmişti şimdi ocak ayında ki askeri hastanede olacak işlemleri bekleyeceğiz

• Arkadaşlar bende de alerjik astım vardı öncelikle şunu bilin astımdan cürük raporu almanız imkansız böyle düşüncesi olan varsa boşuna umutlanmasın(gataya sevk ederlerse belki oda imkansız gibi bişey) ben ileri derece astım hastasıyım faradil combi, symbicort, zespira aklınıza gelebilecek astım ilaçlarının cogunu kullanıyorum acıkcası ilk muayenede askere gitmeden önce gatada bana sormuşlardı cürük istiyormusun diye hayır demiştim ama aklınız varsa böyle bir durumda oldugunuzda kesinlikle cürük alın cünkü önemli olan sizin sağlıgınız sizi sizden başkası düşünmüyor...

Acemiligimi kısa dönem olarak Mardin Kızıltepe Komando taburunda yaptım ve acemilik boyunca diyarbakırdaki askeri hastaneye sevk edildim durdum sivil hayatta aldıgınız raporların hiçbir önemi yok bakma bile bakmıyorlar..

Ne yapıp yapın askeri hastaneden spor yapamaz egitimlere katılamaz raporu cıkartmaya bakın (astım krizinde hastanede olabilirseniz raporu daha kolay cıkarıyorlar iyi iken sallamıyorlar)

Raporların etkiside acıkcası bulundugunuz yerdeki komutanlara baglı ben köy karakoluna düşdügümde ilk 2 gün botaş petrol boru hattı görevi var 14km yol yürünüyor 2 günde bir peşpeşe 2 gün gönderdiler beni bu göreve 14km yol yürünüyor ve bu görevleri ben 2 yada 3 kere ventolin sıkarak bitirdim raporlarım oldugunu söylememe ragmen ilk başta sizi biraz sıkabilirler ilk başarda ezmeye calşıyorlar ilk gelen askerlerin hepsine yapılıyor ama sonra rahata erersiniz.

Alerjisi olanlar için ilkbahar başlangıcımda ellerinizle otları koparttırıyorlar kesinlikle komutana alerjik oldugunuzu söyleyin bu cok önemli astımı direk etkileyen etmenlerden biri

Yatakhanede sigara içenler oluyor bu arkadaşlarıda uyarınız hastalık durumunuzu bildirin dinlemez yada sallamazlarsa gidin komutana gambazlayın sonucda o kişinin keyfi için siz sağlıgınızdan olmayın...

Yastık Battaniye konusunda benimde cok düşünceliydim askere gitmeden önce cünkü yüne alerjim vardı (BİRDE KIŞIN GİDİYORUZ ASKERLER COGU YÜN GİYİYOR) ama allaha şükür hiç bir rahatsızlık o yönden geçirmedim hatta soguklar yüzünden ben bile yün giydim.

ARKADAŞLAR KISACASI GİTTİGİNİZ GİBİ HEMEN REVİRDEKİ DOKTORLA GÖRÜŞÜN SİZİ ASKERİ HASTANEYE SEVK ETSİN RAPOR CIKARTMAYA BAKIN KÖY KARAKOLUNA DÜŞERSENİZ HASTANEYE SEVK İŞİNİZ TAMAMEN SANSA KALIR HATTA %1 GİBİ BİŞEY BU YÜZDEN HEMEN ACEMİLİGİN İLK BAŞLARINDA HASTANEYE SEVK OLUN..

VENTOLİN SYMBİCORT GİBİ ACİL KULLANIM İÇİN YANINIZDA BULUNMASI GEREKEN İLAÇ LARI TESLİM ETMEYİN REVİR DOKTORUNDA VERİRSE YAZILI KAGIT ALIN DEVAMLI YANINIZDA BULUNDURABİLMENİZ İÇİN

BATI TARAFINI COK BİLEMİYORUM AMA DOGU DA YERLEŞİM YÜKSEK BÖLGELERDE OLDUGU İÇİN HAVA TEMİZ OLUYOR ASTIM RAHATSIZLIGI AZALMA OLABİLİYOR

HEPİNİZİN ALLAH YARDIMCISI OLSUN

sorunuz varsa sorun yardımcı olmaya calışacagım...

• bendede alerji var aşırı soğuk ve sıcakta vücudumda kabarcıklar çıkıyor bakalım ne yapıcaz.
  • slm arkadaşlar,
    öncelilkle bu derten muzdarip olan herskese geçmiş olsun diyorumm....
    kısa gidcek arkadaşlar sorunlarınızı mutlak bir üst komutana bildirn özel durumum var diye...anlayış içinde karşılıyacaklardır yüzde doksan..
    zaten kısa dönemlerde aşırı spor felen olmuyor..yorulma çok olmaz ama koğuşlarda malesef tozdan kaçamyosunuz özelikle acemilikte...
    herkese hayırlı teskereler..
  • quote:

Orijinalden alıntı: ekow

Arkadaşlar bende de alerjik astım vardı öncelikle şunu bilin astımdan cürük raporu almanız imkansız böyle düşüncesi olan varsa boşuna umutlanmasın(gataya sevk ederlerse belki oda imkansız gibi bişey) ben ileri derece astım hastasıyım faradil combi, symbicort, zespira aklınıza gelebilecek astım ilaçlarının cogunu kullanıyorum acıkcası ilk muayenede askere gitmeden önce gatada bana sormuşlardı cürük istiyormusun diye hayır demiştim ama aklınız varsa böyle bir durumda oldugunuzda kesinlikle cürük alın cünkü önemli olan sizin sağlıgınız sizi sizden başkası düşünmüyor...

Acemiligimi kısa dönem olarak Mardin Kızıltepe Komando taburunda yaptım ve acemilik boyunca diyarbakırdaki askeri hastaneye sevk edildim durdum sivil hayatta aldıgınız raporların hiçbir önemi yok bakma bile bakmıyorlar..

Ne yapıp yapın askeri hastaneden spor yapamaz egitimlere katılamaz raporu cıkartmaya bakın (astım krizinde hastanede olabilirseniz raporu daha kolay cıkarıyorlar iyi iken sallamıyorlar)

Raporların etkiside acıkcası bulundugunuz yerdeki komutanlara baglı ben köy karakoluna düşdügümde ilk 2 gün botaş petrol boru hattı görevi var 14km yol yürünüyor 2 günde bir peşpeşe 2 gün gönderdiler beni bu göreve 14km yol yürünüyor ve bu görevleri ben 2 yada 3 kere ventolin sıkarak bitirdim raporlarım oldugunu söylememe ragmen ilk başta sizi biraz sıkabilirler ilk başarda ezmeye calşıyorlar ilk gelen askerlerin hepsine yapılıyor ama sonra rahata erersiniz.

Alerjisi olanlar için ilkbahar başlangıcımda ellerinizle otları koparttırıyorlar kesinlikle komutana alerjik oldugunuzu söyleyin bu cok önemli astımı direk etkileyen etmenlerden biri

Yatakhanede sigara içenler oluyor bu arkadaşlarıda uyarınız hastalık durumunuzu bildirin dinlemez yada sallamazlarsa gidin komutana gambazlayın sonucda o kişinin keyfi için siz sağlıgınızdan olmayın...

Yastık Battaniye konusunda benimde cok düşünceliydim askere gitmeden önce cünkü yüne alerjim vardı (BİRDE KIŞIN GİDİYORUZ ASKERLER COGU YÜN GİYİYOR) ama allaha şükür hiç bir rahatsızlık o yönden geçirmedim hatta soguklar yüzünden ben bile yün giydim.

ARKADAŞLAR KISACASI GİTTİGİNİZ GİBİ HEMEN REVİRDEKİ DOKTORLA GÖRÜŞÜN SİZİ ASKERİ HASTANEYE SEVK ETSİN RAPOR CIKARTMAYA BAKIN KÖY KARAKOLUNA DÜŞERSENİZ HASTANEYE SEVK İŞİNİZ TAMAMEN SANSA KALIR HATTA %1 GİBİ BİŞEY BU YÜZDEN HEMEN ACEMİLİGİN İLK BAŞLARINDA HASTANEYE SEVK OLUN..

VENTOLİN SYMBİCORT GİBİ ACİL KULLANIM İÇİN YANINIZDA BULUNMASI GEREKEN İLAÇ LARI TESLİM ETMEYİN REVİR DOKTORUNDA VERİRSE YAZILI KAGIT ALIN DEVAMLI YANINIZDA BULUNDURABİLMENİZ İÇİN

BATI TARAFINI COK BİLEMİYORUM AMA DOGU DA YERLEŞİM YÜKSEK BÖLGELERDE OLDUGU İÇİN HAVA TEMİZ OLUYOR ASTIM RAHATSIZLIGI AZALMA OLABİLİYOR

HEPİNİZİN ALLAH YARDIMCISI OLSUN

sorunuz varsa sorun yardımcı olmaya calışacagım...

Üstadım kardeşim sizin saydıgınız ilaçların hepsini kullanıyor +zrytec kullanıyor şimdi dediklerinizden yola çıkarak askeri hastaneye sevkini istedik oradan da gataya sevk verirlerse herşey daha da net belli olacaktır çünkü dediğiniz şartlarda kardeşim giderse çok ama çok zorlanır çünkü acemilik de olsun ustalıkta olsun koguslar inanılmaz derece tozlu oluyordu ben pencereye yakın yattıgım için çok sorun yaşamadım ama kardeşim aklıma geliyor kesinlikle uyuyamaz bogulur zaten biraz kilolu koşması da sorun olur neyse hayırlısı olsun diyelim

• Bende de var 17 yıldır allerjik astım. Yukarıda bahsedilen ilaçlardan kullanmadığım yoktur. Spor istirahatı veriyorlar, vermeseler bile komutanlar anlayışla karşılıyor.
  • Konuyu devam ettirmek açısından bizim zamanımızda epilepsi hastası da vardı bölükte nasıl alındıgını neden alındıgını bir türlü anlamamıştım yine akıl özürlü başka bir arkadaş vardı botlarını dahi baglayamıyordu şimdi düşünüyorum askerlik muafiyet kanunları değişken mi?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.