Teğmen
11 Eylül 2012
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
5 üye
Görüntülenme
Toplam: 33 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Lise yeni bitti, üniversite sınavı da geçti. Şimdi programlama zamanı dedim ve dakika bir gol bir: Değişken tanımlamada yamuldum:D

C++ ile değişken tanımlarken sorun yok aslında. Sorun oluşturduğum halde değer atamadığım değişkenin sapık değerler alması.

Aşağıda bir örnek var mesela:

#include <iostream>
using namespace std;

int main(){

//Bakalım değişkenler tanımlanırken ne oluyor.

int deg1, deg2, deg3, deg4, deg5, deg6, deg7,deg8,deg9 = 20;

cout <<"deg1:"<<deg1
<<"deg2:"<<deg2
<<"deg3:"<<deg3
<<"deg4:"<<deg4
<<"deg5:"<<deg5
<<"deg6:"<<deg6
<<"deg7:"<<deg7
<<"deg8:"<<deg8
<<"deg9:"<<deg9
<<endl;

return 0;
}

Bu programı bilgisayarımda (DEV C++) çalıştırdığımda
deg1:1
deg2:0
deg3:76
deg4:0
deg5:76
deg6:0
deg7:0
deg8:0
deg9:20
çıktısını alırken,

repl.it 'te (gcc) çalıştırdığımda
deg1:0
deg2:32765
deg3:-602901264
deg4:0
deg5:4196080
deg6:0
deg7:4196688
deg8:0
deg9:20
çıktısını alıyorum.

Şimdilik tek anladığım adı son sırada olan deg9 değişkeninin 20 olduğu.

Ancak diğerleri neye göre değer alıyor, anlayabilmiş değilim. Ben tüm değişkenler 20 olacak sanmıştım:)

Yardım edeceklere şimdiden teşekkürler.
merhaba dh

bildiğiniz gibi güneş panelleri güneşten gelen ışık taneciklerinin (fotonların) yarıiletken malzeme yüzeyine çarpıp elektron fırlatması prensibiyle çalışmaktadır.

bir de elektromanyetik dalgalar var. mesela radyonun anteni bu dalgaları yakalıyor ve elektrik sinyaline çeviriyor.

e bir de şunu biliyorum: ışık = elektromanyetik dalgalar => ikisi de çeşitli frekanslardaki fotonlar ile taşınmaktadır.

şimdi geldik sorumuza: madem bobin yada anten kullanarak bu dalgalar yada fotonlar yakalanabiliyordu, neden güneş ışığını alırken yarıiletkenler kullanılıyor?

devasa bir bobin ile ucuz güneş pilleri üretemez miyiz?

antenin kocaman bir iletken çubuk olduğu düşünüldüğünde; ve deniz de tuzlu su, yani iletken olduğuna göre dev okyanus yüzeyini bir elektromanyetik dalga olan güneş ışıklarını toplamak için kullanamaz mıyız?

yoksa ben mi çok yanlış anladım her şeyi ?
merhaba dh!

php ile başka bir websayfasında form halinde olan bölgeleri taklit edebiliyor, başka bir siteden böylece veri çekebiliyorduk. (yani form action=xxx olayından söz ediyorum)

şimdi farklı bir şey ile karşı karşıya kaldım. sitede her hamle javascript ile denetleniyor. herhangi bir form gönderme işlemi yok. amacımı açıkça yazarsam yardımcı olabilirsiniz sanıyorum.

http://www.diyanet.gov.tr/tr/namazvakitleri bu adreste ilinizi ve ilçenizi seçince size özel namaz vakitleri çıkıyor. ben de istiyorum ki php ile kendi sitem üzerinden il ve ilçe seçimi yapayım. sonra vakit bilgilerini çekeyim. ancak tecrübesizliğimden olsa gerek, yapamadım. internette nasıl arama yapacağımı da bilemedim. size sordum. yardımlarınızı bekliyorum.
başlık biraz anlaşılması zor olabilir şimdi açıklayacağım
aşağıda bildiğimiz bir ev yapımı pcb var:

aşağıda da başka bir görüntü var:

ilk fotoğrafta ince bakırlar bağlantı yaparken ikinci fotoğrafta ince boşluklar bağlantı engelliyor.

takdir edeceğiniz gibi ilk fotoğraftaki gibi devre yaptığınızda delik delerken ya da lehim yaparken bakır plastikten ayrılabiliyor. Hal böyle olunca tüm emeğiniz boşa gidiyor ve haydi bir tane daha kart yapmaya uğraş dur.

İkincisindeki gibi yaparsak hem fazla akımdan korkumuz olmuyor hem de geniş geniş padler sayesinde lehim yaparken bakır plastikten ayrılmıyor.

Eagle ya da fritzing kullanırken ilk fotoğraftaki gibi bir devre tasarımı oluyor. Şimdi suale gelelim :D

İkinci resimdeki gibi devre yapmak için hangi yazılımı kullanmamız gerekli? Yoksa elle mi çizeceğiz? Kocaman padler ve bağlantılar için kolay bir yol var mı?

Teşekkürler
Kiymetli dh

Kizlarin bilisim sektorunde daha etkili olabilmelerine yonelik erkek nasilsa bi sekilde halleder denerek kizlara pozitif ayrimcilikli bir proje var aklimda.

Burada fikrimin calinmasi durumunda hepiniz zaten sahitsiniz o yuzden fikri aciklamakta sakinca gormuyorum. Calinsa dahi zaten kazancsiz gonullu bi proje. Uygulandigni gormek beni mutlu eder. (Yine de calmayin)

Fikir aslinda basit. Freelancer sitelerini bilirsiniz. Hatta ulkemizde ayni sistem uzmankirala adiyla basarili bir bicimde yurutulmektedir. Ben bunun kalabalik bir erkek yigini olmayan, kizlarimiza evden okul harcligi cikartabilecek, sacma vampir romanlari okumak yerine makaleler yazabilecekleri, tasarim yeteneklerini gosterebilecekleri ve en onemlisi kendilerinden sonra gelen kucuk kiz kardeslerine de iyi birer ornek olacak uretken kadin bireyler yetistirebilecek bir sistem olusturma hayali kuruyorum.

Ustelik sistemde web tasarim, iyi yazi yazma veya programlama gibi hic bilmeyenleri bile egitecek ayrica dersler de olacak. Isteyen once ogrenip sonra para kazanabilecek.

Bunu kimle paylassam cok olumlu tepkiler almaktayim. Ancak aşamadigim bir sorun var: uye olanin, isleri yapanin gercekten bir kadin oldugunu nasil bilebilirim ki? Herif "hazir komisyon da almiyolar" der, bi arkadasi kardesiyle de anlasir. Onun adina isleri yapar. Kiz sekreter gibi telefonda konusur is detaylarini ogrenir oglana anlatir cocuk isi bitirir parayi kirisirlar.

Iste bu noktada dh cigim, yardimin lazim. Ne yapayim da bu proje gercekten amacina ulassin? Tesekkurler
Selamın Aleyküm DH.

Uzun soluklu bir Windows 7 maratonundan sonra Windows 8.1 kurdum. Baya güzelmiş açıkçası pek sıcak bakmıyordum 8 ve 8.1'e. (8'i halen sevmiyorum )

Hazır sistemim temizlenmişken adamı sömüren chrome yerine cânım Firefox u kurayım dedim. Ancak internette gezinirken (her sitede olmasa da) Firefox bazı karakterleri görüntülemiyordu. Acaba grafik sürücümde bir sorun mu var dedim ve chrome kurdum. Aynı sayfaya internet explorer ile de girdim. Chrome ve IE hatasız görüntülerken Firefox sayfa yüzde yüz oranındayken karakterleri eksik görüntülüyordu. İşin ilginci ctrl + yapınca (sayfayı yakınaştırınca) bu sorun ortadan kalkıyor (harflerin yarım görünmesi); bu defa da harflerin kenarları çapaklı gibi görünüyordu.

Ben bir anlam veremedim ss atıyorıum
Sa DH'li insan.

internetteki kendinyapçı beyabiler almışlar kendilerine bir dremel onunla metal kesen mi dersiniz pcb delen mi dersiniz tahta oyan, el işçiliği yapan mı dersiniz öyle bir mucizevi geliyor ki bana dremeller anlatamam size.

bundan dolayı kendime br dremel 3000 almaya karar verdim. öncesinde muadillerini araştırayım dedim bana da özellikle torku yüksek bir ürün lazımdı ancak "yüksek hız, düşük tork" ifadesiyle başlayan dremel 4000 reklamından sonra dremel 3000 den tamamen ümidi kesitm ve torku yüksek (2A motoru olan) Black&Decker RTX-6 modelini buldum amazonda.

amazondaki bu ürün B&D türkiye sayfasında yoktu ve amazondaki ürün de 110 voltla çalıştığından -ben de hiç transformatör işlerine girmek istemediğimden- ondan vazgeçip bir benzer modelini b&d türkiye sayfasında aradım. B&D RT650KA modelini buldum.

Sorularım:
1-) türkiyede bulduğum ürünün motoru hakkında bilgi bulamadım sizce yine yüksek torku var mıdır?

2-) internette birisi demiş ki "rtx-6 modeli aldığım gibi hız ayarı bozuldu almayın", öbürü yazmış ki "4 ayda bir dremel değişiyorum bu ürün dremeldan daha ucuz ve kaliteli"... yani insanlar her iki ürüne de kötü yada iyi yorumlar yazmışlar sizin tecrübeleriniz nelerdir, yoksa tamamen aleti ısınınca bırakıp soğuyunca yine kullanmakla -aleti gereksiz zorlamamakla- mı alakalı?

3-) Çin malı rotary toollar hakkında görüşünüz nedir? WEN diye bir marka var ben pek sıcak bakmıyorum motoruna güvenmiyorum ayrıca güç girişi onun da 110 diye biliyorum sizin fikriniz nedir?

herkese teşekkürler
ramazan ramazan dedim boş durmayayım bişeyler öğreneyim. gittim sabahtan bikaç asp.net dersine baktım akşama ilk sitemi hazırladım.

buradan tüm dh halkını siteme girmeye, sevap kasmaya davet ediyorum.
http://aspfantezilerim.somee.com/

sitede application[] tipi değişken kullandım. böylece izlediğim dersteki tabiriyle multi user global variable oluşturmuş oldum.

bu özellik ile de yapa yapa ZİKİRMATİK yaptım. Ramazan ramazan faydalanın inş
arkadaş girememiş, ben de denedim giremedim. isup.me den kontrol ettim o da fos çıktı. yahu çöktü mü bu sözlük
Merhaba dh. Her videoda buraya konu açtığım sitemizde yeni bir video var. Bu videomuzda atmega328p mikrodenetleyiciyi arduino kartından ayrı çalıştırmayı anlattım.

http://www.projectgokturk.com/2015/06/atmega328p-mikrodenetleyiciyi-arduino.html

İşinize yaraması dileğiyle
Hakkında
Meslek: Öğrenci
İlgi Alanları: Bilgisayar ve Robotik
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 3 yıl önce
Son Mesaj Zamanı: 4 yıl
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 308
İkinci El Bölümü Mesajları: 0
Konularının görüntülenme sayısı: 30.736 (Bu ay: 160)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 18 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Web Tasarım - Programlama
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.