Şimdi Ara

Aslında Tüm Dilleri Biliyor Muyuz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
1
Favori
272
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Aslında Tüm Dilleri Biliyor Muyuz

Rory Curtis, araba kazası sonrasında Fransizca konuşmaya başlamış,

Çek yarışçı, yarış esnasında kaza yapıyor ve uyandığında birkaç kelimeden fazlasını bilmediği, İngilizce'yi sular seller gibi konuşabildiğini farkediyor!

bunun gibi çokça örnek duymuşuzdur, acaba tüm diller beynimizde ama biz mi konuşamıyoruz.

• Bunların asparagas haberler olduğuna inanmak gerçek olduğuna inanmaktan daha gerçekçi bir tutum olacaktır.

Diller statik yapılar değil, dinamik, sürekli değişiyor, zenginleşiyor, kelime havuzu giderek büyüyor. İngilizcede su an kullanılan yüzlerce belki de binlerce kelime 30-40 yıl önce yoktu. 81 yaşında bir adam - doğuştan tüm dilleri biliyorsak - bunları nasıl bilip de konuşabiliyor olsun ki?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Torlak Kemal

Bunların asparagas haberler olduğuna inanmak gerçek olduğuna inanmaktan daha gerçekçi bir tutum olacaktır.

Diller statik yapılar değil, dinamik, sürekli değişiyor, zenginleşiyor, kelime havuzu giderek büyüyor. İngilizcede su an kullanılan yüzlerce belki de binlerce kelime 30-40 yıl önce yoktu. 81 yaşında bir adam - doğuştan tüm dilleri biliyorsak - bunları nasıl bilip de konuşabiliyor olsun ki?

Kemal hocam, sinemayla aran nasıl?

https://forum.donanimhaber.com/arrival-2016-denis-villeneuve--90066245 şu filmi olur da izlersen özellikle filmin ana konusunda veya burada yorumunu esirgeme. Konuyla alakası şu. (Aslında doğrudan bir alakası yok.) Film, dil insanın düşünce şeklini değiştirir hipotezinden yola çıkıyor. Daha fazlasını yazmayayım, spoilere kaçıyor. Eğer izlersen değerli yorumunu filmin ana konusunda yazmanı rica edeceğim. Gerçi orada işin sinema yönü tartışılıyor ama film her yönüyle tartışılabilir, sıkıntı yok.

• Benim kafa felsefeye gitti. Bilgi doğuştandır.Sadece hatırlanır.
  • Sanmam.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.