Şimdi Ara

AŞİL TENDONUM KOPTU ! (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
482
Cevap
18
Favori
196.796
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Zaten öle normal yuruyemıyorum yataktan duvarlardan tuta tuta gucumun yettıgı kadar yuruyorum yanlız yurumeyı unutmusum gıbı yanı neden oyle oldu anlamdım pskljk sanırım ama hergun daha ıyı oluyor dıyebılırım.. senın nasıl oldu abı vamı sıkıntı ? sosyal aktıvıtelerde zorlanma yada kısıtlanma vb seyler sence tekrar top oynarmı o ayak?
  • ademolmez Tarih 2 Eylül 2012; 2:07:11
    Aynen sana katılıyorum mesut abi .. Bakalım neler olucak hepsını paylasıcam zaten evde oturmaktan zıyade artık yurumeyıde cok ozledım dıyebılırım 70gun oldu 20gun daha sıkıcagız dısımızı bakalım neler olucak.. İnşallah alçı çıktıktan 4 5 gun sonra gaz pedalına basabılırım yoksa tekrar gırmem gerekıcek sınava sımdıkı amacımı belırledım

Adem bu konuda moralini bozmak istemem ama alçı çıktıktan 4-5 gün sonra gaz pedalına basman zor.Vede ayrıca tehlikeli.Bu konuda kendini zorlama bir abi tavsiyesi sana çünkü pedala basarken parmaklarını kullanıyorsun buda tendon için çok tehlikeli.
    Ayrıca alçın çıkınca moralin çok bozulacak ayagını yere basmaya bile acayip tırsacaksın.Fakat emin ol bunlar kısa sürede düzelecek.Ben 15 gün sonra araba kullanmaya başladım.Ama debriyaja ayak tabanımla basarak.
  • Abi yanlıs anlama ama debrıyaj sorunum yok benım sag ayagım yanı gaz pedalı ve fren zaten bılıyosunuzdur 3dakıka kullandırıyolar bide şöle bi avantajım var benım ayagım hala alcıda suan 10gun sonra cıkıcak ben yuruyorum yanı tam yuk vererek dusumu fln vb seylerı yapıyorum tabi öle rahat rahat yuruyorum dıyemem ama duvarlartan tutarak fln deyneksız sekılde bende bılıyorum ayagım alcıdan cıkınca korkucagımı cunku benım alcım dız ustu alcıydı dız altına gecıs yaptgımda cok uzulmustum bacak ıncelmesı fln vs sen daha ıyı bılırsın abi ..( bide şöyle diyebılırım ben durmuyorum abicım yatmıyorum yani ayagım alcıda ama gunde 2-3 saat hıc durmadan 7kılo agırlık kaldırıyorum klub doktorlarımın tavsıyesı tek deynek kullanıyorum dısarı cıktıgımda fln sol ayagımla sag ayagımı yan yana koyuyorum barız fark ortada zaten bunların hepsını bılıyorum sizede katılıyorum cok zorlamamak lazım ama sınava gırmeden önce bızım arabayla bı deneme yapmam lazım inşallh gırerım abicim bakıcaz senınde tavsıyelerın ıcın cok tesekkur edıyorumm inş sizde bundan sonra hiç bi sıkıntı cekmezsınız..

• Ademcim bu konuda bende bi kaç birşey söylemek istedirim.

ben 6 hafta alçıdan sonra 3-4 yada 4 günde manuel araba kullanmaya başladım. o nedenle kendini bi tartarsın ve ardından sorun olacağını sanmıyorum. sınava gireceğin aracın debriyajı yumuşak ise bence dert olmaz :)

nerdeyse 2 ay olacak sekmem azalmadı cumartesi yine bi rahatsız edicem doktoru acaba nedir ne değildir diye.

geçmiş olsun herkese
  • Abicim tekrar sölüyorum ben debrıyaj sıkıntım yok sol ayagımla basıcam debrıyaja sol ayagım Allah sukur cok saglm 3aydır benı tasıyor :) araclarıda gördüm 2012 fıat albea daha önce bir arkadasımda vardı kullandım o kadar sert bi arac degıl bakıcaz ınsallah bu hastalagı gecıren herkez eskı halıne döner cıdden cok ama cok zor bi durum ayrıca şunuda anladım birazda insan yapısıyla alakalı sız 4 5 gunde kullanmıssınız baskları 10 gunde baskaları 6 ayda o yuzden 10gun sonra alcı cıktıktan sonra görücez sende insallah duzelırsın abi ne dıyım elımızden baska bısey gelmıyo malesef..
  • Merhaba arkadaşlar. Geçmiş olsun tekrardan. Konuya aboneyim sanıyordum, hatta hiç mesaj atılmıyor mu niye uyarı maili gelmiyor diye merak içerisindeydim. Bir kontrol edeyim diye girdim ama abone olmadığımı yeni gördüm,kusura bakmayın

Ramazandan 2 gün önce alçım çıktı. 3 hafta kadar tendon botu kullandım ben. Alçı çıktıktan sonra fizik tedabi hareketleri yapmaya başladım ve hala da yapıyorum (buradan Mesut arkadaşa teşekkür ederim,mail yoluyla bayağı bir yardımcı oldu) .Bottan sonra normal hayata döndüm ama tam basamıyordum.

Alçı çıktıktan sonra bacağınızı gördükten sonra size ait olmadığını düşünüyorsunuz ama gayet normal bir tepki bu İlk yere basınca ayağın karıncalanması veya eve gidip duş alınca bacağın suyla tanışması tarif edilemez garip duygular gerçekten

Neyse ben zor süreci atlattım. Ayağım şu an iyi ama hala hafiften aksıyorum sanırım. Bu aksamamın nedeni tendonun gerilmesi de değil bence. O kadar süre yürümediğim için yürümeyi unuttuğumu düşünüyorum, hatta düz yolda yürürken arada bir tökezliyorum

Ramazandan sonra Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Sporcu Anabilim Dalı bölümü var,oraya gittim. Hatta doktor Gençlerbirliği'nin kulüp doktoruymuş sanırım, bekleyen hastalar öyle demişti Doktor kontrol etti ve güç kaybı olduğunu söyledi. Fizik tedavi doktoruna yönlendirdi. Fizik tedavi doktoru da bana bazı hareketler gösterdi onları yapmamı söyledi.

Şu an bacağı eski haline getirmeye uğraşıyorum. Baldır ve üst baldır cidden bitmiş durumdaydı ama yeni yeni toparlanmaya başladı. Çarşamba günü ameliyat olduğum doktora gideceğim. Doktorla konuşup ayağın durumuna göre ya fizik tedavi ya da spor salonuna yazılmayı düşünüyorum. Bu arada benim alçılı olan ayak bileğim daha kalın,sizde de böyle bir durum var mı acaba arkadaşlar?

Adem benim alçım da 2.5 ay durdu (1.5 ay uzun,1 ay kısa) ama ben alçıyla yürümedim. Alçı eğimli olduğu için nasıl yürüyosun pek canlandıramadım da zaten Sanırım topuğunun üzerine basıyorsun sadece?

Soracağınız bir şey olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım arkadaşlar. Bu arada kullandığım tendon botu boşta, alçıdan sonra bot kullanacak arkadaş varsa yardımcı olmaya çalışırım onun içinde

• abicim fotoyu yukluyorum almıyo ya sorun var yada bende sorun var .. googleden görsellerden alçı topuguna bakabılırsınız ayagımın tam topuk bölgesınde degıl bıraz daha ortalara dogru ayak parmaklarım yuzde yuz olarak yere basıyor sana şöyle dıyım abicim dolgu topuk ayakkabılar olurya bayanların onun aynısı gıbı bısey ..
  • quote:

Orijinalden alıntı: ademolmez

Zaten öle normal yuruyemıyorum yataktan duvarlardan tuta tuta gucumun yettıgı kadar yuruyorum yanlız yurumeyı unutmusum gıbı yanı neden oyle oldu anlamdım pskljk sanırım ama hergun daha ıyı oluyor dıyebılırım.. senın nasıl oldu abı vamı sıkıntı ? sosyal aktıvıtelerde zorlanma yada kısıtlanma vb seyler sence tekrar top oynarmı o ayak?

Ademcim ben de çok şükür bir sıkıntı yok. Hatta çok zorlamadan koşuyorum artık. Evde ps3 te fitness falan yapıyorum problem yok çok şükür.

Bu ayak tekrar top oynar ama ben o ayağa tekrar top oynatır mıyım orası muallak

Son olarak araba kullanıp kullanamayacağın konusunda mutlaka doktoruna danış. Kendi kafana göre deneme falan yapma, allah göstermesin ilk 4 ay çok önemli tekrarlama riski var !!! Mutlaka sor doktoruna araba kullanabilir miyim diye. Unutma hiç bir şey sağlığından daha önemli değil !!!

• quote:

Orijinalden alıntı: ozy87

Merhaba arkadaşlar. Geçmiş olsun tekrardan. Konuya aboneyim sanıyordum, hatta hiç mesaj atılmıyor mu niye uyarı maili gelmiyor diye merak içerisindeydim. Bir kontrol edeyim diye girdim ama abone olmadığımı yeni gördüm,kusura bakmayın

Ramazandan 2 gün önce alçım çıktı. 3 hafta kadar tendon botu kullandım ben. Alçı çıktıktan sonra fizik tedabi hareketleri yapmaya başladım ve hala da yapıyorum (buradan Mesut arkadaşa teşekkür ederim,mail yoluyla bayağı bir yardımcı oldu) .Bottan sonra normal hayata döndüm ama tam basamıyordum.

Alçı çıktıktan sonra bacağınızı gördükten sonra size ait olmadığını düşünüyorsunuz ama gayet normal bir tepki bu İlk yere basınca ayağın karıncalanması veya eve gidip duş alınca bacağın suyla tanışması tarif edilemez garip duygular gerçekten

Neyse ben zor süreci atlattım. Ayağım şu an iyi ama hala hafiften aksıyorum sanırım. Bu aksamamın nedeni tendonun gerilmesi de değil bence. O kadar süre yürümediğim için yürümeyi unuttuğumu düşünüyorum, hatta düz yolda yürürken arada bir tökezliyorum

Ramazandan sonra Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Sporcu Anabilim Dalı bölümü var,oraya gittim. Hatta doktor Gençlerbirliği'nin kulüp doktoruymuş sanırım, bekleyen hastalar öyle demişti Doktor kontrol etti ve güç kaybı olduğunu söyledi. Fizik tedavi doktoruna yönlendirdi. Fizik tedavi doktoru da bana bazı hareketler gösterdi onları yapmamı söyledi.

Şu an bacağı eski haline getirmeye uğraşıyorum. Baldır ve üst baldır cidden bitmiş durumdaydı ama yeni yeni toparlanmaya başladı. Çarşamba günü ameliyat olduğum doktora gideceğim. Doktorla konuşup ayağın durumuna göre ya fizik tedavi ya da spor salonuna yazılmayı düşünüyorum. Bu arada benim alçılı olan ayak bileğim daha kalın,sizde de böyle bir durum var mı acaba arkadaşlar?

Adem benim alçım da 2.5 ay durdu (1.5 ay uzun,1 ay kısa) ama ben alçıyla yürümedim. Alçı eğimli olduğu için nasıl yürüyosun pek canlandıramadım da zaten Sanırım topuğunun üzerine basıyorsun sadece?

Soracağınız bir şey olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım arkadaşlar. Bu arada kullandığım tendon botu boşta, alçıdan sonra bot kullanacak arkadaş varsa yardımcı olmaya çalışırım onun içinde

Ozy84 öncelikle rica ederim ben sadece paylaştım, faydası olduysa ne mutlu bana.

Az önce gidip ölçtüm alçıda kalan bilek 1 cm. daha kalın bende de, bunun nedeni de tendonuma ameliyatta parça eklendi. Zaten diğer ayağımın tendonuna göre oldukça kalın ameliyat olan ayağımdaki tendonum. Doktorum bu durumun 1 seneden önce normale dönmeyeceğini söyledi.

Ayrıca ameliyat olan bacağımın baldırı diğer bacağımın baldırından 1 cm. daha ince halen :) O da kaslar geliştikçe normale dönecek.

• Tamamdır Adem canlandırdım şimdi Dün mesajı yazdıktan sonra aklıma geldi benimde. Bilmiyorum diğer arkadaşlar katılır mı ama kendi tecrübelerime göre alçıdan sonra kesinlikle bir koşu veya yürüyüş ayakkabısı alın. Topuk kısımları yüksek olduğu için tendondaki yükü ciddi anlamda azaltıyor. Biraz daha rahat ve acısız hareket edebiliyorsunuz. Tabanı düz ayakkabılarla yürümek buna nazaran biraz daha zorlayıcı oluyor.
  • Normal ayakakbıda alsam zaten doktorum sana topuk yukseltıcı verıcem onu ayyakbının ıcıne koyucaksın dedı 1 ayda onu kullanıcakmısım kı onun zararı olmaz aksıne rahatlık verır..
  • Büyük gün geldi çattı 3 ay 90 gundur cektıgım sıkıntıya artık yavas yavas son verme zamanı geldı yarın alçım cıkıyo.
    Ayagımın cok ınceldıgını ve korkucagımıda bılıyorum ama olsun mutsuz degılım ..
    İNŞALLAH en kısa surede eskı halıme dönücem yeşil sahalara ayak basıcam olup bıtenı sızlerle paylaşıcam artık deyneklerıde attım 3gundur deyneksız evın ıcınde dolasıyorum amacım 1 haftada deyneksız dışarda topallasamda yurumek ...
  • Korkulacak bir şey yok Adem,endişelenme moralini yüksek tut sen Ayak,bacak,vücut kendini toparlar. Şu an benim bacağım bile ilk hallerine göre çok çok iyi durumda. Üstelik benim ayağım 2.5 ay alçıda kalmıştı

Gelişmelerden bizleri haberdar etmeyi unutma
  • Bugun hastaneye gıttıgımde tedavımın bıttgını sanıyodum ama hersey istedıgım gıbı olmadı :( ayagımın on alcısı alındı arka alcısı duruyor bandajla sarılı doktor ayagımı begendı ama ben cıdden hayatımda ılk defa bole bıse goruyorum böle bır ıncelme soz konusu olamaz kolum daha kalın ayagımdan neyse bunları bılıyoduk zaten doktorum elektronık afo tedavısıne gecıcez dedı 2ay onu kullanıcam aynı sırada yıne elektronık bı cıhaz takılcak ayagım dereceye göre yukarı asagı oynucak kadıkoyde ortezcıye gıttık ayak ölçüm alındı.. Ordakı doktorla konustum biraz 20 yıldır bu meslegın ıcındeyım mustafa hocaya guvenın normalde herkeze bu tedavıyı uygulamazlar ve sosyal hayata dönüş uzun sürer sen 2 ay sonra eskı halıne cevırıcek bu otezı kullan dedı salı gunu afo denen rom walker benzerı bısey ayagımı takılıcak doktorum yurumek ıstıyosan topuk yukseltıcı verıyım gıt dedı ama futbol oynamak ıstıyorsan her dedıgımı yap dedı bakalım neler olucak 3 ay dayandım 2 ayda o afoyu kullanıcam gercekten uzuluym mı sevıınıyım mı sasırdım bu doktor ne yapmaya calısıyor anlamadım.. Klup doktorlarıyla fızık tedavı merkezıne gıttık ayagımın ıncelıgının normal oldugunu ve normaldan daha guclu oldugumu söledı klup doktorum dıkılmıs damar teknıgını cok begendı cunku 8 tane doktor bu gunu beklıyodu hepsi cok begendı yanlız doktoruma uydular ve kullanmamı soyledıler .. Doktorum son dedıgı laf adem sen 18 yasındasın %100 duzelmeden senı yurutmem dıcek bıse bulamadım bende salı gunu bıdaha gıdıcem bakalım neler olucak ..

• quote:

Orijinalden alıntı: ademolmez

Bugun hastaneye gıttıgımde tedavımın bıttgını sanıyodum ama hersey istedıgım gıbı olmadı :( ayagımın on alcısı alındı arka alcısı duruyor bandajla sarılı doktor ayagımı begendı ama ben cıdden hayatımda ılk defa bole bıse goruyorum böle bır ıncelme soz konusu olamaz kolum daha kalın ayagımdan neyse bunları bılıyoduk zaten doktorum elektronık afo tedavısıne gecıcez dedı 2ay onu kullanıcam aynı sırada yıne elektronık bı cıhaz takılcak ayagım dereceye göre yukarı asagı oynucak kadıkoyde ortezcıye gıttık ayak ölçüm alındı.. Ordakı doktorla konustum biraz 20 yıldır bu meslegın ıcındeyım mustafa hocaya guvenın normalde herkeze bu tedavıyı uygulamazlar ve sosyal hayata dönüş uzun sürer sen 2 ay sonra eskı halıne cevırıcek bu otezı kullan dedı salı gunu afo denen rom walker benzerı bısey ayagımı takılıcak doktorum yurumek ıstıyosan topuk yukseltıcı verıyım gıt dedı ama futbol oynamak ıstıyorsan her dedıgımı yap dedı bakalım neler olucak 3 ay dayandım 2 ayda o afoyu kullanıcam gercekten uzuluym mı sevıınıyım mı sasırdım bu doktor ne yapmaya calısıyor anlamadım.. Klup doktorlarıyla fızık tedavı merkezıne gıttık ayagımın ıncelıgının normal oldugunu ve normaldan daha guclu oldugumu söledı klup doktorum dıkılmıs damar teknıgını cok begendı cunku 8 tane doktor bu gunu beklıyodu hepsi cok begendı yanlız doktoruma uydular ve kullanmamı soyledıler .. Doktorum son dedıgı laf adem sen 18 yasındasın %100 duzelmeden senı yurutmem dıcek bıse bulamadım bende salı gunu bıdaha gıdıcem bakalım neler olucak ..

Geçmiş olsun Ademcim. Bu arada doktorunun sana verdiği AFO yu ayakkabı içerisine giyebiliyor musun ? Yüksek ihtimalle sana AFO vermesinin sebebi profesyonel olarak futbol oynadığın için ayağını dışarıdan gelecek darbelere karşı bir müddet daha korumaktır. Doktoruna sordun mu ehliyet sınavına girip araba kullanmanın bir sakıncası var mıymış ?

• merhaba arkadaşlar, maalesef ben de aranıza yeni katılanlardanım. aynen benim de forumun basında gordugum commandos07 nin anlattıkları ile tamamen ortusen sekilde oldu. halı saha, son dakika ileri dogru kosma hamlesi ve kapaklanma... sonrası da hemen hemen aynı. teshis dogru tedavi ameliyat hem de gecikmeden.. ben de bunlara uyarak 16 eylulde kopardıgım aşil tendonumdan 18 eylulde ameliyat oldum. taklasık 10-12 cm bir kesi ve 15-16 tane dikis.. 45 gun alcı dendi ve fakat rom walker denen aşil botları da (suphesiz rüptürün durumuna ve doktor tavsiyesine gore) olabiliyormus ve ben oyle yaptım. kayak botu gibi birsey ayagı alcı gibi sarıyor ve acı ayarlı istenen pozisyonda kalabiliyor. burada esas nokta bu 45 gün kesinlikle üzerine basmamak ve ayagı aşili germeden tutan plantar fleksiyon pozisyonunda kalmalı imis. daha sonrası alcı cıkınca ilk yuruyuslerde de bu rom walker ise yarayacak insallah. sonrası sizlerin de yazdıgı gibi kisiye, ameliyata ve fizik tedaviye gore degisiyor galiba... dogrusunu soylemek gerekirse bu aşil rüptürü ciddi bir sorun ama tedavisi var cok sükür, umutsuzluga kapılmaya gerek yok. fakat daha once bu derdi ceken arkadaslar acaba eski duruma geri donebildiler mi yoksa odem, agrı, morarma, kısıtlı hareket vs bir sekilde kendini hissettiriyor mu ? bu konuda donus yaparlarsa sevinirim. mesela ip atlayıp zıplayabiliyorlar mı ? 1-1,5 m yuksek bir yerden (yan bahceye, duvardan asagı gibi) atlayabiliyorlar mı ? merdiven inip cıkabiliyorlar mı ? bu forumlara katılıp tecrubelerinizi paylasmak gercekten onemli, yazan herkese tesekkurler

• Öncelıkle ayagım alcıdan cıktı sonra 1 makıneye soktum asagıya dogru yuk verdım sonra cıkardım tekrar sordum bu seferde yukarı dogru verdım doktorun tahmın ettıgınden daha kuvvetlı cıktı ayagım sonra receteye afo denen ortezı yazdı .. Sanırım sag ayagıma 45-46 numara ayakkabı gıyersen afo ayagımı gırer normalde 42 gıyınıyorum .. Zaten suan ayagım normal yere fazla basmıyorum yukarı dogru kaldırdıgımda tendonda acı degılde yanma hıssedıyorum ve ayagımda hıc damar ve kemık yok sısme degılde ayagım kılo almıs gıbı.. Sabah afoyu almaya gıtcez sonra doktora gıtcem bakalım doktor ne dıcek onlarıda paylasıcam ve benım amelıyatlı yerıme gorsenız sızınkı gıbı yukardan asagıya degıl sagdan sola dıkıslerm ufak bı yaraymıs gıbı duruyor ve son alarak ayagımı sıca suda beklettım sonra tasladım çok afedersınız ama yaklaşık 1 poşet ölü deri cıktı ayagımdan gelısmelerı paylasıcam..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Estuary Bond

merhaba arkadaşlar, maalesef ben de aranıza yeni katılanlardanım. aynen benim de forumun basında gordugum commandos07 nin anlattıkları ile tamamen ortusen sekilde oldu. halı saha, son dakika ileri dogru kosma hamlesi ve kapaklanma... sonrası da hemen hemen aynı. teshis dogru tedavi ameliyat hem de gecikmeden.. ben de bunlara uyarak 16 eylulde kopardıgım aşil tendonumdan 18 eylulde ameliyat oldum. taklasık 10-12 cm bir kesi ve 15-16 tane dikis.. 45 gun alcı dendi ve fakat rom walker denen aşil botları da (suphesiz rüptürün durumuna ve doktor tavsiyesine gore) olabiliyormus ve ben oyle yaptım. kayak botu gibi birsey ayagı alcı gibi sarıyor ve acı ayarlı istenen pozisyonda kalabiliyor. burada esas nokta bu 45 gün kesinlikle üzerine basmamak ve ayagı aşili germeden tutan plantar fleksiyon pozisyonunda kalmalı imis. daha sonrası alcı cıkınca ilk yuruyuslerde de bu rom walker ise yarayacak insallah. sonrası sizlerin de yazdıgı gibi kisiye, ameliyata ve fizik tedaviye gore degisiyor galiba... dogrusunu soylemek gerekirse bu aşil rüptürü ciddi bir sorun ama tedavisi var cok sükür, umutsuzluga kapılmaya gerek yok. fakat daha once bu derdi ceken arkadaslar acaba eski duruma geri donebildiler mi yoksa odem, agrı, morarma, kısıtlı hareket vs bir sekilde kendini hissettiriyor mu ? bu konuda donus yaparlarsa sevinirim. mesela ip atlayıp zıplayabiliyorlar mı ? 1-1,5 m yuksek bir yerden (yan bahceye, duvardan asagı gibi) atlayabiliyorlar mı ? merdiven inip cıkabiliyorlar mı ? bu forumlara katılıp tecrubelerinizi paylasmak gercekten onemli, yazan herkese tesekkurler

Çok geçmiş olsun. Rom walker/aşil tendonu/tendon botu artık adına ne dersen gerçekten çok faydalı. Alçı çıktıktan sonra birden yüklenmemek lazım, ki doktorunda demiştir/diyecektir. Doktorun söylemese bile kendin zaten tedirgin olacaksın basarken. Kendim 3 hafta kadar kullandım ve botun faydasını gördüm.

Benim alçım Temmuz 18 de çıkmıştı. Hala güç kaybı var ayağımda fakat doktorum 2 ay da korumamı istedi (6 ay önemliymiş ve tekrar koparsa tutmaması yüksekmiş). Günlük işlerimi yapıyorum ve düz yolda yürüyorum sadece,doktorum bunları istedi bu 2 ayda. Ayağımın aksamasıda geçti ayrıca

Sorduğun şeylere kendi açımdan cevap vereyim. Atlama zıplama olayı yok şimdilik. İleride öyle bir şey olsa dahi o ayağın üstüne yapacağımı pek sanmıyorum Merdiven çıkmada sorun yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: Estuary Bond

merhaba arkadaşlar, maalesef ben de aranıza yeni katılanlardanım. aynen benim de forumun basında gordugum commandos07 nin anlattıkları ile tamamen ortusen sekilde oldu. halı saha, son dakika ileri dogru kosma hamlesi ve kapaklanma... sonrası da hemen hemen aynı. teshis dogru tedavi ameliyat hem de gecikmeden.. ben de bunlara uyarak 16 eylulde kopardıgım aşil tendonumdan 18 eylulde ameliyat oldum. taklasık 10-12 cm bir kesi ve 15-16 tane dikis.. 45 gun alcı dendi ve fakat rom walker denen aşil botları da (suphesiz rüptürün durumuna ve doktor tavsiyesine gore) olabiliyormus ve ben oyle yaptım. kayak botu gibi birsey ayagı alcı gibi sarıyor ve acı ayarlı istenen pozisyonda kalabiliyor. burada esas nokta bu 45 gün kesinlikle üzerine basmamak ve ayagı aşili germeden tutan plantar fleksiyon pozisyonunda kalmalı imis. daha sonrası alcı cıkınca ilk yuruyuslerde de bu rom walker ise yarayacak insallah. sonrası sizlerin de yazdıgı gibi kisiye, ameliyata ve fizik tedaviye gore degisiyor galiba... dogrusunu soylemek gerekirse bu aşil rüptürü ciddi bir sorun ama tedavisi var cok sükür, umutsuzluga kapılmaya gerek yok. fakat daha once bu derdi ceken arkadaslar acaba eski duruma geri donebildiler mi yoksa odem, agrı, morarma, kısıtlı hareket vs bir sekilde kendini hissettiriyor mu ? bu konuda donus yaparlarsa sevinirim. mesela ip atlayıp zıplayabiliyorlar mı ? 1-1,5 m yuksek bir yerden (yan bahceye, duvardan asagı gibi) atlayabiliyorlar mı ? merdiven inip cıkabiliyorlar mı ? bu forumlara katılıp tecrubelerinizi paylasmak gercekten onemli, yazan herkese tesekkurler

Öncelikle büyük geçmiş olsun.

Ben de 18 dikiş vardı. Genelde ortopedistler 6 hafta alçıda tutuyorlar ayağı (benim doktorum 2 hafta tuttu). Sonrasında walker öneriyorlar ki bunun nedeni hem ayağı dışarıdan gelebilecek darbelerden korumak, hem de dereceli olduğu için tendonu birden zorlamamak.

Forumda başımızdan geçenler detaylarıyla yazıyor. Bence aşil tendonu ameliyatı olanlar mutlaka forumu baştan sona kadar okumalılar.

Ben ameliyat olalı 4 ay 16 gün oldu. Merdiven inip çıkmamda hiçbir sıkıntı yok, hatta koşarak inip çıkıyorum bazen hiçbir zorlama olmuyor ayağımda. Koşmamda da sıkıntı yok ama genelde kısa mesafe 50-100 metre koştuğum için uzun mesafe koşsam bir sıkıntı yaşar mıyım bilemiyorum. Birkaç kez 5-10 km. civarı yürüyüşler yaptım bu yürüyüşlerde de çok hafif ağrı dışında bir sıkıntım olmadı. İp atlamayı hiç denemedim ama sanırım en az 7-8 ay kadar da denemem.

Benim fizik tedavi uzmanım 4. aydan sonra koşmamda bir sakınca olmadığını söylemişti. 6. ayımda gidip son bir teste gireceğim. Ayağımdaki kuvveti ölçecekler büyük ihtimalle. Kasım ayında teste girdikten sonra detayları yine burada paylaşırım mutlaka.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.