Şimdi Ara

Arduino ile marş motoru kontrolü

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
297
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Beyler ne zamandır motorumun elektrik tesisatı yoktu. Ben de yenisini yapayım dedim, kontak anahtarı da kayıp olduğu için komple söktüm ve arduino, bluetooth modülü ile uzaktan kontak yapmaya çalışıyorum. Şuana kadar bayağı ilerledim farlar,stop lambası,göstergeler hepsi çalışıyor. Fakat iş marş motoruna gelince tıkandım. Sistemi 10 amperlik bir röle ile kontrol ediyorum, fakat marş rölesi tek başına 12 amper çekiyor. Şimdi marş rölesini direk tuşa bağlasam kontak kapalıykende marş motoru çalışacak tuşa basınca, eğer röleden alıp tuşa bağlarsam röleden 12 amper kadar bir akım geçecek. Sizce ne yapmalıyım ? İki röleyi paralel bağlayarak daha çok akım geçirmek gibi bir şey geldi aklıma fakat araştırmalarım doğrultusunda o da yanlış. Nasıl yapılabilir bu sistem ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crazywinner3 -- 10 Mart 2017; 14:2:28 >

• mantıkta iki röle doğru gibi gözükebilir fakat bu tabiki yanlış. 12A desede birde onun anma akımı var daha da yüksek düşün sen onu
    2 röle yan yana bağlansada biri daha önce tuşlama yaparsa anma akımı ilk yuşlama yapandan geçecek ve ben kendi sistemimde böyle birşey kullanmak istemezdim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ULTILIX

mantıkta iki röle doğru gibi gözükebilir fakat bu tabiki yanlış. 12A desede birde onun anma akımı var daha da yüksek düşün sen onu
    2 röle yan yana bağlansada biri daha önce tuşlama yaparsa anma akımı ilk yuşlama yapandan geçecek ve ben kendi sistemimde böyle birşey kullanmak istemezdim.

Aynen hocam ben de biraz araştırınca aynı kanıya vardım. Fakat şuan farklı bir şey düşünüyorum. Marş rölesine giden röleyi komple ayrı yapıp ikisini de ayrı ayrı yönetmeyi planlıyorum, cdi'dan gelen pulse ile motorun çalışıp çalışmadığını kontrol edip ona göre marş rölesine giden röleyi kapatacağım. Böylece hem motor çalışırken yanlışıkla marş basmanın önüne geçeceğim hem de sistem daha rahat çalışacak gibi
  • motorun mars rolesı vardır zaten sen o mars rölesini senın arduonu nun rolesı ıle tetıklersen bır sorun çıkmaz
    ama normal role ıle mars motorunu tetıklersen ne role kalır no kontak :)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.