Şimdi Ara

AŞİL TENDONUM KOPTU ! (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
481
Cevap
18
Favori
196.832
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • slm arkadaşlar nasılsınız 24 ekimde altıncı ay bitcek sabah kalkınca ve çok yürüdükten sonraki hafif gerginlik ve kopan yerde biraz ağrı dışında bi sorun kalmadı 5 dakka yuruyunce açılıyor ayak 93 kiloyum arada gaza gelip depar bile atıyorum atlıyorum ama bu ağrı canımı sıkıyor siz nasıl oldunuz iyi haberlerinizi yazın yenii arkadaşlar sizede çok geçmiş olsun
  • merhaba arkadaslar, bilgi paylasmak istedim. ameliyatımın 1. ayı bitti, doktor tam yuklenmeden sol ayagıma basmamı istedi fakat bot
    120 derecede oldugu icin bu o kadar kolay olmuyor. yine de sag ayak ve degneklerin destegi ile normal durusda bacakların tasıma oranını
    50/50 kabul edersek, 30/70 oranında bastım ama birkac destekli adımdan sonra zaten botun acısından dolayı zor bir yuruyus sekli oldugu icin devam
    edemedim. o da zorlamadı acısını 15 gun daha degistirmeyelim dedi fakat bir kova ılık su icinde ayak bilegimden one-arkaya dogru hareket yaparak
    tendonu esnetmeye baslamamı istedi.

denedim fakat sag ayagımla orantılarsak tabii cok zayıf-farklı. soyle ki ; saglam ayagımın parmak kısmını olabildigince dize dogru
    geri gecip topuk kısmını da olabildigince one iterek (topugunun ustunde yurume pozisyonu) aldıgı sekli (75-80 derece) ameliyatlı ayagımla yapmama
    imkan yok. ameliyalı ayak 1 ay boyunca 120 derecede kaldıktan sonra simdi en iyi ihtimalle ancak 90-95 dereceye kadar esnetebiliyorum. herhalde tendonun
    ameliyatta dikilirken normal Allah yapısı seklinden - elbette mecburen - daha icice baglanması sebebi ile kısalmıs olmasından.. umarım ilerleyen gunlerde
    esneme artar ve diger ayagım gibi kullanabilirim.

ayrıca bu esnemeyi yapmaya calısırken ameliyat yerimde bir acı-agrı olmamasına ragmen ayagımın altı orta kısmında sanki orası ameliyat edilmis de
    kısalmıs gibi bir agrı oluyor oraya tazyik uygularsam da agrı oluyor. sizlerde boyle bir tecrube oldu mu ?

herhalde daha cok yeni (ameliyattan beri 30 gun oldu) zamanla esneyerek duzelecek diye dusunuyorum.

ilk gunden beri alcı yerine asil botu kullanmam nedeniyle zavallı ayagımın incelmesini ara ara gordugum icin incelme durumu da surpriz olmadı, fakat demek ki
    ayagın incelmesi etrafına alcı sarılmasından degil kasları kullanıp ustune basmamaktanmıs. sonucta benim de ozellikle baldır kısmı oldukca inceldi.

ayagı sarkıtınca ve biraz - degneklerle de olsa - dolasınca sisme ve morarma da soz konusu ama bu konunun normal oldugunu ve buz tedavisinin ise
    yaradıgını yukarıda tecrubelerinizden ogrendim..

hepimize Allah sifa versin, tekrar gecmisler olsun

• selam arkadaşlar;
    bugun 50. gün;
    ayağımdan alçı tamamıyla bu çarşamba çıkarıldı. Ayağımı uzun zaman sonra çıplak gördüm ve ağlamaya başladım çünkü ayağım diğerinin üçte biri incelikteydi.
    Doktor bey canımı sıkmamamı ayağımın durumunun gayet iyi olduğunu söyledi bu kelimeler içimi biraz rahatlatsada üzüntüm halen devam ediyor ama yapacak birşey yok hayat devam ediyor buna şükür.
    Doktor ayağıma fazla yük vermememi bayramdan sonra fizik tedaviye başlanacağını ve gün geçtikçe daha iyi olacağımı söyledi.
    Ama herkonuda sabr gösteren ben bu konuda nedense sabr edemiyorum ayağımı gerekenden biraz fazla zorluyorum kabul ediyorum bunu ama insan kendini bilir zararlı oldugunu hissettiğim anda duruyor ve dinlenmeye geçiyorum.

Arkadaşlar sizlere bi sorum olacak;
    Çoğu arkadaşım açılı ayakkabı kullanıyor doktorum bana bu ayakkabının konusunu bile açmadı bu konu hakkında yorumlarınızı beklıyorum...

• arkadaşlar hepinize tekrar tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

16 haziranda kopan sol aşil tendonumun ameliyatı 19 haziranda oldu.

temmuz sonunda çıkan alçının üzerinden, 80 gün geçti ve artık tamamen iyileştiğini söyleyebilirim. toplamda geçen 120 günün sonunda (çok çektirmiş) !!

sabahları 5 dakika, ve uzun süre oturduktan sonra 4-5 adım sekme dışında herhangi bir ağrı sızı sekme kalmadı. koşmayı henüz denemedim korkudan ve bi süre daha koşacağımı sanmıyorum! herhangi bir fizik tedavi uygulanmadığı için ben bolbol yürüdüm ve yüzdüm. (herhangi bir topuk desteği yada başka bi yardımcı hiç kullanmadım.)
    sadece new balance (993 modelinden) marka özel yürüyüş ayakkabısı aldım. gerçekten çok rahatlattı bahsettiğim ayakkabılar.

ama en önemlisi 2 haftadır bisiklet kullanıyorum ve ayağıma ciddi ciddi yükleniyorum. toplamda 200 km bisiklet sürdüm ve ayağımın çok sağlıklı bi şekilde güçlendiğini görüyorum.

ayağının inceldiğini söyleyen tüm arkadaşlara şiddetle tavsiyem bisiklettir arkadaşlar. hatta imkanınız varsa ayakkabı ile değil kilitli pedal ile kullanın ve o zayıf dediğiniz ayağınızın güçlendiğini hissedin.

şu salak halı sahalardan sonra, ideal sporumu buldum derim ben. yeni lance armstrong geliyor :)

saygılar

ahmet

• herkese geçmiş olsun allah hepimizi korusun
  • ingilizturist - gecmis gitmis olsun senden insallah darısı basımıza... mesaj paylasımın icin tskler - tskr cevabı yazmıstım ama bir nedenle gitmedi galiba
  • Belkide hepinizden cok ben kafamı takmısımdı alçıdan çıkalı 1 ayı geçtı hala sekıyorum ama sorunum tendonda degıl ayak bılegımde hala açılmadı acaba böyle bıseyle karsı karsıya gelen varmı *
  • merhaba arkadaslar, bilgi paylasmak istedim. ameliyatımın 54. gunu. 48. gunde asil botumun acı ayarı (125 idi 110 yapıldı) degistirildi ve halen tam yuklenmeden yarım agırlıkla basmam istendi, yatarken botu cıkarıyorum. Bu arada tek degnege gectim. hatta degneksiz de basabiliyorum ama doktorum biraz daha sabredip tam yuklenmememi onerdi. bu acıda yurumek zaten adım atarken dizden kıvrılamadıgı icin oldukca zor ancak ayakta (bu acı ile bile olsa) durabilmek hatta degneksiz de adım atabilmek cok guzel.

bu arada ılık-sıcak su icinde tendonu esnetme antremanlarına ve lastikle parmak uclarından geriye dogru yavas yavas gerdirme harektlerine devam.

asagı dogru sarkıtınca veya biraz dolasınca ayakta (hatta dizaltından itibaren) morarma halen var, ne zaman nasıl gececek bilmiyorum. agrı yok ancak tendonu acmaya calısırken esnetirken biraz acıma oluyor ki o da sanırım normal. fizik tedaviye (henuz) yonlendirmedi doktorum ama bu antremanları yapmam gerektigini yapmazsam fizik tedaviye gondermek zorunda kalacagını soyledi. kaslarım halen zayıf, ayak halen incecik, umarım ustune bastıkca, yurudukce gelisir ve kuvvetlenir.
    Doktorum sol ayagım oldugu icin henuz debriyajlı arac kullanmamam gerektigi, en az 1,5-2,0 ay daha gecmesi gerektigini bildirdi. yani halen atıl durumdayım dısarı cıkamıyorum ama ev icinde tek degnekle daha rahat hareket edebiliyorum. oturuken halen ayagımı yukarıda tutuyorum aksi halde morarma baslıyor.

tekrar hepinize gecmis olsun

• 6 ay sonunda fizik tedavi uzmanıma kontrole gittim. Durumumun gayet iyi olduğunu, bundan sonra günlük düz ve çapraz koşulara başlamamı istedi. 3 ay bu koşuları düzenli olarak yapıp Şubat ayında yine kontrole gideceğim.
  • arkadaşlar merhaba benim sağ ayak tendomum un % 90 ı 13 ekim 2011 de koptu. doktora gittim mr sonrası alçı tedavi yada ameliyatı seç dedi. bende alçıyı seçtim. 1.5 ay sonra alçıyı çıkardı. ayağım çok inceldiği için yarım alçıyı istemedim.
    sonra birdaha hastaneye gitmedim. kendi kendime sıcak su masaj yaptım. ayakkabıyıda normal giydim son 2 aydır aralıklar ile 20-30 dakika düz koşu yapıyorum. şu an tendomda ağrı yok sadece diğer ayağın tendomundan 4-5 kat daha kalın acaba bu kalınlık incelir mi bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim. sormak istediğiniz şeyler olursa cevaplarım yaptığım şeylerle ilgili.
  • quote:

Orijinalden alıntı: khannnnn

arkadaşlar merhaba benim sağ ayak tendomum un % 90 ı 13 ekim 2011 de koptu. doktora gittim mr sonrası alçı tedavi yada ameliyatı seç dedi. bende alçıyı seçtim. 1.5 ay sonra alçıyı çıkardı. ayağım çok inceldiği için yarım alçıyı istemedim.
    sonra birdaha hastaneye gitmedim. kendi kendime sıcak su masaj yaptım. ayakkabıyıda normal giydim son 2 aydır aralıklar ile 20-30 dakika düz koşu yapıyorum. şu an tendomda ağrı yok sadece diğer ayağın tendomundan 4-5 kat daha kalın acaba bu kalınlık incelir mi bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim. sormak istediğiniz şeyler olursa cevaplarım yaptığım şeylerle ilgili.

Geçmiş olsun.

Bilmiyorum gördüğünüz alçı tedavisinden sonra hiç doktora kontrole gittiniz mi ama eğer gitmediyseniz mutlaka bir ortopediste gidip kontrolünüzü yaptırınız. Benim ameliyat olan ayağımın aşil tendonu diğerine göre daha kalın ama doktorum bu kalınlığın ameliyatla parça eklendiğinden kaynaklandığını ve 1 seneden önce kolay kolay incelmeyeceğini söyledi. % 90 kopuk için ameliyat mı alçı mı tercihini doktorunuzun size bırakması da bence çok mantıklı değil. Bildiğim kadarıyla 40 yaş üzerinde daha sık alçı tedavisi uygulanıyor.

1 sene geçmiş rahatsızlığınızın üzerinden, şu anda esneklik durumu falan nasıl ? Koşabiliyor musunuz mesela ? Uzun süre yürüdüğünüzde (1 saat ve üzeri) ağrı oluyor mu ?

• @khannn merhaba,geçmiş olsun. Mesut'un da dediği gibi %90 yırtık ve doktorun sana bırakması gerçekten ilginç. Kalınlık bende de var. Kontrole gittiğimde kalınlığın zamanla inceleceğini söylemişti ama bu zaman kavramı ne kadar onu bilmiyorum

Dün biraz engebeli ve dik bir araziye çıktım. Ayağım belki ağrır veya bir şey olur diye düşünüyordum ama bir şey olmadı. Sınavlardan sonra tekrar bir kontrole gidicem. Koruma dönemi bitecek bakalım ne tavsiye edecek doktor
  • Gerçekten ilginç .s benım 4bucuk ay oldu amelıyat olalı okuluma işime gıdıyorum sekıyorum hala ama gun gectıkce daha iyi oldugu kesın inş dahada açılıcak ayagım doktor ayın sonunda yavas yavas duz kosu yapıcaz dedıler bakalım şu sekmem bı gecse baska bıse ıstemıyorum cok ufak bır tekleme gıbı inş gecer 1/2 ay sonra.. Mesut abi yada ozy abi siz kosabılıyo musunuz? yada hıc topa vurdunuz mu ? oynayabılır mısınız ? yada hala herhangı bı sıkaytenız varmı bılgı verırısenız sevınırım abi..
  • Adem merhaba. Ben çok uzun değil ama öyle deneme amaçlı yolda bir 10-20 metre koştum ve görünürde bir şey yok. Ama doktora kontrole gitmeden herhangi bir şey yapmıyorum. Ondan sonra spor salonuna veya kendim spora başlıycam.
    Top oynamayıda hiç denemedim ama evin için de ufak topla oynuyorum arkadaşlarla Öyle halı saha maçı filan yapmam ama cesaret edemem ona. Şu an için en iyi sporum benim bisiklete binmem. Ameliyat dolayısıyla bayağı ara vermiştim onun acısını çıkarmaya başlıyorum yavaştan

O teklemeler gayet normal Adem. Sol ve sağ ayağın arasında güç farkı var o yüzden. Ayak kendini toparladıkça geçiyor merak etme.

Benim sıkıntım sabahları uyanınca veya bazen tendon gerili oluyor. Bir kaç adım atınca normale dönüyor. Onun dışında önceki mesajda dediğim gibi arazide beni zorlayacağını düşünüyordum fakat hiç bir şey olmadı,o yönden sevindim

Tam olarak durumum haftaya netleşecek. Doktora son kontrole gideceğim. Koruma devresi bitmiş olacak. Ne yapabilirim yapamam,dikkat etmem gerekenler,spor durumları filan hepsini soracağım. Ona göre buraya yazarım yine

• yorumlar için teşekkürler evet hafta sonları 10 ar dakikadan 3 set koşuyorum ayağım ağırmıyor sadece geçen gün ağıracak mı diye bir kaç kez topa vurdum tendon un kopan yerinin üzeri ağrıdı. zaten topa tövbe ettim. ama arkasının kalınlığı canımı sıkıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ademolmez

Gerçekten ilginç .s benım 4bucuk ay oldu amelıyat olalı okuluma işime gıdıyorum sekıyorum hala ama gun gectıkce daha iyi oldugu kesın inş dahada açılıcak ayagım doktor ayın sonunda yavas yavas duz kosu yapıcaz dedıler bakalım şu sekmem bı gecse baska bıse ıstemıyorum cok ufak bır tekleme gıbı inş gecer 1/2 ay sonra.. Mesut abi yada ozy abi siz kosabılıyo musunuz? yada hıc topa vurdunuz mu ? oynayabılır mısınız ? yada hala herhangı bı sıkaytenız varmı bılgı verırısenız sevınırım abi..

Ademcim valla ben geçen hafta fizik tedavi uzmanıma kontrole gittim. Düz ve çapraz koşulara başlamamı söyledi. Bacağını ne kadar kuvvetlendirirsen o kadar iyi olur dedi. Koşmadan önce esnetme hareketlerini yaparak ısıt mutlaka ayağını dedi.

Dün de ameliyatımı yapan doktoruma kontrole gittim. Sen daha spor yapmaya başlamadın mı dedi. Hocam ameliyattan önce 1 sene spor yapma demiştiniz dedim, yok öyle bir şey istediğin sporu yapabilirsin dedi. Ameliyat olduğum ayağımın baldır kaslarının tam olarak sıkılaşmadığını, spor yaptıkça onunda toparlayacağını söyledi.

Ben koşuyorum herhangi bir sorun yok. Neredeyse 1 aydır merdivenleri koşarak inip çıkıyorum. Sadece sabahları yataktan kalktığımda tendon gerilmiş oluyor , birkaç adımdan sonra açılıyor zaten.

• bilgi paylasımı ; ameliyatımın 69. gunu. degneksiz, botsuz yuruyebiliyorum ma oyle elimi kolumu sallayarak normal bir yurume degil. ameliyatlı ayagım one iyi gidiyor da geriye gittikten sonra toplamak acı veriyor. o ndenle biraz yarım adım gibi tanımlayabilirim ama bu sekilde kendi kendime her yere gidebiliyorum. tendon tam acılmadı henuz, gerdirmenin sonuna dogru acıma baslayınca sınırın nerede oldugunu anlatıyor bana ve bu noktada yavas yavas cok zorlamadan acmaya calısıyorum.
    ancak daha once de yazdıgım tabanımın altındaki kasta bir fındık buyuklugunde sislik-sertlik oldu ve halen devam ediyor. ustune basınca da acıyor, doktorum bunun ameliyatla ilgisi olmadıgı soyledi ve fakat ameliyattan once bir sorun yoktu ve bu kez dikkat ettim asil tendonu ile aynı anda kasılıp gevsiyor sanırım ilgisi var ama ne zaman nasıl gececek bilmiyorum. bu konuda tecrubesi olan, bilgilendirme yapabilir mi ltf ?
  • selamlar arkadaşlar, 35 yaşındayım ve matematik öğretmeniyim. 2 eylül de basket oynarken aşilim koptu hemen ertesi gün operasyon. 3 ay alçı. 3 aydır bu sayfaları takip ettim ve 2 gün önce alçım çıkarıldı ama tedavim bitmedi. fizik başladık 1 gün oldu. doktorum değnekleri bırak dedi ama fizik tedavi uzmanı zorlamadan değnekleri kullanarak hafifçe basmamı ve onunla yapacağımız germe çalışmalarını beklememi söyledi. bu sayfalarda bazı arkadaşların 1-2 günde yürüdüğünü okumuştum, değneklerden kurtulduklarını yazmışlardı. temel sıkıntım ayağımın tamamının şişmesi. tendonumda acı-ağrı yok ama ayağımı basınca ön tarafı acıyor. fizikçim kesin birşey söylemedi ama içim rahat etmedi. sizler ne dersiniz sabır mı göstermeliyim yoksa zorlamalımıyım. tecrübeli arkadaşlar yön verirse sevinirim
  • Benımde ayagım 3 ay alçıda kaldı deyneklerı bırakmam zor oldu 20-25 gun sonra tamamen bırakmıstım.. ve suanda ayagım alçıdan cıkalı 2,5ay oldu işime okuluma gıdıyorum ama hala bi tekleme var ve amelıyatlı ayagımın ustunde kalkamıyorum ayak ustunde yukselemıyorum.. o yuzden bana sorarsanız gecıcı bır durum ..
  • @galadred: Hocam geçmiş olsun öncelikle. Aslında sorduğun şeyin cevabını kendin vermişsin. Tamamen sabır :) Ayağının şişmesi ve esnekliğinin kısıtlı olması hatta basınca ayağın karıncalanır gibi olması normal şeyler. Acele etmene gerek yok. Ki acele edip ters bir şey yaparsın mazallah her şey daha kötü olur. Ayrıca, ayaklar bacaklar zaten vücudu taşıdığı için artı olarak herhangi bir şey yapmasan bile zamanla eski haline dönecektir. Fizik tedavi veya diğer yapılan şeyler bu zaman dilimini kısaltan ve daha kontrollü yapılmasını sağlayan şeyler bence

Benim 6 aylık koruma dönemim bitmişti. Cumartesi günü ameliyatı yapan doktoruma gittim ve dünde fizik tedavi doktoruna gittim. Ameliyatı yapan doktorum koruma döneminin bittiğini daha kontrole gelmeme gerek olmadığını söyledi. İstersen fizik tedavi doktoruna gidip güç kaybı filan var mı onu öğrenebilirsin dedi. Spor yapma durumu,dikkat etmem gereken kaçınmam gereken hareketler bir şey var mı diye sordum. Cevabını merak eden arkadaşlar için genel olarak yazayım "Aşil tendonu kopan birisi tabiki spor yapabilir. Fakat benim tavsiyem ilk olarak mücadele gerektiren sporlar yerine salon sporlarıyla başlaman. Spor yapmadan önce ısınma açma germe hareketlerini çok iyi yap. Ayak ucuna çok yüklenecek hareketlerden kaçın. Mesela dereden karşıdan karşıya atlarken dikkat et veya basket oynarken zıplayıp ayak ucu üstüne düşerken dikkatli ol (basket oynarken bu şekilde kopmalar çok oluyor)." Son olarak bisiklete binmeyi sordum arkadaşlar bisikletin iyi geleceğini söyledi. Zaten hastalıktan öncede bisiklet sürerdim sık sık ve acayip özlemiştim. Artık gönül rahatlığıyla sürebiliyorum ve gerçekten tavsiye ediyorum arkadaşlara

Dün de fizik tedavi doktoruna gittim. Genel olarak biraz hastalığın süreci durumu ile ilgili muhabbet ettik. Sonra ayağın esnekliğini kontrol etti. Tendonda acı veya bir şikayetin var mı diye sordu. Bana sadece yapmam için bir kaç tane esneklik için hareket verdi ama kendisi bana ilk şimdilik sporu tavsiye etmedi. Baldır ve ön baldır kaslarımı güçlendirmem gerektiğini vurguladı. Tera bant ile hareketler önerdi.

Yukarı da galadrad hocamın da dediğinden ve kendi gittiğim kontrollere bakarak; FTPciler doktorlara göre daha temkinli yaklaşıyor gibi geldi bana Belki tam olarak hastalığın sürecini ayağın durumunu bilmiyorlar belki ondan veya mesleki bir şey tam bilmiyorum ama bana pek ikna edici gelmedi.

Son olarak arkadaşlar kendim bisiklet sürmeye başladım ve bir haftadır bir gün ara bir gün spor olacak şekilde yürüyüş ve hafif tempolu koşu yapıyorum. Tamamen düz zeminde (okulun halısahası) koşuyorum. Pilates bandı ile bacak kaslarımı geliştirici hareketler,esneklik arttırıcı hareketler yapıyorum. Spor yapmayı,terlemeye
    i ve bisiklet sürerken rüzgarın uğultusunu ve yüzüne çarpmasını gerçekten özlemişim

Geçmiş olsun hepimize arkadaşlar,selamlar
    Ozan

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.