Şimdi Ara

Araç kiralama yaparken dikkat edilmesi gerekenler. Doğru kiralama yapmak.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
697
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Forumda son zamanlarda artan, kiralama konularindan sonra, sürekli kiralama yapan birisi olarak tecrübelerimi aktarmak istiyorum.

İlk olarak, kiralama yapmadan önce mutlaka kurumsal firma seçin.
    Her havalimanında ofis açan, yahut kredi kartı isteyen yerler kurumsal değildir. Bazi firmalarin sadece ismini kullanıyorlar. Onun içinde telefon edin sorun.

( Size kaç gün lazım abi, nereye gitcen abi, kaç km yapacaksin abi gibi gibi sorular soruyorsa, uzak durun. Sonuçta kiralama yapacaksın, nereye gidecegin, ne kadar km yapacağın onları ilgilendirmez. Kurumsal olan yerlerde bunları sormaz. Belirli prosedürleri vardır, örn, a firması, aylık 4000 km sınır koymuştur, 4000 km üstünde km başı ücret alır. Kısa kiralamalarda da km sınırı yok. 2-3-5 günlük gibi.)

Yada bizzat gidin bakın. Tipleri falsoysa almayın.

İnternet üzerinden firmalara bakın.
    İnternet uzerinden rezervasyon yapıldığında mutlaka ödeme yapın. Rezervasyon yapmayın ödeme yapın dediklerini biliyorum.
    Dikkat etmeniz gereken , görsellerde BMW varsa siz BMW için ödeme yapmıyorsunuz. O grup araç için ödeme yapıyorsunuz. BMW diye gidip ancak BMW olmayabilir. o grupta hangi araç varsa onunla çıkabilirsiniz. Yani Hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.
    Bir kaç kez hayal kırıklığı yasamisligim oldu, ödeme yaptığım arac ile verdikleri araç çok farklı çıkmıştı. Boş paket bir arabaydi. Ondan dolayı da , hangi araç var diye önce otoparka bakıyorum, sonra yukarı çıkıp ödeme yapıp, aracı alıyorum.
    Ayrıca
    Bazı firmalarda kampanya olabiliyor. Türkcell platinum kullanıyorsan % bilmem kaç indirim, KKB puani xxxx in ustundeyse % bilmem kaç indirim gibi gibi. Yada bir modelde indirim olabilir.

Ayrıca, artık kredi kartı tek başına yeterli olmuyor. Yanında kkb puanına da bakıyorlar. Araç sınıflarında da bu geçerli. Sınıf sınıf puanı var.

KKB puanınız yoksa ödeme yapsanız bile aracı vermezler.
    Geçen kiralama yaparken uçak yolcusu, ödeme bile yapmış ancak KKB puani bitik olduğu için araci vermediler. Adamda atar yaptı, arabayi almayacağım ki KKB ne alaka gibisinden bağırıp çağırıyordu.
    Prosedür bu.
    Hatta bende merak edip görevliye sordum, böyle vakalar çok oluyor mu diye, çokmus.

Bu kısımda sormak istediğiniz varsa sorabilirsiniz.

Şimdi gelelim sigorta kısmına.
    Kurumsal firma, birşey olmaz, kasko var demeyin.
    Bunların da kaskonun çalışması için belli kurallari var. Genelde ufak tefek kazalarda , tampon sürtmesi, cam kırılması, lastik patlaması, far kırılması gibi gibi ufak çaplı kazalarda kesinlikle kasko devreye sokulmuyor.

Aracı teslim ederken bakıyorlar, örneğin cam çatladı, hemen işleme alıyorlar. İlk başta sizden kestikleri bloke tutarı onlarda kalıyor. Eğer bu tuturin üstündeyse anında kredi kartindan çekiyorlar. Tabi Önce size mail atıyorlar, yapilan işlem faturasını sonra da kredi kartınızdan alıyorlar. Yav arkadaş bu kadar tutarmi ayıp demeyin. Hiç bir şekilde haklı cikamazsiniz.

O yüzden yapmanız gereken en kapsamlı sigortayi almanız. Garentada bu tutar günlük 60 TL. Almaya değer. Birşey olmaz , olsada Allah kerim demeyin.
    Ben aracı aldım, 10 dk sonra öndeki araçtan taş geldi, cam çatladı mesela. Km yaptığım içinde çatlak büyüdü. Teslim ederken de adamlar cam çatlamış şeklinde not dusuyorlar. Ama sigorta olduğu için herhangi para kesintisi olmadı.

Kaza yaptığınız da, o anki panik ve heyacandan ne yapmanız gerektigini unutabilir, hemen firmayı arayıp yapmanız gerekeni sorun. Yada hemen tutanak tutun. Jandarma yada polisi arayın. Bunları mutlaka arayın. Alkol muayenesi şart ayrıca.

Ful sigorta almayı ihmal etmeyin.

Gelelim araca

Aracı begendiniz, km yüksek ise almayın. Kurumsal firmaların filosunda en fazla 15 k km falan olur. Ama bazı kurumsal görünen firmaların araçların kmsi yüksek oluyor. Bana 60 bin km de Kuga kitlemeye çalıştılar. Sağlık bakanlığı personellerine indirim varmış güya. Böyle işlerde eşimin adını kullanmayı da sevmem , bu da tuzu biberi olmuştu. Almamıştım.
    Km düşük olsun.

Aracı teslim esnasında, personelin elinde tablet olur. Sizden önce ki kullanmış adamın teslim ettiği aracın bilgileri olur. Aracın durumu hakkında. Size teslim ederken de resimler alırlar.
    Özellikle iç kısma bakin, koltuklara , iç dosemeye, sigara yanıkları oluyor, bazen gözlerinden kaçıyor, sizde sigara içen biriyseniz, siz teslim ettiğiniz de pat diye görürler ve sizde acaba ben mi yaptım diye ikilemde kalırsınız. Sonra ödersiniz. Bu arada sigorta da işlemiyor bunda.
    Başıma geldi. Lanet bir Leon almıştım, tam bir lanet, cami açıyorsun, kelebek camı olmadığı için de, olduğu gibi külleri içeri atıyordu, arka koltuk yanmısti. Bana 500 TL cik kitlediler.
    Alırken heyacanli oluyor insan, o yüzden acele etmeyin, 3-5 tur dışında gezin, 2-3 kez içinde öne ve arkaya tavana koltuklara bakin. en ufak bir pürüz de yazdırın. Resimini çektirin. Gerek yok derse de yazmanızı istiyorum diyin.
    Resimleri çekiyorlar sizde çekin zararı olmaz.

Buraları hallettikten sonra size bir fis verirler, veyahut teslim tutanağı.
    Genelde ful depo verirler. Ful depo bırakmanızı isterler.

Birde aynı firmayı kullanmanız daha iyi olur.

Bir de arabayı kendi arabanız gibi kullanmaya özen gösterin.
    Sonuçta milli servet.

Şuanda aklıma gelenler bunlar, bu konuda tecrübeli arkadaşlarımızın da konuya bilgi katmalari güzel olur.

Sorulari olanda sorabilir.

Beni Forex şirket elamani ilan edenler vardı, kiralama firması çalışanı da yapabilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Faydalı konu ve bilgiler için teşekkürler...

• Ben de sağlamcıyımdır. 4-5 sefer garentadan araç kiraladım hep mini onarım sigortasını aldım. Ne olur ne olmaz diye. Havaalanından kiraladığımda otopark karanlık olduğu için araç net görünmüyor o nedenle otopark çıkışında mutlaka araca dikkatle bakar ve foto çekerim bulunsun diye.

• Arabamı sattıktan sonra bu ara yeni adresim garenta moov oldu. Kısa vadede çok iş görüyor. Keşke bunda da full sigorta falan olsa da içimiz rahat binsek.

• Ayrıca aracı teslim alırken size verilen kağıda dönüşte "dönüş aynı" ibaresini ekletin. Üstüne kaşe bassinlar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.