Şimdi Ara

Apple TV [ANA KONU] (103. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
17.341
Cevap
311
Favori
782.990
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
33 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 101102103104105
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Modemdeki diske Samba ile de erişim sağlayabilirdiniz.

TS-431p'ye 2.5'lik diskler de takılabiliyor ve uygun vidalama yerleri var. 3.5'lik yuvaya sahip olan her nas'a 2.5'lik
    diskler de olur. Vida yerleri olmasa bile SSD yuva adaptörleri bu iş görür. 4.yuvaya ben ssd taktım. Downloadstation
    geçici dosyalarını bu diske kaydediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HattiHitit -- 31 Ekim 2018; 17:10:35 >
  • sener652 S kullanıcısına yanıt
    teşekkürler.

infuse den ben de modem usb 3.0 a taktığım hdd yi gördüm. ama bazı filmler açılırken bazıları açılmadı. hatta infuse sanki tam okuyamadı gibi. ama aynı ağdaki bilgisayardan plex aracılığıyla infuse den sorunsuz izleyebiliyorum tüm filmleri. tabi ben bu SMB olayını bilmiyorum. bu ayar modem ile mi yoksa infuse ile mi alakalı. ona hiç dikkat etmedim. tak çalıştır durum bu.

nas için ileriye dönük hareket etmek isterim açıkçası. şu an 4k tv ve haliyle arşivde söz konusu değil ama hazırlıklı olmak da fayda var. qnap ts-231p yi de incelemeye aldım. mantıklı gözüküyor.

bir de alt kattaki modem ile üst kattaki köprü modemim ethernet kablo ile bağlı. bu köprü modemi devre dışı bırakıp bir 5 portlu Switch ile daha iyi bir çözüm elde edebilir miyim. aşağıdaki modemin 1000 Mbps ethernet portları var. köprü modemin ise 100 Mbps. yani bunun yerine 1000 Mbps li bir switch daha iyi olmaz mı?

tekrar teşekkürler

• tarikahmet kullanıcısına yanıt
    USB girişi olan yeni modemlerin hepsi SAMBA, FTP ve uPNP (DLNA) 'yı destekliyor.

Modemlerde genelde samba ismi olarak açıkça belirtilmez. "Dosya paylaşımı" adı ile geçer.

PC'den bir klasör açıp en tepesine "\\Modemin IP'i" yazarak modemdeki diske samba protokolü ile

ulaşmış olursunuz.

Infuse bazen Samba'yı kendi taraması ile bulamıyor. Bu durumda paylaşımlardan SMB seçip. IP'i

elle girmek sorunu çözüyor. Aynı ayarlarda SMB versiyonları var (SMB3, SMB2, SMB1, Eski gibi). Test ederek

modeme en uygun samba versiyonu seçilebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HattiHitit -- 31 Ekim 2018; 17:28:19 >
    modeminizde kablosuz ac bandı var, access pointte n bandı ve 100mbit portlar var.

net hızınızdan bağımsız olarak iki cihaz arasında netflix 4k uhd gibi her türlü stream media aktarımı olur. netflix 4k uhd için 25mbit bağlantı yeterli. ancak burada cihazların kalitesi, antenlerin kalitesi ve cihazın konumu da belirleyici oluyor. cihazlar arasındaki mesafe, aradaki duvarlar vs kablosuz bağlantı hızını etkileyecektir.

access pointe kablolu olarak bağladığınız nas cihazınız 1080p bluray filmleri aktarır ama 4k bluray için emin olamadım. 100mbit kablolu bağlantıda 4k bluray problem olabilir. 100mbit te teorik olarak en fazla 12.5 megabyte aktarım olur. 4k bluray bunu aşıyorsa aktarım yapmaz.
  • HattiHitit kullanıcısına yanıt
    hmm. akşam biraz kurcalayayım. ben medya server den izlemeye çalışıyordum.
    resimdeki yerlerde işlem yapılacak sanırım
    Apple TV [ANA KONU]
  • quote:

Orijinalden alıntı: seydibaba

modeminizde kablosuz ac bandı var, access pointte n bandı ve 100mbit portlar var.

net hızınızdan bağımsız olarak iki cihaz arasında netflix 4k uhd gibi her türlü stream media aktarımı olur. netflix 4k uhd için 25mbit bağlantı yeterli. ancak burada cihazların kalitesi, antenlerin kalitesi ve cihazın konumu da belirleyici oluyor. cihazlar arasındaki mesafe, aradaki duvarlar vs kablosuz bağlantı hızını etkileyecektir.

access pointe kablolu olarak bağladığınız nas cihazınız 1080p bluray filmleri aktarır ama 4k bluray için emin olamadım. 100mbit kablolu bağlantıda 4k bluray problem olabilir. 100mbit te teorik olarak en fazla 12.5 megabyte aktarım olur. 4k bluray bunu aşıyorsa aktarım yapmaz.
    üst kattan kablosuz ac bandı çekmiyor maalesef.
    bu durumda en iyi çözüm 1000mbit portlu bir switch sanırım. doğru mudur?

• quote:

Orijinalden alıntı: tarikahmet

üst kattan kablosuz ac bandı çekmiyor maalesef.
    bu durumda en iyi çözüm 1000mbit portlu bir switch sanırım. doğru mudur?

Alıntıları Göster
    en doğrusu bu. :)

kablolu bağlantı ve gigabit portlu switch en iyi çözüm olur.
  • Hocam selamlar , geçen gün sonarr uygulamasını söylediniz diziler için teşekkür ederim. Şu anda pcye kurdum ve kullanımını çözdüm. Deneme için bir bölüm indiriyorum. Pc de yaptığım için download client olarak utorrent kullandım. Bakalım bölümü indirdikten sonra ağ üzerindeki istediğim yere taşıyacak mı ? Nas kullanmadığım için pc den yapmak durumunda kaldım.
  • AIchera kullanıcısına yanıt
    Sonarr uygulamasını NAS'da çalıştırdım. Problem yok. Yalnız çok fazla sistem gerektiriyor gibi geldi bana(ram, cpu). Tabii PC'de böyle bir

sorun olmaz. Oldukça kullanışlı bir uygulama. Filmler içinse aynı mantıkla çalışan Radarr adlı bir uygulama var. Filmler için bana

gereksiz geldi. Belli özelliğe sahip her filmi indirmiyoruz sonuçta.

Diziler için "RSS Feed" kullanılabiliyormuş. NAS'a daha uygun geldi bana. Hem NAS'daki torrent uygulaması kullanılabiliyor ve dolayısıyla NAS'larda

kıt olan sistem gücü boşyere meşgul edilmemiş oluyor. Selamlar.
  • Arkadaşlar ,

Yaklaşık 1-1,5 aydır kullandığım Apple TV 4K kumandası ne hikmetse bugün bir ara cihazı kumanda etmedi.

O anda ekran koruyucu devredeydi ve yaklaşık 10-15 dk boyunca kullanmamıştım cihazı.Derken sonrasında kumandadaki hiçbir tuş cihaza hükmetmedi.

Ve bende mecburen güç kablosunu çıkarıp taktım ve herşey normale döndü.

Böyle birşey yaşayan var mı aranızda ?
    NAS alıp, stream yapacaksanız herhangi bir yerde 100Mbps port olmaması gerektiğini düşünüyorum. Komple Gigabit Ethernet portlarıyla ağ sistemi oluşmalı. Çünkü 1000mbps demek 125mb/sn aktarım hızı demektir. 100mbps ise 12,5mb/sn anlamına gelmektedir. UHD disklerde takılmalar yaşatır 100mbps lik bağlantı noktaları. Çünkü bu hızı stabil verememektedir. Bununla birlikte 4k60hz filmler 110mb/sn hızında aktarım yapıyor, bilgisayar üzerinden yaptığım denemelerde. Örneğin eşimin kullandığı bilgisayarda 100mbps ethernet vardı ve aktarımda takılmalar meydana geliyordu. usb-c to ethernet adaptörüyle aynı bilgisayardan stream denemem başarılıydı. 150TL filan 5li gigabit switchler. Kablosuzu da gerekiyorsa aynı zamanda o durumda router veya ap almanız gerekecektir.

2.5 inç disk çok tavsiye etmem takılmasını eğer sürekli açık kalacaksa. Ben bir yandan torrent için de kullanıyorum ve bu nedenle 7/24 açık oluyor. Bu nedenle WD Red disk aldım.

100mbps 65gb'lik filmlere kadar sorun çıkarmıyor. Bunun üzerine çıkınca sorun çıkarmaya başlıyor.

60fps'ye tek örnek film "Billy Lynn...". MKVmerge ile 80gb lik filmi bazı ses dosyalarını atarak 65gb'a

düşürdüm ve TV'de sorunsuz oynatmayı başardım (TV'nin etherneti 100mbps). Bu 60fps'lik film dışında hiç bir

4K filmde 100'lük bağlantıyla sorun yaşamadım. Sorun yaşanıyorsa 100mbps'yi gerçekte veremediğinden dolayı

olabilir. (Tabii burada 2 saatlik ortalama filmden bahsediyorum. Film 3 ssat ise 100gb'lik bir film dahi sorun çıkarmaz)
  • quote:

Orijinalden alıntı: HattiHitit

USB girişi olan yeni modemlerin hepsi SAMBA, FTP ve uPNP (DLNA) 'yı destekliyor.

Modemlerde genelde samba ismi olarak açıkça belirtilmez. "Dosya paylaşımı" adı ile geçer.

PC'den bir klasör açıp en tepesine "\\Modemin IP'i" yazarak modemdeki diske samba protokolü ile

ulaşmış olursunuz.

Infuse bazen Samba'yı kendi taraması ile bulamıyor. Bu durumda paylaşımlardan SMB seçip. IP'i

elle girmek sorunu çözüyor. Aynı ayarlarda SMB versiyonları var (SMB3, SMB2, SMB1, Eski gibi). Test ederek

modeme en uygun samba versiyonu seçilebilir.
    niye daha önce sormadıysam.. çok basitmiş.
    infuse zaten tarayıp modemin ip numarasını bana göstermiş.
    ben ısrarla modem medya sunucuyu seçiyorum.
    şimdi oldu takılma gecikme vs yok. infuse işini çok iyi yapıyor.

teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: HattiHitit

100mbps 65gb'lik filmlere kadar sorun çıkarmıyor. Bunun üzerine çıkınca sorun çıkarmaya başlıyor.

60fps'ye tek örnek film "Billy Lynn...". MKVmerge ile 80gb lik filmi bazı ses dosyalarını atarak 65gb'a

düşürdüm ve TV'de sorunsuz oynatmayı başardım (TV'nin etherneti 100mbps). Bu 60fps'lik film dışında hiç bir

4K filmde 100'lük bağlantıyla sorun yaşamadım. Sorun yaşanıyorsa 100mbps'yi gerçekte veremediğinden dolayı

olabilir. (Tabii burada 2 saatlik ortalama filmden bahsediyorum. Film 3 ssat ise 100gb'lik bir film dahi sorun çıkarmaz)
    film indirirken en iyi remux indirmek, dosya vs silmekle uğrasmamak.
  • hozes H kullanıcısına yanıt
    Ben de remux indiriyorum çoğunlukla. 60fps'lik bu filmi ben uygulamaları ve
    donanımı test etmek için kullanıyorum. Bu filmi oynatmada sorun yoksa hem ağ altyapım
    hem kullandığım medya oynatıcının donanımı hem de yazılım yeterlidir diyebiliyorum.

"Billy Rynn.." filminin 80gb'lık versiyonu remux olan zaten. Ben MKVmerge ile ses katmanlarının
    bazılarını silerek 65gb'a düşürdüm.
  • HattiHitit kullanıcısına yanıt
    FHD filmlerde ben de 100mbps de sorun yaşamadım ancak kafamı karıştıran bir husus var. Örneğin Remux olarak indirilen içeriklerde MediaInfo'da FHD Bluray için örneğin Max Bitrate : 28.2mb/sn, Bitrate 18.5 mb/sn diyor. Bu durumda 100mbps portlarının kesinlikle darboğaz yapması gerekiyor. Ancak içeriği oynattığı oluyordu, net hatırlamıyorum bu denemelerin üzerinden 9 ay geçti :)

4K'de zaten oynatamıyordu, Billy Lynn'ı TV'nin 100mbps lik ethernet portundan açamıyordum doğal olarak, AC Wireless bağlantısıyla da takılma yaşayarak açabiliyordum. 86,4 mb/sn bitrate değeri mevcut.

Mesajın sonunda belirtmişsiniz zaten, tekrarlamak gibi olacak :) GB değerinden çok, video süresinin, boyuta oranı önemlidir. 50gb lik 2 video biri 1 saat, diğeri 2 saat olursa. 1 saatlik filmde takılma ihtimali daha yüksek olur.

Ancak şuan oynatamadığım içerik yok. Dün itibariyle hoparlör setim de geldi. Bir kaç deneme yaptım, iTunes Movies'deki Dolby Atmos ses oranını daha önce belirtmiştim ve beklediğim gibi ses beklentimin altında oldu. Infuse LPCM olarak aktarmasına rağmen daha iyi, daha berrak ses veriyor. Tek sorun Atmos-Enabled hoparlörler Infuse'da çalışmıyor.

Bu nedenle bir de Nvidia Shield aldım, onunla deneyip tekrar durumu belirtirim. Android oynatıcıların verdiği görüntünün Apple TV kadar net ve pürüzsüz olmayacağını düşünüyorum. Bu benim önyargım. Sony TV'nin kendi player'ında oynattığım 4k içeriklerde videolar "Grain" denilen kumlanma/karıncalanma durumu yaşatıyordu. Tegra işlemci belki şaşırtır. Atmos ve DTS-X passthrough yapabilmesi cezbetti :)

• quote:

Orijinalden alıntı: sener652

FHD filmlerde ben de 100mbps de sorun yaşamadım ancak kafamı karıştıran bir husus var. Örneğin Remux olarak indirilen içeriklerde MediaInfo'da FHD Bluray için örneğin Max Bitrate : 28.2mb/sn, Bitrate 18.5 mb/sn diyor. Bu durumda 100mbps portlarının kesinlikle darboğaz yapması gerekiyor. Ancak içeriği oynattığı oluyordu, net hatırlamıyorum bu denemelerin üzerinden 9 ay geçti :)

4K'de zaten oynatamıyordu, Billy Lynn'ı TV'nin 100mbps lik ethernet portundan açamıyordum doğal olarak, AC Wireless bağlantısıyla da takılma yaşayarak açabiliyordum. 86,4 mb/sn bitrate değeri mevcut.

Mesajın sonunda belirtmişsiniz zaten, tekrarlamak gibi olacak :) GB değerinden çok, video süresinin, boyuta oranı önemlidir. 50gb lik 2 video biri 1 saat, diğeri 2 saat olursa. 1 saatlik filmde takılma ihtimali daha yüksek olur.

Ancak şuan oynatamadığım içerik yok. Dün itibariyle hoparlör setim de geldi. Bir kaç deneme yaptım, iTunes Movies'deki Dolby Atmos ses oranını daha önce belirtmiştim ve beklediğim gibi ses beklentimin altında oldu. Infuse LPCM olarak aktarmasına rağmen daha iyi, daha berrak ses veriyor. Tek sorun Atmos-Enabled hoparlörler Infuse'da çalışmıyor.

Bu nedenle bir de Nvidia Shield aldım, onunla deneyip tekrar durumu belirtirim. Android oynatıcıların verdiği görüntünün Apple TV kadar net ve pürüzsüz olmayacağını düşünüyorum. Bu benim önyargım. Sony TV'nin kendi player'ında oynattığım 4k içeriklerde videolar "Grain" denilen kumlanma/karıncalanma durumu yaşatıyordu. Tegra işlemci belki şaşırtır. Atmos ve DTS-X passthrough yapabilmesi cezbetti :)
    yanlıslık vardır bir yerde, 18,5mb/sn olsa 100mbps cortlar izlenemez zaten, 100mbps en fazla 12,5mb/sn ile akış verirki oda max teorideki değeri, kayıp vs olmaması vs, ortalama 10mb/sn deyin siz.

filmlerde genellikle kbps olarak verilir değerler, örneğin video ....kbps ses ...kbps gibi..misal bnm "the wire" 720p dosya için bu değerler; video 6500 Kbps; ses 640kbps, full hd filmelrde video 20000-30000kbps, ses ise 4000-5000kbps(hd audio) civarıdır kabaca.

remuxlar zaten video ve tek hd ses codecli oluyor, kayıpsız veya ellenmemiş kırpılmamış vs ne derseniz video ile hd veya dts ses, oda genellikle toplam full hd bir film için 40000kbps(40mbps) oluyor..

filmlerde 100mbps ile sıkıntı çıkma ihtimali çok az hatta olmaması lazım, 3d filmlerde bile olmuyor sorun zira 2. video kbps olarak ana videoya göre daha az yer kaplıyor, ama film fps değişir ise örneğin 60fps bir kayıt ise full hd bile sorun çıkabilir zira ozaman <ynı kalitedeki bir görüntü için video boyut önemli ölçüde artıyor..

• Arkadaşlar yabancı filmler ve diziler için Türkçe ses dosyalarını nereden bulabilirim?
    ''sadece ses !! sitesini buldum.
    Sizin önerebileceğiniz başka bir site varmı?
    Film ortalama 86000 bit/s ise 100000 bit/s üzerindeki anlık çıkışları uygulamanın buffer
    özelliği tolere edebilir. Çünkü ortalamanın 86000 olması demek bunun altında da değerlere
    sahip olduğu anlamına gelir. Uygulama düşük bitratedeki kazançları yüksek bitratelerde kullanır. Ve
    sonuçta film etherenet portunun sınırına takılmamış olur. Daha doğrusu uygulama için ethernet
    portu hız sınırı olan 100000 bit/s'ın altındaki her bitrate oranı bir kazançtır. Ama uygulamalar
    bu buffer olayını fazla da abarmamak zorundalar. Açılışta bekleme gibi can sıkıcı sorunlara yol açmamak
    için.
  • Haftanın izlemeye değer filmleri

Yüzbaşı
    Kelebek
    Adalet 2

tavsiye ederim.
  • 
Sayfa: önceki 101102103104105
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.