Şimdi Ara

asker benden para istedi (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
145
Cevap
6
Favori
4.744
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Düşünen Biri

Yanlış kapı genç adam. Rize Kırıkkale Karaman Bitlis Mardin Sinop bende buralarda yaşadım ve inan alaylarda büyüdüm. Babam emekli Uzm. Cvs. Hatta onla birlikte olaylara gittiğim de oldu merak etme sen. Kafası kopan insanlar da gördüm.

Bu sorduğum soruya cevap değil. Kadınların ve çocukların savaşın ortasında bırakmaya vicdanın el verir mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilkank

quote:

Yanlış kapı genç adam. Rize Kırıkkale Karaman Bitlis Mardin Sinop bende buralarda yaşadım ve inan alaylarda büyüdüm. Babam emekli Uzm. Cvs. Hatta onla birlikte olaylara gittiğim de oldu merak etme sen. Kafası kopan insanlar da gördüm.

Bu sorduğum soruya cevap değil. Kadınların ve çocukların savaşın ortasında bırakmaya vicdanın el verir mi ?

Senden daha çok biliyorum dedin bu ona cevapti.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

Sen bir liselisin. Liselilerin forumdaki değeri 0'ın altındadır. Bu böyle biline.

• quote:

Orijinalden alıntı: Edeb'i Muamma

quote:

quote:

quote:

Sen bir liselisin. Liselilerin forumdaki değeri 0'ın altındadır. Bu böyle biline.

Ne fark eder ki? Sen değilsin de noluyor?

• quote:

Orijinalden alıntı: Gitαrist

quote:

Orijinalden alıntı: SEFAGOZ

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kangalf

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ogameci

quote:

Patronunu tebrik ettim

Edit: Ha bu arada erler her ay 17 lira alıyor. suriyelilere para yağdırıyoruz ama vatanı koruyan adamlarımıza para veremiyoruz. işte böyle bir ülkeyiz

ankarada kd idim 20 tl alıyordum hakkaten insanın dışarı çıkası gelmiyor

5 tl haftalık geliyor ne olur bununla

suriyeli mültecilere gömelim biz parayı.

gömün parayı tamam mı.

ya bi gidin işinize Allah aşkına. adamlara yemek kalacak yer verdiniz de para mı istediler sizden. lan küçücük çocuklar sizin ağzınızdan çıkarıp yere attığınız sakızı çiğniyor. Ordan konuşun bi önce kilise urfa ya gidin de durumu görün. Bayram da çocuklara şeker dağıtmaya gittim lan adamlar çocukları sevindirdiğim için bi ayaklarıma kapanmadıkları kaldı. Durumu bilmeden konuşmadın. Asker dışarı çıkmaz canı sıkılır idare eder, ama bi insan açlıktan soğuktan tir titrerken kusura bakmayın da ben kendimi bile düşünemiyorum. Yemek yerken gezerken boğazımdan geçen lokmaya dikkat ediyorum. Aldığım çoğu şeyden pişmanım.

Adam 400 liraya kiralık ev bulmuş 7 kişilik aile. kaldığı yer depo gibi bi yer, suriye li mecbur diye 100 liralık yeri 4 katı fiyata vermişler. oğluda bi fabrika da çalışıyor 200 lira alıyor. kendisinin emekli maaşı türk parasıyla 300 lira yapıyormuş ve bu adam 100 lira yetiyor bize diyor devlette yiyecek veriyor biraz bize yardım getirmesin kimse diyor.

Şu adamdaki tok gözlülüğü kim yapıyor.

Şimdi gelip bana 120.000 kişi arasından 5-10 kişiyi gösterip bunlar böyle değil demeyin ben herşeyi gözlerimle gördüm. siz hiç 40 yaşındaki adamın 10 yaşındaki çocuğun getirdiği minderi bana ver diye ağlayarak istediğini gördünüz mü. Minder lan minder. oda parkta yatarken çocuğunu yerde yatırmamak için.

617 bin mülteciye aylık 400 dolar veriyoruz. Ulan biz Amerika'mıyız da bu kadar keseden millete para veriyoruz. Banane lan Allah'ın araplarından, biz aynı duruma düşsek arap halkı yardım eder miydi bize ? Senin gibi veledler için konuşmak kolay, senin baban ödüyor parayı nasıl olsa. Benzin 5 lira olmuş, arabaya binemiyoruz. Doğazgal, elektrik lüks oldu be. Bi gidin konuşmayın.

Allahın arabları derken ne demek istediğini açıklarmısın, ırkçılık yapıyorsun gibi geldi. Elinden geliyorsa Allaha inanmayan bir insan dahi olsa yardımcı olucaksın bu bizim görevimiz, arabana benzin alamıyormuşsun otobüse bin, metroyu kullan adamın çocuğunun beton zeminde yatmasından önemlimi bu dediğin ? nasıl bir insansınız, nasıl bir düşünceye sahipsiniz, birde kalkmış sizin gibi veledler için konuşmak kolay diyorsun. Kimin veled olduğu ortada, çocuğu bile olmayan insanlık duygusundan mahrum olduğun her halinden belli.

sende bu kafa olduktan sonra bu memleketi daha çok yolarlar. Yardımcı olacak mışım bah bah bah. Birde zorundaymışım hemi ? Birde utanmadan otobüse bin diyor Sanane lan ? Ben sabah yedi akşam 8 kazandığım parayı arablara yedirmek zorunda mıyım ? Madem çok seviyorsun onları, evine al beş altı tane mesut mesut yaşayın. Engel olan mı var ? Dininiz de bile, zorlama yoktur diyor bre cahil, neyin kafası bu ?

Devletin senden topladığı vergileri beğenmiyorsan '' ya bu deveyi güdeceksin yada bu diyardan gideceksin'' demekden başka birşey birakmıyorsun. Senin yada başkasının neye bindiği tabiki beni ilgilendirmez, dininiz dediğinden neye hizmet ettiğin belli bizim dinimiz yardımlaşmayi emreder, sizin dininizin neye hizmet ettiği ortada diyorum konuyu kapatiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Infection

quote:

Orijinalden alıntı: hsngencer

quote:

Orijinalden alıntı: Ricky_Rubio

quote:

Orijinalden alıntı: jeogenc

quote:

Orijinalden alıntı: 7he mcRp

Hafta içi çarşi izni mi yapiyolarmis

yapmıyorlar mı

keklemişler seni adamım

Asil seni iyi keklemisler.haftaicide asker carsi yapar.

Asker'e gitmemiş adam nasıl da belli oluyor. Yüklenme hocam

sen askere gitmişsinde ne olmuş allasen nekadar komik oluyorsunuz.

adam demişki olay ağrıda yani doğuda geçiyor. doğu ve güneydoğuda askere çarşı izni YOKTUR. bu olay batıda olsaydı olabilirdi ama evet adamı resmen keklemişler.

+ konu sen batıda askerlik yapacaksın, şarjör bile kullanmadan karı kız izleyerek nöbet tutacaksın, çelik yelek bile giymeyeceksin, her hafta sonu çarşıda bir güzel gezeceksin ondan sonra bize 20 tl veriyorlar yeeaağğğğğ diye ağlayacaksın. bırakcaksınız bu ayakları işte. alıcaksın 20 liranı oturacaksın aşağı ve adam gibi batının poşet askeri olarak askerliğini yapıcaksın.

güneydoğudaki askerin maaşı 190 tl dir. neden? çünkü içinde TERÖR TAZMİNATI vardır... ki bu neyin ne olduğunu zaten açıklar. tabi anlayana

• quote:

Orijinalden alıntı: KeiLe*

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: SEFAGOZ

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Patronunu tebrik ettim

Edit: Ha bu arada erler her ay 17 lira alıyor. suriyelilere para yağdırıyoruz ama vatanı koruyan adamlarımıza para veremiyoruz. işte böyle bir ülkeyiz

gömün parayı tamam mı.

ya bi gidin işinize Allah aşkına. adamlara yemek kalacak yer verdiniz de para mı istediler sizden. lan küçücük çocuklar sizin ağzınızdan çıkarıp yere attığınız sakızı çiğniyor. Ordan konuşun bi önce kilise urfa ya gidin de durumu görün. Bayram da çocuklara şeker dağıtmaya gittim lan adamlar çocukları sevindirdiğim için bi ayaklarıma kapanmadıkları kaldı. Durumu bilmeden konuşmadın. Asker dışarı çıkmaz canı sıkılır idare eder, ama bi insan açlıktan soğuktan tir titrerken kusura bakmayın da ben kendimi bile düşünemiyorum. Yemek yerken gezerken boğazımdan geçen lokmaya dikkat ediyorum. Aldığım çoğu şeyden pişmanım.

Adam 400 liraya kiralık ev bulmuş 7 kişilik aile. kaldığı yer depo gibi bi yer, suriye li mecbur diye 100 liralık yeri 4 katı fiyata vermişler. oğluda bi fabrika da çalışıyor 200 lira alıyor. kendisinin emekli maaşı türk parasıyla 300 lira yapıyormuş ve bu adam 100 lira yetiyor bize diyor devlette yiyecek veriyor biraz bize yardım getirmesin kimse diyor.

Şimdi gelip bana 120.000 kişi arasından 5-10 kişiyi gösterip bunlar böyle değil demeyin ben herşeyi gözlerimle gördüm. siz hiç 40 yaşındaki adamın 10 yaşındaki çocuğun getirdiği minderi bana ver diye ağlayarak istediğini gördünüz mü. Minder lan minder. oda parkta yatarken çocuğunu yerde yatırmamak için.

617 bin mülteciye aylık 400 dolar veriyoruz. Ulan biz Amerika'mıyız da bu kadar keseden millete para veriyoruz. Banane lan Allah'ın araplarından, biz aynı duruma düşsek arap halkı yardım eder miydi bize ? Senin gibi veledler için konuşmak kolay, senin baban ödüyor parayı nasıl olsa. Benzin 5 lira olmuş, arabaya binemiyoruz. Doğazgal, elektrik lüks oldu be. Bi gidin konuşmayın.

Allahın arabları derken ne demek istediğini açıklarmısın, ırkçılık yapıyorsun gibi geldi. Elinden geliyorsa Allaha inanmayan bir insan dahi olsa yardımcı olucaksın bu bizim görevimiz, arabana benzin alamıyormuşsun otobüse bin, metroyu kullan adamın çocuğunun beton zeminde yatmasından önemlimi bu dediğin ? nasıl bir insansınız, nasıl bir düşünceye sahipsiniz, birde kalkmış sizin gibi veledler için konuşmak kolay diyorsun. Kimin veled olduğu ortada, çocuğu bile olmayan insanlık duygusundan mahrum olduğun her halinden belli.

sende bu kafa olduktan sonra bu memleketi daha çok yolarlar. Yardımcı olacak mışım bah bah bah. Birde zorundaymışım hemi ? Birde utanmadan otobüse bin diyor Sanane lan ? Ben sabah yedi akşam 8 kazandığım parayı arablara yedirmek zorunda mıyım ? Madem çok seviyorsun onları, evine al beş altı tane mesut mesut yaşayın. Engel olan mı var ? Dininiz de bile, zorlama yoktur diyor bre cahil, neyin kafası bu ?

Veriyorsun o parayi benzinde pahalansa 10 a kadarda calisacak olsan vereceksin mecbursun senden cikiyor o para, hadi verme. Burdan atip atip ahkam kesmesi kolay. It gibi metrobuse binilecekte olsa o adamlar aç ve açikta kalmayacak. Yarin seninde basina gelirse (ki inşallah gelmez) onlar da sana yardim edecek. Bu boyledir. Bunun adi ne muslumanlik ne hristiyanlik ne museviliktir. Bunun adi insanliktir.

Yazmak istemedim ama en sonunda yazdırttın.

Neyin insanlığı ya? Arabistanda okadar Petrol zengini varken Arabalarını Altın kaplatırken, 60 Kişilik otobüse 120 kişi binen biz mi yardım edeceğiz?
    Devlet neyine 400 Dolar veriyor bunların ya? ben 9-10 saat çalışıyorum 1200 TL brüt alıyorum. devlet havadan 400 Doları buna veriyor. Sonra
    elektrik zammı, Su zammı, O vergisi bu vergisi bana giydiriyor. Ayın sonunu nasıl getireceğim diye düşünüyorum. Hem çalışıp hem okuyorum.
    Dershane masrafı, yol masrafı elektriği suyu ben düşünüyorum Mülteciler değil. Yazık be. Bizim Mehmetcikler Soğuk havada üşüsün doğuda
    Her an ölebilme riski ile savaşsın dağlarda bide 20 TL alsın aylık. Yazıklar olsun be. Maaşımın tümünü veririm ihtiyacı olan askere. Ama
    Arap zenginlerinin bakmadığı halkına, Zamanında bizi Savaşta para uğruna satan araplara mı yardım etcem(Küçük cocuklar istisna). Bırakın bu işleri

• Buradan nasıl Suriye'lilere bağlanmış konu
    fascism sells
  • valla ben şırnaktayım 2007-2008 de, 140 tl maaş alıyodum. acemi birliği dahil ailemden hiç para istemedim. gül gibide yaşayıp gidiyodum. ha 20 lirada alsam ailemden istemezdim. çünkü askersin. her ihtiyacını devlet karşılıyo. en büyük giderin (sigara hariç) çamaşır ve jilet bot boyası gibi şeyler. bunlarada verecek paran yoksa komutanlar her türlü karşılayacağına kalıbımı basarım. ama işin içinden çıkılamayan tek durum sigara oluyo. görüyorsunuz dimi ne büyük bi illet.
    askerde her şeyin üstesinden geliyoda insan sigara yüzünden şerefini iki paralık eden insanlar gördüm. konuyla çok alakalı değil ama umarım o er de sigara parası için gelip yüzünü öne eğip para istemek zorunda kalmamıştır.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Patronunu tebrik ettim

gömün parayı tamam mı.

Unutmayalım ki tarihte osmanlı devletinin yapmış olduğu cihat çağrısına cevap verip daha sonra ingilizlerin toprak vaadleri sonucunda bize sırt dönen araplardı. Biz bu duruma düşsek neden yardım etsinler ki. Unutmayalım insanlar yedisinde ne ise yetmişinde de odur

• ne verirsen elinle o da gider seninle demişler
  • Arap ırkçıları dolmuş yine ülkedeki aç insanlar çokmu umurunuzda sanki sokakda görsen dönüp bakmazsınız Suriyelilerin hepsi muhaliflerden değil masum insanlarda var dinlerini islam olmasa bunlar yazılmazdı eminim hükümeti eleştirin hiç sorun değil ama böyle değil.
  • quote:

okul bugun dukkandaydım patronla. ben kasadaydım içeri bi tane carsı ıznıne cıkmıs er gırdı ben kasada oldugum ıcın bana döndu patronda cıhazların ordaydı ya yanlıs anlamazsanız bısey ısteyecem dedı ya benım param yokta bı 3-5 lıra verebılır mısın dedı ben kaldım oyle bısey dıyemedım sonra patronu ısaret edebıldım ancak cok kötu olmustum patronada bı daha aynı seylerı soyledı patron 20 lıra verdı ere patron sordu ailen fılan gondermıyor mu er abe 5ınden 5ıne gonderıyolar dedı söz ayın besınde getırıp verecem dedı patron getırmesende canın sagolsun sorun degıl dedı sonra cıktı gıttı. sakaryalıydı er. arkadaslar o kadar kötu oldum kı anlatamam allaha cok sukur ya cok sükür kımseye muhtac degılız allah aıleme saglık sıhhat versın
    Edit: arkadaslar yer merak edenler icin olay agri dogubeyazitta gecti aslen oraliyim. Profilimde ankara yaziyor ama artik kalmiyorum ankarada bazi arkadaslar yazmis doguda daha cok para veriyorlar bilmiyorum eline ne kadar para geciyor ama 150-200 gecmiyordur yoksa bitecegini sanmiyorum

patronun adammış arkadaş saygılar...

• quote:

Orijinalden alıntı: whatısnext

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

yapmıyorlar mı

keklemişler seni adamım

adam demişki olay ağrıda yani doğuda geçiyor. doğu ve güneydoğuda askere çarşı izni YOKTUR. bu olay batıda olsaydı olabilirdi ama evet adamı resmen keklemişler.

+ konu sen batıda askerlik yapacaksın, şarjör bile kullanmadan karı kız izleyerek nöbet tutacaksın, çelik yelek bile giymeyeceksin, her hafta sonu çarşıda bir güzel gezeceksin ondan sonra bize 20 tl veriyorlar yeeaağğğğğ diye ağlayacaksın. bırakcaksınız bu ayakları işte. alıcaksın 20 liranı oturacaksın aşağı ve adam gibi batının poşet askeri olarak askerliğini yapıcaksın.

güneydoğudaki askerin maaşı 190 tl dir. neden? çünkü içinde TERÖR TAZMİNATI vardır... ki bu neyin ne olduğunu zaten açıklar. tabi anlayana

Aha bir askere gitmeyip üzerine alınan daha. Yazdıkların alakasız şeyler. Benim amacım kimseyi rencide etmek değildi. Her neyse uzamasın konu.

• Bingöl de 3 sene önce 140 TL ye yakın alıyordum aylık maaş
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

yapmıyorlar mı

keklemişler seni adamım

Aha bir askere gitmeyip üzerine alınan daha. Yazdıkların alakasız şeyler. Benim amacım kimseyi rencide etmek değildi. Her neyse uzamasın konu.

Doğuda ve güneydoğuda askere çarşı izni vardır bilip bilmeden sallamayın, olağanüstü olaylar dışında, orada bir yere saldırılır, bombalı eylem olur o zaman onlarda çıkamaz
    sadece köy yada ilçelerinde yoktur. Bingölde yaptım her haftada çarşıma çıkıyordum ama bingöle bağlı karlıova, genç gibi ilçelerinde çarşı izni yoktu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LaNcEt -- 28 Şubat 2013; 13:45:32 >

• quote:

Orijinalden alıntı: LaNcEt

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

yapmıyorlar mı

keklemişler seni adamım

Doğuda ve güneydoğuda askere çarşı izni vardır bilip bilmeden sallamayın
    sadece köy yada ilçelerinde yoktur. Bingölde yaptım her haftada çarşıma çıkıyordum ama bingöle bağlı karlıovadaki askerler çıkamıyordu

Yanlış alıntı Konu iyice saptı zaten. Daha da eşelemenin anlamı yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: sulanx

Muhtaç olmak çok kötü bir şeydir.Küçükken mahallede top oynardık ve çok yorulurduk.Arkadaşımın evinden su içmek için gitmiştik.Annesi bana "Git kendi evinden iç" demişti.Sonra yıllar geçti.Bu kadın ne zaman işi düşse hep bize gelirdi.En son bizden DVD player istemişti.Bende inadına vermedim.Kendilerine "Elektronik dükkan şuradan şurası bir gidin bakın." dedim.Bir şey diyemedi çekip gitti.

Bu arada akrabalarınız iyi değilseler.Vicdanları yoksa...Siz onlara muhtaç olduğunuzda.Emin olun, size köpek gibi davranırlar.Zamanında annem babam ile tartışmıştı.Çünkü babam hasta, annem hakkında sürekli şikayet ederlerdi ve sürekli tartışırlardı.En son babam bizi kovmuştu.Annemin memleketine yollamıştı.Bu durumda teyzeme dayıma muhtaç olmuştuk.Onlar kirada oturuyorlardı.Bizde onlarda kalmıştık.Ağabeyim bir kahvede çalışıyordu ve ablamda bir komşunun bebeğine bakıyordu.Tabi ben çok küçüktüm.Bir ay geçtikten sonra bizi kovmuşlardı, bedavacıyız diye...Şimdi ise babam annem ile barıştı.Kendimize ait bir evmiz var.Ağabeyim ile ablam öğretmen oldu.Kendilerine büyük bir saygı ve gurur duyuyorum.Aslında ben kinci bir insan değilim.Yardım sever bir insanım ama iş akrabalara gelince.Orada duracaksınız.Bayramda bile sizi arayıp sormuyorsa.Öyle akraba olmaz olsun.İşleri düşünce sizi çok iyi tanırlar.

Aslında yaptığını taktir etmiyorum. Sonuçta sende ateşe ateşle karşılık vermişsin. Aslında söyle yapsan daha iyi olurdu hatasını yüzüne vurmak işte bu acıtır. Ben olsam istediğini verir 1 bardakta su verirdim o alacağını alırdı zaten

• arkadaşlardan bazıları çok doğru söylemiş biz suriye vs yerlere yardımlar toplayalım askerlik yapan erimiz para bulamasın YAZIKLAR OLSUN!!!Tamam askerlik vatan borcu okey kabulumdur ama bunuda göz onunde bulundurup birşeyler yapmalılar ailesinden uzakta paraya ihtiyacı olan askerlerimiz var şunu söyliyeyim askerde 500 tl toplam para harcamısım ki arkadaşlarım belki 2 haftada 300-400 harcıyordu sırf bu yüzden çarşıya çıkmak istemiyordum çünki cebimde param ve AİLEMDEN BABAMDAN İSTEYECEK NE babam vardı nede annemin gönderecek durumu!!!
    Bu konuya da el atmalı ayda askerin harcayabilirliğini göz onunde bulunduracak bir para sağlanmalı...BEN ÇAVUŞTUM AYDA 15 tl maaşım vardı düşünün siz.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: LaNcEt

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

yapmıyorlar mı

keklemişler seni adamım

Doğuda ve güneydoğuda askere çarşı izni vardır bilip bilmeden sallamayın
    sadece köy yada ilçelerinde yoktur. Bingölde yaptım her haftada çarşıma çıkıyordum ama bingöle bağlı karlıovadaki askerler çıkamıyordu

Yanlış alıntı Konu iyice saptı zaten. Daha da eşelemenin anlamı yok.

farkettimde onun mesajına gitmeye üşendim

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.