Şimdi Ara

ardunio ile başlangıç seviyesi projeleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
26
Cevap
2
Favori
1.377
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba sayın arkaşdaşlarım ve meslektaşlarım :)

Adım hale elektrik elektronik muhendisliği son sınıfta okuyorum.Bitirme projesi olarak çizgi izleyen robot yapmak istiyorum basit bir tasarım olmuycak geliştirilebilen bir proje olucak.Daha önce burda 2007 yılında paylaşım olmuş mobil istifleme robotu benim çok hoşumu gitti onun gibi işe yarayan bir şey yapmak istiyorum fakat bununla ilgili pek paylaşım olmamış.Mezun olan arkadaşlar bitirme olarak neler yaptılar bu işte usta arkadaşlar bilgilerini paylaşacak arkadaşlar var mı yardımcı olacak.ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim önerilerinizi bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi epsilone0 -- 10 Ekim 2014; 8:46:20 >

• Geliştirilebilenden kasıt tam olarak ne anlayamadım çizgi izleyen için. Görüntü işleme gibi özellikler mi eklenecek üstüne . Yoksa zaten pistte olan etkenlere önlemler alıyorsun , zemin rengidir, eğimdir, kapıdır, ışıktır, en kısa yolu seçmedir vs. İstifçi çizgi izleyen den de bence bitirme projesi olmaz çok basit kaçıyor. Hedef takip eden hareketli bir kamera sistemi yap , içinde PID var görüntü işleme var . Örümcek yap, ne biliyim quadcopter düşünülebilir uçuş kartı hazır alınıp üstüne GPS , kendi kontrol üniten eklenip otonom uçuş kodları yazılabilir. Bence bunun gibi şeyler düşün , yoksa 1 haftada çizgi izleyen yap , tak bir servo indir kaldır

• Öncelikle cevap için teşekkürler.
    Geliştirilebilenden kasıt istifleme ye benzer şeyler engel atlayan vs.İçinde hem yazılım hem donanım olucak .Projeyi tek yapıcam maliyette önemli başka önerisi olan varmı ?
  • yok mu yardımcı olacak arkadaşlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: epsilone0

Merhaba sayın arkaşdaşlarım ve meslektaşlarım :)

Adım hale elektrik elektronik muhendisliği son sınıfta okuyorum.Bitirme projesi olarak çizgi izleyen robot yapmak istiyorum basit bir tasarım olmuycak geliştirilebilen bir proje olucak.Daha önce burda 2007 yılında paylaşım olmuş mobil istifleme robotu benim çok hoşumu gitti onun gibi işe yarayan bir şey yapmak istiyorum fakat bununla ilgili pek paylaşım olmamış.Mezun olan arkadaşlar bitirme olarak neler yaptılar bu işte usta arkadaşlar bilgilerini paylaşacak arkadaşlar var mı yardımcı olacak.ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim önerilerinizi bekliyorum.

ilacınız arduino. arduinno kullanarak yapacagınız çizgi izleyen robota mesafe sensörü sıcaklık sensorü vs. vs. birçok sensör eklemeniz kolay olacaktır. google da arattıgınızda birçok benzer örnekle karşılacaksınız, videolar resimler proje çizimleri vs. biraz araştırdıktan sonra sorununuzun çözülecegini düşünüyorum.

• Tamamen katılıyorum. Arduino çok uygun bir çözüm. Yardıma ihtiyacınız olursa yardımcı olmak isterim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • teşekkür ederim.arduino ile neler yapılabilir ?çizgi izleyeni proje danışmanım istemedi.hem yazılım hem donanım olaacak sekilde başka projeler araştırıcam
    cok zor ucuk seyler olmucak konuya cok iyi hakim olablilecegim birşey olucak.
  • epsilone0 E kullanıcısına yanıt
    arduino bir mikrodenetleyicidir. yani siz ona istediğiniz donanımı bağlarsınız, ardından içine o donanınmları istediğiniz gibi çalıştıracak bilgisayar kodlarını yazarsınız. her şeyi kodlarla kontrol edebildiğiniz için çok kullanışlı bir cihaz. ancak baştan belirteyim arduinonun işlem gücü yüksek değildir. anlayacağınız ona kamera bağlayıp çevresini kontrol ettirmezsiniz. Yine de birçok sensör ile kullanılabilir, ayrıca ucuzdur.
  • Benim ilginç bir fikrim var. Fiziksel olarak bir satranç tahtası yapacahateker ettirip hamlesini yapacak
    ksınız ama kontrolu sanal olacak yani bir satranç oyunu ama pc de filan değil. Siz hamlenizi yapacaksınız tahta kendi kendine taşların hhareket ettirip hamlesini yapacak

• quote:

Orijinalden alıntı: integer

Benim ilginç bir fikrim var. Fiziksel olarak bir satranç tahtası yapacahateker ettirip hamlesini yapacak
    ksınız ama kontrolu sanal olacak yani bir satranç oyunu ama pc de filan değil. Siz hamlenizi yapacaksınız tahta kendi kendine taşların hhareket ettirip hamlesini yapacak

fikir çok hoş. instructables da bir benzeri yapılmış. eğer siz de yaparsanız forumdan paylaşın lütfen videosunu

http://www.instructables.com/id/How-to-Build-an-Arduino-Powered-Chess-Playing-Robo/

• cok teşekkürler arkadaşlar güzel proje önerileriniz var.Santranc projesi cok iyi benim ardunuino ile pek bilgim yok onu bir araştırcam önce farklı önerilerinizi bekliyorum bu konuda uzmanlaşan uğraşan arkdaşlar ardunio ile programlama kısmınnda yardımcı olurlar mı böyle bir işe girişsem hocam cok büyük bir sey istemiyor zaten başlangıc seviyesi bile olabilir yani
  • arkadaşlar ardunio ile şifreli kapı kilidi yapılabilir mi ?
  • epsilone0 E kullanıcısına yanıt
    Yapilabilir, bir adet 2x16 lcd bir de tus takimi alsan geriye sadece kodlama kalir. :)

• quote:

Orijinalden alıntı: _recoo

Yapilabilir, bir adet 2x16 lcd bir de tus takimi alsan geriye sadece kodlama kalir. :)

anladım programlamam sıkıntılı kodları bilmıyorum
  • http://www.youtube.com/watch?v=GyprsoB887Y

araştırırken buldum ardunio tuş takımı kodlamış sanırım bölüm bölüm anlatmış

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi epsilone0 -- 9 Ekim 2014; 14:27:36 >
  • Ne yapmak istediğinizi söyleyin ben kodlarda yardimci olurum.

• quote:

Orijinalden alıntı: ardunyocu

Ne yapmak istediğinizi söyleyin ben kodlarda yardimci olurum.

çok teşekkürler şuan karar veremedim daha başka neler yapılabilir araştırıyorum ardunio kitabı alıcam iyi bir yayın varmı bildiğiniz ?
  • çoşkun tandemir arduino ve arduino uygulamalar kitabı var onları tavsiye ederim bende yeni başladım sadece arduino yazılı kitap baştan anlatıyor onu al yada arduino uygulamaları diye bir kitap var oda uygulamalar yaparak anlatıyor heralde bakmadım ona
  • quote:

Orijinalden alıntı: ogzcndyr

çoşkun tandemir arduino ve arduino uygulamalar kitabı var onları tavsiye ederim bende yeni başladım sadece arduino yazılı kitap baştan anlatıyor onu al yada arduino uygulamaları diye bir kitap var oda uygulamalar yaparak anlatıyor heralde bakmadım ona

Projeler ile Arduino - Erdal DELEBE adlı kitap en güncel Arduino kitabı. Bahsettiğiniz dikeyeksen kitaplarından daha başarılı diye düşünüyorum ikisini de kullanan biri olarak

• quote:

Orijinalden alıntı: xEvaNeSx

quote:

Orijinalden alıntı: ogzcndyr

çoşkun tandemir arduino ve arduino uygulamalar kitabı var onları tavsiye ederim bende yeni başladım sadece arduino yazılı kitap baştan anlatıyor onu al yada arduino uygulamaları diye bir kitap var oda uygulamalar yaparak anlatıyor heralde bakmadım ona

Projeler ile Arduino - Erdal DELEBE adlı kitap en güncel Arduino kitabı. Bahsettiğiniz dikeyeksen kitaplarından daha başarılı diye düşünüyorum ikisini de kullanan biri olarak

teşekkür ederim arkadaşlar kitabın içinde ardunio ile ilglili projeler de varmı dır
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.