Şimdi Ara

Arka Kapılara Kolon Takılması - (Dacia Sandero Fun Club)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
1
Favori
29.966
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2 kolonlu clio larada aynı işlem yapılabilir.
    Çok basit bir şekilde iki kolonlu sanderonuzu 4 kolonlu yapabilirsiniz. Sanderomuzun teyibi 4x40 watt tır.
    yani iki çıkış değil 4 çıkıştır. sadece arka kolon çıkışları boş boş duruyor. 20 liralık kolon takmayıp bizi
    uğraştırıyorlarya helal olsun. Clio ların yenilerinde de 2 kolonlu olanlar varmış.

İlk önce aracımızdaki hoparlör blaupunkt ın 13 cm 150 wattlık hoparlörü.
    Hepsiburada komda çiftini 25 ytl ye alabilirsiniz. Ben beklemiyeyim diye aksesuarcıdan boschman diye
    bir marka aldım ama birfaz pişman oldum size tavsiyem hepsiburada.com dan alın. Çünkü ucuz olmasına
    rağman çok güzel ses veriyorlar.

yaklaşık 8 metre kablo gidiyor. isterseniz siz 10 metre alın 5 sağ 5 sol.

KOLONLAR

hoparlörü yerine takmak için vida aramayın. vidalar zaten üzerinde var.

Teybin sökülmesi
    Teyibin kafasını çıkarın kenarlarda altlı üstlü 2 şer delik var. Bıraya şiş yada ince tornavida gibi uzun çubukları
    sokup dördünü birden yanlara doğru açtırıp öne doğru çektiğinizde teyip çok kolay bir şekilde çıkıyor.

TEyibin arkaksını incelediğinizde boş çıkışları görebilirsiniz. Elektrikçiden alacağınız ince fişlerler ile hoparlör
    kablolarını söketin üzerine takabilirsiniz.

teyip yuvasından içeri doğru bakarsanız sağ arka için torpidonun üstünden sağa doğru giden boşluğu göreceksiniz
    kabloyu oradan geçirip sağ ön kapıya doğru çekin.

Kapıya kadar geldikten sonra kabloyu kapı fitilinin altına verin. aşağıdaki fotodaki gibi.

kapı fitilleri kabloyu çok güzel saklıyor. Fotoğraf çekmek için kabloyu dışarı çektim. normalde asla gözükmüyor.
    Döşemeyi kaldırmaya gerek yok.

Kabloyu orta direğe kadar fitilin altından götürün.

Emniyet kemerinin üstindeki plastık kapağı 2 vidasını sökün (alttaki resimde sarı işaretli)ve ortasından kambur
    yaparak sadece alt tarafını çıkarın (altta ıkı uzun turnak var plastik parçayı kambur yaparak bu tırnaklar yerinden çıkıyor.)

burayakadar geldiyseniz az bir yolunuz kaldı
    yukardaki resimde kırmızı ile gösterdiğim lastik parçayı yavaşça çekerek çıkarın. yerine takması çok kolay
    merak etmeyin.

Hoparlör kablosunu orta direğin içinden elinizle giçirip siyah plaştık hotma kadar getirin

kabloyu hotumdan geçirip kapının içine sokun. kapı döşemesini çıkaya gerek yok. kolon yerinin kapağı üst
    tarafından tırnak yardımıyla kolayca çıkıyor. Kapının içine saldığınız kabloyu burdan bulup dışarı çıkarın ve
    hoparlöre + ve - kutuplarına dikkat ederek bağlayın.

hoparlörü yerine takmak için vida aramayın. vidalar zaten üzerinde var.

Bu kadar...
    inşallah yardımcı olabilmişimdir. Yazım hataları için affola. Fotoğrafları yaparken çekmediğim için
    çok açıklayıcı değil. Yaparken uğraşamadım çünkü çok sinir oldum. Teyibi sökmek için 1 saat uğraştım.
    Bilmediğim için. Aslında 30 saniyede çıkıyormuş. Boşu boşuna kapı döşemsini sökmeye çalıştım
    onada gerek yok kolon kapağını açın yeter. Bilmediğniz bir şeyle uğraşmak zor oluyor.
    İnşallah yardımcı olabilmişimdir.

4 kolon ile ses muhteşem oldu. BANGIR BANGIR camlar titriyor. Teyibin çıkışı gerççekten güçlü.

• Merhaba, 2011 sandero ambiance'ım var. Arka hopalör boşluğuna baktığımda tesisatın döşenmiş olduğunu gördüm. Buraya iki kolon alıp taktım ama ses alamıyorum. Teybin arkasına bakıldığında arka hoparlörlerden gelen kabloların soketlere bağlanmış olduğu görülüyor. Sanırım bu bağlantılarda bir problemi var. Teybin faderından da ayar yaptım ama nafile. Bu proje yazısında teyp arkasındaki bağlantılarla ilgili de foto ve bilgi de olsa çok işime yarayacaktı. Yine de emeğinize sağlık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: corsin

Merhaba, 2011 sandero ambiance'ım var. Arka hopalör boşluğuna baktığımda tesisatın döşenmiş olduğunu gördüm. Buraya iki kolon alıp taktım ama ses alamıyorum. Teybin arkasına bakıldığında arka hoparlörlerden gelen kabloların soketlere bağlanmış olduğu görülüyor. Sanırım bu bağlantılarda bir problemi var. Teybin faderından da ayar yaptım ama nafile. Bu proje yazısında teyp arkasındaki bağlantılarla ilgili de foto ve bilgi de olsa çok işime yarayacaktı. Yine de emeğinize sağlık.

tesisat döşenmiş olması imkansız.. foruma beklerim, imzamda.
  • Biraz geç cevap veriyorum. Bir tesisatçıya gösterdim sonra ses sistemini.. Hoparlörü söktükten sonra arkaya kablo çekmişler ama nereye kadar uzandığı belli değil. Döşemenin altına gidiyormuş ( çok kurcalatmadım vaktim yoktu). Teybin arkasına baktı, kablolar buraya gelmiyor, arabanın servisine sorup kabloların uçlarının nerede bıraklıdığını öğrenirseniz, işimiz kolay olur dedi. Daha servise gitmedim ve sormadım. Selamlar..
  • bu fotolar bana ait. sanderonun ana başlığında teyibin arkasındaki bağlantı ile ilgilide foto var.arka kolonların nereye takılacığını anlatmıştım kaçıncı sayfa olduğunu bilmiyorum ama.
  • quote:

Orijinalden alıntı: myurtsever

bu fotolar bana ait. sanderonun ana başlığında teyibin arkasındaki bağlantı ile ilgilide foto var.arka kolonların nereye takılacığını anlatmıştım kaçıncı sayfa olduğunu bilmiyorum ama.

ya birde bu arka kapıya kolon ekliyen arkadaşlara birşey sorucam bendeki araç son çıkan teyp sistemi var şu bluetooth özellikli olan model arka hoparlör kapağını çıkardım tam o alttan bir kablo gidiyo ama ne kablosu çözemedim bi türlü ????
  • quote:

Biraz geç cevap veriyorum. Bir tesisatçıya gösterdim sonra ses sistemini.. Hoparlörü söktükten sonra arkaya kablo çekmişler ama nereye kadar uzandığı belli değil. Döşemenin altına gidiyormuş ( çok kurcalatmadım vaktim yoktu). Teybin arkasına baktı, kablolar buraya gelmiyor, arabanın servisine sorup kabloların uçlarının nerede bıraklıdığını öğrenirseniz, işimiz kolay olur dedi. Daha servise gitmedim ve sormadım. Selamlar..

takıldığımız kablo mevzusu aynı kablomu yoksa :) bu kablo başka birşey için olabilirmi kenara içerden sabitlenmiş gibi söküp bi denesemmi :S
  • Orjinal teyp'de amfi çıkışı varmı varsa yeterli güç veriyormu ona göre teyp alacam. Araba için bugun anlaştık hafta içi alacagım hayırlısı ile.
  • 2 gün önce yeni sandero stepway siparişi verdim fakat dikkat ettim ki yeni kasalar da bile arka hoparlör yok adamlar rnav koymuşlar 2 hoparlör koymaışlar ilginç.
    hemen ordaki arkdaşa hoparlör tesisatı var mı diye sordum ama o da bilmiyormuş. yani anlayacağınız daha aracı almadan hopalör telaşına düştüm ilk işimde o kapağı açıpta kabloyu kontrol etmek olacak inşallah vrdır da alır kendim takarım bi de hangi marka taksam onu bilemedim tavsiyelerinizi bekliyorum
  • quote:

Biraz geç cevap veriyorum. Bir tesisatçıya gösterdim sonra ses sistemini.. Hoparlörü söktükten sonra arkaya kablo çekmişler ama nereye kadar uzandığı belli değil. Döşemenin altına gidiyormuş ( çok kurcalatmadım vaktim yoktu). Teybin arkasına baktı, kablolar buraya gelmiyor, arabanın servisine sorup kabloların uçlarının nerede bıraklıdığını öğrenirseniz, işimiz kolay olur dedi. Daha servise gitmedim ve sormadım. Selamlar..

son durum nedir? montajı yaptırdınız mı?
  • yeni stepway' e hoparlör takan oldu mu? hoparlör kapakları dıştan açılabiliyor mu sanki kapı döşemesiyle bütün gibi görünüyor. bir de forumda okumuştum ama yerini bulamadım birisi 13cm.lik ön hoparlörleri çıkarıp yerine 16 cm.lik hoparlör takmıştı galiba. link gönderebilecek biri var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: puma72

yeni stepway' e hoparlör takan oldu mu? hoparlör kapakları dıştan açılabiliyor mu sanki kapı döşemesiyle bütün gibi görünüyor. bir de forumda okumuştum ama yerini bulamadım birisi 13cm.lik ön hoparlörleri çıkarıp yerine 16 cm.lik hoparlör takmıştı galiba. link gönderebilecek biri var mı?

taktıran olmuş, ama kapaklar açılmıyor :( komple kapı plastiğini sökmek lazım
  • Ben de baktım. komple kapı plastiğini sökmek lazım, ama içinde kablo var galiba.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustafaata

Ben de baktım. komple kapı plastiğini sökmek lazım, ama içinde kablo var galiba.

kablo da yokmuş baya uzun hikaye yani. tesisat kablosu çekmek için teybin çerçevesini çıkartmak gerekli o da o kadar adi bi plastik ki kırılır diye korkuyorum
  • Arka kapıya giden kablolar galiba kapı açık sinyali sensörü. Dediğiniz gibi kablo yok ve baya uzun iş gibi gözüküyor. 4 kolon işinden soğumaya başladım, piyasanın bu konuda tecrübelenmesini beklemek lazım galiba. Yoksa açarken çat çut diye bir anda kırılabilir hepsi.
  • aynen bende ondan korkuyorum. evvelsi gün babam cam düğmelerinin yanındaki boş yerleri sordu bu ne diye bende buralar boş deyip parmağımla bastırdım içine çöktü halbuki sert bastırmadım bile :(
  • Sandero aravımın arka kapılarına 2 adet blaupunkt hoparlör lazım satıcak varsa hemen alabilirim
  • Kesinlikle çok güzel bir çalışma, ben de bu çalışmayı gördükten sonra 2010 model sanderomum arka hoparlörlerini bir elektrikçiye taktırmıştım. Bu yaz kapılar kilitlendiğinde camları kaldıran düzeneği arabama taktırdım ki çok faydasını gördüm. Ancak o günden sonra teyten hiç performans alamamaya başladım. Anteni iyi çekmemeye başlamıştı. Geçen hafta hepsiburadadan piranha charger y type teyp aldım ve montajını ben yapayım dedim. orjinal teybi sökerken arka hoparlörleri takan elektrikçi maalesef ön kolonların teyp bağlantısından paralel hat çekip arkaya bağlamış yani teybin arka çıkışlarını kullanmamış. Sırf denemek için bağladım ama çok az bir ses alabildim. Neyse şu an yeni teybimi taktım ve inanılmaz bir ses kalitesi, daha önce kağnı sesi dinliyormuşum. İnanın bukadar farkedeceğini düşünmemiştim. Araba resmen diskoya döndü :) Yalnız teybi takarken yerine oturtamadım (beceremedim) silikonla tutturdum :) Orjinal blaupunk teybi olanlara tavsiyem hemen değiştirsinler...

• arka kablolar teybe gelmiyor ki?
  • quote:

Orijinalden alıntı: scaly61

Kesinlikle çok güzel bir çalışma, ben de bu çalışmayı gördükten sonra 2010 model sanderomum arka hoparlörlerini bir elektrikçiye taktırmıştım. Bu yaz kapılar kilitlendiğinde camları kaldıran düzeneği arabama taktırdım ki çok faydasını gördüm. Ancak o günden sonra teyten hiç performans alamamaya başladım. Anteni iyi çekmemeye başlamıştı. Geçen hafta hepsiburadadan piranha charger y type teyp aldım ve montajını ben yapayım dedim. orjinal teybi sökerken arka hoparlörleri takan elektrikçi maalesef ön kolonların teyp bağlantısından paralel hat çekip arkaya bağlamış yani teybin arka çıkışlarını kullanmamış. Sırf denemek için bağladım ama çok az bir ses alabildim. Neyse şu an yeni teybimi taktım ve inanılmaz bir ses kalitesi, daha önce kağnı sesi dinliyormuşum. İnanın bukadar farkedeceğini düşünmemiştim. Araba resmen diskoya döndü :) Yalnız teybi takarken yerine oturtamadım (beceremedim) silikonla tutturdum :) Orjinal blaupunk teybi olanlara tavsiyem hemen değiştirsinler...

blaupunkt' lar çok kaliteli ürünlerdir. radyolarının tuner' ları çoğu radyonunkinden çok daha kuvvetlidir. opel ve fiat' larda yıllarca kullanıldı ve çok güzel cihazlardı. dacia' lardakileri hiç görmedim ve kullanmadım. mümkünse balupunktun model numarasını yazabilir misiniz?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.