Şimdi Ara

Apotemi Ayt Fen Denemesinden Manyetizma Sorusu (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
4
Favori
1.686
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Yav bu ne abicim Bunu nasil akil edicez ya Hocam siz yanlis anlamayin ama sinavda boyle sorular cikarsa ayvayi yedik yani

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ertansinansahin kullanıcısına yanıt
    Hocam yani akımın yönü de silindirin yüzeyinde değişiklik gösterir mi? Bu mantıkta düşündüğümüzde mıknatıs yüzüklerin bir kısmına yaklaşacak bir kısmından uzaklaşacak silindirin içinden geçerken. O zaman bir kısmında saat yönünde dönen akım diğer kısmında saat yönünün tersine mi döner? Eğer öyle oluyorsa ters akım geçen yüzüklerin simetrisi sayesinde mi mıknatıs sabit hızla hareket ediyor?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Megalomanadam M kullanıcısına yanıt
    Hocam genel anlamda ben beğendim. Genel fen denemesi olarak 345 ve apotemi çözüyorum. İkisini de tamamen bitirmedim ama ilk izlenimim apoteminin bilgiyle yorum karışık sorduğu yönünde. 345’in biyoloji kısmında değişik yorum soruları oluyor, onun dışında şimdiye kadar bilmediğim bir bilgi pek öğrenmedim. Apotemide ise yeni şeyler öğreniyorum diyebilirim.

• Vitriyol V kullanıcısına yanıt
    Katılıyorum

Bence dediğin doğru değil çünkü dediğin şeyde ağırlığı hesaba katmamışsın eğer simetri akımlar birbirini götürseydi bu sefer ağırlık yüzünden hızlanırdı diye düşünüyorum

• Ec jok E kullanıcısına yanıt
    Hocam evet dediğin gibi olabilir öyle düşündüğümüzde. Ama dediğim gibi akımlar farklı yönlerde geçiyorsa hep mg kadar kuvvet etmesi de garip.
    Edit: Aslında ters akımlar geçiyorsa zaten bileşke manyetik kuvvet yukarıya doğru olmayacak mı? Silindirin üst bölümlerinde akı giderek azalacağı için aşağı yönlü manyetik alan oluşacak mıknatısın S kutbunu çekecek. Alt bölümlerinde de akı giderek artacak yukarı yönlü manyetik alam oluşacak ve N kutbunu itecek. Bence simetrinin etkisi olabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vitriyol -- 22 Mayıs 2020; 22:17:8 >
    bu mantıklı geldi evet yukarıda oluşan aşağı yönlü manyetik akı mıknatısı itecekmiş gibi düşünüyordum ama çekiyorsa dediğin gibi olabilir
  • Konuyu hortlatıcam ama bu sorunun çok benzeriyle karşılaştım ve mıknatıs boru içinden geçerken manyetik Akı yok kabul ediyor neden böyle oluyor farkı nedir acaba
    Apotemi Ayt Fen Denemesinden Manyetizma Sorusu
    Cevaba a diyor bu arada

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ec jok -- 28 Mayıs 2020; 14:22:33 >
    Ben de halen anlayamadım. Son sorduğum soruyu da Ertan Hoca görmedi galiba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Vitriyol -- 28 Mayıs 2020; 17:0:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ec jok

Konuyu hortlatıcam ama bu sorunun çok benzeriyle karşılaştım ve mıknatıs boru içinden geçerken manyetik Akı yok kabul ediyor neden böyle oluyor farkı nedir acaba

Cevaba a diyor bu arada
    hocam ertan hocanın anlattığından şöyle bir şey anladım. ilk sarımdan uzaklaşırken son sarıma yaklaşıyoruz bu da son sarımın yarattığı etkinin ilk sarım tarafından nötrlenmesi demek oluyor. birinden yaklaşırken diğerinden uzaklaştığı için. içi için böyle dışı için de zaten klasik indükleme

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• FantomİçinF kullanıcısına yanıt
    Ama o soruda mıknatısa yukarı doğru net bir kuvvet etki ediyordu ağırlığı dengelediği için sabit hızla hareket ediyordu. Bu soruda yerçekimi ihmal edilmiş cevaba göre içeride hiç kuvvet etki etmiyor

Hocam yanlışınız var mıknatısın içinden geçerken yok kabul etmiyor. Hocamız yukarıda belirtmiş yüzük örneğinde aynı durumu düşünün içindeyken mıknatısı bir yüzük itecek bir yüzük çekecek sonuç olarak bu kuvvetler bobin içinde bir denge oluşturacak ve mıknatıs sabit hızla (Fnet=0) bobinin içinden geçecek.

• quote:

Orijinalden alıntı: FantomİçinF

hocam ertan hocanın anlattığından şöyle bir şey anladım. ilk sarımdan uzaklaşırken son sarıma yaklaşıyoruz bu da son sarımın yarattığı etkinin ilk sarım tarafından nötrlenmesi demek oluyor. birinden yaklaşırken diğerinden uzaklaştığı için. içi için böyle dışı için de zaten klasik indükleme

Alıntıları Göster
    Hocam sen benden çok yaşayacaksın şimdi dediğini yazıyordum

• FantomİçinF kullanıcısına yanıt
    Hocam sizin dediğiniz bu oluyor galiba bu şekilde de cisim itiliyor bunu zaten arkadaşla tartışmıştık daha önce yani içeride bir kuvvwt olması lazım bence
    Apotemi Ayt Fen Denemesinden Manyetizma Sorusu

Aynen böyle. Silindirim farklı noktalarında akım şiddeti ve yönleri farklı. Sabit hız olayı limit hızla ilgili bir konu. Sabit hızla gitmek zorunda değil ama yazar soruda öyle vermiş. Hava direnci gibi düşünebilirsin. Mıknatısın silindire girmeden önce hızı daha yüksek olsaydı yavaşlatabilirdi de.
    Cevabınızı yeni gördüm hocam çok teşekkürler

Hocam dediğiniz gerçekten çok mantıklı. Ancak sormak durumundayım: ÖSYM nasıl kabul ediyor bu olayı?
  • Forumda genel bir cevap vereyim buna en iyisi :D
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.