Şimdi Ara

Araştırma: Android'in Factory Reset seçeneği tam anlamıyla çalışmıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
0
Favori
1.168
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Araştırma: Android'in Factory Reset seçeneği tam anlamıyla çalışmıyor 

Kullanıcılar olarak genellikle akıllı telefonlarda herhangi bir hata ile karşılaşma, telefonumuzu satma veya kullanılmayacak üzere kenara koyma gibi bir çok durumda fabrika ayarlarına geri dönme seçeneğini sıkça kullanıyoruz. Ancak Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan araştırma Android cihazlarda bu seçeneğin çok sağlıklı çalışmadığını gösteriyor.

Araştırmada Android 2.3 ve 4.3 arasındaki sürümlere sahip 21 cihaz test edilirken, fabrika ayarlarına geri döndükten sonra bu cihazlarda eski veriler, fotoğraflar, videolar, smsler, emailler, kişiler ve hatta Facebook ve Whatsapp gibi 3. parti uygulamalara ait bazı verilerin de silinmediği belirtiliyor.

Ayrıca en çarpıcı nokta ise araştırmacıların bu şifreler bilgilenmiş olsa dahi erişebilmeleri. Açıklamaya göre araştırma yapılan telefonların bir çoğunda kalıntı verilere ulaşma oranı %80 seviyesinde. Aslında bu araştırmadan yola çıkarak basit bir hesapla milyonlarca cihazın tehlikede olduğu çıkarılabilir. Herhangi bir kayıp, çalınma gibi durumda telefonunuz fabrika ayarlarına döndürülse de kötü niyetli bazı kişiler bu bilgilere erişmenin bir yolunu bulabilir.

• ...bu bilgiler şifrelenmiş* olsa dahi...
    Ayrıca şu bir gerçek ki en güvenlisini Apple yapıyor. Bunu bir android kullanıcısı olarak söylüyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Android'in güvenli olduğuna inanan var mıydı ki?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Vic Rattlehead

...bu bilgiler şifrelenmiş* olsa dahi...
    Ayrıca şu bir gerçek ki en güvenlisini Apple yapıyor. Bunu bir android kullanıcısı olarak söylüyorum.

Blackberry den güvenlisi yok.
  • Android de ne tam anlamıyla çalışıyor ki?

• Bu işleri bence bu yedek alma backup programları baltalıyor bu kadar lazımsa telefondaki bilgi atarsın bilgisayarına backup ile uğraşmanın alemi nedir arkadaş.Sonra fabrika ayarlarına döndük faydası olmadı diyorlar bence backup programına telefonlarda ihtiyaç yok bu kadar yedek alman gerekiyorsa at google drive vs. gibi programların içine lazım olunca al teknoloji böyle ilerdeyken bi tık yapıp bir tarafa kopya almak yerine bilgileri backup ile saklamaya çalışmak bence boş.
  • bunun için araştırma yapmalarına gerek yoktu sorsalar söylerdim. cüppeli gibi açıklama oldu ama bu zaten pek çok kişi tarafından bilinen bir şeydi, image kurmak dışında bir android cihazı %100 temizlenemiyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Guhong01

bunun için araştırma yapmalarına gerek yoktu sorsalar söylerdim. cüppeli gibi açıklama oldu ama bu zaten pek çok kişi tarafından bilinen bir şeydi, image kurmak dışında bir android cihazı %100 temizlenemiyor

Factory reset de tam anlamıyla temizlemiyor mu acaba

• quote:

Orijinalden alıntı: Grkwnxs

quote:

bunun için araştırma yapmalarına gerek yoktu sorsalar söylerdim. cüppeli gibi açıklama oldu ama bu zaten pek çok kişi tarafından bilinen bir şeydi, image kurmak dışında bir android cihazı %100 temizlenemiyor

Hayır, hatta factory wipe fabrika ayarlarına döndüre göre daha fazla kalıntı bırakıyor

• Pek sasirmadim..

• Akıllı telefonlar ve sosyal ağlar çıkınca insanlar kendilerini özel hissetmeye başladı.Başka birisi benim facebook hesabımı ele geçirse ne olucak ki ?

Sonradan görmelere sonradan dertler serisi vol 5 !

• quote:

Orijinalden alıntı: Grkwnxs

quote:

Maalesef tam anlamıyla ise yaramıyor google Nexus cihazların imaj dosyalarını yayınlıyor ben işletim sistemini komple silip imaj dosyasi üzerinden yüklüyorum aynı pc ye format atmak gibi. Sanıyorum ki en garantili yöntem bu ama diğer firmalar imaj dosyasını yayınlıyor mu bilmiyorum

• Programini yapsalar da bari telefon çökünce dosyaları kurtarma imkanımız olsa.

• Android ekosistemi dışındaki cihazlarda tam anlamıyla çalışıyor mu sanki? Cihazı sattıktan sonra çeşitli yöntemlerle bilgilerimize erişilemeyeceginin garantisini kim verebilir?

• Lan adamlar zaten kendi diyor bizim yazılımımız güvenli değil diye. Siz neyin kafasını yaşıyorsunuz ? Google kendi sunuyor Android SDK'yı zaten.İsteyen istediğini yapıyor.Bilgileri depoluyor, hackliyor. En azından Apple gibi en güvenli yazılım bizim diye ovunup iCloud hacklenince susup kenara cekilmiyor veya Google İOS da açık bulup söyleyince gündeme gelmiyor.

Büyük ihtimal o artıklar sistem klasorlerinde kalıyordur.

http://i.hizliresim.com/yM0Noj.png

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KillerNoob -- 25 Mayıs 2015; 16:05:34 >
  • en güvenli sistem wp sonra ios ve bb geliyor

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Lan adamlar zaten kendi diyor bizim yazılımımız güvenli değil diye. Siz neyin kafasını yaşıyorsunuz ? Google kendi sunuyor Android SDK'yı zaten.İsteyen istediğini yapıyor.Bilhilerit depoluyor, hackliyor. En azından Apple gibi en güvenli yazılım bizim diye ovunup iCloud hacklenince susup kenara cekilmiyor veya Google İOS da açık bulup söyleyince gündeme gelmiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Vic Rattlehead

...bu bilgiler şifrelenmiş* olsa dahi...

Icloud 😊 bence en güvenilirleri Windows Phone veya Blackberry OS...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • nedense herkes üst düzey devlet görevlisi gibi mesaj yazmış. ben dedim size xxx sitelerde fazla dolaşmayın diye :)))

• köpeğin adamı ısırması - adamın köpeği ısırması

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.