Şimdi Ara

Askerlikten muaf oldum | Skolyoz (omurga eğriliği) (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
290
Cevap
12
Favori
119.642
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bence muaf olursunuz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ege19031 E kullanıcısına yanıt
    Muhtemelen benim gibi spinal füzyon (omur birleştirme) operasyonu geçirdiniz ve omurlarınızda şu an titanyum var. Üçten fazla omuru içine alıyorsa (muhtemelen öyledir) günlük hayatınızı etkilesin veya etkilemesin, muaf olursunuz. Bunun için röntgen istenir, radyoloji raporuna göre kararınız verilir.

Alta sağlık yönetmeliğinin ilgili maddesini de ekliyorum (TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği (link:http://www.msb.gov.tr/Content/Upload/Docs/basin/saglik_2017.pdf), Ek-C Hastalık ve Arızalar Listesi, Madde 63, D-7). Yasa ve yönetmeliklere göre D dilimine tabi olanlar, sivil veya değil farketmeksizin askerliğe elverişli değildir.

Askerlikten muaf oldum | Skolyoz (omurga eğriliği)

• onur1301 kullanıcısına yanıt
    Skolyoz tedavisinde fizik tedavi-egzersiz, korse ve operasyon seçenekleri var. Hangi tedavinin uygulanacağı, hastanın kemik gelişimi aşaması ve skolyoz derecesine göre değişiyor. Güncel kılavuzlar gelişim durumuna bakmaksızın 50 derece ve üstüne, gelişim durumuna göre de (iskelet henüz tam olarak gelişmediyse derece de ilerleyen yıllarda genellikle artmaktadır) 40-50 derece arasına çoğunlukla operasyon önermektedir (yine de nihai karar hekimin klinik kararıdır). Sizin gönderdiğiniz linkteki vakada korse tedavisi uygulanmış, bu da genelde 30-39 derece arası olup iskelet gelişimini henüz tamamlamamış olanlara öneriliyor. Her gün 15-20 saat kadar korsenin takılması gerekiyor. Yine de bu yazdığım sınırların gri olduğunu, hastaya göre yaklaşım değişiklikleri olabileceğini ekleyeyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shaq Diesel -- 19 Kasım 2018; 13:53:2 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nikki Sixx

Bir doktorun 75, diğer doktorun 78 ölçmesi bile kabul edilebilir bir şey değil. Bu değerleri ortopedi doktorları ölçtü sanırım. 50 derece ölçen ise radyoloji uzmanı anladığım kadarıyla. Sağlık kurulunda radyoloji uzmanının verdiği derece esas alınıyor. Bu yüzden askerliğe elverişli olduğunuz belirtilmiştir. Bana 3 farklı ortopedi doktoru baktı, 27-28 derece arasında gidip geldiler. En sonunda işin içinden çıkamayıp radyoloji uzmanına sevk ettiler. Radyoloji uzmanı 28 derece dedi ve radyoloji uzmanının raporuyla sağlık kurulunda askerlikten muaf edildim.

Maalesef itiraz etmekten başka çare yok. Durumu en başından sonuna kadar revir doktoruna anlatın, farklı bir hastaneye sevk etmelerini isteyin. Yeni hastanedeki radyoloji uzmanı da aynı dereceleri ölçerse (50-53), yapacak bir şey kalmaz diye düşünüyorum.
    Guncelliyorum

Merhaba hocam

İtiraz sonucu 2. Hastaneye sevkedildim. Bolu İzzet Baysal devlet hastanesinde 71 derece ile elverisli degildir raporu aldim.

İlk iki karar farkli olduğundan bu sefer Sakarya eğitim arastirma Hastanesi'ne sevkedildim.

Pazartesi buayenemi oldum, rontgen cekildi. Radyoloji raporu :

Doktor öğleden sonra olmadığından bugün tekrar Sakaryaya geldim.

Askerlikten muaf oldum | Skolyoz (omurga eğriliği)

Belgeleri halledip heralde heyet icin gun alırım. Muaf oldum diyebilirim, saglik yonetmeliginde 66-75 arasi muaf :)

• Her isi ters giden adam kullanıcısına yanıt
    Bu şekilde işin peşini bırakmamak, uğraşmak en doğrusu. Maalesef bazı doktorlar işlerini özenmeden yapıyorlar ve insanları bu şekilde hem maddi hem de manevi olarak mağdur ediyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Nikki Sixx

Bu şekilde işin peşini bırakmamak, uğraşmak en doğrusu. Maalesef bazı doktorlar işlerini özenmeden yapıyorlar ve insanları bu şekilde hem maddi hem de manevi olarak mağdur ediyorlar.
    Valla öyle. Yiprandim baya ozellikle maddi acidan. Devamli git gel yaptim.

2 defa Duzce - Bolu ( duzcenin bir ilcesi) : 105 lira yol

2 defa Duzce Sakarya ( raporu almak icin bir defa daha gidicem) 180 Yol

5-6 sefer itiraz sureci hakkinda duzce merkeze indim (120 yol)

Nerden baksaniz 400 lira cebimden cikti. Ha askerlik subesi bolu ve sakarya yol ucretlerini verecekmis geri ama en fazla 150-180 yatar.

Giden zamanima mi yanayim

Ugrasmama mi yanayim

Parama mı yanayım

Allah belasini versin bunlarin bir doktor yuzunden 2 ayim çöpe gitti neredeyse

Bir kac yerle is gorusmem oldu askerligi yap veya ne zaman gidecegin belli olsun dediler itiraz surecinden dolayı gık diyemedim. 2 ay heba oldu.

• Her isi ters giden adam kullanıcısına yanıt
    Maalesef bu işin arka tarafında ne zorluklar çekildiğinden bihaber sağlık çalışanları var.

2 sene önce hastane laboratuvarında staj yapıyordum. Çevre illerden gelen hastalardan bazıları laboratuvara uğruyordu. Uzak yoldan geldiklerini, tahlil sonuçlarını öğrenmek istediklerini söylüyorlardı. Sonuçlar çıksa da üşenip bakmıyordu memurlar. Ben tek tek sayfaları karıştırıp sonuçlarını söylüyordum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Shaq Diesel

Hocam bana 4-6 ay içinde asıl raporun çıkacağı ve bir kopyasının tarafıma verileceği söylendi, adresime gönderilmesi veya şubeden almam seçeneklerinden hangisini seçtiğim soruldu. Ben adresime istedim ancak beni bulamama ihtimalleri sonradan aklıma geldi, şimdi olsa şubeye isterdim herhalde. Sizin durumunuzda sorun olduğunu sanmıyorum ancak isterseniz şubenizle görüşün.
    Ön raporun çıkmasından yaklaşık 4 ay sonra asıl rapor bana teslim edildi, askerlik durum belgesinde de önceden “Onay bekleme - askerliğe elverişli değildir” şeklinde olan yazı “askerliğe elverişli değildir” şeklinde değişmiş. Böylece süreç resmen tamamlanmış oldu.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Shaq Diesel S kullanıcısına yanıt
    Asıl rapor, ön raporun verilmesinden 15-16 ay sonra geldi bana.

• Benim bir sorum olacak bilgisi olan arkadaslara cevap verirlerse memnun olurum.

11 . derecede füzyon yani omur ilik birleştirme operasyonu gecirdim ve platin var.sizce konu nereye bağlanır muaf mı yoksa
  • quote:

Orijinalden alıntı: alek39

Benim bir sorum olacak bilgisi olan arkadaslara cevap verirlerse memnun olurum.

11 . derecede füzyon yani omur ilik birleştirme operasyonu gecirdim ve platin var.sizce konu nereye bağlanır muaf mı yoksa
    Askerlik şubesinde bu durumdan bahsedin. Hastaneye sevkiniz gerçekleşecektir. Bence muaf olma olasılığınız bir hayli yüksek.
  • kifoz oran kac olmali? konula alakasi yok ama bu konuda interentte bilgide yok belki bilen biri yazar
  • quote:

Orijinalden alıntı: cengizhan66

kifoz oran kac olmali? konula alakasi yok ama bu konuda interentte bilgide yok belki bilen biri yazar
    İlk mesajda TSK'nın sağlık yönetmeliğinin bağlantısını atmıştım.

Yönetmelikte "kifoz" kelimesinin geçtiği iki madde var;

"Kifoz ve lordoz deformiteleri için yan planda servikal bölgede (-1)-(-10) derece arası kifoz
    ve 66-75 derece arası lordoz; torakal bölgede (-1)-(-10) derece arası lordoz ve
    66-75 derece arası kifoz; lomber bölgede (-1)-(-10) dereceden fazla kifoz ve 96-110 derece arası
    lordoz deformiteleri."

"Bel kemiğinin vücut hareket ve vazifelerini ileri derecede bozan veya görünüşü
    bozacak derecede şekil bozukluğu yapan eğrilik veya şekil bozuklukları (Asimetri, torsiyon ve
    fiksasyon gösteren geniş kavisli skolyozlar, sabit ve aşırı lordoz, çok keskin açı gösteren kifoz ve
    başka şekil bozuklukları)."

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nikki Sixx -- 14 Şubat 2019; 22:6:19 >

• -1 ile -10 derece arasi yani 56 derece ve ustumu oluyor torakal bolgede?
  • cengizhan66 kullanıcısına yanıt
    Torakal bölgede 66 derece ve üstü kifozu olanların muaf olduğunu belirtiyor paylaştığım maddede.

• Arkadaşlar bana yardımcı olursanız çok sevinicem. Son çıkan bedelli kapsamından yararlandım muayene işlemleri sırasında skolyozumun olduğu anlaşıldı. Heyete girdim trokal bölgede 34 derece skolyoz mevcut. Askerliğe elverişli değil ön raporu aldım. Benim sorum şu bu rapor savunma bakanlığı sağlık dairesine onaya gidiyor. Para iadesi işlemlerimin başlaması için onay gerekiyor ben beklemeden para iadesi almak istiyorum. Skolyoz raporu alıpta raporu onaylanmayan var mı

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Sizin rapor savunma Bakanlığı tarafından onaylandı mı

• quote:

Orijinalden alıntı: Ersoyyy

Sizin rapor savunma Bakanlığı tarafından onaylandı mı
    Ben Ağustos 2017'de devlet hastanesinin sağlık kurulu tarafından muaf edildim. Onay belgesinin gelmesi 15-16 ay sürdü. Onay belgesi 4 ayda gelen arkadaş da var burada. Standart bir zaman aralığı yok anladığım kadarıyla, süreç herkes için aynı hızda ilerlemiyor.

• Er yada geç bu durumda olanların raporları istisnasız onaylanıyor yani. Yönetmelikte belirtilen şartlar dahilinde tabi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ersoyyy

Er yada geç bu durumda olanların raporları istisnasız onaylanıyor yani. Yönetmelikte belirtilen şartlar dahilinde tabi.
    Bakın, bana aynı hastaneden 3 farklı ortopedi doktoru baktı. Yetmedi, bir de radyoloji uzmanı baktı. Kurula sevk edildim, orada çok sayıda doktor var bildiğiniz üzere. Hepsinin yanında bir kez daha tişörtümü çıkardım ve ortak karar alarak "Askerliğe elverişli degildir" sonucuna vardılar. Zaten olayın tamamı orada bitiyor bana göre. Askerlik şubesine bu sonucu verdikten sonra, askeriyenin bu sonucu kabul etmeme olasılığı yok bence. Varsa da çok küçük bir ihtimal. Zaten hastane raporunu askerlik şubesine verdiğiniz an, e-Devlet'teki askerlik durumu sorgulama sayfasında, askerliğe elverişli olmadığınız belirtiliyor. "Onay bekleme" diye de yazıyor yanına. "Onay bekleme" yazmasına rağmen; askerlik yükümlülüğünün bulunmadığı da direkt olarak belirtiliyor. Dediğim gibi, olayın %99'u bitiyor burada.

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.