Şimdi Ara

AŞİL TENDONUM KOPTU ! (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
481
Cevap
18
Favori
196.832
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ademölmez ve ozan arkadaşlarım içimi gerçekten rahatlattınız çok teşekür ederim. 4 fizik seansından sonra ayağımın üzreine acılar içindede olsa basabiliyorum ve ev egzersizlerimi yapıyorum. değneklerden tiksinmeme rağmen onlarsız emniyetten uzak oluyorum. belki benimde 20 gün civarı sürecek bırakmam. şişlik oldukça indi ve ayağımın ucundaki acı ortaya geçti. ayak açıldıkça ağrı toparlanıyor ve gergin tendon hakkaten gerginliğini hissettiriyor. özellikle sıcak-soğuk su tedavisi çok iyi geliyor. bakalım neler görcez. daha kötüsüde olabilirdi şükrediyorum yinede...
  • Arkadaşlar merhaba,

31 yaşındayım. diğer arkadaşlar gibi benimde halı saha macında büyük bir ses ve darbe hissi ile aşil tendonum koptu.
    Tam ikili mücadele sırasında olunca arkadaş ben vurmadım desede sonucta ben arkadaşı ne yazıkki baya bir kalaylamıştım:)
    Böyle top mu oynanır, insanın tam bileğine vurulur mu vb:)
    15 kasım 2012 tarihinde aşil tendonum koptu. 16 kasım da ameliyat oldum.
    bir kaç sorum olacak arkadaşlar,

1-forumda bir arkadaş dışında herkesin diz üstü alçı yapılmış ameliyatlarında. ancak ben ameliyat olduğum ilk günden itibaren diz altı alçı yapıldı. Bu konuyla alakalı bir sıkıntı yaşayan oldumu?
    2-Alçıları 2 den fazla değiştirilen arkadaşlarda temel amaç aşil tendonunun gerginlişini arttırmak amacıyla bileğin pozisyonun değiştirilmesi olarak algıladım. Ancak benim doktorum alçının değiştirilmesine gerek olmadığını, alçı çıkmadan tendonun gerdirilmesi gibi bir durumun olmadığını belirtiyor. Benim doktorda bir sıkıntı mı var kuruntusu yaşamaya başladım.
    3- Fizik tedavi sürecinde rapor aldınız mı? şu an 2 ay rapor aldım. Doktorum alçının 50.günde çıkarılacağını, akabinde 1 aylık süre daha gerektiğini belirtti. İşe dönüşünüz ne kadar sürede oldu. İşim gereği günün büyük bölümünü ayakta geçirmem gerekiyor. Sizce 2 aydan sonraki fizik tedavi süreci içinde rapor alayım mı?

Şimdilik sorumlarım bu kadar.
    Bütün arkadaşlara geçmiş olsun..

• Herkese geçmiş olsun.Halı saha sebebiyle bir tendon rüptürüde bende çıktı.
    Kornerden gelen topa defans oyuncusu olarak zıpladım ve bana 3 metre uzak olan arkadaşımın bana vurduğunu düşündüm yere yığıldım.Kalecimiz arkadaşın 3 metre uzakta olduğunu söyleyince kendi kendime vurduğumu düşündüm.Halbuki tendo yırtılmış.
    Düzelir gibi olduğundan 2-3 hafta gitmedim hastahaneye geçenlerde özel bir hastahaneye gittim.Mr ve tendo rüptürü.
    1000 tl farkla ameliyat dediler.
    Pazartesi devlet hastahanesine gidelim.Ameliyatı gözden çıkartmıştım ama 2-3 ay alçı ve iş yapamamak kötü olacak.Tamda iş bulmuşken.
  • @sirenugre Öncelikle geçmiş olsun. Sorularına maddeler halinde kendimce cevap vereyim

1) Tedavi yöntemi ve süreci doktordan doktora fark ettiği için ve tendonun durumunu ameliyatını yapan doktorun bildiğin için demekki öyle bir tedavi uygun gördü sana.

2) Benim alçım tam olarak değiştirilmedi. Yani uzun alçı çıkarılıp yeni kısa alçıya alınmamıştı. Dizimi hareket ettirebileceğim şekilde alçı kesilmişti. Dolayısıyla ayağın açısı hiç değişmedi. Kuruntu olayıda normal aslında. Yaşanılanlar kolay şeyler değil ve insan en ufak şeyi sorgulama ihtiyacı duyuyor Bu dönemde sadece birazcık sabıra ihtiyacınız var

3) Bu sorun için pek yardımcı olamam. Öğrenci olduğum için alçının çıkması yaza denk gelmişti ve evdeydim hep. Ayak illaki zayıflayacak ve ilk zamanlarda sürekli ayakta durman sıkıntı olabilir bence. En azından basmaya başlayana ve o zamanı atlatana kadar mesela 2 hafta rapor alsan fena olmaz.

@derkin Geçmiş olsun. Bende sizin gibi 2-3 hafta sonra ameliyat olmuştum. Sizinki yırtık olduğu için daha kısa sürebilir veya daha farklı bir şeyler yapılabilir. Hemen umutsuzluğa düşmeyin

• quote:

Orijinalden alıntı: ozy87

@sirenugre Öncelikle geçmiş olsun. Sorularına maddeler halinde kendimce cevap vereyim

1) Tedavi yöntemi ve süreci doktordan doktora fark ettiği için ve tendonun durumunu ameliyatını yapan doktorun bildiğin için demekki öyle bir tedavi uygun gördü sana.

2) Benim alçım tam olarak değiştirilmedi. Yani uzun alçı çıkarılıp yeni kısa alçıya alınmamıştı. Dizimi hareket ettirebileceğim şekilde alçı kesilmişti. Dolayısıyla ayağın açısı hiç değişmedi. Kuruntu olayıda normal aslında. Yaşanılanlar kolay şeyler değil ve insan en ufak şeyi sorgulama ihtiyacı duyuyor Bu dönemde sadece birazcık sabıra ihtiyacınız var

3) Bu sorun için pek yardımcı olamam. Öğrenci olduğum için alçının çıkması yaza denk gelmişti ve evdeydim hep. Ayak illaki zayıflayacak ve ilk zamanlarda sürekli ayakta durman sıkıntı olabilir bence. En azından basmaya başlayana ve o zamanı atlatana kadar mesela 2 hafta rapor alsan fena olmaz.

@derkin Geçmiş olsun. Bende sizin gibi 2-3 hafta sonra ameliyat olmuştum. Sizinki yırtık olduğu için daha kısa sürebilir veya daha farklı bir şeyler yapılabilir. Hemen umutsuzluğa düşmeyin

teşekkürler pazartesi bakalım ne olacak tam iş bulmuştum üstüne geldi herhalde 2-4 ay daha boşta takılıcam sizin yazdıklarınızdan bunu anladım

• kopuk yaşayan arkadaşlara geçmiş olsun. çeşitli sorular var gelen. bende hala var hiç bitmiyo valla sorularım. ameliyat sonrası tedavi süreci doktora ve hastanın durumuna göre değişiyor. dayanamadım ve doktoruma sordum. ben 1.5 ay tam bacak alçı, 1.5 ay dizaltı alçı ile takıldım. meğerse tendon kopuğum çok parçalı ve spagetti gibiymiş ve tam iyileşmsi için uzun alçıda kalmış. tabi bunun sonucunda bilek tam anlamı ile kilit. 10 seans fizik tedavi geçti ve daha da var ama çok rahatlattı bu tedavi. ilk 1 hafta doğru düzgün ayağımı kullanamadım bile. sonra antrenmanlarımı çok iyi yaptım ve açılma başladı. 2 hafta oldu alçı çıkalı evde değneği bıraktım, bilek %80 açıldı. tendon zamanla gerginliği atacak ama biz fizik uzmanı ile üstüne gidiyoruz.bol bol gerdirme. evde idman. bacak kası çalışıyorum. ev dışında aslında spor ayakkabı ile yürüyebiliyorum ama tedbir amaçlı tek değnekle geziyorum(yanımda öyle tutuyorum) tabi şununda belirtmek lazım yürümem zombi tarzı oluyor biraz. fizikçi asker yürüyüşü yaparsam zamanlar vücudun yürümeyi hatırlayacağını söylüyor. bilek ve kaslar kötü durumda değil ama 3 ay yürümeyi unutmaya yetmiş :)

bir arkadaşımız rapor olayını nasıl ayarlayayım diye sormuş. ben öğretmenim ve ilk dönem okula hiç gitme şansı bulamadım malesef. şu 3 ay alçı zaten heyet raporu idi. fizik süresince bir ay daha rapor verdiler. ama ben tam iyileşme için dönemi kapatmayı planlıyorum kendimi idmanlara vereceğim. yaptığım iş gereği hep ayaktayım çünkü ve ayakta kalındığı zaman inanılmaz bir şişlik oluşuyor. bu durum uzun bir süre gidecek o yüzden en azından yürüme durumum tam düzelsin istiyorum. sonuçta rapor olayı işimize ve hayatımıza bağlı. eğer bileği zorlamıcak bir durum varsa rapora gerek yok. sadece gün boyu buz uygulamak yeterli bence. tüm gün boyuda bilek ve bacak idmanları aksatılmamalı. ama ağır şartlarda çalışma söz konusu ise istirahat ve spor daha mantıklı görünüyor çünkü ani hareketlerden kaçınmamız gereken bir sakatlık...
    son bir bilgi, günde 3-4 kez tekrarladığım bir şey ve hem ağrıyı alıyor hemde bileği açıp ödemi indiriyor. iki kova alıp birini bebek yıkama sıcaklığında su(ılıktan az sıcak) diğerini buz gibi su ile(ben buz küpleri dolduruyorum suya) dolduruyoruz. 3 dakika sıcak 1 dakika soğuk şeklinde sıra ile 3 set yapıp egzersizlerimize geçiyoruz...

• arkadaşlar 14. aydayım son bir aydır sıcak masaj ın yanına plates lastiğiyle hareket ekledim artık sabahları tendomum sert olarak uyanmıyorum esnekliği arttıracak ve tendomu inceltecek bir hareketvarsa paylaşırsanız sevinirim herkese iyi akşamlar.
  • ben şu anda 3 hareket yapıyorum. birinci klasik masaj. kremle bilek iyice ovulup ısıtılıyor. sonra bir havlu ile ayak geriye çekiliyor. bunda şu önemli çekebildiğin kadar kendine çekeceksin sonra havlu yardımı ile az daha gereceksin. ikinci hareket sana basit gelebilir ama şu an beni hırpalıyor. yaralı bilek merdivende bir basamak üste konup (spor ayakkabı ile) parmaklar dibe dayanıyor. topuk yerden kalkamadan diz öne mümkün olduğunca ittiriliyor ve 10 a kadar sayılıyor. kaç tekrar yapabilirsen ve günde 3-4 kere. son hareket squat benzeri birşey. ayaklar omuz genişliğinde ve duvardan 50cm (boyuna göre değişir) kadar uzakta olcak şekilde popomuzu duvara dayıyoruz ve çökebildiğimiz kadar çöküp 10 kadar sayıp geri kalkıyoruz. çarpı 10 ve günde 3-4 kere.
    birde basit ama yararlı bişi var yerden havluyu ayak parmaklarımızla toplayıp yukarı kaldırma... umarım işine yarar beni bu hareketler yürüttü 1 haftada

• Çarşambaya operasyona gireceğim.Hakkınızı helal edin :).
    Tavsiyesi olan arkadaş varsa alabilirim.
    Merak ettiklerim : Tam bacak alçıyla banyo tuvalet vs işleri nasıl olacak?
    Koltuk değneğiyle yürümek zor oluyor mu?Şu nu al diyeceğiniz değnek var mı?
    Teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: derkin

Çarşambaya operasyona gireceğim.Hakkınızı helal edin :).
    Teşekkürler.

hakkın helal olsun sonuçta operasyona giriyosun ama bence korkulcak bişi yok. alçı aşaması falanda asıl iş değil. sıkıcı oluyor, hayat çok garip akıyor ama alışıyosun. ameliyat hakkında doktorun bilgi verir zaten aç gitmek gerek falan. operasyon sonrası ayağını bi süre kalp seviyesinin üstünde tutman gerekcek yani yatış. koltuk değnekleri ile yürümesi hiç kolay değil. kol omuz kasların oldukça zorlanacak. hemen tüm değnekler aynı pek fark yok o yüzden ne alırsan al koltuk altı ve el tutamak kısımlarını büyük süngerlerle kapla. ben oldukça geç yaptım yara oldu kötü biçimde. banyo işi için büyük çöp torbası aldım kasığa kadar geçirip ağzını çok iyi biçimde bantlattım eşime. hatta streç filmde sarabilirsin kasık kısmına. taburede oturarak yıkandım yapacak bişi yok :)
    tuvalet işi de aynı. 3 ay hep oturdum. ayakta çiş yapma sıkıntılı birşey denge kaybedip düşme tehlikesi var :) özel olarak soun olursada sorabilirsin. ben bu aralar raporlu olduğum için müsaitim genelde online oluyorum...

• quote:

Orijinalden alıntı: galadred

quote:

Çarşambaya operasyona gireceğim.Hakkınızı helal edin :).
    Teşekkürler.

hakkın helal olsun sonuçta operasyona giriyosun ama bence korkulcak bişi yok. alçı aşaması falanda asıl iş değil. sıkıcı oluyor, hayat çok garip akıyor ama alışıyosun. ameliyat hakkında doktorun bilgi verir zaten aç gitmek gerek falan. operasyon sonrası ayağını bi süre kalp seviyesinin üstünde tutman gerekcek yani yatış. koltuk değnekleri ile yürümesi hiç kolay değil. kol omuz kasların oldukça zorlanacak. hemen tüm değnekler aynı pek fark yok o yüzden ne alırsan al koltuk altı ve el tutamak kısımlarını büyük süngerlerle kapla. ben oldukça geç yaptım yara oldu kötü biçimde. banyo işi için büyük çöp torbası aldım kasığa kadar geçirip ağzını çok iyi biçimde bantlattım eşime. hatta streç filmde sarabilirsin kasık kısmına. taburede oturarak yıkandım yapacak bişi yok :)
    tuvalet işi de aynı. 3 ay hep oturdum. ayakta çiş yapma sıkıntılı birşey denge kaybedip düşme tehlikesi var :) özel olarak soun olursada sorabilirsin. ben bu aralar raporlu olduğum için müsaitim genelde online oluyorum...

Teşekkürler.bakalım yattık hastahaneye yarına yapacaklar.aklıma takılan oldukça sorarım nasıl olsa 3-5 ay buralardayım :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Epidural anesteziyle oldu. Bacak komple alçıda.

• teşekkür ederim galadred onları bir deneyeyim dün takımımla idmana çıktım ama sadece düz koşu açma germe yaptım onlar topa geçtiğinde ben bıraktım tendon kalın olduğu için ayağım hep çekme yapıyor sadece hafif koşabiliyorum
  • Arkadaşla öncelikle cevaplar için teşekkür ederim.Tendonun kopup ameliya olmamdan bu yada yaklaşık 1 ay geçti. evde bir o yana bir bu yana debelenip okuyamadığım kitaplarımı bitirip güzelce dinlendim. son bir haftadır alçılı ayağımın üstüne basıp evde koltuk değneği kullanman kendi işimi halledebiliyorum. ancak ağrı hissedersem bırakıyorum.doktor basma dedi fakat o koltuk değneklerinden nefret etmeye başladım.umarım sıkıntı yaratmaz.
  • quote:

Epidural anesteziyle oldu. Bacak komple alçıda.

çok çok geçmiş olsun en kısa zamanda iyileşin inşallah. sıkıcı bir 3 ay sizi bekliyor. ben kendimi world of warcraft e verip derdimi unuttum. bi meşgale bulmaya çalışın en iyisi bu bence :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: khannnnn

teşekkür ederim galadred onları bir deneyeyim dün takımımla idmana çıktım ama sadece düz koşu açma germe yaptım onlar topa geçtiğinde ben bıraktım tendon kalın olduğu için ayağım hep çekme yapıyor sadece hafif koşabiliyorum

eğer takım oyunları oynuyosanız bence bir uzmandan tavsiye alın dostum. maç ve antreman performansı apayrı şeyler. tendon tam esnekliğine kavuşmadan emniyetli olur mu bilmiyorum. doktorum bana en az 1 yıl zıplamalı sporları yasakladı ki basketboli hayatımda büyük yer kaplıyordu. şimdi çok iyi bi izleyiciyim :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: sirenugre

Arkadaşla öncelikle cevaplar için teşekkür ederim.Tendonun kopup ameliya olmamdan bu yada yaklaşık 1 ay geçti. evde bir o yana bir bu yana debelenip okuyamadığım kitaplarımı bitirip güzelce dinlendim. son bir haftadır alçılı ayağımın üstüne basıp evde koltuk değneği kullanman kendi işimi halledebiliyorum. ancak ağrı hissedersem bırakıyorum.doktor basma dedi fakat o koltuk değneklerinden nefret etmeye başladım.umarım sıkıntı yaratmaz.

aynı sıkıntıları hepimiz yaşadık ama bence basmamalısın. tendon damardan beslenen doku olmadığı için iyileşmesi uzun zaman alıyor. değnekler kadar nefret ettiğim bişi yok. alçım çıkalı 2 hafta oldu. 1. hafta sonunda birini, dünde diğerini bıraktım ama hala tam yürüme olmuyor. 2-3 hafta daha gerekiyor. malesef o nalet değnekler en iyi arkadaşımız belli bir süre

• galiba 5. serumu yiyorum.ameliyat olduğum yere zaman zaman ağrı geliyor,normalmi acaba.dikiş acısı değil tendonda ağrı.

• kişiden kişiye değişiyo ameliyat ağrıları. bende bütün ayak ağrımıştı mesela. doktorun gerekli bilgiyi verir sana.
  • arkadaşlar yeni katılan arkadaşlara çok geçmiş olsun tekrardan.
    allah yardımcınız olsun. en çok ihtiyacınız olan biraz özen ve sabır öncelikle.

19 haziranda olduğum ameliyattan sonra tam 6 ay oldu. ve herhangi bir fizik tedavi uygulanmadı.6 hafta alçıdan yaklaşık bir hafta sonra az çok sekerek yürümeye başladım. 3. hafta da tamamen yürür hale gelmiştim. ve işim gereği tüm gün ayakta olmam gerektiğinden ameliyattan sonra 9. hafta da işime dönmüştüm. soran arkadaşların bilgisine.

şuan düz koşular yapıyorum ancak eskiden 1 saat koşma sonrası yorgunluk gösteren ayağım 100. metre de kramp girmiş gibi ağrımaya başlıyor. zamanla bu mesafe de arttı şuan 10 dk civarında koşabiliyorum.

15 gün önce doktoruma kontrole gittim, doktorumun söylediği tendonun durumu gayet sağlıklı ama bu sürede zayıflayan diz kasları nedeni ile ayak çok daha çabuk yoruluyor. o nedenle bisiklete bin ve havuzda koşmaya çalış der en başından beri söylediği gibi. bu soğukta bisiklet çok zor oluyor o nedenle şuan sadece düz koşu ve yüzmeye çabalıyorum.

bana verilen 2 fizik hareketi olarak arkadaşlarında bahsettiği gibi her sabah, havluyu sarıp öncelikle sakat olan tendonu kendime doğru önce yavaş yavaş germe ve ardından zorlayarak germe, ve ayakla terse havluyu zorlamayı 10luk setlerde 3 set yapıyorum. ayrıca oturduğum yerde parmak uçlarıma dokunmaya çalışıp yada tutup germe. (ilk başlarda ayak parmak uçlarına değemezken şuan tuabiliyorum.)ve duvara farklı mesafelerde yaklaşıp dikey şınav çekme (ayaklar yere sabit basmalı) de bunlardan biri.

6 ay sonunda uzun süre ayakta kaldığımda 12 saat fazlası sürelerde ağrı oluyor ancak bu ağrı değişik birşey bi sancı değil, sabit ve sürekli bi ağrı gerçekten can sıkıcı. oturduğunuzda anında geçiyor. ve soğuk havalarda ayakta hafif ağırlık oda ısınınca geçiyor.

sorusu olanlar çekinmeden özelden sorabilir.

çok zor süreç allah yardımcınız olsun.

saygılar
    ahmet.

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.