Şimdi Ara

Aslantepe Projesi (Başka Konu Açılmasın) (60. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11.994
Cevap
4
Favori
785.998
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5859606162
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Aslantepe Projesi (Başka Konu Açılmasın)
  • Sabah saat 7'de başlayan beton gece 1 oldu halen devam ediyor ve tam 16 saat geçti aradan. 16 saattir aralıksız beton dökülüyor

Ayrıca

Kamera 2'yi izlemenizi tavsiye ederim...

http://www.aslantepe.biz/aralik-2009/24-aralik-2009-goruntuleri/

• alıntıdır.....

Değerli renktaşlar aslında hepiniz konuya hakimsiniz ama geçte olsa burada bir açıklamayı yapmayı uygun buluyorum.

Bildiğiniz üzere Haber Türk gazetesi 'TT Arena'da 10 bin kişilik hata' adlı bir haber yayınlamıştı ve TT Arenada görüş değerlerinin C60 değeri ile en az 10 bin kişinin görüş açısının bozuk olduğu söylenmişti.

İşlerim nedeniyle futbol federasyonunda bu konularda çok bilgi sahibi eski bir arkadaşımla görüşme fırsatım oldu. (İsmi Yahya, bilgi işlemci,TFF Leventte en üst katta dar bir oda var orada çalışıyor:):)isteyen arayıp görüşebilir.) Kendisi stadyumlara meraklı araştırmacı biridir. Evinde bir çok stadyumun maketi var. PCsinde yüzlerce stadın mimari çizimleri ölçümleri hesapları resimleri var.Anlayacağınız stadyumkolik bir insan aynı zamanda TFF 'de herkes ile konuşan sohbet eden biri.

Kendisi ile yaptığım ayrıntılı sohbette aşağıdaki konuları öğrendim sizinle paylaşmak isterim.

1.Dünya üzerinde UEFA nın isteği C 90 ölçülerinde bir stadyum yok.

2.Şuan gıptayla izlediğimiz Allanz Arena,Amsterdam Arena,Yeni Wembley,Barnebau,Noucamp,Donbass Arena,Emirates....tüm stadyumların hepsi TT Arena gibi C60 değerlerine sahipmişler. Hatta bir çoğu C58 miş C56,C54 olanlar bile varmış. Mesela yeni yapılan Donbass Arena C 58 miş.

3.Biliyorsunuz dünyanın her yerinde her boydan insan var,mesela japonlar kısa boylu,Türkler normal,
    Amerikalılar uzun,Kuzey Avrupalılar çok uzun..2007 UEFA toplantısında ulusal organizasyonlarda her miilletten seyirci geldiği için seyir açısının iyileştirilmesi için yeni bir standart kararı alınmış. ve C90 fikri ortaya çıkmış.

4.Bu arada UEFA euro 2016 finali için stadyumları incelerken Atatürk olimpiyat stadını konforsuz bulmuş bunun üzerine TFF TT Arenayı önermiş. Bunun üzerine UEFA yukarda sözü edilen öneriyi belirtmiş ama olmaz dememiş. ve eğer Türkiye Euro 2016 yı alırsa ve Olimpiyat stadında iyileştirme yapılmazsa (tamamen kapatma localar ve vıp tribünlerde iyileştirme ulaşım vb...)final TT Arena da oynanacak gözüyle bakılıyormuş.

5. Bu standart ayrıca sadece Avr. Şamp. ve Dünya Şamp. Finalleri oynanacak stadyumlar için isteniyor. Mesela stade de france ve wembleyde C60 ama yine burada finaller oynanıyor. Bu konuda UEFA ya da FİFA nın kesin yaptırımı yok.

6.Bu C60 standardında tribünler sahaya 50 bin kapasiteli bir stada göre 8-10 m uzaklaşıyormuş.

7.C90 ölçüleri fikri aslında 1994 dünya kupasından beri gündemdeymiş ama gerek oyun alanından uzaklaşma gerekse saha kenarı alanının genişletilmesi gerekliliği nedeniyle pek sıcak bakılmamış. Bunun en önemli örnekleri yeni yapılan Dragao stadı (C58),Lous Stadı (C60) ve Donbass Arena(C58)

8. Bir ilgiç konu Olimpik Lyon yeni stadyum için projesini hazırladı. 2010'da inşaat başlıyor. Burada da ölçü C60

9.Euro2016 adaylarından Türkiye Fransa ve İtalya da C90 ölçülerine sahip stadyum yokken mesela stade de France 'de C 90 uygulanması için kapasite 65 000 'e düşmesi gerekiyor yada stadyumun en az 30 ar metre çevresine genişletilmesi gerekiyormuş.

10.Özellikle olimpik pisti olan stadyumlarda C90 uygulaması tribünleri sahadan çok uzaklaştırdığı için 65000 koltuktan fazlasının seyir açısı sahaya çok uzak kalıyormuş. Mesela C90 özelliğine sahip 80.000 kişilik bir stadyumda en sonlarda oturanların dürbün kullanması gerekebilirmiş.

11.Haber Türk gazetesinde bu tür konulara hakim insanlar olmadığı gibi Avrupadaki stadyumların ölçülerine fransız oldukları için böyle bir haberi !!! (skandal bir hata) olarak vermeleri bir gazetecilik skandalı olarak hafızalarımızda yer etmiş oldu.

12.Tabi aynı gazete daha sonra yukarıda sizinde okuduklarınızı öğrenince biraz kıvırdı ama (hata ve skandal sözlerini yazmamışlar gibi unutup UEFA'nın yeni standardı olarak adlandırma yaptılar ve dünyada henüz böyle bir stadyum olmadığını belirttiler.)

13.Koridorlar ile ilgili dar olma ifadeleri vardı. Sadece stade de France ,Wembley ve Roma Olimpiyat stadındaki koridorlar (ki normaldir kapasiteleri 80 000) TT Arenadan geniş. Diğerleri (Auf Arena,allianz arena,Emirates ....TT Arena ile milimetrik denecek ölçülerde aynı. Hatta mesela TT Arena koridor ölçüleri çok beğenilen Amsterdam Arena'dan daha yüksekmiş.

14.Farkındaysanız sürmanşetten atılan 'SKANDALLLL..' İNANILMAZ HATA GİBİ' gibi başlıklarla verilen haberler biranda kayboldu çünkü dediğimi gibi meşhur basınımız geçde olsa yukarıda okuduklarınızı öğrendiler ve hemen çark ettiler.

15.ne demişler iki düşün bir söyle...değerli basınımıza ithaf olunur.

•  Aslantepe Projesi (Başka Konu Açılmasın)

• Kaynak :www.ttarena.biz/forum

fotolar bugünden

• Forumumdan ahmet modumun nefis bir çalışması;

• Bilgilendirme ve fotoğraflar için teşekkürler. Uzun zaman oldu TTArenaya bakmayalı, baya bi gelişme olmuş.
  • Yüksel taaa arşa kadar şanlı Galatasaray...
  • Şu resimleri gördükçe gidip 2 tuğla taşayasım harç karasım geliyor. Ben mi salağım sizde de oluyor mu?
  • durumun gayet normal. rahat ol. hepimiz aynıyız.
    quote:

Orijinalden alıntı: Hellmarch!

Şu resimleri gördükçe gidip 2 tuğla taşayasım harç karasım geliyor. Ben mi salağım sizde de oluyor mu?

• Bende stattaki tribün bütünlüğünün bozulmasından çok korkuyorum.150 küsür loca heryerde loca var anladık gelir için çok iyi gelir elde edicek takım ama tribün bütünlüğününün bozulması beni biraz korkutuyor.Birde 50 bin kişi çok fazla değilmi ya yönetimin kesinlikle bilet fiyatlarını aşşağıya çekmesi lazım ali sami yeni dolduramıyoruz.Bana şimdi ulaşımdan konfordan bahsetmeyin yönetim bunları düşünür herhalde yoksa görsel olarak çok kötü bir görünüm olur stadta.Tabi yönetimin gözünü para bürürse bilet fiyatlarını yeni stad diye arttırabilir bile yapmayacakları iş değil.İşte tüm korkum bunlar gol attığımızda ali sami yendeki gibi bulduğum birine sarılıp bağırmak istiyorum ben ingiltere yada diğer ülkelerdeki gibi oturup maç izlemek istemiyorum anlatabildimmi ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Hellmarch!

Şu resimleri gördükçe gidip 2 tuğla taşayasım harç karasım geliyor. Ben mi salağım sizde de oluyor mu?

İşim olmasa yemin ederim karın tokluğuna çalışırım baya bi süre...

• Çok güzel stat olcak çooook
  • şu resimleri simage koysak da konu okuyalım diye can çekişmesek
  • federasyonda anladı bu stad bittiğinde Türkiye'nin en iyi en modern stadı olacağını 2016 için aday gösterdi..Tabii bazıları da kıskançlıklarından çatlamaya devam ediyolar,bizim stadımız niye yok adaylıkta diye ağlıyolar Kusura bakmasınlar gecekondu stadları uefa kriterinde geçemiyor..Ayrıca kokudan da stad etrafında durulmuyo ..

Haa nasıl uefa finali oynandı o zaman diye konuşurlarsa ; o zaman şenez abilerine dua etsinler !

Bir kez daha bu resimleri görenler için ''KISKANANLAR ÇATLASIN !''
  • Arkadaşlar, bundan sonra koyduğumuz fotoları [simage][/simage]

Olarak koyalım. Konuya girmek ayrı dert çıkmak ayrı dert.

Ayrıca inşaatımız yükseliyor gözle görülür bir biçimde

Büyük boyut için fotoya tıklayın...

Bide herkesten ricam birer mesaj atın. Düşüncelerinizi yazında sayfa atlayalım. Baya yorucu oldu bu sayfa...

• resimleri ekleyen arkadaşların emeğine sağlık .

Stadımızın yükselişine binayen

watch?v=ggA69SFKCro
  • 
Sayfa: önceki 5859606162
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.