Şimdi Ara

Araçlarına LPG düşünen arkadaşların DİKKATİNE (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
188
Cevap
2
Favori
13.997
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yeri değil ama 1.0 skoda octavia 2016 lpg takılır mı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • tasshelhoff kullanıcısına yanıt
    Evet abi haklısın hiç uzatmalayım konuyu ben yanlış görüyorum o zaman yakıtı iyi günler yoksa 20lt yakıyor araç

• Al sat mantığı ile yürürsen gerek yok. Bu yıl alayım bineyim 10 bin km ertesi yıl satayım dersen taktırmazsın.
    Binici olarak alacaksan ve en az 3-4 yıl binmeyi ve gezmeyi de düşünüyorsan taktırırsın.
    Ki artık yavaş yavaş direkt enjeksiyon motora geçiyor tüm firmalar. Honda, hyundai, renault veya atıyorum toyota gibi birkaç marka hariç tüm markaların benzinli motorlarının hepsi direkt enjeksiyonlu ve bunlar için kitler tahmini 6-7 bin tl'den başlıyordur.
    Ama siz kalkıp 1.6 atmosferik 115 hp 150 nm torklu motora lpg takmayı düşünmüyorsanız o da sizin bileceğiniz iş.
    Sadece işe gidip gelecekler zaten boş yere para verip taktırmaz. Ama uzun yola ve yahut tatile bilmem neye çıkacak kişiler için gayet mantıklı bir seçenek olur.

Videoda 6.95 demiş benzin litresine. Bizim burada Shell'i baz alarak söylüyorum. 7.09 ve 7.14. Böyle bir durumda arabamın lpg uyumu varsa ve maliyeti düşük olacaksa sıvı sistem kitlere göre niye taktırmayayım? Bir arkadaşımda 1.4 atmosferik araç var. İlk aldığında aylık 150-200 tl benzin alıyordu. 1 sene sonra lpg taktırdı. Şimdi aylık 100-120 tl'lik yakıt harcaması var. Hatta duruma göre bu 60-80'e kadar da düşüyor. Kiti 1800 tl'ye taktırdı bu arada onu da söyleyeyim.

Çok hesap yapmaya gerek yok. Anlattıklarımdan anladıysanız 1 yılda kendi kendini amorti etti zaten.

• Günlük ev-iş 25 km yol yapıyorum aracım 1.4 benzinli ibiza, tank 110 tl ye fulleniyor şehir içi 400 km yol yapıyorum. Prins Technomax taktırdım işletmesiyle bana 3.000 liraya geldi. 12 ayda kendini amorti edecek, insanları yanlış yönlendirmeyin lütfen.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Calbor

Günlük ev-iş 25 km yol yapıyorum aracım 1.4 benzinli ibiza, tank 110 tl ye fulleniyor şehir içi 400 km yol yapıyorum. Prins Technomax taktırdım işletmesiyle bana 3.000 liraya geldi. 12 ayda kendini amorti edecek, insanları yanlış yönlendirmeyin lütfen.
    Her yıl düzenli olarak değiştirdiğiniz lpg filtresinin fiyatı ne kadar acaba ? Prins Technomax...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: websosyal

Her yıl düzenli olarak değiştirdiğiniz lpg filtresinin fiyatı ne kadar acaba ? Prins Technomax...

Alıntıları Göster
    20.000 de bir değişiyor hocam filtresi diğer markalar gibi 10.000 de bir değil.. yerli malı 100 tl orjinali 250 tl.
  • Lpg taktırmak aracı yıpratıyor diyebilirsin, ya da lpg li araç motor yağlamasını yerine getiremiyor da diyebilirsin ki bu durumda artık bazı kitler ile sonuca ulaşabiliyor. Ama bu matematik pek tutmaz be usta...
    Ha şöyle bir durum var. Ben benzinli araca binmem, binersemde hayatta tüp taktırmam dediğim için gül gibi dizel aracıma biniyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: froster2006

Bastan asagi kimse kusura bakmasın yanlis hesap.Ne oyle dramatik bir bakim var ne o kadar pahali kitlere gerek.

Gold, grand 2200tl civari.

Brcnin obd li bir urunu 2600-700 civari.

Prinsin keza 2600 civari.

Lovato 2800tl bandi.

Ne kaldi.Direkt enjeksiyonlu degilse hesap ortada.Yazin otoparktan cikmadan.Su mevsim ciktiktan 100m sonra.Kisin atrium a gelmeden benzine geciyor.

İyi montaj ve ayar ile bu ekonomik durumda baska carasi yok kimsenin.Benzinde iken 1000km den sonra koyulasan yag, lpg ile 4000km den sonra bile makul 1000km deki benzinden kat be kat temiz.Biraktigi depozit cok az.Keza bujilerde benzinde kararmis olanlar tertemiz cikiyor.Elektrotlar muntazam.

Af buyurun merakimi celbetti,araciniz nedir, her kitin olmadigi sizin sahip oldugunuz bizim olamadigimiz o modern arac.Bat mobilmi diyede dusunmedim degil hani.

İyi rating yapmissiniz.

Kolay gelsin.

Durum bu karar sizin.
    Benim aracıma 3 markanın ürünü uygun
    1.si servisin tavsiye ettiği ve aracı garantiden çıkarmayan landirenzo fiyatı işletmek dahil 6500 TL.
    2.si BRC 3800 TL 400 TL stepnenin(dışarıda) yerine takılacak koruma sacı için fark alıyorlar yaklaşık 500 tl de ruhsata işletme masrafı var. Toplam 4700 TL.
    3.sü lovato 3200 TL yine 400 koruma sacı ve. 500 tl işletme masrafı var toplam
    4100 TL
    LPG TAKACAK Üç firmanın dediğini yazıyorum, Aracın 7 litre benzin yakıyorsa LPG takılınca 9 litre yakacak diyorlar.
    Şimdi bazı arkadaşlar LPG yinucuz aldıkları için elbette fazla avantaj sağlıyor olabilirler, fakat Eskişehir için pompa fiyatlarına bakınız lütfen, bu fiyatlara göre benim aracım 0,49 kuruş benzin yakarken LPG de 0,35 kuruş yakacak aradaki fark 0,14-15 kuruş senelik 10 bin km yapsam 1500 TL avantajı olacak, en ucuz lovato taktırsam bile kendisini 3 yılda amorti edecek.
    Bazıları atiker demiş ki benim aracıma uygun değil maalesef.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi engin_er_26 -- 18 Kasım 2019; 18:59:53 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ravanel

Yeri değil ama 1.0 skoda octavia 2016 lpg takılır mı
    Candan mühendislik firmasının youtube kanalında kendilerine motor kodu ile birlikte sorarsan cevap verirler. 1.4 tsi gördüm ama 1.0 tsi görmedim. motor koduna göre değişebilir. prins vsi2di 7000-7500 tl arası fiyatı.
  • ymy67 kullanıcısına yanıt
    Vay arkadaş adam herşey den anlıyor, bakın birde Türkçe dersi vermiş, peki bende size ders vereyim stepne, istetme her neyse bunun yerine Türkçe olarak "yedek lastik" desek daha iyi olur,
    Bizim mevzumuz Türkçe değil, kar /zarar hesabı kiminin hesabına uyar düz mantık hesap yapar, kimiside denklemler falan kurar uzun hesap yapar, haa olaya gelince benim yaptığım hesaba göre çıkan sonucu yazdım isteyen oturur kendi hesabını kendi tekrar yapar, fakat bugün gençliği maalesef matematikte çok geride daha 2x2= 5 yaparmış desen 2 saat düşünüyor biraz üstelesen aptallaşıyor. Tabi istisnalar hariç herkes bir değil canavar gibi gençlik te yok değil.
    Burada yazanların bir çoğu baba parasıyla babasının arabasına binen yakıta para vermeyenler haricinde kendi çalışıp alın teri ile alanlarda ince hesap yapmayı öğreniyorlar öğrenmek zorundalar çünkü hayat zor, geçinmek zor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi engin_er_26 -- 18 Kasım 2019; 19:0:51 >

• 100 km 15 tl mi kar?

cruze aracım 9,5 lt yakıyor şehiriçi benzin 6,92 65 tl 100km
    lpgde 11,5 lt yakıyor hadi 12 diyelim sizin için 3,35 lpgden 40 TL

fark 25 tl 100kmde, 10000kmde 2500 TL, aracım 90000kmdir lpgli, saat gibi motoru bir sıkıntısı yok. bugünün hesabına bakarsak 22.500 TL kar etmişim. fazladan lpgli diye yaptığım masraf normalde 15000de bakıma gidecekken 6 bakım 10binde gittiğim için 9 bakım. 3 BAKIM fazla 500den 1500 TL, hadi lpgnin bakımı vs derken 1000de ona yaz.

ETTİĞİM KAR TOPLAM 20BİN TL. (NOT LPG İLE BENZİN ARASINDAKİ MAKASIN DAHA FAZLA OLDUĞU ZAMANLAR DA VARDI.)
  • quote:

Orijinalden alıntı: engin_er_26

Benim aracıma 3 markanın ürünü uygun
    1.si servisin tavsiye ettiği ve aracı garantiden çıkarmayan landirenzo fiyatı işletmek dahil 6500 TL.
    2.si BRC 3800 TL 400 TL stepnenin(dışarıda) yerine takılacak koruma sacı için fark alıyorlar yaklaşık 500 tl de ruhsata işletme masrafı var. Toplam 4700 TL.
    3.sü lovato 3200 TL yine 400 koruma sacı ve. 500 tl işletme masrafı var toplam
    4100 TL
    LPG TAKACAK Üç firmanın dediğini yazıyorum, Aracın 7 litre benzin yakıyorsa LPG takılınca 9 litre yakacak diyorlar.
    Şimdi bazı arkadaşlar LPG yinucuz aldıkları için elbette fazla avantaj sağlıyor olabilirler, fakat Eskişehir için pompa fiyatlarına bakınız lütfen, bu fiyatlara göre benim aracım 0,49 kuruş benzin yakarken LPG de 0,35 kuruş yakacak aradaki fark 0,14-15 kuruş senelik 10 bin km yapsam 1500 TL avantajı olacak, en ucuz lovato taktırsam bile kendisini 3 yılda amorti edecek.
    Bazıları atiker demiş ki benim aracıma uygun değil maalesef.

Alıntıları Göster
    Beyfendi size sade aracinizin marka model kisaca motorizasyonu ile ne oldugunu sordum.Kit fiyatlarini degil.Birakinda muhakeme kararini biz ve arkadaslar yapsin.

• Gezen adam LPG kit parasını yılda 2-3 kere çıkarır
  • engin_er_26 kullanıcısına yanıt
    benzinde 7 litre yakan araca 9 litre lpg yakan diyen usta kimse ona zaten kit mit taktırmayın maks 8,5 yakması gerekir. o hesapla da lpg nin 4 lira olması lazım. kendinizi lpg taktırmamaya ikna etmişsiniz ne güzel. peki insanlara niye yanlış bilgi veriyorsunuz?

benzinde 7 litre yakan araca zaten lpg takılmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: redloves

Candan mühendislik firmasının youtube kanalında kendilerine motor kodu ile birlikte sorarsan cevap verirler. 1.4 tsi gördüm ama 1.0 tsi görmedim. motor koduna göre değişebilir. prins vsi2di 7000-7500 tl arası fiyatı.

Alıntıları Göster
    Teşekkür ederim

• Bu ülkenin insanı köylü kurnazıdır, LPG takıp 1 lira daha ucuza yakıp alacak ki diğer insanların önüne geçebilsin... 10 yılda anca geri dönüş yapabilen bir şeyi anca bu tip insanlar yaptırır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bakkalamca14

4. yıl yorumunuzu okudum. eğer ben aracı 4 sene kullanıcak olsam taktırırdım diye düşündüm. 4 yıl 48.000 km için;

48.000 x 11.5lt/100km x 6.90 tl= 38.000 tl benzin

48.000 x (11.5 x 1.25 lpg için) x 3.90 = 25.800 lpg + 4 yılda 1000 tl de benzin yakar
    fark = 11.000 tl
    prins 4 silindirli sıvı sistem= 7.000 tl
    kar = 4000 TL 4. yıl sonunda

ama şimdi hesaplayıp bakınca, aracı 4 yıl kullanınca yıllık 1000 tl gibi kar mevcut. ama aracı mesela 3. yılın sonunda satarsanız ancak 1000 tl kar etmiş oluyorsunuz. o yüzden tekrar düşününce çokta mantıklı gelmiyor. Tabii bu hesap direkt enjeksiyonlu turbolu ecoboost ford motoru için geçerli. atmosferik 1.6 bir motor olsaydı ve 2500 tlye kit takılabilseydi, hesap çok farklı olur gibime geliyor.
    Hocam bu forumda hep bunu anlatmaya çalıştık mutlak bir doğru yok kişiden kişiye, kullanım şekline, ihtiyaçlara, kullanılan araca göre bu hesap hep değişiyor orada ortaya konulanda kişinin kendi değişkenlerine göre bu hesabı yapabilmesi. Yoksa herkes sanki dünyada bir tek kendi varmış gibi hesap yapıp bir sonuca ulaşıyor ama işin aslı böyle değil.

• Yılda 15000 km için hesaplayalım. Aracımız ortalama 8 LT benzin yaksın.
    Benzin------ 6,9 x 8 L (ortalama) = 55,2 x 150 = 8280 TL.
    Lpg------- 3,5 x 9,6 L (ortalama) = 33,6 x 150 = 5040 TL + 1000 TL (yıllık benzin sarfiyatı)= 6040 TL.
    Yıllık net kar 2240 TL
    Aracı 5 yıl kullanıp satsam;
    2240 TL x 5 = 11200 TL kar yaparım. LPG KİT'ine 4000 TL ödemiştim 11200 - 4000 = Karım 7200 TL ye düştü. Aracın LPG li olması sebebi ile satarken fiyatına 2000 TL koysam(Ki çok zor) 7200 + 2000 = Karım 9200 TL.ye yükseldi.
    Şimdi 5 yılı baz alırsam ayda Lpg kullanmamdan dolayı karım ne olur;
    9200 / 60 ay = 153 TL.
    Lpg Kit'ini 3000 TL ye taktırırsanız aylık karınız 170 TL olur.
    Üstelik ekstra bakım maliyeti hesaplamadım (Kronik buji,buji kablosu,bobin,filtre vs). Aracım LPG kaynaklı hiçbir arıza yapmadı. LPG yide 3,5 TL den hesapladım. Ordu da oturuyorum. Kimi yerlerde LPG 3.90 TL.

Şimdi siz karar verin ayda 153 TL kar için LPG ile uğraşılır mı?
    10 yıl Lpg li araç kullanmış biri olarak ben uğraşmazdım.

• teteni T kullanıcısına yanıt
    Böyle düşününce bi mantıklı geldi
  • LPG'yi kötüleyenler hep maddi olarak değmeyeceğinden dem vurmuşlar ama atladıkları bir nokta var. Benzinli aracı kullanırken yakıta çok para harcadım diye strese giriyorsun. lpg'li araçta ise yakıta daha az para ödemenin verdiği bir huzur var. strese girmeden bol bol geziyorsun, benzinli araçta ise çok yakacak diye gaza korkarak basıp stres altında kullanıyorsun.
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.