Şimdi Ara

Askerlik ve AÖF Konusunda Genel Bilgilendirme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
73
Cevap
2
Favori
2.733
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Birçok arkadaşın kafasında soru işareti bırakan konulardan biri askerlik. Gördüğümüz ve bildiğimiz herşeyi tek başlık altında açıklayalım herkesin kafası rahat olsun.

Aöf'e kayıt olduğunuzda (muhtemel tarih eylül-ekim) yılınıza bağlı olarak (2-4) tecilli olursunuz. Tecilin son tarihi genelde kasım-aralık aylarına verilir.

Örneğin: Ben 2010 eylülünde sınavsız geçiş ile işletme bölümüne geçtim. Tecilim 2014 kasım ayına kadar verildi. Kendi hakkım olan 2 yıllık tecil hakkımda hiç ara vermediğim için hala durmakta.

Bakaya: Tecili bitmiş olup askerlik şubesine teslim olmayanların geç kalması veya geç gitmesi olayına bakaya denir. Dönem kaybı yada devir kaybı da deniyor. Bir çeşit cezalı oluşunuzun açıklaması.

Yeni yürürlüğe göre artık kısa dönemler izmire sınava gitmeyecek. Sistem uzun yada kısa dönem olarak otomatik sizi atayacak.
    Haberlere göre askerliğin kısa dönem için 4 ay uzun dönem için 12 ay olması söz konusu, yıl sonuna yetiştirmeye çalışacaklarına dair yorum yaptılar. Kesin değil tabiki.
    Bu şekilde soru cevap şeklinde bilgileri ilk mesaja toplayacağım sizin katkılarınızla.

Keza hazirandan sonra bu bölüme uğrayan pek olmayacak ayrıca en bilgili olanlar yani son sınıflarda mezun olacağı için sorularınız cevapsız kalabilir.

2013 celp dönemleri tüm iller :http://www.asal.msb.gov.tr/esasicerik_dosyalar/CELP_DONEMI.xls

2014 yılı er celp dönemleri :http://www.asal.msb.gov.tr/esasicerik_dosyalar/2014%20CELP%20D%C3%96NEMLER%C4%B0.xls

Celp dönemleri: Askere ne zaman gidebileceğinizi gösteren dönemlerdir.

Kaynak ve duyurular:http://www.asal.msb.gov.tr/

KYK Geri Ödemesi bulunan asker adayları alttaki adreste ki dilekçeyi askerlik durum belgesiyle birlikte kyk'ya göndermeleri gerekiyor. Tabii ödemenizi dondurmak istiyorsanız.
    http://www.kyk.gov.tr/tr/Dilekce-ve-Oneriler/iletisim/10

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mehmet K. -- 5 Temmuz 2013; 14:49:40 >

• ben allahın izniyle bu sene mezun olcam askere en erken kasımdamı gideceğim.

mezun olduktan sonra ne yapmam gerekecek. kısaca özetleyebilirmisiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: karamurat_670

ben allahın izniyle bu sene mezun olcam askere en erken kasımdamı gideceğim.

mezun olduktan sonra ne yapmam gerekecek. kısaca özetleyebilirmisiniz.

Şuan ki kredili sistemde mezun olma durumu ve mezuniyet belgesi mevzusu bu yıl haziran ayında belli olacağı için kesin bir bilgi yok. Fakat ağustos döneminde askere gitmek için haziran ayında kayıt olunması gerekiyor. Ola ki aöf haziran ayı içerisinde mezuniyet belgesini verirse ağustos dönemine yetişebilirsiniz.

Ek durum: Bazı askerlik şubeleri tecilinizin henüz bitmediğini söyleyerek kaydınızı yapmayabiliyor yada teciliniz bitince gelin diyebiliyorlar. Bu durumda asal'dan dilekce örneğine bakılarak ankaraya dilekce yazabilir tecilinizi bozdurabilirsiniz.

• Sunuda ben ekliyim

Benim basima gelen olay sizinde basiniza gelmesin 2008de 2yillik uzerine devam edip 4 yila tamamlamak icin acikogretime kayiy oldum ama benim bolumum teknik oldugu icin hazirlik bolumu diye 1 ve 2. Sinif karmasi 4 ders verdiler hazirlik sinifini 2 yilda gectim ve 3. Sinifa kayit yenilerke. Benden askerlik belgesi istediler askerlik subesine gittim benim 2 yildir kacak oldugumu soylediler izah ediyorum anlamiyorlar sonra ordan dedilerki 2yillik diplomani getir tecil edelim aksilik ya diplomam yok kayit icin songun... Sonra aklima geldi diploma cikti belgesi almistim onunla hallettiler ve burdan cikaricagimiz sonuc hazirlik sinifinda bizler aofde kayitli gozukmuyor imisiz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bilgiler için sağol yararlı bir konu olabilir.

Fakat bazı bilgiler bağlı olduğunuz askerlik şubelerinize ve kütüğünüze göre değişebiliyor.

Misal ben bu sene mezun oluyorum ve Ağustos da askere gidemiyorum askerlik şubem 15 Mayıs a kadar kayıt alıyor ve 15 Mayısdan sonra geldin mi Kasım a kalıyorsun.Direk 2 kere gittim ve aynı cevabı verdiler.O yüzden bağlı olduğunuz askerlik şubesine gidip araştırın sonra hayal kırıklığı oluşmasın askerlik kasıma kalırsa.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sudafed

Bilgiler için sağol yararlı bir konu olabilir.

Fakat bazı bilgiler bağlı olduğunuz askerlik şubelerinize ve kütüğünüze göre değişebiliyor.

Misal ben bu sene mezun oluyorum ve Ağustos da askere gidemiyorum askerlik şubem 15 Mayıs a kadar kayıt alıyor ve 15 Mayısdan sonra geldin mi Kasım a kalıyorsun.Direk 2 kere gittim ve aynı cevabı verdiler.O yüzden bağlı olduğunuz askerlik şubesine gidip araştırın sonra hayal kırıklığı oluşmasın askerlik kasıma kalırsa.

Askerlik şubem banada kasımdan önce gidemezsin dedi ama haziranda diploma ile başvuru yaptığımda ağustosa yetişebilirsin diyenlerde var. Karışık bir durum.
  • Diplomalar final sonuçları açıklandığında şubede hazır oluyormuş böyle diyen eski mezun arkadaşlarda var. Üniversiteden yapılan açıklama ise sonuçların bu sefer daha da erken (11-12 gün içerisinde) açıklanacağını duyurdu bakalım neler olacak.
  • ilk mesaja güncel celp dönemlerini ekledim, kütüğünüzün olduğu il hangi ayda gidiyor bakabilirsiniz. (excel dosyası)
  • Burada ki liste er ler için değil mi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rayso -- 3 Haziran 2013; 9:48:17 >
  • İstanbul/Kartal askerlik şubesine mail attım, ''mezun oluyorum,bu ay içerisinde başvuru yapsam ağustosta gidebilir miyim?'' diye , bana ağustos celp dönemi dolmuştur diye dönüş yaptılar
  • Kısa dönemlerdede celp dönemi oluyor mu yahu? Daha doğrusu bu celp dönemleri tam senesinde giden askerler için değil mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ctrlshft

Kısa dönemlerdede celp dönemi oluyor mu yahu? Daha doğrusu bu celp dönemleri tam senesinde giden askerler için değil mi?

Kısa dönemleri pek ilgilendirmiyo istisnalar dışında. Bilgilendirme amaçlı ekledim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mehmet K.
    Kaynak ve duyurular:http://www.asal.msb.gov.tr/

1991 doğumluyum.

2010 yılında lise diplomasıyla askerliği tecil ettirdim
    2011 yılında açıköğretime yazıldım (maliye bölümü - Lisans bölümü )
    2012 yılında geçemedim ve sınıfta kaldım ve kaydımı yeniledim
    2013 yılındayız bu senede geçemedim ve beni askere alırmılar? yoksa 29 yaşıma kadar böyle kaydımı yenilesem askerliğim ertelenir mi?
    çünkü ben kredili sisteme geçtiğinde aöf-askerlik uygulaması değişti diye biliyorum
    "yani her sene sınıfta kalsam ve kaydımı yenileyip askerliği erteleyebiliyorum ve bunu 30 yaşımdan gün alacağım güne kadar yapılabiliyorum"

bu söz ettiklerim hepsi doğru mu eksiksiz, bu sene askere alacaklarsa örgün yazılıcam.

• quote:

Orijinalden alıntı: BMJR

bu söz ettiklerim hepsi doğru mu eksiksiz, bu sene askere alacaklarsa örgün yazılıcam.

Ünide kaydın olduğu sürece 29 yaşına kadar eğitimine devam edebilirsin.
  • Hocam şimdi şöyle bir durum var. Polislik için kpss'ye giricem. An itibariyle mezun oldum ve diplomayı da Haziran içinde verdiklerini varsayıyorum. Askerlik şubesine gittiğimde ola ki ağustos dönemine kayıt yaparlarsa kpss'yle çakışır mı? Yoksa sıkıntı olur diye kasım dönemine mi kayıt olalım. Aynı durumda olan yada konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaş var mı?
  • Şimdi iki ihtimalli tarih merak ediyorum arkadaşlar

Tekdersten çakmışım güz dönemi

Tek ders bütü çıkmayacagını farzedersek:

2014 Şubatta finallere girdim ve başarıyla geçtim bana en yakın askere alma dönemi, ne olur. su celp işinden birşey anlamadım açıkçası

Tek ders bütü çıkacagını farzedersek:
    Oda eylülde olsun eski büt döneminde verdik dersi diyelim ne zaman hangi ay gidebilirim acaba
  • quote:

Orijinalden alıntı: TooNCooL

Hocam şimdi şöyle bir durum var. Polislik için kpss'ye giricem. An itibariyle mezun oldum ve diplomayı da Haziran içinde verdiklerini varsayıyorum. Askerlik şubesine gittiğimde ola ki ağustos dönemine kayıt yaparlarsa kpss'yle çakışır mı? Yoksa sıkıntı olur diye kasım dönemine mi kayıt olalım. Aynı durumda olan yada konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaş var mı?

Ağustos celbi için kayıtlar kapandı diye biliyorum, birçok arkadaşta onayladı. Ama sınav temmuzda yapılacağı için herhangi bir çakışma olmaz. Doğru anladım sanırım.
  • quote:

quote:

Hocam şimdi şöyle bir durum var. Polislik için kpss'ye giricem. An itibariyle mezun oldum ve diplomayı da Haziran içinde verdiklerini varsayıyorum. Askerlik şubesine gittiğimde ola ki ağustos dönemine kayıt yaparlarsa kpss'yle çakışır mı? Yoksa sıkıntı olur diye kasım dönemine mi kayıt olalım. Aynı durumda olan yada konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaş var mı?

Ağustos celbi için kayıtlar kapandı diye biliyorum, birçok arkadaşta onayladı. Ama sınav temmuzda yapılacağı için herhangi bir çakışma olmaz. Doğru anladım sanırım.

haziran dönemine kadar kayıtlar devam eder.
    ayrıca askeriyenin sitesi varken, böyle önemli konulara kulaktan dolma bilgilerle erişme isteği de çok anlamsız...

• quote:

Orijinalden alıntı: nextmaster

Şimdi iki ihtimalli tarih merak ediyorum arkadaşlar

Tekdersten çakmışım güz dönemi

Tek ders bütü çıkmayacagını farzedersek:

2014 Şubatta finallere girdim ve başarıyla geçtim bana en yakın askere alma dönemi, ne olur. su celp işinden birşey anlamadım açıkçası

Tek ders bütü çıkacagını farzedersek:
    Oda eylülde olsun eski büt döneminde verdik dersi diyelim ne zaman hangi ay gidebilirim acaba

tek ders sınavı olursa yapılacağı tarihe bağlı olacak yıl sonu celbinde gidip gidemeyeceğin. Yani eylülün kaçında yapılacağı büyük önem taşıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aNeXiEtY

quote:

quote:

haziran dönemine kadar kayıtlar devam eder.
    ayrıca askeriyenin sitesi varken, böyle önemli konulara kulaktan dolma bilgilerle erişme isteği de çok anlamsız...

Askeriyenin sitesinde bu sorulara cevap bulun, buyrun.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.