Şimdi Ara

asal sayılar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
2
Favori
4.090
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

şu günlerde kafamı oldukça meşgul eden asal sayılar hakkında bildikleriniz ve görüşlerinizi bekliyorum.
    bildiğiniz gibi asal sayılarla ilgili herhangi bir kalıp bulunamamıştır. bu da asal sayıları gizemli yapıyor. hayatın anlamı acaba asal sayıların içinde mi . fibonacci sayıları ile ilgili bir ilişkileri var mı.
    vortex denen bir spiral var orda sanki bişeyler şekilleniyor ne dersiniz...

• konuyu açalı nerdeyse 1 yıl olmuş, kimse bişey de yazmamış :)
    ben başka bir başlık açmamk için burdan devam edeyim.
    asal sayılarla ilgili gerçekten kendi imkanlarımlar ezcel üzerinde çalışmalarım ve incelemelerim oldu.
    sonuç olarak asal sayılarla ilgili ilginç denebilecek ya da bana öyle gelen bikaç tesbitim var.
    saat kadranı gibi bir çember düşünün ,ancak bu dairenin etrafında 12 değil 6 adet sayı olsun. 12 yi gösteren yerde 6 ve saat yönünde devam ederek 1 ,2 , 6 nın geldiği yere yani 12 nin tam karşısına 3 daha sonra 4 ve 5 i yerleştirdiğimizi farzedelim.
    şimdi elimizde bir çember ve çemberin üzerinde aralarında eşit mesafe bulunan 1 den 6 ya kadar rakamlar var.
    bu sayılar 6 dan sonra saat yönünü takiben artmaya devam ediyor olsun. böylece her turda çemberin üst noktasına sırayla 6-12-18-24 sayılar denk gelecektir.
    bu çemberin asal sayılarla ilgisine gelince; bütün asallar çember üzerinde 1 ve 5 sayısının denk geldiği noktalara oturuyor. ancak bu noktalara denk gelen bütün sayılar asal değil tabi. 2,4 ve 6 ya denk gelenler doğal olarak çift sayılar olduğu için eleniyor. 3 e denk gelen sayılar da asal değiller.
    peki şimdi 1 ve 5 in bulunduğu noktalara denk gelen sayılar içinden asal olanları nasıl süzeceğiz.
    onu da şu şekilde yapıyorum. öncelikle 1 ve 5 noktasına denk gelen sayıların karesini alıyorum, ondan sonra karelerine noktaya gelen sayı değeri kadar tur attırıyorum. örn: 7 sayısı 1 in olduğu noktaya denk geliyor çünkü 6 dan sonra yani 2. turdaki ilk sayı. 7 nin karesi 49.
    49 asal değil doğal olarak ve bundan sonra 49+ (6x7) ... şeklinde ekleme yapıyoruz ve ilginç olarak her eklemeden elde ettiğimiz sayı asal değil. 49, 49+42=91 , 91+42=133 ......
    bu 1. kural,
    2. kural ise bu işleme kareleri dahil etmemek. yani 7+42=49 , 49+42=133.....
    7 sayısında özel bir durum var 2 kuralda da aynı sayılar elde ediyorum ancak diğer sayılarda aynı şekilde olmuyor.
    sonuçta bu bulduğumuz sayıların haricindekiler asal oluyor.

• Gerçekten çok güzel ve uzun bir araştırma olmuş.

Sanırım bu tür çalışmaları yapanlar mevcut, fakat bildiğim kadarıyla asal sayıların tek bir formül ile şekillendirilebildiği bir form yapılamadı. Sizin formülünüz de tek fonksiyon biçiminde değil. Ama en azından "eğer"li bir çıkarımla oluşturaulabilecek bir form yapmışsınız. Saat olayına gelince kısaca "mod 6"yı kullandınız herhalde. Anlaşılabilirlik açısından mı saate oturttunuz; yoksa dairesel olmasının başka bir özelliği var da ben mi anlamadım?

Ama en önemli nokta şu: Yaptıklarınızı tam kavrayacak kadar zamanım yok, fakat yanlış anlamadıysam "2"'yi asal sayı olarak almamışsınız. Ama bu tür formüller içinde en büyük problemi çıkaran çift olması dolayısıyla "2" oluyor. 2 olmasa zaten büyük bir rahatlama olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M_e_G -- 1 Kasım 2010; 19:51:54 >
  • çember şeklindeki ifade anlaşılması kolay olması açısından seçtim dediğiniz gibi mod 6 kullanılıyor aslında. bir de bu fikir bir gün saatimin kadranındaki sayılara baktığımda aklıma düştü.
    dediğiniz gibi 2 ve 3 bu kuralın dışında kalan 2 sayı.
    diğer yandan bu kural ile excelde 1000000 a kadar olan asal sayıları doğru bir şekilde hesapladım.
    kesinlikle bir seri değil süzme yöntemidir. bilgisayarlar aracılığı ile asalları bulmada kolay bir yöntem olabilir. bu tarz bi program yazılabilir.
    ayrıca başka bir konu olarak asalları araştırırken iki ardışık asal sayı arasındaki farkın yaklaşık%50 olasılıkla 6 ve 6 nın katları olduğunu gördüm.

quote:

Orijinalden alıntı: M_e_G

Gerçekten çok güzel ve uzun bir araştırma olmuş.

Sanırım bu tür çalışmaları yapanlar mevcut, fakat bildiğim kadarıyla asal sayıların tek bir formül ile şekillendirilebildiği bir form yapılamadı. Sizin formülünüz de tek fonksiyon biçiminde değil. Ama en azından "eğer"li bir çıkarımla oluşturaulabilecek bir form yapmışsınız. Saat olayına gelince kısaca "mod 6"yı kullandınız herhalde. Anlaşılabilirlik açısından mı saate oturttunuz; yoksa dairesel olmasının başka bir özelliği var da ben mi anlamadım?

Ama en önemli nokta şu: Yaptıklarınızı tam kavrayacak kadar zamanım yok, fakat yanlış anlamadıysam "2"'yi asal sayı olarak almamışsınız. Ama bu tür formüller içinde en büyük problemi çıkaran çift olması dolayısıyla "2" oluyor. 2 olmasa zaten büyük bir rahatlama olacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: speedy_

çember şeklindeki ifade anlaşılması kolay olması açısından seçtim dediğiniz gibi mod 6 kullanılıyor aslında. bir de bu fikir bir gün saatimin kadranındaki sayılara baktığımda aklıma düştü.
    dediğiniz gibi 2 ve 3 bu kuralın dışında kalan 2 sayı.
    diğer yandan bu kural ile excelde 1000000 a kadar olan asal sayıları doğru bir şekilde hesapladım.
    kesinlikle bir seri değil süzme yöntemidir. bilgisayarlar aracılığı ile asalları bulmada kolay bir yöntem olabilir. bu tarz bi program yazılabilir.
    ayrıca başka bir konu olarak asalları araştırırken iki ardışık asal sayı arasındaki farkın yaklaşık%50 olasılıkla 6 ve 6 nın katları olduğunu gördüm.

quote:

Gerçekten çok güzel ve uzun bir araştırma olmuş.

1000000'a kadar çıkarması gerçekten büyük iş olmuş, tebrikler. Mod 6'dan bu iş olur gibi, ama 2 gerçekten problem. 3 de olmuyormuş demek, ona dikkat etmemiştim.

• 2 ve 3 ü istisna kabul edebiliriz aslında.
    bu arada riemann diye bir matematikçinin asal sayılarla ilgili ispatlanmamış bir serisi var. onun çözümünün doğru olduğuna inanıyyorum.

quote:

1000000'a kadar çıkarması gerçekten büyük iş olmuş, tebrikler. Mod 6'dan bu iş olur gibi, ama 2 gerçekten problem. 3 de olmuyormuş demek, ona dikkat etmemiştim.

• quote:

.
    peki şimdi 1 ve 5 in bulunduğu noktalara denk gelen sayılar içinden asal olanları nasıl süzeceğiz.
    onu da şu şekilde yapıyorum. öncelikle 1 ve 5 noktasına denk gelen sayıların karesini alıyorum, ondan sonra karelerine noktaya gelen sayı değeri kadar tur attırıyorum. örn: 7 sayısı 1 in olduğu noktaya denk geliyor çünkü 6 dan sonra yani 2. turdaki ilk sayı. 7 nin karesi 49.
    49 asal değil doğal olarak ve bundan sonra 49+ (6x7) ... şeklinde ekleme yapıyoruz ve ilginç olarak her eklemeden elde ettiğimiz sayı asal değil. 49, 49+42=91 , 91+42=133 ......
    bu 1. kural,

Burdaki olayı biraz daha açarmısın tam olarak anlamadım.
    bide riemann hipotezi hakkında biraz bilgi verir misin?
    (matematiği severim ama hiç uğraşmam. bigim yok yani.)
    Bu arada gerçekten süper bir çalışma olmuş. Valla tebrik etmek lazım aslında. herkesin görebileceği bir sistem değil bu. Bunu formülize edersen bir devrim yaratabilirsin. :)
    birçok matematikçinin hayallerinde yatan şeylerden biri asal sayıların gizemini ortaya çıkarmaktır. Sen bu kadar matematikçinin hayalini yıkmış olursun :) Tabi sağlam kanıt lazım.

• Asal sayıyla ilgili olduğunu yeni öğrensem de Riemann'ın hipotezini duymuştum ben de. Bunun ispatı nasıl oluyor ki acaba, illa ki belli bir yere kadar deneyebilirler.

Bu arada 2'yi istisna olarak alınca bir yerlere varılabilir, ama ödül için 2 şarttır sanırım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M_e_G -- 2 Kasım 2010; 0:47:42 >
  • asal sayılarla ilgili M_e_G arkadaşın da dediği gibi ispat edilebilir bir seri bulmak gerekiyor. benim yaptığım ise asal olmayanları tesbit edip geri kalanların asal olduğunu bulmak. bu şekilde bir program tasarlayıp belki asal sayıları daha kolay bir şekilde bulabiliriz bilmiyorum. sadece bana ilginç gelen bir durumu paylaşmak istedim.
    alıntı yaptığınız nokta ise; çemberde 1 ve 5 in denk geldiği yerlerdeki sayıların karesini almak sonra da karesi üzerine kendi sayısı kadar çemberde tur attırıp eklemek. yani başlangıç o sayının karesi daha sonraki adımlar tur sayıı kadar ekleme yapmak. örnek: sırayla, 1-5-7-11-13-17-19-23-25-29-31-35 şeklinde gidiyor 1 ve 5 in olduğu yere denk gelen sayılar. görüldüğü üzere burada ilk elden asal sayı olmayan 25 karşımıza çıkıyor. bu sayı 5 in karesi alındığında elenmiş olacak. daha sonra 35 karşımıza çıkıyor, bu sayı ise 2. kural olan 5 in üstüne 5 tur eklediğimizde yani 5+(5x6)=35 elenmiş olacak .buradaki 6 tur sayısı 5 ise sayının kendisidir. 35 ten sonra 5 ile ilgili olarak 2. kurala ait sayılar sırayla 35-65-95... şeklinde gidecektir.
    5 ile ilgili 1. kural ise karesi artı kendisi kadar tur sayısı; 25-55-85.... bu şekilde 5 ile ilgili asal olmayan bütün sayılar buluyoruz.
    burada çember etrafındaki sayılar büyüdükçe karesini aldığımızdan dolayı çok büyük asalları hesaplama olanağımız da artıyor. zaten dikkat ederseniz sayı doğrusu üzerinde sağa gidildikçe asal sayıların seyreldiğini görürsünüz .1 ile 100000 arasında 9592 adet asal sayı varken daha 100000 ile 200000 arasında 8392 adet asal bulunur. bu şekilde asal sayılar seyrelerek devam eder.
    riemann hipotezi asal sayıların tesbitini veren bir seridir. bu seri üzerinde 1 hariç diğer sayılar için asalların yerlerini vermektedir. aslında işlem sonucunda "0" veren sayılar asalları vermektedir.

quote:

Orijinalden alıntı: BrutaL41

quote:

.
    bu 1. kural,

Burdaki olayı biraz daha açarmısın tam olarak anlamadım.
    bide riemann hipotezi hakkında biraz bilgi verir misin?
    (matematiği severim ama hiç uğraşmam. bigim yok yani.)
    Bu arada gerçekten süper bir çalışma olmuş. Valla tebrik etmek lazım aslında. herkesin görebileceği bir sistem değil bu. Bunu formülize edersen bir devrim yaratabilirsin. :)
    birçok matematikçinin hayallerinde yatan şeylerden biri asal sayıların gizemini ortaya çıkarmaktır. Sen bu kadar matematikçinin hayalini yıkmış olursun :) Tabi sağlam kanıt lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi speedy_ -- 2 Kasım 2010; 9:01:24 >

• konuyu, mesajları okurken güldüm kendime. yıllar önce lisede öğretmenim "asal sayılar asil sayılardır bu sayılara saygısızlık yapanı yakarım " deyince ve yüzünden şaka yapmadığını anladığımızda öğretmenlerinde kırık olabileceğini öğrenmiş olduk
  • öğretmen asal sayılarla farklı bir bağlılık içindeymiş, ilginç :)

quote:

Orijinalden alıntı: güllaççı

konuyu, mesajları okurken güldüm kendime. yıllar önce lisede öğretmenim "asal sayılar asil sayılardır bu sayılara saygısızlık yapanı yakarım " deyince ve yüzünden şaka yapmadığını anladığımızda öğretmenlerinde kırık olabileceğini öğrenmiş olduk

• NAtional geografic te izlediğim bi belgesele göre 2 asal sayıyı yan yana getirerek milyonlarca sütun oluşturarak uzaya mesaj göndermişler.Bu dünya nüfusu güneş sistemi vs. anlatıyormuş.Yani 2 asal sayı.
  • Birde asal sayıların gizemi kadar Fibonacci sayı dizisinin gizemi varki bunun doğadaki etkisi isbatlanmış.çemberin çevresinin çapına oranı olan phi yan, 1.61803... sayısı buda doğada varolan altın oranın vazgeçilmezi.Örneğin çember merkezinden etrafa phi sayısı derecesinde ne kadar madde gönderirsen gönder asla aynı yerde olmuyor.

Daha iyi anlamak isteyenler için önceden numaralarıyla doğa diye bir başlık açmıitım orada güzel bir animasyon yapmışlar izlemenizi tavsiye ederim

edit:http://forum.donanimhaber.com/m_42265698/mpage_1/f_/key_numaralariyla%2Cdoga//tm.htm#42328861

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LE10 -- 5 Kasım 2010; 22:15:53 >
  • buyur dostum visual basicte yazdıgım asal hesaplama programı

mantıgı cok basit. bir dongu yaptım bu dongude yazdıgın sayıyı kendinden bir onceki sayıya boluyo ve -1 yaparak bu işleme devam ediyo. 2 ye kadar. sonra tam sayı cıkarsa asal degildir mesajı, çıkmazsa asal mesajı veriyor. 2 kusur milyara kadar calısıyo umarım işine yarar.

http://rapid share.com/files/431820590/asal_hesaplayae_cae_.exe

2 milyara kadar calısmasının nedeni bildigim en buyuk tanımı yaptım oda 2 milyar kusure kadar olan sayıları kapsıyor. daha buyuk tanımlama yapabilen arkadas varsa daha da buyutebilirsin. tabi sayı buyudukce islem yavaslıyo kastı diyip kapama en gec 10 saniyede sonuc verio. yazdıgım sayıdan buyuk bişey yazarsan overflow hatası verir.
    kolay gelsin

edit: linkteki boslugu bitişik yazarsın. bide 1 e asal degil diyo kusura bakma :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TomMorello -- 19 Kasım 2010; 16:26:45 >

• teşekkürler inceleyeceğim.

quote:

Orijinalden alıntı: TomMorello

buyur dostum visual basicte yazdıgım asal hesaplama programı

mantıgı cok basit. bir dongu yaptım bu dongude yazdıgın sayıyı kendinden bir onceki sayıya boluyo ve -1 yaparak bu işleme devam ediyo. 2 ye kadar. sonra tam sayı cıkarsa asal degildir mesajı, çıkmazsa asal mesajı veriyor. 2 kusur milyara kadar calısıyo umarım işine yarar.

http://rapid share.com/files/431820590/asal_hesaplayae_cae_.exe

2 milyara kadar calısmasının nedeni bildigim en buyuk tanımı yaptım oda 2 milyar kusure kadar olan sayıları kapsıyor. daha buyuk tanımlama yapabilen arkadas varsa daha da buyutebilirsin. tabi sayı buyudukce islem yavaslıyo kastı diyip kapama en gec 10 saniyede sonuc verio. yazdıgım sayıdan buyuk bişey yazarsan overflow hatası verir.
    kolay gelsin

edit: linkteki boslugu bitişik yazarsın. bide 1 e asal degil diyo kusura bakma :D

• Matematiksel olarak,

Tum asal sayilar 6n-+1 seklinde ifade edilebilir.

Sen diyorsun ki 7*(6n+1) asal degildir. Evet degildir, cunku 7 ye bolunur.

Bu 7 ye ozgu bir bir durum degil. 7 yerine herhangi bir sayi koyun, yine sonuc asal degildir.

Sonuc olarak,

Buldugun sey "cift sayilar asal degildir" gibi bir sonuc. Yani iyi bir filtreleme yontemi degil. Zaten asal sayi bulan algoritmalar bahsettigin seyi sadece 7 icin degil tum sayilar icin yapiyor.

yine de calismaya devam:)
  • çift sayıları ve 6 lık sistemde 3 ün denk geldiği sayıları zaten eliyorum. benim amacım 1 ve 5 in denk geldiği yerlerdeki asal olmayanları bulmaktı ve bu yöntemle bunu yapabiliyorum. dolayısıyla zaten 1 ve 5 in denk geldiği yerlerde çift sayı olamaz...

quote:

Orijinalden alıntı: neverlate

Matematiksel olarak,

Bu 7 ye ozgu bir bir durum degil. 7 yerine herhangi bir sayi koyun, yine sonuc asal degildir.

Sonuc olarak,

Buldugun sey "cift sayilar asal degildir" gibi bir sonuc. Yani iyi bir filtreleme yontemi degil. Zaten asal sayi bulan algoritmalar bahsettigin seyi sadece 7 icin degil tum sayilar icin yapiyor.

• TomMorello,
    bölme işlemine kendinden bir önceki sayıdan değil yazılan sayının yarısından itibaren başlarsan program daha hızlı çalışır, ayrıca 2 hariç çift sayılara bölmene de gerek yok (asal çarpanlar tek olacağı için), böylece 4'te bir daha az bölme işlemiyle sonucu bulabilirsin.
    (bit işlemleri bölme işleminden daha hızlı olduğu için tek çift anlama işlemi, bölme işleminden daha hızlı olacaktır.)

visual basic'le çooook uzun süredir uğraşmıyorum ama C'de değişkenini 64 bit yaparsan, yaklaşık 18 bin katrilyona kadar olan sayıları hesaplayabilirsin. VB'de de bu mümkündür sanırım.
  • quote:

çift sayıları ve 6 lık sistemde 3 ün denk geldiği sayıları zaten eliyorum. benim amacım 1 ve 5 in denk geldiği yerlerdeki asal olmayanları bulmaktı ve bu yöntemle bunu yapabiliyorum. dolayısıyla zaten 1 ve 5 in denk geldiği yerlerde çift sayı olamaz...

quote:

Matematiksel olarak,

Sonuc olarak,

Yukarida verdigin yöntem 7*(6n+1) in asal olmadigini söylüyor. Yani 7,49,133,175 ....
    Bu yeni bir sonuc degil. Zaten iki sayinin carpimi asal olamaz

Mesela ben de 11*(6n+1) asal degildir diyebilirm. Yani 11,77,143,209 ...
    Böylece bir sürü sayiyi daha eleyebiliriz.

Ama bunlara filtreleme yöntemi diyemeyiz. Bu sekilde filtrelemeye kalkarsak 7,11 ve diger tum sayilarin katlarini bulmak gerekir ki bu zaten en uzun asal sayi bulma yöntemidir.

Mesela öyle bir filtreleme yöntemi yap ki, senin tabirinle mesela 5 in denk geldigi yerlerdeki TÜM asal olmayanlari bulsun. Sadece bazilarini degil. O zaman zaten tüm matematik dünyasi önünde saygiyla egilir

• yaptığım filtrelemede 5 in ve 1 in denk geldiği yerlerdeki tüm asal olmayanlar eleniyor zaten.

quote:

quote:

çift sayıları ve 6 lık sistemde 3 ün denk geldiği sayıları zaten eliyorum. benim amacım 1 ve 5 in denk geldiği yerlerdeki asal olmayanları bulmaktı ve bu yöntemle bunu yapabiliyorum. dolayısıyla zaten 1 ve 5 in denk geldiği yerlerde çift sayı olamaz...

quote:

Matematiksel olarak,

Sonuc olarak,

Yukarida verdigin yöntem 7*(6n+1) in asal olmadigini söylüyor. Yani 7,49,133,175 ....
    Bu yeni bir sonuc degil. Zaten iki sayinin carpimi asal olamaz

Mesela ben de 11*(6n+1) asal degildir diyebilirm. Yani 11,77,143,209 ...
    Böylece bir sürü sayiyi daha eleyebiliriz.

Ama bunlara filtreleme yöntemi diyemeyiz. Bu sekilde filtrelemeye kalkarsak 7,11 ve diger tum sayilarin katlarini bulmak gerekir ki bu zaten en uzun asal sayi bulma yöntemidir.

Mesela öyle bir filtreleme yöntemi yap ki, senin tabirinle mesela 5 in denk geldigi yerlerdeki TÜM asal olmayanlari bulsun. Sadece bazilarini degil. O zaman zaten tüm matematik dünyasi önünde saygiyla egilir

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.