Şimdi Ara

ASANSÖR HAKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ (33. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
720
Cevap
49
Favori
130.251
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3132333435
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: umut_baris

quote:

Orijinalden alıntı: LillemaN

arkadaşlar asansör hakkında merak ettiklerinizi bana sorabilirsiniz elimden geldiğince cevaplayacağım

Hocam merhaba. Ben de asansör firmasında staj yaptım ancak işim daha çok pano ve kart onarımı üzerineydi.

Bizim binadaki asansörün ne stopu ne alarmı çalışıyor. Frenleme de mekanik anladığım kadarıyla.

Asansörde TSE namına birşey de bulamadım. Yönetici dingil kime verdiyse artık bakım işini.

Arıza sizce revizyonda mıdır? Kayıt verme işini panodaki anakarta yapıyoruz ama hatırladığım kadarıyla alarm ve stop butonu revizyon kutusundaki karta gidiyordu.

Siz hangi markalarla çalışıyorsunuz. Benim staj yerim arkel ve mikrolift ile çalışıyordu.

evet dedikleriniz doğru benim çalıştığım yer arkel marka pano kullanıyordu hep. arl-300 modeli nadirde olsa arl 500 takıyorduk

• quote:

quote:

quote:

arkadaşlar asansör hakkında merak ettiklerinizi bana sorabilirsiniz elimden geldiğince cevaplayacağım

Hocam merhaba. Ben de asansör firmasında staj yaptım ancak işim daha çok pano ve kart onarımı üzerineydi.

Bizim binadaki asansörün ne stopu ne alarmı çalışıyor. Frenleme de mekanik anladığım kadarıyla.

Asansörde TSE namına birşey de bulamadım. Yönetici dingil kime verdiyse artık bakım işini.

Arıza sizce revizyonda mıdır? Kayıt verme işini panodaki anakarta yapıyoruz ama hatırladığım kadarıyla alarm ve stop butonu revizyon kutusundaki karta gidiyordu.

Siz hangi markalarla çalışıyorsunuz. Benim staj yerim arkel ve mikrolift ile çalışıyordu.

evet dedikleriniz doğru benim çalıştığım yer arkel marka pano kullanıyordu hep. arl-300 modeli nadirde olsa arl 500 takıyorduk

Biz panomuzu kendimiz üretiyorduk.

Adrive, Arcode, MRL pano yapıyorduk.

Bugün asansöre baktım tse ibaresi falan da yok.

Şansa çalışıyor. Makine dairesi çatı arası rahat bir yer olsa girip panoya da bakacağım ama. Yer çok sıkıntı.

Bir de bakımını yapan firma kaç milyar masrafı var demiş. Biz anakartı 300 liraya alıyorduk. Revizyon anakartı değişecekse daha ucuz tutması lazım.

Bakım işinde de kesin yağlayıp kaçıyorlardır.

Şu an aynı sektörde misiniz?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Şansa çalışıyor. Makine dairesi çatı arası rahat bir yer olsa girip panoya da bakacağım ama. Yer çok sıkıntı.

Bir de bakımını yapan firma kaç milyar masrafı var demiş. Biz anakartı 300 liraya alıyorduk. Revizyon anakartı değişecekse daha ucuz tutması lazım.

yok hocam bıraktım o mesleği :D

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

yok hocam bıraktım o mesleği :D

Çekilecek iş değil. İş yükü ağır.

• Hocam imkansiza yakin dusmesi diyosunuzda oturdugum binada bir kac yil once dustu. Hatta 2.kattaydi bina yikiliyo deprem oluyo sandim ev sallandi falan. Zaten oyle bi ses ki karsi apartmandan duyulmus o derece yani.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Peki neden haberlerde asansör faciasi cikiyo insanlar nasil hayatini kaybediyo ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • yeni binada 2 tane asansör var.Markası ne belli değil.Daha 6 ayını doldurmadan asansör katta kalmaya başladı.Bu gün 120 devresi yok.Hatası verdi birisi kalmış içinde.

Bu 120 devresi yok ne hatası ? bilen var mı

• quote:

Orijinalden alıntı: PsychoticInfIuence

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ozkan1979

quote:

Orijinalden alıntı: mr.felek

Size iki sorum olacak;
    birincisi:11 katlı bir binanın dokuzuncu katında oturuyorum , binamızda çift asansör var . bu iki asansörlere aylık bakım ücreti olarak 400 lira ödüyoruz , bakım için gelen elemanın pek bir şey yaptığını zannetmiyorum,
    aylık rutin bakıma gelen elemanlar ,asansöre nasıl bir bakım yapalarlar?
    yada yapılmalıdır ?
    kısaca özetlerseniz sevinirim.

ikinci sorum: son on yılda bir çok ilde olduğu çok katlı binaların sayısındaki artışdan dolayı, bir talep patlaması buna bağlı olarak da mantar gibi asansör firmaları ortaya çıktı, sizce en iyi yerli ve yabancı asansör üreticileri hangileridir?
    cevabınız için şimdiden teşekkürler.

+ 1

biz biliçsiz olarak asansöre bakım yapan eleman bakım yaptım diyip gidiyorsa biz nereden anlıyacaz bakım yapıldıgını ?

arkadaşın dedigi gibi asansörde bakılması gerekeken olmassa olmaz aylık mutlaka bakılması gerekir dediginiz noktalar varmıdır ( en ciddi noktalar )

size verilen aylık bakım fişinde yapılması gerekenler yazıyor fakat, günümüzdeki firmaların %99u yapmıyor malesef raylara bir yağ döküp çıkıyorlar genelde mesela 11 katlı binada oturan arkadaş gelen firmanın orada en az 3 saat kalması gerekiyor.

en iyi yerli asansör firmalarına birşey diyemem ama en iyi yabancı firmaların başlıca şunlar;

ThyssenKrupp
    Schlinder
    Otis

otis ve schlinder'i bilmiyorum ama thyssenkurupp evlere asansör yapmıyor yani en az trilyonluk anlaşmaları olucak yoksa işe girişmiyorlarmış

Otis elemanıyım, konut asansörüde yaptığımız doğrudur

otisin bir asansör kartı 30 bin olurmu arkadaş.Evet konut asansörü yapıyor fakat bakımıda parçasıda çok pahalı.Bu yüzden lüks semtlerde ancak görüyoruz :)

• quote:

Orijinalden alıntı: ertunc23

yeni binada 2 tane asansör var.Markası ne belli değil.Daha 6 ayını doldurmadan asansör katta kalmaya başladı.Bu gün 120 devresi yok.Hatası verdi birisi kalmış içinde.

Bu 120 devresi yok ne hatası ? bilen var mı

stop hatası büyük ihtimal. regülatör,kuyu dibi vsvs. bir stop geçirmiyor olabilir
  • Öncelikle merhaba ve LillemaN 'a teşekkürler.

Sadece bu konuyla ilgili bilgi alabilmek için kayıt oldum. Bursa'da bir apartmanın yöneticisiyim. Asansörümüz 40 yıllık binamızla yaşıt. Binamız 9 katlı. Motorumuz ( şu an adını hatırlayamadığım ) almanya menşeili bir motor ve işten anlayanların çok beğendiği "bu sizi bi 40 yıl daha götürür" dediği bir motor ancak yapacağımız revizyon ve resmi yönetmeliklere göre galiba değiştirmek zorunda kalacağız.

Şu anda bakımı yapan firmamızdan bir teklif vermelerini rica ettim. Teklif kalemleri şunlar;

1. Tahrik Makinası
    Elektrik Motoru: takriben 5,5 kW gücünde 1400 devirli 380 V'luk gürültüsüz.
    2. Buton ve kumanda tertibatı
    Alarm, fan, telefon ve düğmeler mevcut. Göstergeler digital.
    3. Kabin
    Özbeşler marka 304 Kalite paslanmaz çelik
    Paslanmaz laminant kaplama, tavan lazer kesim spot led, taban doğal granit, otomatik iç güvenlik kapısı.
    4. Kapılar
    800*2000 yarı otomatik ( çarpma kapı )
    5. Raylar
    Teray marka. 2 adet hususi ray olup 70-65-9 ölçülerindedir. Karşı ağırlıklar BARİT ağırlığıklardan olup 50-50-5 ölçülerindedir.
    6. Halatlar
    İzmit çelik halat ( Kırmızı damarlı ) Kabin ve karşı ağırlık için 8*19*10 mm
    7. Talimat ve etiketler
    8. Emniyet tertibatı
    Kabin emniyet freni ( paraşüt tertibatı ) kabin iskeletine yerleştirilen hassas sağlam kabin emniyet freni ( paraşüt ) tertibatı hız regülatörünün faaliyete geçmesiyle kabin derhal durdurulur.
    Hız regülatörü
    Kat kapılarında ve kabin kapısında elektrik kontaklar
    Kabin içi alarm butonu
    Asansör makinasının elle çalıştırılması imkanı
    9. Plan izahat ve hesaplar
    Planlar şirketçe verilecek. Resmi dairelerde ruhsat ve uygulama projeleri ve her türlü muamele harç apartmanca karşılanacak
    10. Firmamıza dahil olmayan işler
    İnşaat, sıva, badana ve iskele işleri
    Kuyu plana uygun değilse tadilat ve ilaveler
    Durak kapılarının yerlerinin yapılması
    Tel kafes işleri ( varsa )
    İnşaat bakımından alınması icap eden emniyet tedbirleri
    Elektrik tesisatının makina dairesine toprak hattı ile getirilmesi
    Kaza yangın vs. doğan sorumluluklar.
    sorumluluk müşteriye aittir.
    Makina dairesi merdiveni, kuyu merdiveni ve korkuluklar
    11. Teslim müddeti
    Kuyuynun elverişli tesliminden itibaren 2 ay
    10 Yıl yedek parça temini
    2 yıl parça garantisi, montaj hatası kaynaklı

Fiyat: 45.000 TL + KDV

Sormak istediklerim;
    1. Kullanılacak motorun teknik özellikleri ne olmalı, marka nedir ne değildir.
    2. kabin kapı ray ve halat markaları nedir ne değildir. teknik özellikleri ne olmalıdır.
    3. fiyat uygun mudur?

Bu teklif ayrıntılarında "şu şöyle olmalıydı" yada "şu eksik" diyebileceğiniz ne vardır?

Şimdiden teşekkürler...

• quote:

Orijinalden alıntı: rastnord

Öncelikle merhaba ve LillemaN 'a teşekkürler.

Sadece bu konuyla ilgili bilgi alabilmek için kayıt oldum. Bursa'da bir apartmanın yöneticisiyim. Asansörümüz 40 yıllık binamızla yaşıt. Binamız 9 katlı. Motorumuz ( şu an adını hatırlayamadığım ) almanya menşeili bir motor ve işten anlayanların çok beğendiği "bu sizi bi 40 yıl daha götürür" dediği bir motor ancak yapacağımız revizyon ve resmi yönetmeliklere göre galiba değiştirmek zorunda kalacağız.

Şu anda bakımı yapan firmamızdan bir teklif vermelerini rica ettim. Teklif kalemleri şunlar;

1. Tahrik Makinası
    Elektrik Motoru: takriben 5,5 kW gücünde 1400 devirli 380 V'luk gürültüsüz.
    2. Buton ve kumanda tertibatı
    Alarm, fan, telefon ve düğmeler mevcut. Göstergeler digital.
    3. Kabin
    Özbeşler marka 304 Kalite paslanmaz çelik
    Paslanmaz laminant kaplama, tavan lazer kesim spot led, taban doğal granit, otomatik iç güvenlik kapısı.
    4. Kapılar
    800*2000 yarı otomatik ( çarpma kapı )
    5. Raylar
    Teray marka. 2 adet hususi ray olup 70-65-9 ölçülerindedir. Karşı ağırlıklar BARİT ağırlığıklardan olup 50-50-5 ölçülerindedir.
    6. Halatlar
    İzmit çelik halat ( Kırmızı damarlı ) Kabin ve karşı ağırlık için 8*19*10 mm
    7. Talimat ve etiketler
    8. Emniyet tertibatı
    Kabin emniyet freni ( paraşüt tertibatı ) kabin iskeletine yerleştirilen hassas sağlam kabin emniyet freni ( paraşüt ) tertibatı hız regülatörünün faaliyete geçmesiyle kabin derhal durdurulur.
    Hız regülatörü
    Kat kapılarında ve kabin kapısında elektrik kontaklar
    Kabin içi alarm butonu
    Asansör makinasının elle çalıştırılması imkanı
    9. Plan izahat ve hesaplar
    Planlar şirketçe verilecek. Resmi dairelerde ruhsat ve uygulama projeleri ve her türlü muamele harç apartmanca karşılanacak
    10. Firmamıza dahil olmayan işler
    İnşaat, sıva, badana ve iskele işleri
    Kuyu plana uygun değilse tadilat ve ilaveler
    Durak kapılarının yerlerinin yapılması
    Tel kafes işleri ( varsa )
    İnşaat bakımından alınması icap eden emniyet tedbirleri
    Elektrik tesisatının makina dairesine toprak hattı ile getirilmesi
    Kaza yangın vs. doğan sorumluluklar.
    sorumluluk müşteriye aittir.
    Makina dairesi merdiveni, kuyu merdiveni ve korkuluklar
    11. Teslim müddeti
    Kuyuynun elverişli tesliminden itibaren 2 ay
    10 Yıl yedek parça temini
    2 yıl parça garantisi, montaj hatası kaynaklı

Fiyat: 45.000 TL + KDV

Sormak istediklerim;
    1. Kullanılacak motorun teknik özellikleri ne olmalı, marka nedir ne değildir.
    2. kabin kapı ray ve halat markaları nedir ne değildir. teknik özellikleri ne olmalıdır.
    3. fiyat uygun mudur?

Bu teklif ayrıntılarında "şu şöyle olmalıydı" yada "şu eksik" diyebileceğiniz ne vardır?

Şimdiden teşekkürler...

öncelikle ben teşekkür ederim. şunu belirteyim 3-4 yıldır bu mesleği yapmıyorum açıkcası piyasadan pek haberim yok ne ne değildir net birşey söyleyemeceğim.

sorularınıza gelirsek

1-) motorda yerli motoru tercih etmeyin derim... bu benim görüşüm ben staj yapar iken KLEEMANN marka motorlar kullanılırdı gayette müşteriler memnundu. tabi markaya özelliklerine göre fiyat değişiklikleri olur.

2-) kapı vs. mekanik parçalarda MEKİSAN bu işte önde gibi. tabi fiyatlarıda tuzlu ancak ömürlük olurlar. listede şu olmalıyda yada olmamalıydı diyemeyeceğim piyasada yüzlerce çeşit kabin, kat kabin kasetleri vs. bir sürü markalar var kısacası ne kadar para o kadar köfte desek yeridir

3-) fiyat konusundada net birşey kimse diyemez her takılan parça fiyatı etkiler.

bana kalırsa 1 firmaya bağlı kalmadan 3-5 yeri araştırın derim ve güncel olarak bu işi yapan kimseden yardım alırsanız daha iyi olur. dediğim gibi ben bıraktığım için piyasada ne ne değildir bilmiyorum yanlış bilgilendirmek istemem.

• quote:

Orijinalden alıntı: MAXSTAR

Apartmandaki 3 asansörün 1 tanesi arada şöyle bir sorun yaşadım. İlk olarak mesela ben asasöre ani bir şekilde bindiğimde biraz çöküyor o problem değil kat ayarı bozuk olabilir. Sonra kapı normal hızından yavaş kapanıyor. Olay burdan sonra başlıyor. Hareket etmeye başladıktan birkaç kat sonra asansörün zorlandığını anlıyorsunuz asansör çekmiyormuş gibi sesler çıkartarak titriyor ve bulunduğu yerde frenliyor. Sonra en yakın kata basıyorum yine zorlanarak hareket ediyor ve yine sesler çıkartarak titreyerek frenliyor. Ondan sonra kat panosu benim kontrolümden çıkıyor. Yönetime haber verip kurtalırıldıktan sonra asansör'e tekrar güç verilince sorunsuz çalışıyor fakat birkaç gün sonra yine aynı sorun oluşuyor. Hiçbir şekilde aşırı yük meselesi değil. Bir de eski bir asansör değil 2012 yılında montajlanan otis'in 8 kişilik gen 2 asansörü boru değil yani. Bakımşar düzenli olarak yapılıyor yetkili servis tarafından.

Bakimci arkadaslara bahsedin bu sorunu, yardimci olucaklardir.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Pazartesi bir asansör firmasında işe başlıyorum, mesajım bulunsun.

ALLAH kolaylık versin kardeşim ağır işdir

Elektrik, montaj üzerine başlıyorum. Daha önce hiçbir tecrübem yok. Nelere dikkat etmeliyim ? Çok zorlanırmıyım? Montajcıların yaptıkları işler nelerdir biraz bilgi verebilirmisin.

ilk bşalarda zorlanırsın tabiki iş çok ağır dikkatli olman gerek çalışırken sürekli emniyetini alman gerekli .

montajcılar sıfırdan başlar alt yapıdan

raylar kurulur , motor grubu ayarlanır , süspansiyon kurulur , halatlar atılır , bundan sonra artık elektronik montaj oalrak devam edilir bunlar kaba işler ince iş bundan sonra başlar.

ve sakın unutma, başka iş hatayı affeder bu etmez ALLAH korusun ya ölürsün yada hayatının geri kalanını sakat olarak geçirirsin çok dikkatli olmalısın

2.5 sene olmus baslayali. Allaha sukur bugune kadar burnum bile kanamadi. Baya gelistirdim kendimi ama herseyden onemlisi once emniyet sabah ise geldigin gibi doniceksin evine

• quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

Aşağıdaki asansör devre şemasındaki hatalı kısmı söyleyebilir misin?

ASANSÖR HAKINDA MERAK ETTİKLERİNİZ

Arkadaş cevap vermemiş sanırım ama ben cevap vereyim. Şemada sıkıntı yok. 16F877 içindeki programda sorun yoksa çalışır bu devre.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Overclock Makinesi -- 9 Aralık 2015; 17:15:50 >
  • Merhabalar. Asansörün kata vardığı zaman çıkardığı zil sesi nasıl kapatılır? Yöneticimize sesin çok rahatsız ettiğini bildirdik, kendisi bakıma gelenlere söylemiş fakat o zil sesi anakarta entegre edilmiş halde olduğundan sesi kesemediklerini beyan etmişler. Artık yönetici mi sallıyor yoksa gelen teknik ekip mi bilgisiz anlamış değilim.
  • Oldum olası korkmuşumdur şu asansörlerden, bir kere kalmıştım hatta. Klostrofobiden de olabilir korkmam.

• quote:

Orijinalden alıntı: HemenBuL

Merhabalar. Asansörün kata vardığı zaman çıkardığı zil sesi nasıl kapatılır? Yöneticimize sesin çok rahatsız ettiğini bildirdik, kendisi bakıma gelenlere söylemiş fakat o zil sesi anakarta entegre edilmiş halde olduğundan sesi kesemediklerini beyan etmişler. Artık yönetici mi sallıyor yoksa gelen teknik ekip mi bilgisiz anlamış değilim.

hocam o zil sesini çıkaran höparlörün besleme ucu asansörün üzerindeki revizyon kutusunda 1 dklık işlem ile iptal edilebilir
  • LillemaN L kullanıcısına yanıt
    Gidecegin kat ile kapi kapatma tusuna ayni anda bastigin zaman hic bir katta durmadan istedigin kata cikiyormu asansor?
    Ayrica asansor panosu imalatcisi olarak kar oranı rezalet 😄

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mustafaababur -- 28 Aralık 2015; 17:44:43 >
    Teşekkür ederim.
    asansör 3 kattayken 4. kat kapıyı açıp yağdanlıklara yağ doldurduk ve orada bulunan kırmızı butonu basarak alt katta kurtarmak için kullanılıan asansör kapısını açtık ve sonra 3. kattaki kapıyıda açtık
    sonra herşeyi tekrar yerine alarak asansörü çalıştırdık ve asansör çalışmadı sürekli panoda kilitli yazıyor
    ve kat 3 deyken 4 gibi gösteriyor
    - isreti ve bazende c yanıp sönüyor
    hata nerede sizce
  • 
Sayfa: önceki 3132333435
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.