Şimdi Ara

Askeri lise ile Harp okulu farkı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
17.049
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar bilen var mı ikisindede aynı rütbede başlayıp aynı rütbeye kadar mı yükseliniyo yoksa lise daha mı avantajlı

• Yapay Zekanın Yanıtı

Askeri Lise ve Harp Okulu Arasındaki Farklar

Askeri lise ve harp okulu, askeri eğitim veren iki farklı kurumdur. Bu kurumların özellikleri ve mezunlarının kariyer yolları arasında bazı farklılıklar bulunur.

Askeri Lise

• Ortaöğretim düzeyinde eğitim veren bir kurumdur.
    • Lise diploması ile beraber askeri eğitim alırsınız.
    • Mezun olduğunuzda astsubay meslek elemanı rütbesini alırsınız.
    • Astsubay olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görev yaparsınız.

Harp Okulu

• Üniversite düzeyinde eğitim veren bir kurumdur.
    • Harp Okulu'ndan teğmen rütbesiyle mezun olursunuz.
    • Teğmen olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'nde subay olarak görev yaparsınız.

Anahtar Farklılıklar

• Eğitim Düzeyi: Askeri lise ortaöğretim düzeyinde eğitim verirken, harp okulu üniversite düzeyinde eğitim verir.
    • Mezuniyet Rütbesi: Askeri liseden astsubay meslek elemanı rütbesiyle mezun olurken, harp okulundan teğmen rütbesiyle mezun olunur.
    • Kariyer Yolu: Askeri lise mezunları astsubay olarak görev yaparken, harp okulu mezunları subay olarak görev yaparlar.

Bu bilgiler doğrultusunda, hangi kurumu tercih edeceğiniz, kariyer hedeflerinize ve yeteneklerinize bağlıdır. Askeri lise, astsubay olarak kariyer yapmak isteyenler için uygun bir seçenekken, harp okulu subay olarak kariyer yapmak isteyenler için daha uygundur.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Benim bildiğim bir avantajı yok , aynı rütbe diye biliyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • saka mi yapıyorsun yoksa ciddi mi soruyosun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kara Harp Okulu veya geleneksel adıyla Harbiye, Ankara'da konuşlanmış, Türk Kara Kuvvetleri'nin muvazzaf subay kaynağı, lisans seviyesinde eğitim veren askerî okul.

Askeri liseler, askeri eğitim ve pozitif bilim dersleri vererek harp okuluna, subay adayı öğrenci yetiştirmek üzere kurulan askeri eğitim kurumlarıdır.

yalnız mesala çeşitleri var hukukcusu mühendisi doktoru mesleki olanlar var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Angry006 -- 22 Haziran 2014; 18:42:34 >
  • Askeri lise ile sonradan kara harp okuluna giden birisi arasında hiçbir şekilde fark yoktur. Sadece tek fark birisi 4 yıl boyunca askeriyenin içinde olduğu için biraz daha çabuk kara harp okuluna uyum sağlar diğeri ise zamanla uyum sağlar.

Onun dışında hiçbir fark yoktur. İkisi de TEĞMEN rütbesi ile mezun olur ve belirli zaman aralıklarında 30 ağustosta rütbesi yükselir.

En basit örnek; sivil lise çıkışlı Genelkurmay başkanı bile olmuştur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sidik_lee -- 22 Haziran 2014; 19:02:41 >
  • Sacmalamayin askeri lise ile harp okulu arasinda fark olmaz olur mu.Askeri lise normal lise ile ayni duzeyde.Harp okulu ise universite duzeyi gibi.Askeri liseyi basarili bitiren adam harp okuluna gecer.Harp okulunu da basariyla bitirdikten sonra yukselmesi taaa maresallige kadar olabilir.Askeri lise okuyarak harp okuluna gidenlerin kurmaylik sinavina girme haklari vardir.Bu sinavi kazanirlarsa general olurlar.Fakat normal lise okuyup harp okuluna giden ya da askerligini astegmen olarak yapip daha sonra askeriyede kalan kisiler ise en fazla albay olabilirler.Kurmaylik haklari yoktur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mike Tyson -- 22 Haziran 2014; 19:12:03 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mike Tyson

Sacmalamayin askeri lise ile harp okulu arasinda fark olmaz olur mu.Askeri lise normal lise ile ayni duzeyde.Harp okulu ise universite duzeyi gibi.Askeri liseyi basarili bitiren adam harp okuluna gecer.Harp okulunu da basariyla bitirdikten sonra yukselmesi taaa maresallige kadar olabilir.Askeri lise okuyarak harp okuluna gidenlerin kurmaylik sinavina girme haklari vardir.Bu sinavi kazanirlarsa general olurlar.Fakat normal lise okuyup harp okuluna giden ya da askerligini astegmen olarak yapip daha sonra askeriyede kalan kisiler ise en fazla albay olabilirler.Kurmaylik haklari yoktur.

Soruyu yanlış anlamışın ya da benim cümlemi. Ben askeri lise okuyup harp okulu ve normal lise okuyup harp okulu mezunu olmanın sonucunu söyledim. Askeri lise=lise, harp okulu= ünversite bunu bilmemek mümkün mü? Orayı düzeltelim.

Son olarak yazdıklarına bir kanıt gösterirsen çok iyi olur, ögrenmis oluruz. Ben bir siteden okudum ve burada paylastım. Ve bildigim kadarıyla, orgenaral necdet özel askeri lise mezunu degil. Şuan ki genel kurmay baskanıdır.

• aradaki tek fark kayırma olur dostum. askeri liseden gelenleri biraz daha el üstünde tutarlar kayırır bazı şeylerini görmezden gelirler. bi de onların ingilizcesi çok çok daha iyi olur senden.
  • Yazili kaynak sunamam,fakat asker tanidigim cok.Askeri lisede okumadiklarindan kurmaylik haklari yok.Su an mobildeyim firsat buldugumda yazili kaynak sunarim.

• Harp Okulu için hazırlanan birisi olarak söylüyorum oda tv vb. sitelerde askeri lise çıkışlı harp okulu öğrencilerine baskı daha fazlaymış nedenini tam olarak hatırlamıyorum

Soruna gelicek olursak:

Askeri Lise Harp Okuluna hazırlık gibi birşeydir.Hiç bir farkı yoktur.Yukarıdaki arkadaşların dediği gibi daha hazır ve kendinden emin başlarsın o kadar
  • Ben askeri lise sınavına girdim ama kazanamadım şimdi 4 yıl sonra harp okulu sınavına girip kazanırsam ve teğmen olarak askerliğe başlarsam lise okuyanla bir farkım olmayacak mı ?

Ayrıca askeri lisenin avantajı sadece harp okuluna daha iyi hazırlanmak mı ?
  • Hayallerimizi çaldılar arkadaşlar

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.