Şimdi Ara

Apple HomeKit [ANA KONU] (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
98
Cevap
25
Favori
7.864
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Merhaba. Tavsiyem dediğim gibi Alexa ile çalışmayı deneyin. Bahsettiğiniz bütün ürünler Alexa üzerinde entegre bir şekilde çalışabiliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berkans -- 9 Ağustos 2021; 0:18:7 >
  • sorumsuzadam kullanıcısına yanıt
    Hue uygulamarında zaten srn yok. Yeelightlarda problem var. Philips hue ampuller 700 TL iken yeelight sadece 230 TL dolayısıyla bu ciddi bir sorun.

Hareket sensörü nde zaten sorun olmuyor. Ancak toplu otomasyonlarda problem olabiliyor. Bir otomasyon içine birden fazla seçenek koyduğunuz zaman hata mesajı veriyor eğer offline bir cihaz var ise.

Dediğim gibi klimaları cihaz olarak değilde switch olarak görüyor. Bu sebeple seste kontrolü çok sınırlı oluyor. Sadece belirlediğiniz tek bir ses komutu üzerinden çalışabiliyor. Oysaki klima olarak algılasaydı ne söylerseniz söyleyin sonunda klima kelimesi geçtiğinde işleminizi yerine getirecektir. İşte bunu Alexa yapabiliyor. Broadlink cihazları da home asistan üzerinde gözüküyor aslında. Sadece entegrasyonu bayağı bir zor, hatta saçma sapan bir şekilde diyebilirim. Bu sebeple ben de olmasına rağmen o cihazı hiç kullanmadım. Tavsiyem Tuya IR kontrolcüsü almanız. Kullanımı çok daha basit, home asistan desteği mükemmel, Tuya üzerinden oluşturduğunuz herhangi bir senaryo direk olarak home asistana ve oradan da tabii ki HomeKite geliyor. RF’li versiyonları da var. Benim broadlink Öyle bir kenarda boş boş duruyor.

Philips android TV ler için home asistan deneyimim olmadı. Ancak kurulumunu Alexa üzerinden yaptım. Başarılı bir şekilde çalışıyor. Hatta yanlış hatırlamıyorsam 2020 üzeri modellerde, Netflix gibi uygulamaları başlatabilen sesli kontrolleri de mevcut. Ben de Mi Box’da var ancak fire TV kullandıktan sonra direk olarak oda boşa çıktı. Aylardır bir kere bile açmadım.

• berkans kullanıcısına yanıt
    Dediklerinize tamamen katılıyorum. Philips andriod tv zaten Google home ve alexa yi kendi destekliyor. Ben de alexa olmadigi icin onu deneyimleyemedim.

Broadlink dediginiz gibi sacma sapan kurulumu var. Her komutu tek tek öğretiyorsunuz. Ben de broadlink cihazlari cikmiyor homeassistantta. Misal klima var broadlink uygulamasinda ama homeassistantta bos. Homeassistanttan remote learn komutu ile tek tek kumanda komutlarini ogretip, onlari senaryo ile calistiriyorum. Forumlari incledigimde de herkes bu sekilde yapmis.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sorumsuzadam

Dediklerinize tamamen katılıyorum. Philips andriod tv zaten Google home ve alexa yi kendi destekliyor. Ben de alexa olmadigi icin onu deneyimleyemedim.

Broadlink dediginiz gibi sacma sapan kurulumu var. Her komutu tek tek öğretiyorsunuz. Ben de broadlink cihazlari cikmiyor homeassistantta. Misal klima var broadlink uygulamasinda ama homeassistantta bos. Homeassistanttan remote learn komutu ile tek tek kumanda komutlarini ogretip, onlari senaryo ile calistiriyorum. Forumlari incledigimde de herkes bu sekilde yapmis.

Dırek olarak cıkmaz. Sıfırdan her komutu ogretmenız gereklı. Asırı sacma bır sey. Tuya IR kontrolcusunde herhangı bır kumandayı ekledıgınız anda Homeassistant, Homekit ve Alexa'da cıkar. Broadlınk entegrasyonu cok asırı sacma.

Bu arada dun buraya yazınca, homeassistant'ı acıp baya bır temızlık yaptım. Homekıt'ım de bıraz dagılmıstı sımdı tertemız oldu. Alexa'yı da aynı sekılde bır ıkı ufak ayrıntı ıle duzenledım.

HomeAssistant uzerınden butun hue ve yeelıghtları devre dısı bırakmıstım. Sebebı de zaten homekıt kullandıgım ve bunlarında natıve homekıt destegı olmasıydı. Sımdı hepsını yenıden aktıve ettım. Tek tek ısımlerını duzenledım. Homebrıdge uzerınden homekıte gıtmelerını "exclude" ozellıgı ıle engelledım. Eger engellemeseydım homekıt uzerınde ısıklar cıft gozukecektı.

Bu duzenlemelerın dısında ıse uzun suredır yapmak ıstedıgım bır otamasyonu yaptım. FıreTV'yı dırek olarak ısıklara bagladım. Bunu da dırek olarak bır switch uzerınden kontrol edıyorum.

Senaryo soyle :

Eger Movıe anahtarı acık ıse, Fıretv, Netflıx (veya baska bır program) oynatmaya basladıgım anda salonda kı ısıkları sınema moduna sok,

oynatmayı durdurdugum anda ıse tam parlaklık yap.

Harıka oldu bu. Dırek olarak da her sey Alexa uzerınden calısacak. Hıc bır tusa basmıcam. Sadece Alexa'ya "its movie time" demek yeterli. Bu komuttan sonra salon filme göre ışık aç veya kapat yapacak.

Aynen. Bilseydim broadlink almazdim. Tuya ir ve rf cihazi tavsiyeniz var mi?

Alexa, homeassistant ile gercekten muthis senaryolar gerceklestirilebiliniyor.

Benim homeassistant olabildigince temiz :)
  • quote:

Aynen. Bilseydim broadlink almazdim. Tuya ir ve rf cihazi tavsiyeniz var mi?

Alexa, homeassistant ile gercekten muthis senaryolar gerceklestirilebiliniyor.

Benim homeassistant olabildigince temiz :)

Herhangi bır model olabilir. Hepsı aynı ıslevı goruyor. N11'de VSTARCAM adlı kullanıcıdan alabılırsınız. Muthıs ılgılı bır ınsan kendısı. Bende IR kontrolcusunu kendısınden almıstım. RF'lı modellerı de var elınde.

Alexa gercekten cok basarılı. Isın guzel tarafı Homeassistant, Homekıt ve Alexa'yı bır arada kullanınca ıstedıgım her seyı yapabılıyorum.

Mesela bakın mutfakta Hue motıon sensorum var. Isık olarak da ucuz bır Tuya ampul takılı. Mutfaga gırdıgımde dırek olarak sensor algılayıp yakıyor lambayı. Bunu homekıt uzerınden calıstırıyorum cunku tepkı suresı en hızlı onda. Alexa uzerınden de denedım ancak bır tık daha yavas kalıyor. Kapanmasını da mesela homeassıstan uzerınden yapıyorum. ıkı dakıka mutfakta hareket algılamassan ısıgı kapat seklınde.

Homeassıstan gercekten hayal gucunun otesıne tasıyor. Mesela Roborock marka Robot supurgelerde oda bazlı temızlık bıle yaptırtabılıyor. Yanı Alexa veya homekıte'e seslı olarak odamı temızle bıle dıyebılıyorsunuz.

İnceleyeyim.

Dediginiz gibi ben de hue hareket sensorunu homekit uygulamasinda degil de, hue uygulamasindan tanimladim. Anlik tepkiyi ordan veriyor. Hareket sensoru tetiklemelerde homeassistant bir miktar geciklemeli yansiyor.

Bendeki supurge haritasiz. Suan idare ediyoruz. Ancak yeni bir tane alacak olursam kesinlikle homeassistant ile uyumlu markaya yonelecegim.
  • quote:

İnceleyeyim.

Dediginiz gibi ben de hue hareket sensorunu homekit uygulamasinda degil de, hue uygulamasindan tanimladim. Anlik tepkiyi ordan veriyor. Hareket sensoru tetiklemelerde homeassistant bir miktar geciklemeli yansiyor.

Bendeki supurge haritasiz. Suan idare ediyoruz. Ancak yeni bir tane alacak olursam kesinlikle homeassistant ile uyumlu markaya yonelecegim.

Evet, hareket sensorunun tetıkleyecegı cıhaz da phılıps olunca bole bır sansınız oluyor. Ancak benım ornegımde hareket sensoru mutfakta tuya lambasını yakıyor. Bu sebeple Hue uygulamasını kullanamıyorum.

Robot supurgede home assistant kontrolu ıcın ıkı mukemmel model var

roborock S5 Mac ve Neato Botvac D7. Bolgesel temızleme bıle home assistana gelıyor. Son derece basarılı. Robot supurgenınde en basarılı modellerıdır bunlar.

Bende Ecovacs Deebot Ozmo 950 var. Home assistan ile kullanılabiliyor mu ?

• Merhabalar,

Acaba şöyle bir cihaz alsam, Tuya protokollü, bunu raspberry pi'ye yüklediğim home assistant'a ekleyerek apple homekit uyumlu hale getirebilir miyim?

Bu cihaz zigbee olduğu için raspberry pi'a bir de zigbee dongle'ı takıp bunu HA'ya tanıtmak mı gerekir yoksa wifi üzerinden direk çalışır mı?

aliexpress.com
    75.77TRY 50% OFF|Tuya akıllı yaşam RF WiFi panjur panjur perde anahtarı röle modülü çok kanallı uzaktan ses kontrolü Google ev Alexa|Automatic Curtain Control System| - AliExpress
    https://tr.aliexpress.com/item/1005002597612773.html?spm=a2g0o.detail.1000023.17.37932830Jmxryd

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dj_melon -- 26 Ağustos 2021; 11:7:57 >
  • dj_melon D kullanıcısına yanıt
    Bu cihaz wifi. Takip calistiriyorsunuz o kadar. Homeassistant ile de direk olarak homekit uzerinden kullanirsiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: berkans

Bu cihaz wifi. Takip calistiriyorsunuz o kadar. Homeassistant ile de direk olarak homekit uzerinden kullanirsiniz

Harika, teşekkür ederim.

Peki HA üzerine Homekit pluginini kurmak, apple tv veya homepod'u homekit hub'ı olarak kullanmanın yerine tamamen geçebiliyor değil mi?

Gerek otomasyonlar yapmak gerek uzaktan yönetmek konusunda...

Sımdı bahsettıgınız seyler farklı.

HA uzerıne Homekıt plugını kurmak baska bır sey, homekıt hub baska bır sey.

Dıyelım kı evde bır hub’ınız yok(ıpad, appletv veya homepod). Tum cıhazlarınızı HA uzerınden evdeyken kolay bır sekılde yonetebılırsınız. HA uygulaması store’larda mevcut. Ancak dısarı cıktıgınız zaman yanı dıger bır deyısle 4G’ye gectıgınız zaman durum degısıyor. Bu sefer HA calısmaz. Calısması ıcın HA Cloud yanı nabu casa uyelıgı gerekır. O da ılk ay bedava sonrakı aylar 4 dolar. Bu sekılde dısarıdan calısır. Ama mesela HA uzerınde bır Home Brıdge yuklu ve evde bır Appletv var. O zaman tum cıhazlarınız Homekıt’e gelecegı ıcın 4G veya wıfı uzerınden kolay bır sekılde evı yonetebılırsınız. Eger HA’nı cok fonksıyonel bır sekılde kullanmıyorsanız en basıt cozum bır Homekıt HUb kurmaktır.

HA'yı kullanmayı hiç bilmiyorum, newbie'yim, dün yükledim ve anlamaya çalışıyorum ama vakit alacak gibi. Homekit Hub dediğiniz şeye örnek olarak direk sd kart'a Homebridge kurmak raspberry'yi bir homekit hub'a mı çevirir?

Merhaba aynen öyle

Nasıl gidiyor kullanımınız?
    Homeassistant in cloud servisi yerine duckdns ile veya modeminizde (keenetic lerde mevcut misal) domain dns yonlendirme servisi var ise homeassistant uygulamasini uzaktan kontrol edebiliyorsunuz. Apple homekit i uzaktan kullanabilmek icin evde apple tv, ipad veya homepod olmasi gerekir. Ana hub olarak bir cihaniz olmali yani. Sunucu uzerinde calistigi icin de homeassistant gibi hicbir uygulama ana hub ozelligi veremiyor. Alexa veya google home oyle degil. Sunucu uzerinden yine ama alexa ve google erisime izin vermis.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sorumsuzadam -- 24 Ekim 2021; 3:11:14 >
    Homeassistant kurdugunuz zaman zaten homekit icinde bir ozellik. Homekit i uzaktan kontrol edebilmenin bana gore tek avantaji siri. Onun disinda homeassistant in kendi uygulamasi cok cok iyi. Homekit uygulamasino aramazsiniz.
    “Sunucu uzerinde calistigi icin de homeassistant gibi hicbir uygulama ana hub ozelligi veremiyor. Alexa veya google home oyle degil. Sunucu uzerinden yine ama alexa ve google erisime izin vermis.”

Bu kısımda tam olarak ne demek istediğinizi anlayamadım?
    Homeassistant yeni başlayanların kolay kullanabileceği bir uygulama değil. Kurulumu ve otomasyonların oluşturulması falan o kadar kolay değil. Hatta bazı yerlerde kodlama istiyor. Bu işe yeni başlayanların aslında hemen kullanmasını tavsiye etmiyorum. Mesela bakın Tuya cihazlar için yeni home asistan sürümünde farklı bir kurulum geldi. Öyle kolay değil. Yaklaşık 10 dakika kadar falan sürüyor. Eskiden oysaki çok kolaydı. Sadece kullanıcı adı ve şifreyi girmeniz yeterli oluyordu.

Her sistemin kendi içinde avantajlari ve dezavantajları var. En iyisi aslında bütün sistemleri aynı anda kullanmak. Ben o şekilde yapıyorum.
    Yerel agda apple cihazlarindaki homekit uygulamasi calisiyor. Uzaktan iken homekit yazilimi apple sunuculari uzerinden evinizdeki aga baglaniyor. Arada apple sunuculari oldugu icin apple in izin verdigi ana hub disinda erisim saglayamiyoruz. Apple homekit sunucularini gelistiricilere acmadigi icin hicbir yazilim uzaktan erisemiyor. Umarim anlatabildim :)
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.