Şimdi Ara

Araç sahibi olmak mı? Kiralamak mı daha mantıklı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
2.399
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki

Araç sahibi olmak mı? Kiralamak mı daha mantıklı?

(En Son Oy Tarihi: 11.2.2019)
Giriş
  • Son zamlardan sonra bunu düşünmeye başladım arkadaşlar herkes fikrini olumlu / olumsuz belirtsin lütfen. Şuan yıllık kiralamak bana daha mantıklı gelmeye başladı. Yeni zamlarla aracın yıllık ortalama 3000+ TL üzeri masrafı olacak gibi görünüyor. Ortalama bir araç kiralama daha ucuza gelecek üstelik muayene bakım vs derdi de yok .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ÖzTürk23 -- 28 Eylül 2017; 17:43:31 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• cancan_burak kullanıcısına yanıt
    başta da yazdığım gibi son zamanda ki zamlardan sonra bunu düşünmeye başladım. Çünkü arkası gelecek gibi.
  • Bireysel olarak araç kiralamak pek mantıklı değil, şirkette gelir vergisinden düşüldüğü için olabilir, ancak o da bizim Türkiye şartlarında özel olarak kullanılacaksa mantıklı değil, araç kiralamak ancak başkalarının kullanacağı araçlar ve yatmaması gereken araçlar için mantıklı.
  • Eğer cebinizi zamlar yaktıysa 5-10 yaş arası bir araç alın , sonuçta bu başımızdakiler ölene kadar durmayacak , elbet gidecekler ve yeni hükümet vergileri düşüreceği zaman sizde alırsınız son model aracınızı. Biz 2004 Focusumuza 4 yıl daha binmeyi düşünüyoruz. Bize 100₺ zam geldi.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben olsam artik kiralardim. Şirketimde olmasin gerek yok.. Mesela dün bayide Passati inceledim

Comfort passat 172 Bin TL olmuş. Bu parayi arabaya versem trafik+kasko 6-7 bin gibi tutar... Her 10 bin km bakima 1.500 versek. Daha bunun vergisi ıvırı zıvıri arizasi felan derken cepten bi ton para cikiyor. 2 sene binsek satmaya kalksak 2.eldede değer kaybi var. Tabi kaza olursa daha fazla deger kaybi olcak..

Bide kiralamaya baktim ayni araba Mesela Garentada aylik 3.500 TL.. 36 ay kiralasak 126 Bin TL yapiyor.. Ve sadece yakitini koyup geziyosun Bence mantikli..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: __GeneraL__

Ben olsam artik kiralardim. Şirketimde olmasin gerek yok.. Mesela dün bayide Passati inceledim

Comfort passat 172 Bin TL olmuş. Bu parayi arabaya versem trafik+kasko 6-7 bin gibi tutar... Her 10 bin km bakima 1.500 versek. Daha bunun vergisi ıvırı zıvıri arizasi felan derken cepten bi ton para cikiyor. 2 sene binsek satmaya kalksak 2.eldede değer kaybi var. Tabi kaza olursa daha fazla deger kaybi olcak..

Bide kiralamaya baktim ayni araba Mesela Garentada aylik 3.500 TL.. 36 ay kiralasak 126 Bin TL yapiyor.. Ve sadece yakitini koyup geziyosun Bence mantikli..

Sigorta kasko 6-7 bin hesaplamak ve 3 yılda 126 bin para vermek mantıklı.

Size bir forumdaş tavsiyesi başkasına bu fikrinizden bahsetmeyin güldürürsünüz kendinize

• quote:

Orijinalden alıntı: cancan_burak

quote:

Ben olsam artik kiralardim. Şirketimde olmasin gerek yok.. Mesela dün bayide Passati inceledim

Sigorta kasko 6-7 bin hesaplamak ve 3 yılda 126 bin para vermek mantıklı.

Size bir forumdaş tavsiyesi başkasına bu fikrinizden bahsetmeyin güldürürsünüz kendinize

Valla dostum bize cok cikiyor sigorta kasko fiyatlari. Eski arabama 1.800 sigorta 4.500 de kasko cikmişti. Neresi komik..

Sifir arabayada 180 bin TL versen satarkende gene zarar ediyosun. Bide bindigin süre icinde yaptigin maaraflari goz onune al. Nerdeyse kiraya verdigin parayi gene sokağa atiyosun.. He sirketin olsa vergi avantajin olur tabii

• Bu, her turk gencinin donem donem yasadigi bir ikilemdir :)

Araba ucuz bir arabaysa kiralamak, pahaliysa sahibi olmak mantikli. Sonucta arabanin kendi degeri de var.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bence cok zengin degilsen mantiksiz ortalama bir araba bile ayda 2 bin falan

• quote:

Hocam bekarsan,evlendigin gun sigara yemek parani ayir.maas kartini hanima ver

• Tamam da kiralar da artacak kine

• __GeneraL__ kullanıcısına yanıt
    Yorum nick uyumu şahane. Başka açıklaması olamaz çünkü

• Bu konu son zamanlarda benim de kafamı çok kurcalıyor. Herkes kendine göre bir hesaplama yapıp karşılaştırmasını yapıyor. Kiralamanın toplam bedelini hesaplamak çok kolay, asıl iş sahip olmanın toplam bedelini hesaplayabilmekte.
    Çünkü enflasyonist bir ekonomide yaşıyoruz ve araçlar tl bazında sürekli artıyor. Ve birçok kişi buradan kar ettiğini düşünüyor.
    Diğer bir konu da riskin hesaplanması; bana göre araç kiralamanın en büyük artısı, öngörülemeyen harcamalardan sizi kurtarması. Bu sistemde önünüzü 1-2 yıl boyunca görürsünüz. Sahip olduğunuz araca biri (Allah herkesi kazadan beladan korusun) arkadan çarpsa, işiniz gücünüzden vakit ayırıp bu işlere koşturmak zorunda kalıyorsunuz. Hadi yaptırdınız, ertesi sene kasko diyor ki senin primini yüzde 35 artırdım(rakamlar değişkenlik gösterebilir:)). Sahip olduğunuz aracın 2 sene boyunca kazasız belasız dertsiz sıkıntısız sürüleceğine dair garanti maalesef yok.
    Bir diğer konu da kredi konusu, ben de dahil birçok kişi aldığı arabanın etiket fiyatını söyler. Kullandığı kredi ile birlikte toplam maliyetini söylemez. Halbuki faiz gideri de ciddi bir miktardır ve hesaplanması gerekir..

Buradaki bütün varsayımlar kullanıcının Max 3 yaşında araca binmek istemesine göre yapılmıştır:))

• quote:

Orijinalden alıntı: Ultrasaray0643

quote:

Hocam bekarsan,evlendigin gun sigara yemek parani ayir.maas kartini hanima ver

Evliyim Sigaramda yok. Bana kiralamak uygun gelir size satin almak.

• quote:

Orijinalden alıntı: konkaww

Bu konu son zamanlarda benim de kafamı çok kurcalıyor. Herkes kendine göre bir hesaplama yapıp karşılaştırmasını yapıyor. Kiralamanın toplam bedelini hesaplamak çok kolay, asıl iş sahip olmanın toplam bedelini hesaplayabilmekte.
    Çünkü enflasyonist bir ekonomide yaşıyoruz ve araçlar tl bazında sürekli artıyor. Ve birçok kişi buradan kar ettiğini düşünüyor.
    Diğer bir konu da riskin hesaplanması; bana göre araç kiralamanın en büyük artısı, öngörülemeyen harcamalardan sizi kurtarması. Bu sistemde önünüzü 1-2 yıl boyunca görürsünüz. Sahip olduğunuz araca biri (Allah herkesi kazadan beladan korusun) arkadan çarpsa, işiniz gücünüzden vakit ayırıp bu işlere koşturmak zorunda kalıyorsunuz. Hadi yaptırdınız, ertesi sene kasko diyor ki senin primini yüzde 35 artırdım(rakamlar değişkenlik gösterebilir:)). Sahip olduğunuz aracın 2 sene boyunca kazasız belasız dertsiz sıkıntısız sürüleceğine dair garanti maalesef yok.
    Bir diğer konu da kredi konusu, ben de dahil birçok kişi aldığı arabanın etiket fiyatını söyler. Kullandığı kredi ile birlikte toplam maliyetini söylemez. Halbuki faiz gideri de ciddi bir miktardır ve hesaplanması gerekir..

Buradaki bütün varsayımlar kullanıcının Max 3 yaşında araca binmek istemesine göre yapılmıştır:))

Evet bende sizin gibi duusundum ama arkadaşlar dalga geciyo

Kiralamarda en buyük avantaj eliniz biseye degmiyo. Ama satin almalarda aracin herseyiyle ilgilenmek zorundasin Bu devirde sifir araba alinmaz Artik arabadan kâr etme dönemi kalmadı.

Burda diyorum ki 180 milyar sifir araba alcağima Gider ayni arabayi kiralarim hem 60-70 bin cebime kalir hemde aracin hicbiseyi beni ilgilendirmez. Bide dedigin gibi kredi olayi var. O araba kaça gelir sen düşün. 2 sene binme garantinde yok

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: konkaww

Bu konu son zamanlarda benim de kafamı çok kurcalıyor. Herkes kendine göre bir hesaplama yapıp karşılaştırmasını yapıyor. Kiralamanın toplam bedelini hesaplamak çok kolay, asıl iş sahip olmanın toplam bedelini hesaplayabilmekte.

Evet bende sizin gibi duusundum ama arkadaşlar dalga geciyo

Kiralamarda en buyük avantaj eliniz biseye degmiyo. Ama satin almalarda aracin herseyiyle ilgilenmek zorundasin Bu devirde sifir araba alinmaz Artik arabadan kâr etme dönemi kalmadı.

Burda diyorum ki 180 milyar sifir araba alcağima Gider ayni arabayi kiralarim hem 60-70 bin cebime kalir hemde aracin hicbiseyi beni ilgilendirmez. Bide dedigin gibi kredi olayi var. O araba kaça gelir sen düşün. 2 sene binme garantinde yok

Bazı arkadaşlar da passat kiralamak isteyen adama 30-40 tl civarında ikinci el öneriyor. Bu mantıkla 5 bine bir şahin alırsınız çok kar edersiniz..
    şirketim olsa hemen gidip kiralarım (KDV avantajından dolayı) ama bireysel olarak kiralama konusunda biraz daha araştırma yapmak lazım.. firmalardan hiç fiyat teklifi alan oldu mu??

• vergiler düşer yeterki hükümet değişsin, bakın kendi işleri azalmasın diye yakut elmas yat vergilerini %1 e düşüverdi, üstelik yat ın yakıtı 1.5tl , senin evet okuyan sen sana diyorum 5.32tl uyanın uyandırın artık
  • Fiyatlar aşırı derecede makul olmalı ki bu araç kiralama mantikli olsun.126 bin TL diyorsun da o 126 bin TL yi çöpe atmış oluyorsun 3 yılda.Onun yerine 126 bin TL ye araba al, 3 yıl sonrasında 110 a satarsin en kötü.

Araç kiralama şu an en gereksiz ve mantıksız harekettir.Milyon dolarların vardır, aracım olsun ama bakım kasko vs hiçbir dert ile ben uğraşmıyim benzin koyup geziyim diyen adam için uygundur araç kiralama ( bireysel kullanıcı için ) .Yoksa 126 bin TL vereceksin 3 yıl için kiralama süresi bitecek ve elinde ne araba var ne para.Allah aşkına neresi mantıklı bunun :)).

Onun dışında kiralamalari genelde firmalar yapıyor uzun dönem şeklinde.

• konkaww K kullanıcısına yanıt
    Ben Garentanin internet sitesinden baktim.. 36 Ay Passat comfortline Bütün güvence ve kiş lastiği ile beraber 3.700 TL aylik

Bence iyi bir rakam Egea'ya 2.500 istiyolar aylik

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.