Şimdi Ara

ASP. NET C#

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
2
Favori
832
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar bir internet sitesi yapmak istiyorum. Paralı üyelik olacak. Kullanıcı adı ve şifresiyle giriş yapılacak. Kredi kartıyla veya havaleyle aylık ücret yatırabilecekler.
    Öğrenmem gereken diller nelerdir? Sadece html ile basit siteler yapabiliyorum.
    Sefer Algan C# kitabını alıp ondan mı başlayayım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erenche -- 25 Şubat 2019; 12:0:0 >

• Çok farklı seçeneklerin mevcut.

Burada önemli olan soru, bahsettiğin projeyi ne şekilde olursa olsun bir an önce bitirmek mi istiyorsun, yoksa kendini yazılım alanında geliştirmek mi?

Amacın kısa zamanda ürünü çıkartabilmekse, Türkçe kaynak bolluğu ve ekosistem kolaylığından dolayı pure PHP ile de yazabilirsin.

C# ile yazmak istersen temelde öğrenmen gereken daha çok şey olacak. ASP.NET'de geniş bir ekosistem.
    Sıfırdan başlayıp webform ile ilk ürünü çıkartman kolay olabilir, bunu da seçebilirsin.

Ancak amacın kendini bu alanda geliştirmek ise eğer; webform yazmanı kesinlikle önermem. Oldukça eski, ölmekte olan ve hem teorik hem de pratiğinde çok ciddi sıkıntılar barındıran bir kütüphane. C# dilini öğrenerek devam etmek istiyorsan, öncelikle temel kavramları iyi bir şekilde öğrenmen gerekli. Özellikle de nesne yönelimli programlamayı. Bu zaman ve emek isteyen bir süreç.

Dili öğrenmek bir yana, C# ile devam edeceksen iki teknoloji seçeneği karşına çıkacak: .NET Framework ve .NET Core

Core, Microsoftun open source politikasıyla oluşturmuş olduğu, topluluğuyla genişleyen yeni .NET teknolojisi. Stabilite konusunda hala kafalarda soru işareti oluştursa da modern mimari yapısı(hatta sırf middleware altyapısı bile) Frameworke kıyasla çok şey kazandırdı. Bu yüzden tavsiyem, .NET Core(2.1 ve sonraki sürümleri) ile ASP.NET uygulaması geliştirmenden yana olur.

Yalnız, neden C# dilini öğrenmek istediğin de burada sorulması gereken sorulardan biri. Örneğin javascript(es6 veya mümkünse direkt typescript) öğrenip NodeJs ile de kendini geliştirebilirsin.

Scalability ve flexibility konularını tartışmamızla birlikte Java ortamını da tavsiye edebilirim; ancak şuan burada bunu konuşmamız çok lüzumlu olmayabilir.

Demek istediğim şu: amacın tam olarak ne? Yazılım alanında kendini geliştirmek mi, yoksa kısa zamanda ortaya bir ürün koyabilmek mi? Kendini geliştirmek istiyorsan şayet, hangi alanlarda ilerlemeyi arzuluyorsun?

Dil bir araçtır. İstek ve gerekliliklere göre her birinin iyi ve kötü yanları vardır. Bu yüzden isteklerini daha net belirtebilirsen, forumdaki geliştiricilerden daha net dönüşler alabilirsin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• arbak A kullanıcısına yanıt
    Paralı üyelik olacak. Kullanıcı adı ve şifresiyle giriş yapılacak site ilk aşamada hızlı bir şekilde yapmak istiyorum.
    Sonra dediğiniz gibi .net core öğrenebilirim.
    yapacağım site için .net core bilmeme gerek yoksa pure php ile mi başlayacağım.
    onun bir kitabı var mı! hazır şablon kodları mı kullanacağım
  • Kısa zamanda ürün çıkartmak istiyorsanız udemyden php kurslarına bakın derim. Teoriden çok pratiğe yönelik eğitimler bulabilirsiniz.

• Ne yapacağınızı bilmeden yola çıkıyorsunuz, teknik bilgi konusunda yol gosteriyorlar dinlemiyorsunuz, ortaya yarım yamalak birşeyler çıkıyor çıkmıyor, sonra bu işin bitmesi lazım yetiş diye telefonlarımız çalıyor, bu duurm bize yarıyor. Devam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yazilimsever -- 26 Şubat 2019; 20:42:12 >
  • arkadaşlar c# başladım. sql indirmem gerekiyormuş yalnız sql'i nerden indireceğimi bulamadım. mysql free trial'den mi
  • sqlite ile başlayabiilirsin. kullanması kolay ve dosya bazlı (kurulum gerektirmez). Eğer server tabanlı istersen. Sql server veya Posgresql kullanabilirsin.

Html+css+js + backend + db
    bunlar bir web uygulamasının minimum gereksinimleri.

istersen "firebase" ile backend+db kısmını az kod yazarak çözebilir direk html css kısmına odaklanambilirsin.
    veya "pars" ile
  • sql server developer edition'u yükledim anlamadım nasıl çalıştıracağımı
  • Yukarıdaki arkadaşlar ne güzel sana saygı gösterip yol göstermişler. Sende onlara saygı gösterip bu dedikelrini youtubede yazıp video görsel olarak izleyebilirsin bence.

Burada bizler ( olması gereken bu olmalı ) başlamak yada sonuca ulaşmak için yol göstermek fikir vermek ve önerilerde bulunmak birde çok işin içinden çıkalamayacak durumlarda belki kod yardımında bulunmak yani bilgi alışverişinde bulunmak için varız. Ama bu sorduğun sorular artı kyoutube gibi platformlarda gerekli gereksiz şekilde dolu.

Şimdi bana öyle geliyorki bir süre sonra yardım etmeyi kesecekler ( doğal olarak haklılarda ) çünkü çok basit şeyleri bile soruyorsun ama aslında google amcaya xxx i nasıl yaparım diye yazsan yada youtubede xxx diye yazsan bir ton bilgi ve sonuç elde edersin.

Umarım bu yazdığım şeyleri ve verdiğim tavsiyeyi iyi anlamda kullanırsın.

İyi forumlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OzMeN OzzY -- 4 Mart 2019; 21:16:24 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.